آموزش استخراج بیت کوین در ایران

 • 5 شهریور 1400
 • بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۲
 • بدون نظر
 • 19 دقیقه
 • 4635 نفر
4.5/5 - (32 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۳۲ امتیاز)

حتما شما هم وقتی خبرهای مربوط به رشد و صعود قیمت بیت کوین به عنوان مشهورترین ارز دیجیتال جهان را می شنوید، درباره استخراج بیت کوین و راه های وارد شدن به این صنعت میلیارد دلاری، سوالاتی برایتان ایجاد شده است.
اگر شما هم درباره استخراج (ماینینگ) و ماینرهای بیت کوین پرسشی دارید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب به این سوالها جواب خواهیم داد:
استخراج بیت کوین چیست؟
چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟
محاسبه سود استخراج بیت کوین چگونه صورت می گیرد؟
آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی به صرفه است؟
بهترین دستگاه های ماینینگ بیت کوین کدامند؟
قیمت دستگاه های ماینینگ بیت کوین چند است؟

استخراج بیت کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین چگونه است

احتمالا درباره ماینینگ بیت کوین مطالب پراکنده ای خوانده اید و اطلاعاتی دارید ولی اگر بخواهیم خیلی خلاصه برایتان بگوییم، استخراج در حقیقت تایید تراکنش‌های بیت کوین و حفظ امنیت آن است. احتمالا از این تعریف، به معنای روشنی نرسیده باشید پس لازم است بیشتر توضیح دهیم.
بیت کوین، شبکه ای غیرمتمرکز است یعنی اینکه شبکه بیت کوین مال کسی نیست و ‌کسی هم به‌ تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند، هرکسی در هر کجای دنیا که باشد، می‌تواند جزئی از این شبکه باشد. کنترل بیت کوین در دست کاربران آن است و همین کاربران باید تراکنش‌های بیت کوین را تایید ‌کنند و امنیت آن را حفظ ‌کنند. این کار از چه روشی صورت می گیرد؟ از روش «استخراج» یا «ماینینگ».
استخراج‌ کنندگان در ازای قرار دادن دستگاه‌هایشان در اختیار شبکه بیت کوین، که به ایجاد امنیت در شبکه بیت کوین کمک کرده و به عنوان پاداش، بیت کوین دریافت می کنند. فرایند استخراج با روشی به نام اثبات کار (Proof Of Work) انجام می شود که در آن، ماینرها باید بر سر حل معادلات ریاضی پیچیده با یکدیگر مسابقه بدهند و به محض اینکه یک ماینر به جواب برسد، بیت کوین تولید می‌شود و به‌ عنوان پاداش به برنده تعلق می‌گیرد.
خب حالا این وسط چه اتفاقی می افتد که به امنیت شبکه ربط داشته باشد؟ ماینرها با اختصاص قدرت پردازش خود برای حل مسائل ریاضی که نیازمند مصرف برق است، وفاداری خود را به شبکه اثبات می کنند و اگر مهاجمی بخواهد به شبکه حمله کند، باید قدرت پردازشی بیشتر از استخراج کنندگان وفادار به شبکه داشته باشد.
اما این تنها فایده استخراج برای شبکه نیست چرا که استخراج باعث می‌شود واحدهای بیت کوین به شکلی منحصربه‌فرد و طبق برنامه‌ای از پیش‌ تعیین‌شده تولید شوند. برای حفظ ثبات شبکه و اینکه همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج نشود، در بیت کوین معیاری به نام سختی استخراج هم وجود دارد. بلاک‌های بیت کوین هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شوند ولی اگر قدرت پردازش استخراج کنندگان، خیلی زیاد شود، ممکن است ماینرها بتوانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین استخراج کنند. چنین موضوعی موجب استخراج سریع همه واحدهای بیت کوین می‌شود اما با کمک سختی استخراج، قدرت پردازش استخراج کننده ها در حد متعادل می ماند.
نکته دیگری که باید به یاد داشته باشیم این است که همه بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند، محدود به ۲۱ میلیون واحد است. از طرفی هم هر چهار سال یکبار طی رویدادی به نام هاوینگ (Halving) سرعت تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود که این امر باعث می‌شود که کمیاب بودن بیت کوین افزایش یابد.
هاوینگ بعدی بیت کوین در مه ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۲) اتفاق خواهد افتاد و پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.
ممکن است بپرسید که با خرید دستگاه استخراج بیت کوین، امکان استخراج ارزهای دیجیتال دیگر هم هست؟ باید پاسخ بدهیم که الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین هر ارز دیجیتالی با این الگوریتم را می توان با دستگاه استخراج بیت کوین، استخراج کرد. بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس ‌وی و چند ارز دیجیتال دیگر از این الگوریتم استفاده می‌کنند.

چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز است؟

تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین

حالا فرض کنیم، شما علاقه داشته باشید که بیت کوین استخراج کنید، برای این کار به این تجهیزات نیازمندید:
۱- دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC): تراشه ‌های مخصوص استخراج به نام‌ ای‌سیک (ASIC) مانند گوشی ‌های موبایل در طرح‌ ها و مدل ‌های مختلف عرضه می‌شوند. برای انتخاب دستگاه مناسب باید به برند و مدل، قدرت پردازش، مصرف برق و قیمت آنها توجه کنید. دستگاه استخراجی با قدرت هش بیشتر، مصرف برق کمتر و قیمت به صرفه، انتخاب مناسب است. همچنین دستگاه ‌هایی با برندهای معتبر را تهیه کنید که امتحان خود را پس داده باشند.
۲- کیف پول بیت کوین: برای دریافت و ذخیره بیت کوین به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید. نرم افزارهایی که برای کیف پول استفاده می شوند کاملا رایگان هستند. این امکان وجود دارد که این نرم افزارها را به راحتی در کامپیوتر یا تلفن همراه نصب و از آن استفاده کرد.
۳- اینترنت ثابت: در فرایند استخراج، بیشتر از سرعت و حجم اینترنت، قطع نشدن آن مهم است به همین دلیل سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار مناسب هستند.
۴- تجهیزات برقی مناسب: چیزی که در استخراج بیت کوین، اهمیت زیادی دارد، برق است. حتما می دانید که مصرف برق دستگاه ‌های استخراج بیت کوین بالا است و برای این کار به نیروی برق و تجهیزات برقی مناسب نیاز دارید. لازم است که به شما تذکر بدهیم استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج بیت کوین، طبق قوانین ایران ممنوع است. دستگاه‌های رایج در ایران حدود یک‌ونیم تا ۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند و برای تامین برق آنها نیازمند دریافت مجوزهای مخصوص هستید.
۵- تجهیزات تهویه: دستگاه ‌های استخراج بیت کوین هم سر و صدای زیادی دارند و هم به شدت داغ می‌ شوند، به همین دلیل نیازمند تجهیزات خنک‌کننده مناسب هستند.
همچنین تجهیزات استخراج، در مقابل گردوغبار آسیب‌پذیر هستند و باید هنگام طراحی فضا برای نصب آنها، این نکته در نظر گرفته ‌شود. دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین برای کار در رطوبت پایین طراحی شده اند و رطوبت بالا، باعث استهلاک بیشتر دستگاه خواهد شد.

دستگاه بیت کوین چیست؟(دستگاه ماینر)

دستگاه بیت کوین همان چیزی است که شما در اولین قدم برای استخراج بیت کوین به آن نیاز دارید. درگذشته، این دستگاه‌ها بسیار ساده بودند، تا حدی که حتی از کامپیوترهای خانگی (CPU) به‌عنوان دستگاه ماینر استفاده می‌شد. اما امروزه، ماینرها برای اینکه بتوانند در این بازار رقابتی سود کسب کنند، باید دستگاه‌هایی قوی مجهز به آخرین سخت افزارها را داشته باشند.

دستگاه تخصصی استخراج بیت کوین با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شود که در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه شده‌اند. تهیه این سخت افزارها هزینه‌‌بر است، علاوه‌بر این، تجهیزات کامپیوتری بعد از گذشت چند سال منسوخ می‌شوند؛ بنابراین هنگام خرید آنها و ورود به عرصه استخراج بیت کوین، باید این جوانب را درنظر داشته باشید.

در دستگاه بیت کوین سه فاکتور اساسی وجود دارد که میزان سوددهی ماینرها را تعیین می‌کنند. این فاکتورها شامل مصرف برق، هش ریت و بهره‌وری انرژی می‌شوند که باید هنگام خرید دستگاه ماینر درنظر گرفته شوند.

بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

بهترین دستگاه های استخراج

در خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید به مسائل زیر توجه کرد:
۱- قدرت دستگاه: باید توجه کرد که دستگاه استخراج بیت کوین موردنظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هرچه این مقدار بیشتر باشد، قدرت دستگاه بیشتر است.
۲- مصرف برق: هرچه مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است.
۳- قیمت: زمان بازگشت سرمایه به‌ طور مستقیم با قیمت دستگاه بیت کوین گره خورده است.
در حقیقت پربازده‌ترین دستگاه‌ استخراج، دستگاهی است که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و به‌طور کلی زمان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر است. شرکت‌هایی که در زمینه تولید دستگاه‌های استخراج بیت‌کوین فعالیت دارند مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های استخراج تولید می‌کنند.

در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه ماینر در بازار به ترتیب عبارتند از:
بیت مین (Bitmain) : تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
کنان (Cannan) : تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
اینو سیلیکون (Innosilicon) : تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
میکرو بی‌تی‌ (MicroBT) : تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
ای‌بنگ (Ebang) : تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

درحال حاضر دستگاه Antminer S19 از شرکت مشهور Bitmain انتخاب بیشتر کسانی است که قصد استخراج بیت‌کوین را دارند. این دستگاه‌ با توان پردازشی ۱۱۰ تراهش بر ثانیه و میزان برق مصرفی متوسط انتخاب مناسبی برای ماین ارزهایی است که از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کنند.. قیمت این دستگاه ها در حال حاضر حدود ۲۸۶۰ دلار است.
البته ماینرهای ارزان قیمت‌تری نیز در بازار وجود دارد. برای مثال ماینر WhatsMiner M32-62T با قدرت ۶۲ تراهش بر ثانیه، قیمتی حدود ۱۱۰۰ دلار دارد. البته دستگاه‌های استخراج را می‌توان به صورت ریگ‌های ماینینگ تهیه کرد. در این حالت، شما با خریداری اجزا یک ماینر به صورت جدا و سرهم کردن آن‌ها می‌توانید یک ماینر کامل ولی ارزان قیمت داشته باشید.

آموزش نحوه استخراج بیت کوین

نمی‌توان گفت که استخراج بیت کوین کار ساده‌ای است، اما هرکسی که مهارت کامپیوتری متوسط تا پیشرفته داشته باشد از پس آن برمی‌آید. قبل از بررسی نحوه استخراج بیت کوین باید بدانید که برای شروع این کار به چه مواردی نیاز دارید. الزامات استخراج بیت کوین شامل موارد زیر می‌شود:

 • اتصال به اینترنت پرسرعت
 • اینترنت بدون محدودیت دانلود و آپلود
 • دستگاه استخراج مخصوص (ASIC)
 • تجهیزات تهویه (فن)
 • برق و تجهیزات برقی مناسب
 • کیف پول بیت کوین

پس از اینکه موارد لازم را تهیه کردید، وقت آن است که برای ماینینگ فردی یا همکاری با دیگر ماینرها تصمیم بگیرید. به‌طور معمول، استخراج فردی سودآوری کمتری دارد و حتی در بسیاری از موارد غیرممکن است. درنتیجه، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای استخراج بیت کوین به استخرهای استخراج یا ماینینگ پول بپیوندند.

در مرحله بعد، بسته به سخت افزاری که دارید، از بین برنامه‌های استخراج بیت کوین یک نرم افزار متناسب با سیستم عامل خود انتخاب کرده و آن را نصب کنید. همچنین، باید تنظیمات استخراج بیت کوین را به کیف پول خود پیوند دهید. بهتر آن است که از کیف پول‌های مخصوص بیت کوین استفاده کنید.

پس از انجام مراحل گفته شده، می‌توانید به‌راحتی برروی دکمه شروع کلیک کنید و منتظر بمانید تا دستگاه استخراج بیت کوین کار خود را انجام دهد.

محاسبه سود استخراج بیت کوین؛ برای استخراج بیت کوین به چقدر سرمایه نیاز دارید؟

مشخص است بسته به اینکه دستگاه شما چند تراهش قدرت دارد و نیز برقی که شما مصرف می‌کنید، صنعتی یا خانگی است و باز اینکه دستگاه شما چقدر برق مصرف می کند، مقادیری که برای سرمایه گذاری لازم است، متفاوت است. میزان درآمد در صنعت استخراج سودآوری به زمان بازگشت سرمایه ربط دارد.
هزینه‌های تامین تجهیزات و راه‌اندازی دستگاه ها، هزینه برق، دستمزد نیروی انسانی، نگهداری از دستگاه‌ها خرید و نصب تجهیزات اعلام حریق و سیستم‌های نظارتی، هزینه اینترنت، کارمزد استخر استخراج و… در این راه باید تامین شوند و تازه بعد از اینکه هزینه‌های اولیه را به دست آوردید، وارد مرحله سود رسانی می شوید. ضمن اینکه زمان لازم برای راه‌اندازی فارم حدود سه ماه است؛ به عبارتی برای بهره‌برداری از ۱۰۰ درصد ظرفیت پردازشی فارم باید مدتی صبر کنید یعنی برای رسیدن به سود در استخراج، نباید شتاب داشته باشید و شاید حدود یک سال و نیم برای بازگشت کامل سرمایه نیاز باشد. توصیه می کنیم بدون مشورت با کسانی که در حوزه استخراج بیت‌کوین تجربه و تخصص دارند؛ وارد سرمایه گذاری در آن نشوید.

ماشین حساب استخراج بیت کوین

ماشین حساب استخراج بیت کوین

برای محاسبه سود سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین حساب استخراج معتبر و مطمئن است. در سایت ماینرسلر، بخش ماشین حساب استخراج وارد شوید و نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق مصرفی سود خالص و ناخالص خود را محاسبه کنید.

روش های استخراج بیت کوین

اصلی‌ترین روش های استخراج بیت کوین شامل ۴ گزینه می‌شوند:

۱. استخراج ابری (Cloud Mining)

استخراج با استفاده از سرویس‌های ابری زحمت بسیار کمی دارد. استخراج ابری فرآیندی است که در آن کاربران به یک شخص یا شرکت بزرگ مقدار مشخصی پول پرداخت می‌کنند تا  ماشین ماینینگ و پروسه استخراج آن را اجاره کنند. این روش، به دلیل وجود تعداد زیادی پروژه‌های کلاهبرداری، روش امنی برای استخراج ارزهای دیجیتال نیست.

در روش استخراج ابری، شرکت‌‌ها قدرت پردازش ماینرهای خود را به افراد اجاره می‌دهند. مدت زمان این اجاره با توجه به توافق دو طرف قرارداد تعیین می‌شود که در آن، تمام درآمدهای حاصل از ریگ ماینینگ، منهای هزینه‌های برق و تعمیر و نگهداری، به کیف پول ارز دیجیتال کاربران منتقل می‌شود. افرادی که این روش را ارائه می‌دهند معمولا امکانات استخراج بسیار عظیمی دارند، برای مثال ده‌ها یا صدها ریگ ماینینگ دراختیار دارند و به‎خوبی با این صنعت آشنا هستند.

روش استخراج ابری امکان مشارکت در دنیای ارزهای دیجیتال را برای افرادی که ممکن است پول کافی برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین نداشته باشند فراهم می‌کند. برای استفاده از این روش، شما باید یک میزبان استخراج ابری را به‌صورت آنلاین پیدا کنید.

۲. استخراج CPU

استخراج CPU  به استفاده از کامپیوتر خانگی برای استخراج ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که درگذشته قابل اجرا بود، اما درحال حاضر اگر هم قابل اجرا باشد سودآوری چندانی نخواهد داشت. این روش از استخراج بیت کوین، بسیار کند پیش می‎رود و سودی ندارد. همچنین، در این روش باید هزینه‌های برق و سیستم تهویه پردازنده‌ها را هم درنظر داشته باشید.

۳. استخراج GPU

اگر «ماینینگ ارزهای دیجیتال» را در گوگل جستجو کنید، ریگ‌های GPU بخش زیادی از نتایج را تشکیل می‌دهند. استخراج بیت کوین با کارت گرافیک جزو محبوب‌ترین روش‌ها است که در آن به ریگ‌های ماینینگ ساخته شده با کارت‌های گرافیکی نیاز دارید. این روش علاوه‌بر کارآمد بودن بسیار ارزان هم است.

 یک ریگ استاندارد از یک پردازنده، مادربرد، خنک کننده، فریم ریگ و البته،  چند (۲ تا ۸) کارت گرافیک ساخته شده است. تمام این اجزا در کنار هم یک دستگاه با عملکرد عالی و قیمت مناسب، برای استخراج بیت کوین ایجاد می‌کنند.

۴.  استحراج بیت کوین با ASIC

ASIC ها دستگاه‌های خاصی هستند که به‌طور مخصوص برای استخراج ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین به‌وجود آمده‌اند. ارز دیجیتال تولید شده در این روش، در مقایسه با روش‌های دیگر بسیار بیشتر است، چراکه این دستگاه‌ها نسبت به پردازنده‌های گرافیکی یا خانگی، بسیار قدرتمندتر هستند و سرعت هش بیشتری ارائه می‌دهند.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی

استخراج بیت کوین با کامپیوتر

شاید با خودتان بگویید که اگر کار استخراج یک کار مرتبط به کامپیوتر است، چه نیازی به دستگاه های بزرگ و گران است؟ آیا با کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ خودمان، نمی توانیم یک کسب و کار کوچک و جمع و جور راه بیندازیم؟ پاسخ این است که این کار از نظر تئوری شدنی است ولی از نظر عملی، به صرفه نیست.
از چند سال پیش، نرم‌افزارهای زیادی برای استخراج ارزهای دیجیتال با رایانه های شخصی تولید شده که به افراد این امکان را می‌دهد با لپ‌تاپ‌ خودشان، بیت کوین استخراج کنند. با این حال، باید تاکید کنیم که استفاده از لپ‌ تاپ و کامپیوترهای معمولی برای ماینینگ بیت کوین، به احتمال ۹۹ درصد به صرفه نخواهد بود.
۱ درصد باقیمانده به خاطر این است که شاید با استفاده از کامپیوتر مناسب برای استخراج بیت کوین یعنی کارت گرافیک لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی بتوانید در طولانی مدت مقدار کمی بیت کوین بدست بیاورید که در آینده ارزش آن زیاد شود.
استفاده از رایانه های شخصی برای استخراج بیت کوین در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رایج بود اما با ظهور پردازنده‌های گرافیکی (GPU) و بعد به میان آمدن دستگاه‌های ASIC دیگر عملا قدرت استخراج به دست شرکت‌های بزرگ افتاده است و با افزایش سختی شبکه‌ بیت کوین، دیگر تقریبا بدون استفاده از این سخت‌افزارها، شانس زیادی برای حل معادله‌های پیچیده که در اول مطلب به آنها اشاره کردیم، نخواهید داشت.
اما اگر با همه این حرفها، باز هم دوست دارید شانس خود را بیازمایید و با استفاده از لپ‌تاپ و رایانه‌ شخصی به استخراج بیت کوین بپردازید، باید به یکی از استخرهای استخراج‌ متصل شوید. با این کار در حقیقت، منابع سیستم خود را به اشتراک می گذارید و در عوض، سود حاصل از استخراج را به دست بیاورید.
نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که می‌توانند به شما در مدیریت استخراج ارزهای دیجیتال کمک کنند. اگر کاربر حرفه‌ای هستید، توصیه می‌شود که از سیستم‌عامل لینوکس و نرم‌افزارهای متن باز استفاده کنید ولی اگر ترجیح می‌دهید که با ویندوز کار کنید، بهتر است که از نرم‌افزارهایی که دارای رابط گرافیکی هستند، استفاده کنید.
یکی از این نرم‌افزارها سی‌ جی ماینر (CGMiner) نام دارد که به زبان C نوشته شده است و تقریبا با همه سیستم‌ عامل‌ها همخوانی دارد.
اولین باری که این نرم‌افزار را اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهد آدرس URL، نام کاربری و رمز عبور را برای اتصال به استخر استخراج وارد کنید. این نرم‌افزار به طور خودکار، هر دستگاه و سخت‌افزاری را که به رایانه‌ی شما متصل باشد، تشخیص خواهد داد.
این نرم‌افزار می‌تواند با هر نرخ هش هماهنگ شده و بدون ایجاد تأخیر در شبکه و با اجرای مکانیزم‌های متعادل‌سازی بار (تقسیم بار)هوشمند، از استخرهای استخراج متعددی پشتیبانی کند.
نرم‌افزار بعدی بیت مینتر (Bitminter) است که از قدیمی‌ترین ارائه‌ دهندگان خدمات استخراج به حساب می‌آید.
این نرم‌افزار گرافیکی، قابلیت کار با سخت‌افزارهای ای‌سیک و کارت‌های گرافیک را دارد. کار با آن بسیار آسان است و البته تنها برای استفاده از استخر استخراج Bitminter طراحی شده، بر اساس پروتکل راه‌اندازی شبکه‌ جاوا (JNLP) بوده و نیازی به نصب ندارد. برای شروع، تنها نیاز است در سایت بیت مینتر برای استخر استخراج آن ثبت‌نام و طبق دستورالعمل، تجهیزات سخت‌افزاری خودتان را نصب و راه‌اندازی کنید.
نرم افزار دیگر به نام بی‌اف‌جی ماینر (BFGMiner) مخصوص سخت‌افزارهای ای‌سیک است و به زبان C نوشته شده است. این نرم افزار با مدارات مجتمع دیجیتال برنامه پذیر (FPGA) و برخی کارت‌های گرافیک سازگار است. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی ازجمله اورکلاک کردن (افزایش عملکرد پردازنده)، نمایش دمای بسیاری از دیوایس‌ها و امکان اتصال به چندین استخر استخراج را نیز در بر دارد و از اتصال به استخرهای استخراج غیرقابل دسترس خودداری کرده و منابع سیستم را به هدر نمی‌دهد. محیط کاربری آن به صورت متنی اما بسیار ساده و آسان است. و در پایان نرم‌افزار جی‌یو‌آی ماینر (GUIminer) از بهترین نرم‌افزارهای استخراج در دنیا است. این نرم‌افزار برای استخراج بیت کوین، عمدتا با پردازنده‌های گرافیکی و یا مرکزی ویندوز هماهنگ است و می‌توانید از میان دو نوع استخراج در این نرم‌افزار یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید: ماینینگ انفرادی (Solo mining) و گروهی (Pooled mining).
این نرم‌افزار به طور خودکار متناسب با استخرهای استخراج رایج پیکربندی شده و نیازی به ورود اطلاعات توسط کاربر برای اتصال به این استخرها نیست.

اما برای آشنایی بیشتر با بیت کوین می توانید مقاله روش های خرید و فروش بیت کوین را بخوانید.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

اگر به استخراج بیت کوین علاقه‌مند هستید، در اولین اقدام باید وضعیت قانونی آن در ایران را بررسی کنید. چراکه سرمایه‌گذاری در این زمینه بدون داشتن مجوزهای لازم یا اطلاع نداشتن از قوانین، می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

در سال ۱۳۹۸، در دولت ایران مصوبه‌ای تنظیم شد که استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر را قانونی اعلام کرد. اما برای این کار باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. همچنین، در همین سال واردات دستگاه‌های استخراج بیت کوین به ایران بلامانع شد، اما مانند فرآیند آن، خرید و نگهداری این دستگاه نیازمند مجوز است.

درمورد برق مورد نیاز برای استخراج بیت کوین در ایران چالش‌های زیادی وجود دارد. طبق قانون، استخراج بیت کوین باید با دریافت انشعاب از وزارت نیرو و تعرفه برق صادراتی انجام شود که باتوجه به این موضوع، نرخ آن ممکن است با دلار تغییر کند. درنتیجه، استخراج در ایران قانونی است و یک صنعت تلقی می‌شود.

برای آگاهی بیشتر در این باره می‌توانید به مقاله https://shahrecrypto.com/bitcoin-mining-legal در رسانه شهر کریپتو مراجعه کنید.

کدام ارز دیجیتال برای استخراج بهتر است‌؟

ارزهای زیادی برای استخراج وجود دارند اما نمی‌توان با قطعیت گفت کدام یک برای ماین کردن بهتر هستند. هنگام انتخاب یک ارز دیجیتال برای ماین بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آینده ارز

در صورتی که ارز انتخابی دارای تیم توسعه دهنده ضعیف باشد یا در مورد آینده آن ابهاماتی وجود داشته باشد، ممکن است ارزش خود را در آینده از دست بدهد.

 • سختی شبکه

انتخاب یک ارز با سختی شبکه کم می‌تواند به سودآوری بیشتر منجر شود.

 • الگوریتم استخراج

توجه داشته باشید که هر ارز الگوریتم استخراج خاص خود را دارد و نمی‌توان تمام ارزها را با یک دستگاه ماینر ماین کرد. ارزی انتخاب کنید که مناسب الگوریتم دستگاه ماینر شما باشد.

در این میان، ارزهای بیت کوین و اتریوم به دلیل آینده روشنی که برایشان پیش بینی می‌شود، پرطرفدارترین ارزها برای استخراج محسوب می‌شوند.

چگونه بیت کوین های استخراج شده را بفروشیم و به ریال تبدیل کنیم؟

پاداش استخراج بیت کوین شما به آدرس کیف پول شخصی خودتان انتقال داده می‌شود. شما می‌توانید بیت کوین‌های اختصاص داده شده را به حساب کاربری خود در یک صرافی ارز دیجیتال منتقل کرده و آنها را به‌فروش برسانید. توجه داشته باشید که برای انتقال بیت کوین از کیف پول شخصی به صرافی باید مقداری کارمزد بپردازید. برخی از صرافی‌های ایرانی، برای کاهش هزینه‌های انتقال بیت کوین، شرایطی فراهم کرده‌اند تا ماینرها بتوانند بدون پرداخت کارمزد اضافی از کیف پول خود در صرافی استفاده کنند.

 برای تبدیل بیت کوین به ریال، لازم است که دو مرحله را طی کنید. اول وارد حساب کاربری خود در صرافی شوید، سپس برروی گزینه معامله بزنید. پس از تعیین مقدار بیت کوین، قیمت واحد تومان و تعیین سفارش به‌صورت مدت‌دار یا غیرمدت‌دار، برروی گزینه ثبت سفارش فروش کلیک کنید تا سفارش شما ثبت شود.

چه مقدار بیت کوین در دنیا وجود دارد؟

در حال حاضر حدود ۱۹ میلیون بیت کوین در دنیا موجود است. زمانی که بلوک‌های جدید ایجاد می‌شوند، یعنی تقریبا هر ۱۰ دقیقه، این عدد تغییر می‌کند. درحال حاضر، هر بلوک جدید ۶.۲۵ بیت کوین را وارد چرخه می‌کند.

چه تعداد بیت کوین استخراج شده و چه تعداد باقی مانده است؟

مقدار بیت کوین باقی مانده برای استخراج حدود ۲ میلیون است. با این حال، همیشه می‌توانید بیت کوین را از کاربران موجود در صرافی‌های معتبر داخلی خریداری کنید. صرافی ارزپایا پلتفرمی، امن، سریع و ارزان برای خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

سوالات متداول

استخراج بیت کوین چگونه است؟

استخراج‌ کنندگان در ازای قرار دادن دستگاه‌هایشان در اختیار شبکه بیت کوین که به ایجاد امنیت در شبکه بیت کوین کمک کرده و به عنوان پاداش، بیت کوین دریافت می کنند. فرایند استخراج با روشی به نام اثبات کار (Proof Of Work) انجام می شود که در آن، ماینرها باید بر سر حل معادلات ریاضی پیچیده با یکدیگر مسابقه بدهند و به محض اینکه یک ماینر به جواب برسد، بیت کوین تولید می‌شود و به‌ عنوان پاداش به برنده تعلق می‌گیرد.

کدام ارز دیجیتال برای استخراج بهتر است‌؟

ارزهای زیادی برای استخراج وجود دارند و نمی‌توان با قطعیت گفت کدام یک برای ماین کردن بهتر هستند. اما می‌توان گفت ارزهای بیت کوین و اتریوم به دلیل آینده روشنی که برایشان پیش بینی می‌شود، پرطرفدارترین ارزها برای استخراج محسوب می‌شوند.

چگونه بیت کوین های استخراج شده را بفروشیم؟

پاداش استخراج بیت کوین شما به آدرس کیف پول شخصی خودتان انتقال داده می‌شود. شما می‌توانید بیت کوین‌های اختصاص داده شده را به حساب کاربری خود در یک صرافی ارز دیجیتال منتقل کرده و آنها را به‌فروش برسانید. توجه داشته باشید که برای انتقال بیت کوین از کیف پول شخصی به صرافی باید مقداری کارمزد بپردازید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *