مقیاس پذیری در بلاک چین چیست و راهکارهای بهبود آن چیست؟

 • 2 خرداد 1401
 • بروزرسانی: ۹ مهر ۱۴۰۱
 • ۶ نظر
 • 8 دقیقه
 • 3184 نفر
4.5/5 - (23 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۲۳ امتیاز)

مقیاس پذیری (Scalability) توانایی پاسخگویی شبکه بلاک چین به میزان تقاضا است. برای تعیین میزان مقیاس‌پذیری یک شبکه، باید توانایی آن در پاسخگویی به نیازمندی‌ها را بررسی کرد. درواقع، یک شبکه مقیاس پذیر، زمانی که تراکنش‌ها افزایش یافته و افراد بیشتری قصد استفاده از خدمات شبکه را دارند؛ می‌تواند بدون کاهش سرعت و کیفیت خدمات به کار خود ادامه دهد. مسئله سرعت، مسئله بسیار مهمی در دنیای امروزی است. می‌توان گفت بلاک چین‌هایی که نتوانند به نیاز کاربران خود در حوزه افزایش سرعت و کیفیت خدمات پاسخ دهند، دیر یا زود از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

یکی از بهترین حوزه ها برای سرمایه گذاری، حوزه ارزهای دیجیتال است که در چند سال اخیر توانسته تحولاتی را در زندگی ما به وجود بیاورد. اگر قصد سرمایه گذاری در این حوزه و خرید و فروش ارز دیجیتال را دارید، می‌توانید این کار را در صرافی ارزپایا با کمترین کارمزد نسبت به دیگر صرافی های ایرانی انجام دهید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

معیارهای تعیین مقیاس پذیری بلاک چین

تعداد تراکنش در ثانیه، حضور سیستم‌های کامپیوتری مناسب برای ذخیره و پردازش اطلاعات و سرعت انتقال اطلاعات در شبکه از معیارهای مهم مقیاس پذیری در بلاک چین هستند؛ درواقع مقیاس‌پذیری، سرعت شبکه بلاک چین در پردازش تراکنش‌ها را نشان می‌دهد. توانایی پردازش سریع یک تراکنش و ثبت آن در شبکه بلاک چین، یکی از مهم‌ترین بخش‌های مقیاس پذیری در بلاک چین است. هر چه سرعت تراکنش بالاتر باشد، نشان‌دهنده این است که شبکه از مقیاس‌پذیری بالایی برخوردار است.

توسعه‌دهندگان فناوری بلاک چین در تلاش‌اند تا با حفظ امنیت، مقیاس پذیری شبکه‌های خود را افزایش دهند. یکی از این تلاش‌ها، اجرای تکنولوژی سگویت روی بلاک چین بیت کوین است. این تکنولوژی با کاهش حجم تراکنش‌ها، تعداد تراکنش بیشتری در یک بلاک جای داده و درنتیجه، سرعت تایید تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

نکته: برای آشنایی با اولین تراکنش ثبت شده در شبکه بلاک چین، پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله بلاک اولیه را مطالعه کنید.

موانع مقیاس پذیری در بلاک چین

موانع مقیاس پذیری در بلاک چین

یکی از موانع اصلی برای مقیاس پذیری بلاک چین، همراه شدن سرعت، امنیت و تمرکززدایی در شبکه بلاک چین است. کارشناسان معتقدند هیچ شبکه‌ای نمی‌تواند هر سه عامل را در کنارهم به کاربران خود ارائه دهد. ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم معتقد است شبکه بلاک چین با مسئله سه‌راهی مقیاس پذیری روبه‌رو شده است و هیچ شبکه‌ای نمی‌تواند در کنار مقیاس‌پذیری بالا، امنیت و غیرمتمرکز بودن را داشته باشد.

یکی دیگر از موانع مقیاس پذیری بلاک چین استفاده از الگوریتم اثبات کار یا (PoW) است؛ درواقع می‌توان گفت هر ارز دیجیتال که از این الگوریتم استفاده می‌کند مقیاس‌پذیری را برای رسیدن به امنیت و تمرکززدایی فدا کرده است. به‌عنوان‌مثال رمز ارز بیت کوین به‌طور کامل غیرمتمرکز بوده و امنیت بالایی دارد؛ اما در حال حاضر تراکنش‌ها در بلاک چین بیت کوین با سرعت پایینی انجام می‌شوند. به‌طورکلی می‌توان گفت اغلب ارزهای دیجیتال عدم تمرکز و امنیت را به مقیاس پذیری ترجیح داده و اغلب آن‌ها سرعت پایینی در تایید تراکنش‌ها دارند.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تست نت را نیز پس از مطالعه این مقاله مطالعه کنید.

راهکارهای حل مشکلات مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال

برای افزایشscalability ‎ ارزهای دیجیتال راه‌کارهای مختلفی به کار گرفته‌شده است که مهمترین راهکارهای بهبود مقیاس پذیری به شرح زیر است:

 • افزایش حجم بلاک‌ها

یکی از راه‌کارهای اصلی و مهم برای افزایش مقیاس پذیری بلاک چین بزرگ کردن اندازه بلاک‌ها است. بلاک چین بیت کوین در سال ۲۰۱۷ یک هارد فورک به نام بیت کوین کش را ایجاد کرد. این انشعاب با داشتن حجم ۸ مگابایتی توانست مقیاس پذیری بهتری را به کاربران ارائه دهد. این راهکار باعث شد فضای ذخیره‌سازی بلاک چین، که یکی از معیارهای اصلی مقیاس‌پذیری است افزایش پیدا کند.

 • افزایش پاداش استخراج

یکی دیگر از راه‌کارهای بالا بردن مقیاس پذیری در شبکه بلاک چین، بالا بردن پاداش استخراج است. بلاک‌های جدید شبکه توسط ماینرها ایجاد یا به عبارتی استخراج می‌شوند. ماینرها با انجام معادلات پیچیده ریاضی تراکنش‌های شبکه را تائید کرده و با اضافه کردن بلاک به شبکه بلاک چین، پاداش دریافت می‌کنند. اگر پاداش استخراج بلاک‌ها افزایش یابد ماینرها انگیزه بیشتری برای تائید تراکنش‌ها پیداکرده و سرعت تراکنش در شبکه بلاک چین افزایش می‌یابد.

در مجله ارزپایا یک مقاله جامع درباره آموزش استخراج بیت کوین در ایران نوشته شده است که اگر مشتاق باشید می‌توانید بیشتر درباره ماینینگ بدانید.

 • کاهش حجم تراکنش‌‌های شبکه

یکی دیگر از راه‌کارهای اصلی برای بالا بردن سرعت تراکنش و مقیاس پذیری، کاهش حجم تراکنش‌های شبکه است. بیت کوین با همکاری سافت فورک سگویت، توانسته است حجم تراکنش‌های بلاک چین را کاهش داده و مقیاس پذیری آن را بالا ببرد. تراکنش‌ها با استفاده از تکنولوژی سگویت، تا ۶۰ درصد حجم کمتری را اشغال کرده و کارمزد کمتری نیز دارند. این کاهش حجم تراکنش‌ها باعث می‌شود هر بلاک، تراکنش بیشتری را تائید کرده و مقیاس‌پذیری نیز بالا برود.

 • استفاده از لایه دوم بر روی بلاک چین

راهکار دیگر برای بالا بردن مقیاس پذیری بلاک چین ایجاد لایه دوم یا یک شبکه مجزا روی بلاک چین است. در این روش می‌توان تراکنش‌ها را روی لایه دوم تائید و ذخیره کرد. این کار باعث می‌شود حجم زیادی از بلاک چین اصلی اشغال نشود. شبکه لایتینگ یکی از این شبکه‌های مجزا است که بر روی بلاک چین اصلی ایجاد شده است. این شبکه به کمک بلاک چین آمده است تا مقیاس پذیری آن را افزایش دهد.

 • استفاده از روش‌های دیگر برای انجام فرایندها

یکی از موانع اصلی عدم مقیاس پذیری بلاک چین استفاده از الگوریتم اثبات کار یا (pow) است؛ بنابراین با به‌کارگیری روش‌های دیگر برای انجام فرایندهای بلاک چین می‌توان مقیاس پذیری را بهبود بخشید. روش‌هایی مانند اثبات سهام می‌توانند علاوه بر تمرکززدایی، مقیاس‌پذیری را در بلاک چین افزایش دهند.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین

بیت کوین یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال در جهان است. بنیان‌گذار ناشناس این ارز دیجیتال، راهکاری برای پاسخگویی به حجم بالای تراکنش در شبکه بیت کوین نداشت. همین مسئله باعث شده است با افزایش تعداد تراکنش‌ها در این شبکه، سرعت آن به‌شدت کاهش پیدا کند و تایید هر تراکنش، نیاز به کارمزد زیادی داشته باشد.

هر تراکنشی که در شبکه انجام می‌شود به همراه تمامی مشخصات باید در شبکه ثبت شود. در حال حاضر شبکه بیت کوین توانایی ثبت ۷ تراکنش بر ثانیه را دارد. در ساعاتی که حجم معاملات بالا می‌رود این شبکه پاسخگوی حجم بالای تراکنش‌ها نیست. تراکنش‌های انجام‌شده باید در استخر حافظه یا Memory Pool باقی بمانند تا تائید شده و به‌نوبت در بلاک چین ثبت شوند.

در این شرایط معمولا اولویت با تراکنش‌های با کارمزد بالا است و تراکنش‌های با کارمزد کمتر باید مدت‌زمان بیشتری را منتظر بمانند. عدم مقیاس پذیری بیت کوین در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم پیش روی این شبکه است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، بیت کوین برای حل این مشکلات، از تکنولوژی سگویت و همچنین، شبکه لایتنینگ که یک شبکه لایه دوم است استفاده می‌کند. اما هنوز کارمزد انتقال بیت کوین به نسبت دیگر ارزهای دیجیتال بسیار بالا است. به همین دلیل است که بیت کوین، قبل از اینکه به‌عنوان یک روش پرداخت شناخته شود، روشی برای حفظ ارزش و افزایش سرمایه است.

مقیاس ‌پذیرترین ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال زیادی برای حل مشکل مقیاس پذیری به وجود آمده‌اند. ترون به‌عنوان یکی از مقیاس پذیرترین رمزارزها شناخته می‌شود. تراکنش‌ها در شبکه ترون با سرعت بالا انجام شده و کارمزد ناچیزی از کاربران دریافت می‌شود. به همین دلیل، ارزهای دیجیتال زیادی روی شبکه ترون ایجاد شده‌اند. برای مثال، ارز دیجیتال تتر، یکی از مشهورترین ارزهای بلاک چین ترون است. البته تتر روی بلاک چین‌های دیگر نیز حضور دارد اما ارز تتر روی بلاک چین ترون، از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار است. در صرافی ارزپایا نیز می‌توانید تتر را با کارمزد ناچیز بر روی شبکه ترون معامله کنید.

نکته: اگر به موضوع مقیاس پذیری در بلاک چین علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله مقیاس پذیری با استفاده از شاردینگ را مطالعه کنید.

سوالات متداول

مقیاس پذیری در بلاک چین به چه معناست؟

مقیاس پذیری (Scalability) توانایی پاسخگویی شبکه بلاک چین به میزان تقاضا است. برای تعیین میزان مقیاس پذیری یک شبکه، باید توانایی آن در پاسخگویی به نیازمندی‌ها را بررسی کرد. درواقع، یک شبکه مقیاس پذیر، زمانی که تراکنش‌ها افزایش یافته و افراد بیشتری قصد استفاده از خدمات شبکه را دارند؛ می‌تواند بدون کاهش سرعت و کیفیت خدمات به کار خود ادامه دهد. مسئله سرعت، مسئله بسیار مهمی در دنیای امروزی است. می‌توان گفت بلاک چین‌هایی که نتوانند به نیاز کاربران خود در حوزه افزایش سرعت و کیفیت خدمات پاسخ دهند، دیر یا زود از گردونه رقابت حذف خواهند شد.

برای حل مشکلات مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال چه راهکارهایی وجود دارد؟

برای افزایش مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال راه‌کارهای مختلفی نظیر افزایش حجم بلاک‌ها، افزایش پاداش استخراج، کاهش حجم تراکنش‌‌های شبکه، استفاده از لایه دوم بر روی بلاک چین و… به کار گرفته‌شده است.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به چه صورتی است؟

متاسفانه راهکاری برای بهبود مقیاس پذیری بیت کوین در نظر گرفته نشده و همین موضوع باعث می‌شود تا با شلوغ شدن شبکه، سرعت تایید تراکنش ها کاهش و کارمزد آن افزایش پیدا کند.

دلیل انتخاب ارزپایا برای خرید و فروش ارز دیجیتال چیست؟

کارمزد معاملات پایین نسبت به سایر صرافی های ایرانی، تایید سریع تراکنش های برداشت ارزی، پشتیبانی ۲۴ ساعته آنلاین، سرعت بسیار بالا و امنیت بسیار بالا را می‌توان به عنوان مهمترین دلایل انتخاب ارزپایا در نظر گرفت.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حامد وحیدی

  مطلب بسیار خوب و مفیدی بود مچکرم.

  1. Arzpaya SEO

   ممنون از توجه شما🙏

 2. شاهین

  مقیاس پذیری تاثیری در استخراج یک ارز داره؟

  1. تحریریه ارزپایا

   سلام دوست عزیز. منظور از مقیاس‌پذیری یک ارز، سرعت، امنیت و غیرمتمرکز بودن آن است و این موضوع به‌طور مستقیم ارتباطی با ماینینگ ندارد.

 3. مصطفی

  آیا مقیاس پذیری اتریوم با راه اندازی مرج اتریوم تغییر میکنه؟ سپاس از مقاله خوبتون اگر میشه جواب بنده رو بدید

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   مرج اتریوم باعث تغییر پروتکل این ارز از الگوریتم اثبات کار به POS میشه، به‌همین دلیل علاوه‌بر افزایش سرعت، مقایس‌پذیری اتریوم بهبود پیدا می‌کنه.