فناوری بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

 • 31 تیر 1400
 • بروزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۰
 • بدون نظر
 • 15 دقیقه
 • 878 نفر
4.7/5 - (6 امتیاز)
۴.۷/۵ - (۶ امتیاز)

حتما بسیاری از شما بارها کلمه «بلاک چین» را شنیده‌‌اید یا در نوشته‌های ما و دیگر سایت‌ها و در میان خبرها با این واژه برخورد کرده‌‌اید. در این نوشتار، قصد داریم به پرسش‌های زیادی که دربارۀ این واژه و کاربرد این فناوری پیشرو و انقلابی، در ذهن شماست، پاسخ دهیم.

در این مطلب، به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم:

 • بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟
 • کاربردهای مختلف فناوری بلاک چین چیست؟
 • ارتباط میان بلاک چین و بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال چیست؟
 • مزایا و معایب بلاک چین چیست؟
 • تفاوت میان شبکه‌های بلاک چین در ارزرهای دیجیتال مختلف چیست؟

بلاک چین چیست؟

در فاصله میان سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۷ دو کارشناس تیزهوش فناوری اطلاعات یعنی استوارت‌هابر و اسکات استورنتا وقت خود را صرف ‌ایده ای کردند که به طراحی و ساخت اولین بلاک چین منجر شد.

در سال ۲۰۰۸ مقاله «بیت کوین: سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا» در اینترنت منتشر شد. هویت نویسنده این مقاله، مشخص نیست و او خود را پشت نامی‌ مستعار (ساتوشی ناکاموتو) پنهان کرده بود. نویسنده در این مقاله، شیوه ساخت ارز دیجیتال با امنیت بالا و بدون نیاز به کنترل بانک‌ها و نهادهای دولتی را ارائه کرده بود. این نویسنده ناشناس، سال بعد رمز ارز بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای سیستم مالی سنتی دنیا ارائه کرد که انقلابی در دنیای ارز و فناوری بود. سال بعد از آن، بیت کوین مارکت به عنوان نخستین صرافی ارز دیجیتال جهان، آغاز به کار کرد و اولین معامله با بیت کوین برای خرید دو پیتزا به ارزش ۱۰۰۰۰ کوین (BTC) را «لازلو‌هانیز» در ۲۲ می‌سال ۲۰۱۰ انجام داد که این روز را «روز پیتزای بیت کوین» نامیدند.

پس از آن بود که از سال ۲۰۱۱ استخراج بیت کوین و پس از آن دیگر ارزهای دیجیتال رایج شد. از آن به بعد، بلاک چین و کاربردهای‌های دیگر آن مورد توجه قرار گرفت و در سال ۲۰۱۵ اتریوم بلاک چین خودش را معرفی کرد و چندی بعد، با ایجاد چین لینک، امکان طراحی بلاک چین‌های شخصی هم فراهم شد.

همچنان که می‌بینید، تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال به سرعت مورد توجه واقع شد و توانست به یکی از مهم ترین اتفاقات در قرن بیست و یکم تبدیل شود. اما واقعا بلاک چین چیست و برچه اساسی کار می‌کند؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بلاک چین ( یا فناوری لجر توزیع شده (DLT) ) را تعریف کنیم باید بگوییم، بلاک چین نوع خاصی از یک شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. تفاوت اصلی بلاک چین با شبکه اینترنت عادی در شیوه ذخیره اطلاعات آنهاست. اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند اما بلاک‌چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان داده‌هایی در آن ثبت و اصلاح می‌شود که می‌توان با بهره گیری از این پلتفرم باز و درعین حال پیچیده، به تبادلات مالی با استفاده از کیف پول های ارز دیجیتال، علمی‌ و اطلاعاتی پرداخت.

ویژگی های بلاک چین – بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

برای فهم دقیق شیوه کار بلاک چین، باید درباره سه مفهوم مهم توضیخ داد: بلوک، گره و ماینر(استخراج کننده).

هر زنجیره از چندین بلوک تشکیل شده است. بلوک دارای سه عنصر اساسی است داده، هش و هش بلوک قبلی.

داده‌های موجود در بلوک که برای هر نوع بلاکچینی متفاوت است. هش (Hash) یک رشته ۶۴ کاراکتری منحصربه فرد از اعداد و حروف است. وقتی یک بلوک جدید ایجاد می‌گردد، هش آن محاسبه شده و در بلوک قرار می‌گیرد و با هر گونه تغییری در بلوک، هش نیز تغییر می‌کند. هش بلوک قبلی نیز درون هر بلوک جدیدی که ایجاد می‌گردد، ذخیره می‌شود. بدین ترتیب تمام بلوک‌ها به هم مرتبط و زنجیر می‌شوند.

حالا ببینیم نقش ماینرها در این میان چیست؟ آنها از راه ماینینگ (استخراج) بلوک‌های جدیدی روی زنجیره ایجاد می‌کنند. برای اضافه‌شدن بلوک جدید به زنجیره، نیاز است اعتبار آن بلوک تایید شود. استخراج کننده‌ها برای تایید اعتبار بلوک جدید، باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای را با نرم‌افزارهای ویژه‌ای حل کنند. هر کدام از آنها که زودتر مساله را حل کرد، بلوک تازه را وارد زنجیره می‌کند و پاداش می‌گیرد. با اضافه‌شدن هر بلاک جدید به بلاک چین، تغییر داده‌های آن عملا غیرممکن می‌شود، زیرا بلاک‌ها با رمزنگاری ایمن می‌شوند و شکستن رمزنگاری بسیار پرهزینه و دشوار است.

گره (نود) همان دستگاه یا رایانه ای است که هر مشارکت کننده در شبکه در اختیار دارد. تمامی ‌گره‌ها یک کپی ازهمه داده‌ها و اطلاعات معاملات انجام شده، دریافت می‌کنند. به این ترتیب با استفاده از شبکه‌ای توزیع شده و همتا به همتا به جای استفاده از موجودیتی مرکزی مانند سرور، این شبکه به گونه‌ای است که تمام ‌افراد امکان پیوستن به آن را دارند.

فناوری بلاک چین

هر گره، یک کپی مخصوص از بلاک چین را دارد و شبکه باید به صورت الگوریتمی ‌هر بلوکی را که تازه استخراج شده، تایید کند. هر عملی در این مجموعه به راحتی قابل بررسی و مشاهده است. هر شرکت کننده، یک شماره شناسایی الفبایی منحصر به فرد دارد که معاملاتش را نشان می‌دهد.

به این ترتیب، اطلاعات؛ عمومی و غیرمتمرکز و با سیستم کنترل جمعی کار می‌کند و باعث ایجاد یکپارچگی و اعتماد در کل فضای بلاک چین می‌شود. پس خلاصه حرفمان در این قسمت این شد: بلاک چین، زنجیره‌ای از ردیف داده به‌هم‌ پیوسته است که به‌ترتیب زمانی، سازمان‌دهی و با اثبات رمزنگاری ایمن می‌شوند.

کاربرد های بلاک چین چیست؟

خیلی‌ها فکر می‌کنند کاربردهای عملی بلاک‌چین در ایجاد ارزهای دیجیتال خلاصه شده است. درست است که معروف‌ترین مزایای بلاک چین در ایجاد بیت‌کوین و ارزهای رمز پایه بوده است، اما کاربردهای آن روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. مهمترین حوزه‌هایی که برای گسترش این فناوری در قرن بیست و یکم مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است، در این حوزه‌هاست:

 • ارزهای دیجیتال
 • قراردادهای هوشمند
 • اوراق بهادار
 • ثبت سوابق
 • اینترنت اشیا
 • رای گیری و انتخابات

اما واقعیت این است که گستره پیشرفت بلاک چین صنعت، بورس، بیمه، بانک، پزشکی و حوزه‌های فرهنگی و آموزشی را درنوردیده است.

هنوز ما تنها نوک قله کوه یخی را می‌بینیم که گستره آینده بلاک چین را در برابر چشم ما می‌آورد. تنها یک بخش از آینده ای که بلاک چین با ایجاد و گسترش اینترنت اشیا در زندگی بشر ایجاد خواهد کرد، به تنهایی انقلابی بزرگ در سبک زندگی انسان آینده را ایجاد خواهد کرد.

شبکه‌های خدمات رسانی، سیستم بانکداری و موسسات مالی و همه کسب و کارهایی که در آن با سوابق مختلف و مدارک گوناگون سر و کار داریم، با فناوری بلاک چین از اساس زیر و رو خواهد شد.

یک نمونه از این مشاغل که این روزها به واسطه گسترش بیماری جهانگیر کرونا برای همه ما اهمیت آن بیشتر محسوس است، ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی هستند. همانطور که می‌دانید ایمن نگه داشتن سوابق پزشکی بیماران در جریان روند درمانی آنان بسیار مهم است. این کار به وسیله بلاک چین ممکن است. وقتی یک پرونده پزشکی جدید ایجاد و ثبت می‌شود، می‌توان آن را درون زنجیرۀ مکتوب کرد و از این رو به بیماران این نوید را داد که پرونده‌شان دیگر قابل تغییر نخواهد بود. سوابق مذکور می‌تواند با یک کلید خصوصی بر روی بلاک‌چین رمزگذاری و ذخیره شوند، به طوری که فقط توسط افراد خاص قابل دسترسی باشند تا از این طریق از حریم شخصی حفاظت شود.

از طرف دیگر با استفاده از بلاک چین می‌توان در هزینه و زمان بر روی طرح‌ها و تحقیقات علمی ‌و پزشکی صرفه‌جویی کرد. بارها پیش آمده است که گروه‌های پژوهشی مختلف، تحقیقاتی متفاوت در نقاط مختلف دنیا کار بر روی یک موضوع را شروع کرده بودند. این گروه‌ها و سازمان‌ها اگر اطلاع داشتند که گروه دیگری این پروژه را آغاز کرده، زمان و انرژی خود را صرف موضوعی دیگر می‌کردند و یا باهم همکاری می‌کردند.

در همین راستا سازمان بهداشت جهانی در ۲۸ مارس ۲۰۲۰ پلتفرم MiPasa را راه‌اندازی کرد. این پلتفرم با همکاری شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه بلاک چین و تعدادی از نهادهای ملی سلامت، با هدف تشخیص زودهنگام مبتلایان به ویروس کرونا، ناقلان و کانون‌های آلوده به این ویروس، ایجاد شد. به کمک این پلتفرم می‌توان در فضایی امن، اطلاعات خصوصی مربوط به کرونا را میان افراد، مقامات دولتی و مؤسسات درمانی به اشتراک گذاشت.

این پلتفرم به نظارت و پیش‌بینی روندهای محلی و جهانی شیوع این ویروس می‌پردازد و اطلاعات بدست آمده در مورد مسیرهای عفونی را در اختیار موتورهای قدرتمند هوش مصنوعی قرار می‌دهد تا بتوان ناقلان فاقد علامت را در سراسر جهان شناسایی کرد. همچنین به این ترتیب می‌توان کنترل بیشتری بر عبور و مرور افراد میان مناطق آلوده و مناطق سالم داشت.

بلاک چین را می‌توان درباره ثبت اسناد رسمی، حق کپی رایت آثار فرهنگی و هنری، سئو و بازاریابی، تجارت، زنجیره تامین کالا، جلوگیری از انتشار اخبار جعلی و حتی از بین بردن امکان تقلب در انتخابات، به کار گرفت. این کار در انتخابات میان دوره ای نوامبر ۲۰۱۸ در غرب ویرجینیا آزمایش شد. هر رأی به عنوان یک بلوک در بلاک‌چین ذخیره شد و با این کار آرای مردم، غیرقابل دستکاری یا تغییر شد. ضمن اینکه شفافیت در روند انتخابات شده، کاهش پرسنل مورد نیاز و انتشار نتایج به صورت لحظه‌ای را ممکن کرد.

کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال

همان طور که در ابتدا گفتیم مهمترین کاربرد فعلی بلاک چین در رمز ارزها است. بلاک چین اصولا با تولد و گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال مورد توجه قرار گرفت. بیت کوین به عنوان مشهورترین و پرسودترین رمزارز جهان، اولین نتیجه ‌ایده ای بود که به ایجاد بلاک چین منجر شد و همان طور که گفتیم، فاصلۀ میان مطرح شدن ‌ایده بلاک چین و مقاله مشهور درباره بیت کوین، یک سال بود. پس از آن نیز، ارزهای دیجیتال دیگر مانند مونرو، ریپل و اتریوم به بازار ارزدیجیتال وارد شدند که آنها هم از بستر بلاک چین استفاده می‌کنند. این ارزهای دیجیتال به سرعت از محبوبیت و استقبال بی‌نظیری برخوردار شدند و کاربران بسیاری را در جهان در فکر استخراج ارز دیجیتال و تبدیل پول‌های خود به رمزارز انداخت. اما آیا تفاوتی در استفاده از بلاک چین، بین این ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

تفاوت شبکه‌های بلاک چین در ارزهای دیجیتال

با گسترش ارزهای دیجیتال، پروژه‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و هریک با هدف رفع مشکل بلاکچین‌های نسل قبل، شبکه‌های انتقال ارزهای دیجیتال مخصوص به خود را توسعه دادند. بیت کوین به عنوان شبکه غیرمتمرکزنسل اول بلاک چین مشکل بزرگی به نام مقیاس پذیری دارد. این مفهوم به معنی تعداد تراکنش در ثانیه است که در بلاکچین بیت کوین، هر تراکنش در طی ۱۰ دقیقه به انجام می‎رسد. به همین ترتیب بلاکچین اتریوم با هدف گسترش دنیای بلاکچین و حل مشکل مقیاس پذیری، به عنوان بلاک چین نسل دوم معرفی شد.

پس از آن بود که پروژه‌های نسل ۳ بلاک چین با هدف رقابت با این دو پروژه وارد بازار شدند و امروز، تعداد زیادی شبکه انتقال ارز دیجیتال داریم که هر کدام، استانداردها و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

برای نمونه، به چند استاندارد اشاره می‌کنیم.

استاندارد ERC20 قراردادی است که در طی آن، توکن‌ها در بلاک چین اتریوم توسعه می‌یابند. این استاندارد برای اولین بار در سال ۲۰۱۵  به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شد. استاندارد ERC20 قوانینی را که توسط توکن‌ها در شبکه اتریوم باید رعایت شوند، تعریف می‌کند و نمی‌توان آن را به عنوان یک نرم‌افزار و یا یک کد در نظر گرفت. یکی از مزایای استفاده از توکن‌های ERC20 است که بیشتر برنامه‌های غیرمتمرکز از جمله کیف‌پول‌ها، صرافی‌های غیرمتمرکز، بازی‌ها و غیره، با این توکن‎ها سازگارند و همین امر باعث شده است توکن‌های ERC20 طیف گسترده‌ای از خدمات را تحت پوشش قرار می‎دهند. همچنین وجود قراردادهای هوشمند ERC20 خطاهای انسانی را حذف کرده و امکان تقلب را در نقل و انتقالات مالی به صفر می‌رساند.

شبکه پرداخت BEP2 نیز مانند ERC20، قراردادی است که در طی آن برنامه نویسان و کاربران قادرند تا توکن‌های خود را بر روی بلاک چین بایننس  توسعه دهند. به عبارت ساده تر، استاندارد BEP2، نسخه‌ای از ERC20 است که در بلاک چین بایننس ارائه می‎شود. استاندارد BEP2 شامل تعداد زیادی دارایی دیجیتال و کالاهای قابل معامله است که بر اساس این استاندارد، تمامی‌این توکن‌ها و کالاها می‎توانند به یکدیگر تبدیل شوند. از خدماتی که این بلاک چین ارائه می‏دهد می‎توان به تأیید سریع بلاک‌ها و کارمزد پایین تراکنش‌ها اشاره نمود.

شبکه پرداخت TRC20 استاندارد توکن مبتنی بر اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین ترون است. استاندارد TRC20 درست مانند ERC20 در بلاک چین اتریوم عمل می‌کند.

بلاک چین ترون قادر است تا ۲۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه به انجام برساند که این قابلیت، باتوجه به ماهیت شبکه ترون، که اشتراک گذاری محتوا است، امری الزامی‌ محسوب می‌شود. سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه ترون، در مقایسه با شبکه اتریوم با ۲۵ تراکنش بر ثانیه و شبکه بیت کوین با ۳ تا ۶ تراکنش بر ثانیه، مورد توجه بسیاری از کاربران این عرصه قرار گرفته است.

TRC10نیز یکی دیگر از استانداردهای توکن سازی در بلاک چین ترون است. از ویژگی‌های توکن‌های TRC10 این است که به سیستم ماشین مجازی (Virtual Machine) بلاک چین ترون وابستگی ندارد و از این رو توسعه توکن‌ها با استفاده از این استاندارد راحت تر از استاندارد TRC20 است.

شبکه انتقال اومنی نیز یک پروتکل لایه‌ای است که بر روی بلاک چین بیت کوین توسعه یافته است. با استفاده از لایه اومنی، برنامه نویسان می‎توانند توکن‌های خود را بر روی بلاکچین بیت کوین توسعه داده و تراکنش‌های نسل دوم بلاکچین را بر بستر بیت کوین به انجام برسانند. از آنجایی که توکن‌های توسعه یافته در لایه اومنی، بر روی بلاکچین بیت کوین هستند، شماره آدرس، کیف پول و تراکنش‌های انجام شده درست مانند بیت کوین است. جالب است بدانید که اولین تتر توسعه یافته، بر روی این پلتفرم صادر شده است.

مزایا و معایب شبکه بلاک چین

در این نوشتار از کاربردهای فراوان این فناوری در نظام اقتصادی، سیستم‌های نگهداری اطلاعات و امنیت داده‌ها و اطلاعات گفتیم و تاکید کردیم که تاثیرات خارق‌العاده این فناوری، هم در حوزه ارزهای دیجیتال و هم در عرصه‌های دیگر دانش و فن، هنوز خود را نشان نداده است.

اگر بخواهیم مروری بر فو‌اید و محاسن بلاک چین داشته باشیم، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • تمرکززدایی و دشوار کردن تغییرات و دستکاری‌ها
 • بهبود دقت با کنار گذاشتن دخالت انسانی در فرآیند تایید
 • کاهش هزینه‌ها با حذف تایید شخص ثالث
 • معاملات امن و کارآمد
 • فناوری شفاف و قابل پیگیری توسط همه کسانی که در فرآیندها دخالت دارند
 • محیطی امن برای حفظ اطلاعات شخصی شهروندان کشورها

شبکه بلاک چین

اما باید به برخی معایب هم اشاره کرد.

گرچه بلاک‌چین می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های معاملات شود اما این فناوری از جهاتی دیگر هزینه زاست. تحقیقات نشان داده است هزینه استخراج تنها یک بیت کوین با توجه به موقعیت مکانی، از ۵۳۱ تا ۲۶.۱۷۰ دلار متغیر است.

به این دلیل استخراج رمزارزها باعث مصرف بالای انرژی و از بین رفتن منابع و آسیب‌های محیط زیستی می‌شود.

از طرف دیگر بلاک چین هنوز به سرعت قابل قبولی دست نیافته است. سیستم «اثبات عمل» بیت‌کوین حدود ده دقیقه طول می‌کشد تا یک بلوک جدید را به بلاکچین اضافه کند. با این سرعت، تخمین زده می‌شود که شبکه بلا‌ک‌چین تنها هفت تراکنش در هر ثانیه را مدیریت کند. گرچه ارزهای دیجیتالی دیگری مانند اتریم و بیت‌کوین‌کَش عملکرد بهتری نسبت به بیت‌کوین دارند، بازهم هنوز بسیارمحدودند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که این فناوری ممکن است در فعالیت‌های غیر قانونی به کار گرفته شود. گفتیم که محرمانگی شبکه بلاک‌چین، کاربران را از هک و تجاوز به حریم خصوصی محافظت می‌کند، اما امکان فعالیت‌های غیرقانونی را هم فراهم می‌سازد. قوانین ایالات متحده از ناشناس ماندن کامل کاربرانی که مبادلات برخط، مانند مبادلات در فضای بلاک‌چین انجام میدهند، جلوگیری بعمل می‌آورد. در ایالات متحده، مبادلات برخط باید حاوی اطلاعات مشتریان هنگام باز کردن حساب و احراز هویت هر مشتری باشد و همچنان اطمینان حاصل کنند که مشتریان در لیست سازمان‌های مشکوک حضور ندارند.

نکته دیگری در امنیت شبکه‌های بلاکچین وجود دارد و آن اینکه این شبکه‌ها، مستعد حملات ۵۱ درصدی هستند. اگرچه اجرای این حملات بدلیل نیاز بر قدرت محاسباتی بالا جهت بدست آوردن کنترل اکثریت شبکه بلاک‌چین کار دشواری است اما ممکن است.

سوالات متداول

بلاک چین چیست و تفاوت آن با اینترنت چیست؟

بلاک چین نوع خاصی از یک شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک‌های هم شکل طبقه بندی می‌شوند. تفاوت اصلی بلاک چین با شبکه اینترنت عادی در شیوه ذخیره اطلاعات آنهاست. اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می‌شوند اما بلاک‌چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون‌ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان داده‌هایی در آن ثبت و اصلاح می‌شود.

کاربردهای مختلف فناوری بلاک چین چیست؟

مهمترین حوزه‌هایی که برای گسترش این فناوری در قرن بیست و یکم مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است، در این حوزه‌هاست:

 • ارزهای دیجیتال
 • قراردادهای هوشمند
 • اوراق بهادار
 • ثبت سوابق
 • اینترنت اشیا
 • رای گیری و انتخابات

ارتباط میان بلاک چین و بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال چیست؟

بیت کوین نخستین و مشهورترین استفاده ای بود که از ‌ایده بلاک چین صورت گرفت. در تولید ارزهای دیجیتال ‌ایده تولید ارزی که دارای ماهیتی فرامرزی، غیر متمرکز و فراتر از دخالت و تصمیمات بانک‌های مرکزی ملی و در شبکه بدون محدودیت بلاک چین به وجود ‌اید، ‌ایده اصلی و مرکزی بود. پس از بیت کوین، دیگر ارزهای دیجیتال با هدف اصلاح ضعف‌های شبکه‌های بلاک چین پیشین و ارائه خدمات جدید به عرصه وارد شدند.

مزایا و معایب بلاک چین چیست؟

اگر بخواهیم مروری بر فو‌اید و محاسن فناوری داشته باشیم، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

الف-تمرکز زدایی و دشوار کردن تغییرات و دستکاری‌ها

ب-بهبود دقت با کنار گذاشتن دخالت انسانی در فرآیند تأیید

ج -کاهش هزینه‌ها با حذف تأیید شخص ثالث

د-معاملات امن و کارآمد

ه-فناوری شفاف و قابل پیگیری توسط همه کسانی که در فرآیندها دخالت دارند

و- محیطی امن برای حفظ اطلاعات شخصی شهروندان کشورها

اما باید به برخی معایب هم اشاره کرد:

الف- هزینه‌های بالای استخراج و آسیب‌های محیط زیستی

ب  – سرعت پایین در فرآیندها

ج- احتمال به کارگیری در فعالیت‌های غیر قانونی

د- احتمال هک ۵۱ درصدی

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *