استخر ماینینگ چیست؟ معرفی پول‌ساز ترین استخرهای استخراج

 • 16 اسفند 1400
 • بروزرسانی: ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 413 نفر
5/5 - (1 امتیاز)
۵/۵ - (۱ امتیاز)

برخلاف سال‌های اولیه ظهور بیت‌کوین، در حال حاضر امکان ماین بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال، با استفاده از یک کامپیوتر شخصی وجود ندارد. با وجود سختی شبکه و همچنین تعداد ماینرهای زیادی که مشغول به فعالیت هستند، فرایند ماین ارزهای دیجیتال به فرایندی سخت و پیچیده تبدیل شده است. حتی ماینرهای شخصی برای کسب درآمد بهتر، دستگاه‌های خود را با هم یکپارچه می‌کنند. استخراج ارز دیجیتال یکی از راه‌های کسب سود از بازار کریپتو است. اگر با مفهوم ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال آشنایی ندارید، تا انتها این مقاله با ارزپایا همراه باشید.

ماینینگ چیست؟

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به فرایند تأیید تراکنش‌ها در شبکه گفته می‌شود. طی این فرایند، سکه‌های جدید ایجاد شده و به‌عنوان پاداش در اختیار ماینرها قرار می‌گیرند. استخراج ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه‌هایی به نام ماینر انجام می‌شود. افرادی که به دنبال استخراج ارزهای دیجیتال هستند با قرارگرفتن در کنار هم می‌توانند به کسب درآمد بهتری برسند. در برخی از رمز ارزها، اگر فرایند ماینینگ به‌صورت فردی انجام شود، هیچ سودی نخواهد داشت.

استخر ماینینگ چیست؟

 پیوستن به یک استخر استخراج بزرگ و معتبر، می‌تواند آینده متفاوتی برای سرمایه‌گذاری در زمینه ماینینگ رقم بزند. در این استخرها تمامی ماینرها قدرت پردازش خود را به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند محاسبات پیچیده را حل کرده و بلاک جدید تولید کنند. در انتها پاداشی که پس از تایید بلاک به دست می‌آید، بر اساس کارکرد هر ماینر تقسیم می‌شود. دارندگان استخرهای استخراج برای ارائه خدمات تایید تراکنش ها و تامین امنیت بلاک چین، کارمزد دریافت می‌کنند.

استخر بیت کوین

اسنخر استخراج بیت کوین یا استخر بیت کوین، مکانی است که در آن تعداد بسیار زیادی ماینر بیت کوین وجود دارد. ماینرهای دیگر در سراسر دنیا نیز می‌توانند به این استخر پیوسته و قدرت پردازش خود را در اختیار استخر بگذارند. در استخرهای استخراج، چندین ماینر به طور همزمان بر روی تایید تراکنش‌ها کار کرده و در انتها، پاداش تایید بلاک را با یکدیگر تقسیم می‌کنند.

اگر قصد خرید بیت کوین در ایران را دارید، با استفاده از ویدئوی زیر می توانید آموزش کامل خرید بیت کوین در صرافی ارزپایا را مشاهده کنید.

استخر ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

استخر ماینینگ، مجموعه بزرگی از ماینرها است که همگی قدرت‌های پردازش خود را برای تایید تراکنش‌ها به کار می‌گیرند. از طریق استخر سازماندهی بین ماینرها انجام شده و از اتلاف انرژی و زمان برای تولید هش‌های مشابه جلوگیری می‌شود. استخر ماینینگ وظیفه تقسیم پاداش و پرداخت آنها را نیز برعهده دارد.

نحوه کار Mining Pool همانند استخر لاتاری و یا بخت‌آزمایی است اما شانس برنده‌شدن ما در لاتاری بسیار کم است، به همین جهت با مجموعه‌ای از افراد یک تیم تشکیل می‌دهیم و توافق می‌کنیم که در صورت برنده‌شدن جایزه را با هم تقسیم کنیم و شانس برنده‌شدن ما با انجام این کار بیشتر می‌شود اما جایزه‌ای که دریافت می‌کنیم کمتر است.

انواع پاداش دهی در استخرهای استخراج

انواع پاداش دهی استخراج

 بعد از تایید یک بلاک، پاداش‌ بلاک بر اساس سهم هرکسی محاسبه و منتقل می‌شود. اما سهم هر ماینر بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟ سهم هر کسی با توجه به قدرت پردازشی که در اختیار استخر گذاشته و همچنین مشارکت ماینر در کار هشینگ محاسبه می‌شود. بسته به نوع مشارکت و میزان سهم هر دستگاه، استخر استخراج می‌تواند پرداختی‌های متفاوتی داشته باشد.

 1. پرداخت به ازای اندازه هر سهم (PPS)

در این روش مالک استخر رمز ارز باتوجه ‌به توان محاسباتی هر دستگاه ماینر، سهمی را برای آن در نظر می‌گیرد. در هر مرحله از استخراج بلاک و فرایند هش می‌توانیم پاداش خود را بگیریم. در این زمان دارندگان استخر از موجودی خودشان سهم ماینر را پرداخت می‌کنند.

 1. پرداخت درآمد به روش نسبی (Proporional)

پرداختی بر اساس تعداد بلاک‌های حل شده توسط Mining Pool در همان روز انجام می‌شود. در حل این بلاک‌ها سهم دستگاه ماینر هرچقدر باشد همان اندازه پاداش دریافت می‌کنیم. با این تفاوت که اگر استخر موفق به تایید بلاک نشود، سودی به ماینرها تعلق نخواهد گرفت. در این روش هرچقدر تعداد ماینرهای استخر استخراج کمتر باشد درآمد ما به نسبت بیشتر می‌شود.

 1. پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score-based)

ماهیت این روش جلوگیری از پول هاپینگ توسط ماینرها است. برخی از ماینرهایی که دستگاه‌های پیشرفته‌ای دارند در مرحله آخر ماینینگ شرکت کرده و جایزه را از آن خود می‌کنند. این روش مبتنی بر امتیاز است و هر ماینری که فعالیت بیشتری داشته باشد، امتیاز بیشتری را کسب می‌کند.

 1. پرداخت به ازای N سهم آخر (PPNLS)

در این روش پرداختی‌ها بر اساس درصد سهم هر دستگاه در مقایسه با کل سهم‌ها انجام می‌شود. مدت‌زمان پرداخت هر سهم با زمان حل یک بلاک برابری می‌کند. به طور مثال N را ۱۰۰۰ دلار در نظر بگیرید. بعد از ایجاد یک بلاک، ۱۰۰۰ دلار سهمی که در آخر فرایند استخراج رمزارز به استخر پیوسته‌اند پاداش دریافت می‌کنند. این روش بیشتر با نام پرداخت به ازای شانس شناخته می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از استخر استخراج

در ادامه به بررسی مزایا و معایب پیوستن به استخر ماینینگ را بررسی می‌کنیم.

مزایا

 • قدرت هش و توانایی حل بلاک در استخرهای استخراج بیشتر است به همین دلیل شانس گرفتن پاداش بیشتر می‌شود.
 • با پیوستن به یک استخر استخراج ارز دیجیتال یک درآمد ثابت برای ما ایجاد می‌شود. انتخاب نحوه واریز پاداش به عهده خودمان است و در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت و یا پس از اتمام استخراج، پاداش واریز می‌شود.
 • ماینرهایی که به استخر استخراج متصل می‌شوند هزینه کمتری نسبت به ماینرهای انفرادی پرداخت می‌کنند.

معایب

 • به دلیل به وجود آمدن مسائلی مانند مشکلات فنی و یا قطع شدن برق ممکن است عملیات ماینینگ متوقف شود. در این زمان کاری از دست ماینرها بر نمی‌آید و باید منتظر بمانند تا مشکل استخر برطرف شود.
 • برخی از استخرهای استخراج اطلاعاتشان را به صورت شفاف منتشر نمی‌کنند. همین موضوع همیشه ما را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد. آیا واقعا پاداش را دریافت می‌کنیم؟ آیا پاداش پرداختی درست است یا باید پاداش بیشتری را دریافت می‌کردیم؟

استخر ماینینگ ایرانی

در ایران نیز اخیرا استخرهای استخراج به وجود آمده‌اند. در هنگام انتخاب این استخرها باید به‌خوبی راجع به نحوه فعالیت و برنامه واریز سود آن‌ها توجه کنید. بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی سیستم استخراج ابری به کاربران خود ارائه می‌دهند که روشی برای کلاهبرداری است. این وب‌سایت‌ها ممکن است در مراحل اولیه سود خوبی به حساب شما واریز کنند اما پس از مدتی تمام سرمایه شما را بلوکه خواهند کرد. اگر تمایل دارید به یک استخر استخراج ایرانی بپیوندید حتما به اعتبار آن و مدت زمان فعالیتش دقت و توجه کافی داشته باشید.

از کجا یک استخر مناسب پیدا کنیم؟

بزرگ‌ترین استخرهای استخراج در کشور چین قرار دارند. این استخرها بر اساس قدرت هشی که دارند رتبه‌بندی می‌شوند. در سایت تخصصی Btc.com می‌توانیم لیست کاملی از استخرهای ماینینگ را ببینیم که بر اساس قدرت هش رتبه‌بندی شده‌اند. برای انتخاب استخر ماینینگ باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیریم که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

 1. بررسی زیرساخت‌های استخر
 2. شناسایی روش‌های پرداختی استخرهای ماینینگ
 3. انتشار شفاف اطلاعات
 4. بررسی کارمزدها
 5. بررسی محدودیت‌های ماینرها

استخراج انفرادی یا مشارکت در یک استخر ماینینگ؟

استخر انفرادی یا مشارکتی

بهترین گزینه پیوستن به یک استخر استخراج است مگر اینکه توان محاسباتی بسیار زیادی در اختیار داشته باشید. در این صورت، خود می‌توانید به یک استخر استخراج تبدیل شده و ماینرهای دیگر را در استخر خود بپذیرید. اگر ماینرهای خود را به یک استخر استخراج متصل کنید، کارمزد پرداختی از میزان سود شما کسر خواهد شد. در برخی از استخرها، درآمد قابل پیش‌بینی است و به طور منظم پرداخت می‌شود.

شناخته شده ترین استخرهای استخراج

استخرهای استخراج زیادی وجود دارند که هرکدام شرایط ویژه‌ای برای عضویت ماینرها در نظر گرفته‌اند در ادامه برخی از شناخته ‌شده‌ترین استخرهای استخراج را معرفی می‌کنیم.

 1. استخر فاندری یو اس آ (Foundry USA)

استخر فاندری یو اس آ  در نیویورک مستقر شده و درصد زیادی از سهم شبکه را به خود اختصاص داده است.

 1. استخر ویا بی‌تی‌سی Via BTC

استخر ویا بی‌تی‌سی سال ۲۰۱۶ در چین راه‌اندازی شده است. این استخر از ارزهای لایت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتریوم و مونرو پشتیبانی می‌کند.

 1. استخر بی تی سی دات‌کام com

یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت‌کوین، استخر بی تی سی دات‌کام است که قبل از راه‌اندازی، این استخر به دلیل خدمات کیف پول و کاوشگر بلاک‌چین شناخته شده بود.

 

بهترین استخر بیت کوین برای ایرانیان

استخر استخراج مناسب ایرانیان

باتوجه‌به اینکه دسترسی ایران به سرورهای استخر استخراج viabtc قطع شده است می‌توانیم از گزینه‌های جایگزین مانند استخر Antpooi، Slush و یا F2pool استفاده کنیم. هرکدام از این استخرهای استخراج روش پرداختی مخصوص خود را دارند. بهتر است پیش از انتخاب یک استخر استخراج، راجع به کارمزدها، نحوه پرداخت پاداش، امنیت و پدیدآورندگان استخر به خوبی تحقیق کنید.

سوالات متداول

استخر ماینینگ چیست؟

 پیوستن به یک استخر استخراج بزرگ و معتبر، می‌تواند آینده متفاوتی برای سرمایه‌گذاری در زمینه ماینینگ رقم بزند. در این استخرها تمامی ماینرها قدرت پردازش خود را به اشتراک می‌گذارند تا بتوانند محاسبات پیچیده را حل کرده و بلاک جدید تولید کنند. در انتها پاداشی که پس از تایید بلاک به دست می‌آید، بر اساس کارکرد هر ماینر تقسیم می‌شود. دارندگان استخرهای استخراج برای ارائه خدمات تایید تراکنش ها و تامین امنیت بلاک چین، کارمزد دریافت می‌کنند.

بهترین استخر که کاربران ایرانی می توانند از آن استفاده کنند کدام است؟

باتوجه‌به اینکه دسترسی ایران به سرورهای استخر استخراج viabtc قطع شده است می‌توانیم از گزینه‌های جایگزین مانند استخر Antpooi، Slush و یا F2pool استفاده کنیم. هرکدام از این استخرهای استخراج روش پرداختی مخصوص خود را دارند. بهتر است پیش از انتخاب یک استخر استخراج، راجع به کارمزدها، نحوه پرداخت پاداش، امنیت و پدیدآورندگان استخر به خوبی تحقیق کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *