بلاک اولیه یا Genesis Block چیست؟ + جنسیس بلاک بیت کوین

  • 6 مهر 1401
  • بروزرسانی: ۸ مهر ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 3187 نفر
امتیاز به این مطلب
امتیاز به این مطلب

بلاک اولیه یا بلاک پیدایش، اولین بلاک در شبکه هر بلاک چین است و به نوعی سنگ بنای آن به شمار می‌رود. تمامی ارزهای دیجیتال دارای بلاک چین اختصاصی، جنسیس بلاک نیز دارند اما جنسیس بلاک بیت کوین با بقیه متفاوت است. بلاک اولیه بیت کوین مانند هویت خالق آن، ساتوشی ناکاموتو پر از رمز و راز است.

اگر برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به دنبال یک صرافی امن و معتبر داخلی هستید، ارزپایا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است. در صرافی ارزپایا امکان خرید و فروش ده‌ها ارز دیجیتال با کارمزد ۰.۰۰۲ برای کاربران فراهم شده است. برای ثبت نام در ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

جنسیس بلاک (Genesis Block) چیست؟

بلاک چین دفتر کلی است که اطلاعات شبکه مانند تراکنش‌ها یا قرارداد هوشمند در آن نوشته می‌شود. این اطلاعات داخل بلاک‌هایی با مهر زمانی ثبت می‌شوند و مدت محدودی برای ثبت اطلاعات درون هر بلاک تعیین می‌شود. اگر بخواهیم ثبت اطلاعات را به طور ساده بیان کنیم، می‌توانیم بلاک چین را به عنوان یک دفتر در نظر بگیریم که اطلاعات شبکه در آن ثبت می‌شود و هر صفحه از این دفتر، بیانگر یک بلاک خواهد بود. هر صفحه که کامل شود، وارد صفحه بعد می‌شویم و دیگر امکان نوشتن اطلاعات در آن وجود نخواهد داشت. در بلاک چین هم روند مشابهی داریم؛ اطلاعات هر بلاک که تکمیل شود دیگر امکان ثبت اطلاعات در آن بلاک وجود ندارد و وارد بلاک جدید خواهیم شد. هش اطلاعات هر بلاک در بلاک بعد اعمال شده و مجموعه‌ای متصل به‌هم را ایجاد می‌کند؛ بنابراین پس از آنکه اطلاعات در داخل یک بلاک ثبت شد، دیگر امکان تغییر در آن وجود ندارد.

همانطور که گفته شد، در بلاک چین، هش اطلاعات هر بلاک در بلاک بعد در نظر گرفته می‌شود می‌شود اما در مورد اولین بلاک، اطلاعات پیشینی وجود ندارد و این مقدار برای آن صفر در نظر گرفته می‌شود. به این بلاک Genesis Block گفته می‌شود. عبارت Genesis به معنای پیدایش است و همانطور که از نامش برمی‌آید، سرمنشا و ابتدای شبکه بلاک چین به شمار می‌آید.

عملکرد بلاک اولیه چگونه است؟

عملکرد بلاک اولیه چگونه است؟

ارزهای دیجیتال عموما شخص ثالث را حذف کرده و فرآیند مدیریت و اعتماد در شبکه را به ماینرها یا تاییدکننده‌ها واگذار کرده‌اند. نحوه کار به این صورت است که تراکنش‌ها به استخرهای داده در شبکه منتقل می‌شوند و ماینرها برای دستیابی به پاسخ معادلات ریاضی و تایید تراکنش‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بلافاصله پس از ایجاد هر بلاک و تایید آن، رقابت برای یافتن پاسخ به سوال موجود در بلاک بعد آغاز می‌شود. اما جنسیس بلاک، گزینه قبلی نداشت که رقابت بر روی آن شکل بگیرد. اگرچه در تئوری نیازی به جنسیس بلاک وجود ندارد اما می‌بایست نقطه شروعی برای آغاز کار وجود داشته باشد چرا که بدون اعتماد به یک بلاک چین و ندانستن زمان و نحوه شروع رقابت، کار برای ماینرها بسیار دشوار خواهد بود. فرض کنید مسابقه‌ای آغاز شود که نه زمان شروع آن مشخص باشد و نه محل آن. در واقع Genesis Block را می‌توان مانند شالوده یک ساختمان در نظر گرفت.

عملکرد دیگر جنسیس بلاک، تضمین ارتباط میان دو نود است. نودها تنها زمانی می‌توانند به صورت همگن کار کنند که جنسیس بلاک یکسانی داشته باشند. در غیر این صورت سازگاری خود را از دست خواهند داد. از طرف دیگر باید این موضوع را در نظر داشته باشید که هر نود، بلاک اولیه خود را دارد. برای لحظه‌ای هرمی بلوکی را تصور کنید که راس هرم بر بقیه بلوک‌ها نظارت دارد. مهم نیست که چند بلوک را در پایین هرم قرار می‌دهید، همه بلوک‌ها به مبدا یا بالای هرم متصل خواهند بود.

کدام ارزهای دیجیتال جنسیس بلاک دارند؟

هر ارز دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی داشته باشد Genesis Block خواهد داشت. البته جنسیس بلاک توسط همه متخصصین با این نام خوانده نمی‌شود. برخی اولین بلوک را با بلوک ۰ و برخی با بلوک ۱ می‌شناسند.

برخی از ارزهای دیجیتالی که جنسیس بلاک دارند عبارتند از:

بیت کوین (Bitcoin)

لایت کوین (Litecoin)

اتریوم (Ethereum)

مونرو (Monero)

نم (Nem)

استلار (Stellar)

جنسیس بلاک بیت کوین چیست؟

معروفترین جنسیس بلاک به بیت کوین اختصاص دارد که در سوم ژانویه ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. پاداش این بلاک ۵۰ بیت کوین بوده که برای همیشه غیرقابل استفاده است. تا کنون پاسخ قطعی به این سوال داده نشده است که آیا جنسیس بلاک استخراج شده یا به صورت هاردکد توسط ساتوشی ناکاموتو اعمال شده است و خود ساتوشی نظری در این مورد به ثبت نرسانده است.

https://www.blockchain.com/btc/block/000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f

این عبارت، هش جنسیس بلاک بیت کوین است. این هش با سایر بلاک‌های اولیه تفاوت دارد. بقیه بلاک‌ها در ابتدا هشت صفر دارند اما ابتدای هش Genesis Block، ده صفر وجود دارد.

۵۰ بیت کوین پاداش به دست آمده از آدرس جنسیس بلاک به آدرس https://www.blockchain.com/btc/address/1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa منتقل شده است. این آدرس امکان برداشت را ندارد و پس از ساتوشی ناکاموتو تا زمان نگارش این مقاله ۳۴۰۰ تراکنش به این آدرس انجام شده و مجموعا ۶۸.۵ بیت کوین به آن ارسال شده است. بله ۶۸.۵ بیت کوین معادل یک میلیون و سیصد هزار دلار! به این آدرس ارسال شده است که امکان خروج از آن وجود ندارد. به نظر می‌رسد دلیل ارسال این حجم از تراکنش به آدرس جنسیس بلاک، به نوعی قدردانی از ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین است.

راز های بلاک اولیه

رازهای جنسیس بلاک

نام بیت کوین با رمز و راز گره خورده است. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، اندکی پس از راه‌اندازی اولین بلاک، ناپدید شد تا هویت او بر مردم دنیا پوشیده بماند. اولین بلاک بیت کوین نیز رازهای عجیبی در دل خود دارد که تا کنون بیشتر شبیه کتاب‌های اساطیری به آن‌ها نگاه می‌شود. یکی از این رازها ماجرای آفرینش است. در ادیان و اساطیر، آفرینش در شش روز رقم می‌خورد. در شبکه بیت کوین نیز، علیرغم اینکه فاصله ایجاد هر بلاک ده دقیقه است، فاصله میان جنسیس بلاک و بلاک دوم، ۶ روز بوده است. برخی این موضوع را تصادفی نمی‌دانند و معتقدند ساتوشی ناکاموتو این کار را به صورت نمادین انجام داده است.

پیام بلاک اولیه بیت کوین

عجیب‌ترین و مرموزترین نکته در مورد جنسیس بلاک، پیام مخفی در آن است. ساتوشی ناکاموتو در کنار داده‌های خام موجود در بلاک اولیه، پیامی از نشریه تایمز که در سوم ژانویه ۲۰۰۹ منتشر شده بود را درج کرد:

” نشریه تایمز سوم ژانویه ۲۰۰۹: صدر اعظم به دنبال پرداخت دومین کمک مالی به بانک ها است.” این پیام به بحران مالی دنیا اشاره می‌کند که بسیاری از کشورها برای فرار از بحران، رو به چاپ بی رویه پول آوردند. ساتوشی در این مورد اظهار نظر خاصی نکرد اما با توجه به ماهیت ضد تورمی بیت کوین، این پیام نشانه واضحی از دیدگاه وی نسبت به ساختار اقتصادی موجود در کشورهای دنیاست و ساتوشی تفاوت بیت کوین و سیستم بانکداری فعلی را در این پیام به مردم دنیا نشان داد. نکته قابل توجه دیگر در مورد این پیام، زمان انتشار آن است. به نظر می‌رسد یکی دیگر از اهداف ساتوشی، استفاده از این پیام برای تعیین زمان صفر در بلاک چین بیت کوین است.

جنسیس بلاک اتریوم

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی داشته باشند، نیاز به شالوده یا زیربنا دارند. این شالوده همان Genesis Block است که سایر بلاک‌ها بر روی آن نوشته می‌شوند. اتریوم نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ جنسیس بلاک اتریوم در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ به وجود آمد. بلاک اولیه اتریوم مانند بیت کوین رمز و راز چندانی ندارد چرا که تمامی بنیان‌گذاران این ارز دیجیتال در دنیا شناخته شده‌اند و هویت نامشخصی ندارند.

سوالات متداول

بلاک اولیه چیست؟

به اولین بلاکی که در هر شبکه بلاک‌چین ایجاد می‌شود، بلاک اولیه گفته می‌شود.

مهمترین ارزهایی که جنسیس بلاک دارند کدامند؟

بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و استلار را می‌توانیم به عنوان مهمترین ارزهایی معرفی کنیم که دارای بلاک اولیه هستند.

جنسیس بلاک بیت کوین در چه تاریخی اتفاق افتاد؟

بلاک اولیه بیت کوین در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۰۹ و توسط خالق این ارز ایجاد شد.

بلاک اولیه اتریوم در چه زمانی ایجاد شد؟

Genesis Block اتریوم نیز در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۵ ایجاد شد.

ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

شما می‌توانید در کمتر از ۱ ساعت ثبت نام و احراز هویت خود را در صرافی ارزپایا انجام دهید و حساب کاربری خود را فعال کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *