کسب درامد از آربیتراژ ارز دیجیتالی چگونه است؟

  • 28 آذر 1400
  • بروزرسانی: ۲۱ دی ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 8 دقیقه
  • 167 نفر
امتیاز به این مطلب
امتیاز به این مطلب

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟

آیا می‌شود بدون تریدهای پرریسک و پراسترس یا سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت، سودی از بازار ارزهای دیجیتال به دست آورد؟ پتانسیل‌های زیادی برای کسب سود در این بازار وجود دارند. کافی است آن‌ها را شناخته و با آگاهی به سمتشان بروید. آربیتراژ ارز دیجیتال (arbitrage)، یکی از این پتانسیل‌ها است.

قیمت ارزهای دیجتال در تمام صرافی‌ها یکسان نیست. اگرچه این اختلاف قیمت ناچیز به نظر می‌رسد اما گاهی اوقات می‌توان از همین اختلاف قیمت اندک نیز به سود رسید. آربیتراژ کریپتو، راهی مطمئن برای به‌دست‌آوردن سودی اندک اما بدون ریسک است. اجازه بدهید با ذکر یک مثال، مفهوم اربیتراژ ارز دیجیتال را کاملا روشن کنم.

تصور کنید قیمت بیت کوین در صرافی X برابر ۴۸۰۰۰ دلار و در صرافی Y برابر ۴۹۰۰۰ دلار است. اگر معامله‌گری بیت کوین را از صرافی X خریداری کرده و آن را در  Y به فروش برساند، می‌تواند روی هر بیت کوین ۱۰۰۰ دلار سود کسب کند.

البته همه چیز هم به همین سادگی نیست. قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها به‌سرعت در حال تغییر است؛ بنابراین، معامله‌گر برای شکار این ۱۰۰۰ دلار، باید سرعت عمل بسیار بالایی داشته باشد و کارمزد معاملات خود را نیز در نظر بگیرد.

دلیل اختلاف قیمت ارز دیجیتال در صرافی ها

دلیل اختلاف قیمت ارز دیجیتال در صرافی ها

صرافی‌‌های ارزهای دیجیتال، به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. روش قیمت‌‌گذاری ارزها در این دو نوع صرافی با یکدیگر متفاوت است اما در هر دو آن‌ها، می‌توان اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده کرد.

۱.دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز

در صرافی‌های متمرکز، آخرین قیمتی که یک معامله‌گر یک ارز را می‌خرد یا می‌فروشد، به‌عنوان قیمت خرید یا فروش آن ارز ثبت می‌شود.

در این صرافی‌ها، دفاتر ثبت سفارش وجود دارد. برای مثال، اگر کسی می‌خواهد بیت کوینش را در صرافی متمرکز X با قیمت ۵۰۰۰۰ دلار به فروش برساند؛ باید سفارش فروش خود را در این صرافی ثبت کند. حال اگر خریداری پیدا شود که بیت کوین را با این قیمت از فروشنده بخرد، قیمت بیت کوین در این صرافی، ۵۰۰۰۰ دلار ثبت خواهد شد.

اما اگر خریداری وجود نداشته باشد، فروشنده ناچار است قیمت پیشنهادی خود را تا جایی که خریداران راضی به خرید شوند کاهش دهد. برای مثال، اگر فروشنده دیگری قیمت ۴۹۰۰۰ دلار را پیشنهاد کند و بیت کوین او به فروش برود، قیمت در آن لحظه، ۴۹۰۰۰ دلار خواهد بود.

 ازآنجاکه در هر لحظه، تعداد زیادی خریدار و فروشنده در حال معامله هستند؛ قیمت همواره در حال نوسان است و ممکن است در هر صرافی متفاوت باشد.

۲.دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌جای مکانیسم دفتر ثبت سفارش، از مکانیسم بازارسازی خودکار (automated market maker) استفاده می‌کنند. در این مکانیسم، استخر‌های نقدینگی، شامل جفت ارزهای قابل معامله وجود دارند.

برای هر جفت ارز قابل معامله، یک استخر نقدینگی وجود دارد. برای مثال، جفت ارز بیت کوین – اتریوم را در نظر بگیرید.

برای خرید بیت کوین، خریدار باید اتریوم وارد استخر کرده و بیت کوین برداشت کند. ارزش بیت کوین بر حسب اتریوم، بر اساس فرمولی تعیین می‌شود که برای متعادل نگه‌داشتن نسبت بیت کوین و اتریوم طراحی شده است. طبق این فرمول، اگر شخصی اتریوم به استخر واریز کرده و بیت کوین بردارد، مقدار اتریوم موجود در استخر افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین، به طور اتوماتیک قیمت اتریوم کاهش و قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد. با این کار، معامله‌گران به خرید اتریوم (برداشت اتریوم از استخر و واردکردن بیت کوین) تشویق می‌شوند. به‌این‌ترتیب، تناسب بین مقدار بیت کوین و اتریوم در استخر حفظ می‌شود.

از آن‌جاکه درهر صرافی مقادیر متفاوتی از ارز به استخرها وارد می‌شود؛ این مکانیسم، به آربیتراژ کارها برای یکسان‌سازی قیمت‌ها وابسته است. بدون آربیتراژ، ممکن است شاهد اختلاف قیمت‌های بسیار زیاد در صرافی‌های غیرمتمرکز باشیم.

انواع استراتژی آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

انواع مختلفی استراتژی اربیتراژ در بازارهای مالی دنیا وجود دارد اما برای آربیتراژ ارزدیجیتال و رمزارزها، تنها چند نوع استراتژی خاص که در زیر آورده شده است وجود دارد:

۱.استراتژی آربیتراژ محض

ساده‌ترین استراتژی آربیتراژ است که در آن معامله‌گر، یک ارز دیجیتال را در یک صرافی می‌خرد و در صرافی دیگر به فروش می‌رساند. به این نوع آربیتراژ، آربیتراژ صرافی نیز گفته می‌شود.

۲.استراتژی آربیتراژ فضایی

تنها تفاوت این استراتژی آربیتراژ، فاصله زیاد دو صرافی از یکدیگر است. اگر شما بیت کوین را در صرافی آمریکایی خریداری کنید و در صرافی کره‌ای به فروش برسانید، استراتژی آربیتراژ فضایی یا آربیتراژ فاصله‌ای را به کار گرفته‌اید.

۳.استراتژی آربیتراژ مثلثی

این استراتژی برای کسب سود از معامله دو یا چند ارز دیجیتال، در یک صرافی واحد است. یک آربیتراژ مثلثی می‌تواند از بیت کوین شروع شده و به بیت کوین نیز ختم شود.

۴.استراتژی آربیتراژ استاتیکی

این روش، به ربات‌ها و روش‌های محاسباتی برای پیدا‌کردن بهترین فرصت آربیتراژ وابسته است. در این استراتژی، محاسبات آماری و اقتصادسنجی برای کسب بیشترین سود به کار گرفته می‌شوند.

چگونه آربیتراژ کنیم؟ 

آربیتراژ در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما در دنیای واقعی این‌گونه نیست! ربات‌‌های زیادی بادقت و سرعت زیاد در حال پیدا‌کردن بهترین فرصت‌ها برای آربیتراژ هستند. وجود این ربات‌ها کسب سود از طریق آربیتراژ را برای بسیاری از تازه‌واردین دشوار کرده است. از طرفی، باید مراقب صرافی‌های کلاهبردار هم باشید. برخی صرافی‌ها با ارائه قیمت‌های پایین، آربیتراژ کاران را اغوا کرده و آن‌ها را در دام می‌اندازند.

برای آشنایی با انواع روش های کلاهبرداری در ارزدیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

با این حساب، اولین قدم برای تبدیل‌شدن به یک آربیتراژ کار موفق، تحقیق و مطالعه زیاد است. درباره روش‌های آربیتراژ، انواع ربات‌ها و استراتژی آن‌ها، بازارهای مورد اعتماد و غیره اطلاعات کسب کنید. سپس می‌توانید با شناخت کامل وارد بازی شده و علاوه بر کسب سود از آربیتراژ، از حس مفید بودن برای سلامت بازار ارزهای دیجیتال نیز لذت ببرید.

کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال

کسب درامد از آربیتراژ ارز دیجیتال

اختلاف قیمت بین صرافی‌ها، معمولا مقدار ناچیزی است. از این مقدار ناچیز، باید هزینه تراکنش‌ها را نیز کسر کرد. پس نمی‌توان انتظار داشت که درآمد آربیتراژ چشمگیر باشد. اما راه‌هایی برای رسیدن به سود معقول در آربیتراژ وجود دارد.

معامله‌کردن با سرمایه زیاد، یکی از راه‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارزهای دیجیتال است. ازآنجاکه آربیتراژ روش نسبتا کم‌ریسکی محسوب می‌شود، اکثر معامله‌گران سرمایه‌های زیادی را وارد این کارکرده و سود خوبی نیز به دست می‌آورند.

برای کسب درآمد از آربیتراژ ارزی ساده، تنها ۴ مرحله پیش‌روی شما است:

۱- به دنبال اختلاف قیمت در صرافی‌های ارزهای دیجیتال بگردید.

۲- ارز دیجیتال را از صرافی با قیمت پایین‌تر خریداری کنید.

۳- ارز دیجیتال را به صرافی با قیمت بالاتر منتقل کنید.

۴- ارز را در صرافی مقصد بفروشید.

ریسک و خطر آربیتراژ در بازار ارز

هرچند آربیتراژ کریپتو کار ساده‌‌ای به نظر می‌رسد اما بدون آگاهی از ریسک‌های موجود در این راه، ممکن است به سود موردنظر خود نرسید. از ریسک‌های آربیتراژ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱.سرعت عمل

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است. علاوه بر این، ربات‌ها و دیگر معامله‌گران، فرصت‌های آربیتراژ را به‌‌سرعت شکار می‌کنند. پس برای انجام یک آربیتراژ موفق، سرعت عمل اهمیت زیادی دارد.

۲.کارمزد معاملات

اگر معامله‌گر به کارمزدهایی که در طی خریدوفروش و انتقال ارزها می‌پردازد بی‌توجه باشد، ممکن است معامله آربیتراژ با ضرر تمام شود! قبل از انجام آربیتراژ، باید تمام کارمزد‌ها محاسبه شوند که این خود پروسه‌ای زمان‌بر بوده و باعث ازدست‌رفتن فرصت آربیتراژ می‌شود.

۳.امنیت

ازآنجاکه معامله‌‌گران آربیتراژ، دارایی‌هایشان را در کیف پول‌های ارزدیجیتال موجود در صرافی‌ها نگه‌داری می‌کنند، همواره در معرض تهدید هکر‌ها و کلاهبرداران هستند.

ربات آربیتراژ ارز دیجیتال

انجام موفق یک معامله آربیتراژ، به‌سرعت عمل، دقت و انجام محاسبات پیچیده نیاز دارد. ربات‌ها در این زمینه‌ها، همواره از انسان عملکرد بهتری داشته‌اند. به همین دلیل، ربات‌های زیادی برای انجام معاملات آربیتراژ طراحی شده‌اند. ربات آربیتراژ، بازارها را رصد کرده و فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال را پیدا می‌کند. سپس با محاسبه نرخ کارمزد و هزینه انتقال، میزان سوددهی معامله آربیتراژ رمز ارز را محاسبه کرده و اگر معامله سودده بود، آن را انجام می‌دهد.

اعتمادکردن به ربات‌ها کار ساده‌ای نیست. آن‌ها نیز ممکن است اشتباه کنند یا مورد حمله هکرها قرار بگیرند. با این‌حال، تعداد زیادی از تریدرهای آربیتراژ، ترجیح می‌دهند از آن‌ها برای انجام معاملاتشان استفاده کنند.

سخن پایانی

آربیتراژ، بسیار پیش‌تر از ظهور ارزهای دیجیتال در بازارهای مالی سنتی رواج داشته است. بااین‌حال، نقش آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال، پررنگ‌تر از نقش آن در دیگر بازارهای مالی است. دلیل آن می‌تواند نوسان بیشتر در قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به دیگر ارزها باشد.

اگر قصد کسب سود از این استراتژی معاملاتی را دارید، می‌توانید سوالات و ابهامات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناسان ارز پایا، در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *