آموزش استخراج بیت کوین در ایران + قیمت دستگاه های ماینینگ

  • 5 شهریور 1400
  • بروزرسانی: ۱۸ دی ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 13 دقیقه
  • 755 نفر
4/5 - (4 امتیاز)
۴/۵ - (۴ امتیاز)

حتما شما هم وقتی خبرهای مربوط به رشد و صعود قیمت بیت کوین به عنوان مشهورترین ارز دیجیتال جهان را می شنوید، درباره استخراج بیت کوین و راه های وارد شدن به این صنعت میلیارد دلاری، سوالاتی برایتان ایجاد شده است.
اگر شما هم درباره استخراج (ماینینگ) و ماینرهای بیت کوین پرسشی دارید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب به این سوالها جواب خواهیم داد:
استخراج بیت کوین چیست؟
چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟
محاسبه سود استخراج بیت کوین چگونه صورت می گیرد؟
آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی به صرفه است؟
بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین کدامند؟
قیمت دستگاه های ماینینگ بیت کوین چند است؟

استخراج بیت کوین چگونه است؟

احتمالا درباره ماینینگ بیت کوین مطالب پراکنده ای خوانده اید و اطلاعاتی دارید ولی اگر بخواهیم خیلی خلاصه برایتان بگوییم، استخراج در حقیقت تایید تراکنش‌های بیت کوین و حفظ امنیت آن است. احتمالا از این تعریف، به معنای روشنی نرسیده باشید پس لازم است بیشتر توضیح دهیم.
بیت کوین، شبکه ای غیرمتمرکز است یعنی اینکه شبکه بیت کوین مال کسی نیست و ‌کسی هم به‌ تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند، هرکسی در هر کجای دنیا که باشد، می‌تواند جزئی از این شبکه باشد. کنترل بیت کوین در دست کاربران آن است و همین کاربران باید تراکنش‌های بیت کوین را تایید ‌کنند و امنیت آن را حفظ ‌کنند؟ این کار از چه روشی صورت می گیرد؟ از روش «استخراج» یا «ماینینگ».
استخراج‌ کنندگان در ازای قرار دادن دستگاه‌هایشان در اختیار شبکه بیت کوین، که به ایجاد امنیت در شبکه بیت کوین منجر می شود، به عنوان پاداش، بیت کوین دریافت می کنند. فرایند استخراج با روشی به نام اثبات کار (Proof Of Work) انجام می شود که در آن، ماینرها باید بر سر حل معادلات ریاضی پیچیده با یکدیگر مسابقه بدهند و به محض اینکه یک ماینر به جواب برسد، بیت کوین تولید می‌شود و به‌ عنوان پاداش به برنده تعلق می‌گیرد.
خب حالا این وسط چه اتفاقی می افتد که به امنیت شبکه ربط داشته باشد؟ ماینرها با اختصاص قدرت پردازش خود برای حل مسائل ریاضی که نیازمند مصرف برق است، وفاداری خود را به شبکه اثبات می کنند و اگر مهاجمی بخواهد به شبکه حمله کند، باید قدرت پردازشی بیشتر از استخراج کنندگان وفادار به شبکه کوین داشته باشد.
اما این تنها فایده استخراج برای شبکه نیست چرا که استخراج باعث می‌شود واحدهای بیت کوین به شکلی منحصربه‌فرد و طبق برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده تولید شوند. برای حفظ ثبات شبکه و اینکه همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج نشود، در بیت کوین معیاری به نام «سختی استخراج» هم وجود دارد. بلاک‌های بیت کوین هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شوند ولی اگر قدرت پردازش استخراج کنندگان، خیلی زیاد شود، ممکن است ماینرها بتوانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین استخراج کنند. چنین موضوعی موجب استخراج سریع همه واحدهای بیت کوین می‌شود اما با کمک سختی استخراج، قدرت پردازش استخراج کننده ها در حد متعادل می ماند.
نکته دیگری که باید به یاد داشته باشیم این است که همه بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند، محدود به ۲۱ میلیون واحد است. از طرفی هم هر چهار سال یکبار طی رویدادی به نام هاوینگ (Halving) سرعت تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود که این امر باعث می‌شود که کمیاب بودن بیت کوین افزایش یابد.
هاوینگ بعدی بیت کوین در مه ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۲) اتفاق خواهد افتاد و پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.
ممکن است بپرسید که با خرید دستگاه استخراج بیت کوین، امکان استخراج ارزهای دیجیتال دیگر هم هست؟ باید پاسخ بدهیم که الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین هر ارز دیجیتالی با این الگوریتم را می توان با دستگاه استخراج بیت کوین، استخراج کرد. بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس ‌وی و چند ارز دیجیتال دیگر از این الگوریتم استفاده می‌کنند.

چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟

حالا فرض کنیم، شما علاقه داشته باشید که بیت کوین استخراج کنید، برای این کار به این تجهیزات نیازمندید:
۱- دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC): تراشه ‌های مخصوص استخراج به نام‌ ای‌سیک (ASIC) مانند گوشی ‌های موبایل در طرح‌ ها و مدل ‌های مختلف عرضه می‌شوند. برای انتخاب دستگاه مناسب باید به برند و مدل، قدرت پردازش، مصرف برق و قیمت آنها توجه کنید. دستگاه استخراجی با قدرت هش بیشتر، مصرف برق کمتر و قیمت به صرفه، انتخاب مناسب است. همچنین دستگاه ‌هایی با برندهای معتبر را تهیه کنید که امتحان خود را پس داده باشند.
۲- کیف پول بیت کوین: برای دریافت و ذخیره بیت کوین به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. نرم افزارهایی که برای کیف پول استفاده می شوند کاملا رایگان هستند. این امکان وجود دارد که این نرم افزارها را به راحتی در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب و از آن استفاده کرد.
۳- اینترنت ثابت: در فرایند استخراج، بیشتر از سرعت و حجم اینترنت، قطع نشدن آن مهم است به همین دلیل سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار مناسب هستند.
۴- تجهیزات برقی مناسب: چیزی که در استخراج بیت کوین، اهمیت زیادی دارد، برق است. حتما می دانید که مصرف برق دستگاه ‌های استخراج بیت کوین بالا است و برای این کار به نیروی برق و تجهیزات برقی مناسب نیاز دارید. لازم است که به شما تذکر بدهیم استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین، طبق قوانین ایران ممنوع است. دستگاه‌های رایج در ایران حدود یک‌ونیم تا ۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند و برای تامین برق آنها نیازمند دریافت مجوزهای مخصوص هستید.
۵- تجهیزات تهویه: دستگاه ‌های استخراج بیت کوین هم سر و صدای زیادی دارند و هم به شدت داغ می‌ شوند، به همین دلیل نیازمند تجهیزات خنک‌کننده مناسب هستند.
همچنین تجهیزات استخراج، در مقابل گردوغبار آسیب‌پذیر هستند و باید هنگام طراحی فضا برای نصب آنها، این نکته در نظر گرفته ‌شود. دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین برای کار در رطوبت ۵ تا ۹۵ درصد طراحی شده اند اما رطوبت بالاتر، باعث استهلاک بیشتر دستگاه خواهد شد و باید در راه اندازی دستگاه‌ها، رطوبت محیط نیز در نظر گرفته شود.

بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

در خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید به مسائل زیر توجه کرد:
۱- قدرت دستگاه: باید توجه کرد که دستگاه استخراج بیت کوین موردنظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هرچه این مقدار بیشتر باشد، قدرت دستگاه بیشتر است.
۲- مصرف برق: هرچه مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است.
۳- قیمت: زمان بازگشت سرمایه به‌ طور مستقیم با قیمت دستگاه بیت کوین گره خورده است.
در حقیقت پربازده‌ترین دستگاه‌ استخراج، دستگاهی است که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و به‌طور کلی زمان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر است.
شرکت‌هایی که در زمینه تولید دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین فعالیت دارند مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های استخراج تولید می‌کنند.

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین
در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه ماینر در بازار به ترتیب عبارتند از:
بیت مین (Bitmain) : تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
کنان (Cannan) : تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
اینو سیلیکون (Innosilicon) : تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
میکرو بی‌تی‌ (MicroBT) : تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
ای‌بنگ (Ebang) : تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

درحال حاضر دستگاه Antminer S9J از شرکت مشهور Bitmain انتخاب بیشتر کسانی است که قصد استخراج بیت‌کوین را دارند. این دستگاه‌ با توان پردازشی ۱۴.۵ تراهش بر ثانیه و میزان برق مصرفی متوسط ۱۳۲۰ تا ۱۳۸۰ وات از کم مصرف‌ترین اسیک اتریوم‌ها می‌‌باشد. قیمت این دستگاه ها در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون تومان است.
ماینر Antminer Z15 با الگوریتم Equihash نیز از مه ۲۰۲۰ به بازار عرضه شده است و توان مصرفی آن ۱۵۱۰ وات و قدرت پردازش ۴۲۰Ksol/s است. قیمت این دستگاه ها در حال حاضر حدود ۲۵۰ میلیون تومان است.
یکی دیگر از دستگاه های استخراج موجود، A10 Pro ETH Miner-500Mh است که برند Innosilicon تحت الگوریتم EtHash آن را عرضه کرده است و دارای توان مصرفی ۷۵۰ وات وقدرت پردازش ۵۰۰Mh/s است و با آن می توان ارزهای Ethereum را استخراج کرد. قیمت این دستگاه ها در حال حاضر حدود ۳۵۰ میلیون تومان است.
ماینرقابل توجه دیگر Antminer S17+ 76Th است که از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند. این دستگاه هم ساخت Bitmain است و با آن می توان علاوه بر بیت کوین، ارزهای دیجیتال Acoin , Bitcoin SV , Crown, Curecoin , Emark , Joulecoin , Peercoin Terracoin , Unbreakable, Bitcoin Cash را استخراج کرد. قیمت این دستگاه ها در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیون تومان است و خرید آن‌ به خصوص در تعداد بالا بسیار درآمدزا و به صرفه ارزیابی می شود.

محاسبه سود استخراج بیت کوین؛ برای استخراج بیت کوین به چقدر سرمایه نیاز دارید؟

برای محاسبه سود سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین حساب استخراج معتبر و مطمئن است. در سایت ماینرسلر، بخش ماشین حساب استخراج وارد شوید و نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق مصرفی سود خالص و ناحالص خود را محاسبه کنید.

استخراج بیت کوین چگونه است
مشخص است بسته به اینکه دستگاه شما چند تراهش قدرت دارد و نیز برقی که شما مصرف می کنید، صنعتی یا خانگی است و باز اینکه دستگاه شما چقدر برق مصرف می کند، مقادیری که برای سرمایه گذاری لازم است، متفاوت است. میزان درآمد در صنعت استخراج سودآوری به زمان بازگشت ربط دارد.
هزینه‌های تامین تجهیزات و راه‌اندازی دستگاه ها، هزینه برق، دستمزد نیروی انسانی، نگهداری از دستگاه‌ها خرید و نصب تجهیزات اعلام حریق و سیستم‌های نظارتی، هزینه اینترنت، کارمزد استخر استخراج و… در این راه باید تامین شوند و تازه بعد از اینکه هزینه‌های اولیه را به دست آوردید، وارد مرحله سود رسانی می شوید. ضمن اینکه زمان لازم برای راه‌اندازی فارم حدود سه ماه است؛ به عبارتی برای بهره‌برداری از ۱۰۰ درصد ظرفیت پردازشی فارم باید مدتی صبر کنید یعنی برای رسیدن به سود در استخراج، نباید شتاب داشته باشید و شاید حدود یک سال و نیم برای بازگشت کامل سرمایه نیاز باشد. توصیه می کنیم بدون مشورت با کسانی که در حوزه استخراج بیت‌کوین تجربه و تخصص دارند؛ وارد سرمایه گذاری در آن نشوید.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی

شاید با خودتان بگویید که اگر کار استخراج یک کار مرتبط به کامپیوتر است، چه نیازی به دستگاه های بزرگ و گران است؟ آیا با کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ خودمان، نمی توانیم یک کسب و کار کوچک و جمع و جور راه بیندازیم؟ پاسخ این است که این کار از نظر تئوری شدنی است ولی از نظر عملی، به صرفه نیست.
از چند سال پیش، نرم‌افزارهای زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال با رایانه های شخصی تولید شده که به افراد این امکان را می‌دهد با لپ‌تاپ‌ خودشان، بیت کوین استخراج کنند. با این حال، باید تاکید کنیم که استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای ماینینگ بیت کوین، به احتمال ۹۹ درصد به صرفه نخواهد بود.
۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که شاید با استفاده از کامپیوتر مناسب برای استخراج بیت کوین یعنی کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی بتوانید در طولانی مدت مقدار کمی بیت کوین بدست بیاورید که در آینده ارزش آن زیاد شود.
استفاده از رایانه های شخصی برای استخراج بیت کوین در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رایج بود اما با ظهور پردازنده‌های گرافیکی (GPU) و بعد به میان آمدن دستگاه‌های ASIC دیگر عملا قدرت استخراج به دست شرکت‌های بزرگ افتاده است و با افزایش سختی شبکه‌ بیت کوین، دیگر تقریبا بدون استفاده از این سخت‌افزارها، شانس زیادی برای حل معادله‌های پیچیده که در اول مطلب به آنها اشاره کردیم، نخواهید داشت.
اما اگر با همه این حرفها، باز هم دوست دارید شانس خود را بیازمایید و با استفاده از لپ‌تاپ و رایانه‌ شخصی به استخراج بیت کوین بپردازید، باید به یکی از استخرهای استخراج‌ متصل شوید. با این کار در حقیقت، منابع سیستم خود را به اشتراک می گذارید و در عوض، سود حاصل از استخراج را به دست بیاورید.
نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در مدیریت استخراج ارزهای دیجیتال کمک کنند. اگر کاربر حرفه‌ای هستید، توصیه می‌شود که از سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن باز استفاده کنید ولی اگر ترجیح می‌دهید که با ویندوز کار کنید، بهتر است که از نرم‌افزارهایی که دارای رابط گرافیکی هستند، استفاده کنید.
یکی از این نرم‌افزارها سی‌ جی ماینر (CGMiner) نام دارد که به زبان C نوشته شده است و تقریبا با همه سیستم‌ عامل‌ها همخوانی دارد.
اولین باری که این نرم‌افزار را اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهد آدرس URL، نام کاربری و رمز عبور را برای اتصال به استخر استخراج وارد کنید. این نرم‌افزار به طور خودکار، هر دستگاه و سخت‌افزاری را که به رایانه‌ی شما متصل باشد، تشخیص خواهد داد.
این نرم‌افزار می‌تواند با هر نرخ هش هماهنگ شده و بدون ایجاد تأخیر در شبکه و با اجرای مکانیزم‌های متعادل‌سازی بار (تقسیم بار)هوشمند، از استخرهای استخراج متعددی پشتیبانی کند.
نرم‌افزار بعدی بیت مینتر (Bitminter) است که از قدیمی‌ترین ارائه‌ دهندگان خدمات استخراج به حساب می‌آید.
این نرم‌افزار گرافیکی، قابلیت کار با سخت‌افزارهای ای‌سیک و کارت‌های گرافیک را دارد. کار با آن بسیار آسان است و البته تنها برای استفاده از استخر استخراج Bitminter طراحی شده، بر اساس پروتکل راه‌اندازی شبکه‌ جاوا (JNLP) بوده و نیازی به نصب ندارد. برای شروع، تنها نیاز است در سایت بیت مینتر برای استخر استخراج آن ثبت‌نام و طبق دستورالعمل، تجهیزات سخت‌افزاری خودتان را نصب و راه‌اندازی کنید.
نرم افزار دیگر به نام بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner) مخصوص سخت‌افزارهای ای‌سیک است و به زبان C نوشته شده است. این نرم افزار با مدارات مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) و برخی کارت‌های گرافیک سازگار است. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی ازجمله اورکلاک کردن (افزایش عملکرد پردازنده)، نمایش دمای بسیاری از دیوایس‌ها و امکان اتصال به چندین استخر استخراج را نیز در بر دارد و از اتصال به استخرهای استخراج غیرقابل دسترس خودداری کرده و منابع سیستم را به هدر نمی‌دهد. محیط کاربری آن به صورت متنی اما بسیار ساده و آسان است. و در پایان نرم‌افزار جی‌یو‌آی ماینر (GUIminer) از بهترین نرم‌افزارهای استخراج در دنیا است. این نرم‌افزار برای استخراج بیت کوین، عمدتا با پردازنده‌های گرافیکی و یا مرکزی ویندوز هماهنگ است و می‌توانید از میان دو نوع استخراج در این نرم‌افزار یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید: ماینینگ انفرادی (Solo mining) و گروهی (Pooled mining).
این نرم‌افزار به طور خودکار متناسب با استخرهای استخراج رایج پیکربندی شده و نیازی به ورود اطلاعات توسط کاربر برای اتصال به این استخرها نیست.

اما برای آشنایی بیشتر با بیت کوین می توانید مقاله روش های خرید و فروش بیت کوین را بخوانید.

پاسخ به سوالات متداول

۱- چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟
دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC2)، کیف پول بیت کوین، اینترنت ثابت، تجهیزات برقی مناسب و تجهیزات تهویه.

۲- استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی عملی است؟
بله این کار به صورت نظری، امکان پذیر است ولی در عمل، صرفه اقتصادی ندارد.

۳- سود ماینینگ بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟
برای محاسبه سود سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین حساب استخراج معتبر و مطمئن و محاسبه سود خالص و ناخالص براساس قدرت دستگاه، میزان برق مصرفی و تعرفه برق مصرفی است.

۴- بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین کدامند؟
درحال حاضر دستگاه های Antminer S9، A10 Pro ETH Miner-500Mh و Antminer S17+ 76Th برای استخراج بیت کوین کاربرد زیادی دارند.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *