آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟ آموزش کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال[۲۰۲۲]

 • 28 آذر 1400
 • بروزرسانی: ۲۵ دی ۱۴۰۲
 • ۲ نظر
 • 14 دقیقه
 • 5769 نفر
4.6/5 - (42 امتیاز)
۴.۶/۵ - (۴۲ امتیاز)

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟

آیا می‌شود بدون تریدهای پرریسک و پراسترس یا سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت، سودی از بازار ارزهای دیجیتال به دست آورد؟ پتانسیل‌های زیادی برای کسب سود در این بازار وجود دارند. کافی است آن‌ها را شناخته و با آگاهی به سمتشان بروید. آربیتراژ ارز دیجیتال (Arbitrage)، یکی از این پتانسیل‌ها است.

قیمت ارز دیجیتال در تمام صرافی‌ها یکسان نیست. اگرچه این اختلاف قیمت ناچیز به نظر می‌رسد اما گاهی اوقات می‌توان از همین اختلاف قیمت اندک نیز به سود رسید. آربیتراژ کریپتو، راهی مطمئن برای به‌دست‌آوردن سودی اندک اما بدون ریسک است. اجازه بدهید با ذکر یک مثال، مفهوم اربیتراژ ارز دیجیتال را کاملا روشن کنم.

تصور کنید قیمت بیت کوین در صرافی X برابر ۴۸۰۰۰ دلار و در صرافی Y برابر ۴۹۰۰۰ دلار است. اگر معامله‌گری بیت کوین را از صرافی X خریداری کرده و آن را در  Y به فروش برساند، می‌تواند روی هر بیت کوین ۱۰۰۰ دلار سود کسب کند. البته همه چیز هم به همین سادگی نیست. قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها به‌سرعت در حال تغییر است؛ بنابراین، معامله‌گر برای شکار این ۱۰۰۰ دلار، باید سرعت عمل بسیار بالایی داشته باشد و کارمزد معاملات خود را نیز در نظر بگیرد.

در صورتی که قصد آربیتراژ ارز دیجیتال و کسب سود از این روش را دارید، در صرافی ارزپایا ثبت نام کنید. ارزپایا با کارمزد ۰.۰۰۲ برای معاملات خرید و فروش، تسویه ریالی ۲۴ ساعته و واریز آنی و بدون تاخیر رمز ارز یکی از بهترین صرافی های ایرانی برای آربیتراژ ارز دیجیتال است. برای ثبت نام کلیک کنید.

دلیل اختلاف قیمت ارز دیجیتال در صرافی ها

دلیل اختلاف قیمت ارز دیجیتال در صرافی ها

صرافی‌‌های ارزهای دیجیتال، به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. روش قیمت‌‌گذاری ارزها در این دو نوع صرافی با یکدیگر متفاوت است اما در هر دو آن‌ها، می‌توان اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده کرد.

۱. دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز

در صرافی‌های متمرکز، آخرین قیمتی که یک معامله‌گر یک ارز را می‌خرد یا می‌فروشد، به‌عنوان قیمت خرید یا فروش آن ارز ثبت می‌شود.

در این صرافی‌ها، دفاتر ثبت سفارش وجود دارد. برای مثال، اگر کسی می‌خواهد بیت کوینش را در صرافی متمرکز X با قیمت ۵۰۰۰۰ دلار به فروش برساند؛ باید سفارش فروش خود را در این صرافی ثبت کند. حال اگر خریداری پیدا شود که بیت کوین را با این قیمت از فروشنده بخرد، قیمت بیت کوین در این صرافی، ۵۰۰۰۰ دلار ثبت خواهد شد.

اما اگر خریداری وجود نداشته باشد، فروشنده ناچار است قیمت پیشنهادی خود را تا جایی که خریداران راضی به خرید شوند کاهش دهد. برای مثال، اگر فروشنده دیگری قیمت ۴۹۰۰۰ دلار را پیشنهاد کند و بیت کوین او به فروش برود، قیمت در آن لحظه، ۴۹۰۰۰ دلار خواهد بود.

 ازآنجاکه در هر لحظه، تعداد زیادی خریدار و فروشنده در حال معامله هستند؛ قیمت همواره در حال نوسان است و ممکن است در هر صرافی متفاوت باشد.

۲. دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌جای مکانیسم دفتر ثبت سفارش، از مکانیسم بازارسازی خودکار (automated market maker) استفاده می‌کنند. در این مکانیسم، استخر‌های نقدینگی، شامل جفت ارزهای قابل معامله وجود دارند.

برای هر جفت ارز قابل معامله، یک استخر نقدینگی وجود دارد. برای مثال، جفت ارز بیت کوین – اتریوم را در نظر بگیرید.

برای خرید بیت کوین، خریدار باید اتریوم وارد استخر کرده و بیت کوین برداشت کند. ارزش بیت کوین بر حسب اتریوم، بر اساس فرمولی تعیین می‌شود که برای متعادل نگه‌داشتن نسبت بیت کوین و اتریوم طراحی شده است. طبق این فرمول، اگر شخصی اتریوم به استخر واریز کرده و بیت کوین بردارد، مقدار اتریوم موجود در استخر افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین، به طور اتوماتیک قیمت اتریوم کاهش و قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد. با این کار، معامله‌گران به خرید اتریوم (برداشت اتریوم از استخر و واردکردن بیت کوین) تشویق می‌شوند. به‌این‌ترتیب، تناسب بین مقدار بیت کوین و اتریوم در استخر حفظ می‌شود.

از آن‌جاکه درهر صرافی مقادیر متفاوتی از ارز به استخرها وارد می‌شود؛ این مکانیسم، به آربیتراژ کارها برای یکسان‌سازی قیمت‌ها وابسته است. بدون آربیتراژ، ممکن است شاهد اختلاف قیمت‌های بسیار زیاد در صرافی‌های غیرمتمرکز باشیم.

انواع استراتژی آربیتراژ در ارزهای دیجیتال

انواع مختلفی استراتژی اربیتراژ در بازارهای مالی دنیا وجود دارد اما برای آربیتراژ ارزدیجیتال و رمزارزها، تنها چند نوع استراتژی خاص که در زیر آورده شده است وجود دارد:

۱. استراتژی آربیتراژ محض

ساده‌ترین استراتژی آربیتراژ است که در آن معامله‌گر، یک ارز دیجیتال را در یک صرافی می‌خرد و در صرافی دیگر به فروش می‌رساند. به این نوع آربیتراژ، آربیتراژ صرافی نیز گفته می‌شود.

۲. استراتژی آربیتراژ فضایی

تنها تفاوت این استراتژی آربیتراژ، فاصله زیاد دو صرافی از یکدیگر است. اگر شما بیت کوین را در صرافی آمریکایی خریداری کنید و در صرافی کره‌ای به فروش برسانید، استراتژی آربیتراژ فضایی یا آربیتراژ فاصله‌ای را به کار گرفته‌اید.

۳. استراتژی آربیتراژ مثلثی

این استراتژی برای کسب سود از معامله دو یا چند ارز دیجیتال، در یک صرافی واحد است. یک آربیتراژ مثلثی می‌تواند از بیت کوین شروع شده و به بیت کوین نیز ختم شود.

۴. استراتژی آربیتراژ استاتیکی

این روش، به ربات‌ها و روش‌های محاسباتی برای پیدا‌کردن بهترین فرصت آربیتراژ وابسته است. در این استراتژی، محاسبات آماری و اقتصادسنجی برای کسب بیشترین سود به کار گرفته می‌شوند.

چگونه آربیتراژ کنیم؟ 

چگونه آربیتراژ کنیم؟

آربیتراژ در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما در دنیای واقعی این‌گونه نیست! ربات‌‌های زیادی بادقت و سرعت زیاد در حال پیدا‌کردن بهترین فرصت‌ها برای آربیتراژ هستند. وجود این ربات‌ها کسب سود از طریق آربیتراژ را برای بسیاری از تازه‌واردین دشوار کرده است. از طرفی، باید مراقب صرافی‌های کلاهبردار هم باشید. برخی صرافی‌ها با ارائه قیمت‌های پایین، آربیتراژ کاران را اغوا کرده و آن‌ها را در دام می‌اندازند.

برای آشنایی با انواع روش های کلاهبرداری در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

با این حساب، اولین قدم برای تبدیل‌شدن به یک آربیتراژ کار موفق، تحقیق و مطالعه زیاد است. درباره روش‌های آربیتراژ، انواع ربات‌ها و استراتژی آن‌ها، بازارهای مورد اعتماد و غیره اطلاعات کسب کنید. سپس می‌توانید با شناخت کامل وارد بازی شده و علاوه بر کسب سود از آربیتراژ، از حس مفید بودن برای سلامت بازار ارزهای دیجیتال نیز لذت ببرید.

سایت آربیتراژ ارز دیجیتال

اربیتراژ ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها انجام می‌شود اما شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) اطلاعات خوبی از قیمت ارزهای دیجیتال به دست بیاورید. همچنین می‌توانید از نرم‌افزار‌هایی مانند Coinrule برای مشاهده قیمت‌ها در صرافی‌های مختلف و انجام معاملات کمک بگیرید.  معمولا صرافی‌هایی که کارمزد کمتری دارند برای آربیتراژ مناسب‌تراند.

بهترین روش آربیتراژ

بهترین روش آربیتراژ برای افراد مختلف بسته به میزان تجربه‌ای که در زمینه معامله ارزهای دیجیتال دارند متفاوت است. اگر تازه‌کار هستید بهتر است از استراتژی‌های ساده مانند آربیتراژ محض استفاده کنید و همزمان با پیشرفت در این زمینه، روش خود را به روش‌های پیچیده‌تر تبدیل کنید. انتخاب درست صرافی، کوین یا توکن صحیح و سرعت عمل بالا می‌تواند تضمین‌کننده موفقیت شما در این زمینه باشد. البته موفقیت در آربیتراژ بیشتر به مهارت شما در انتخاب ربات‌های خوب بستگی دارد چرا که آربیتراژ به‌صورت دستی معمولا سود‌دهی خوبی ندارد؛ بنابراین در ادامه این مقاله به بهترین ربات‌ ها برای آربیتراژ می‌پردازیم.

ربات آربیتراژ ارز دیجیتال

انجام موفق یک معامله آربیتراژ، به‌سرعت عمل، دقت و انجام محاسبات پیچیده نیاز دارد. ربات‌ها در این زمینه‌ها، همواره از انسان عملکرد بهتری داشته‌اند. به همین دلیل، ربات‌های زیادی برای انجام معاملات آربیتراژ طراحی شده‌اند. ربات آربیتراژ، بازارها را رصد کرده و فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال را پیدا می‌کند. سپس با محاسبه نرخ کارمزد و هزینه انتقال، میزان سوددهی معامله آربیتراژ رمز ارز را محاسبه کرده و اگر معامله سودده بود، آن را انجام می‌دهد.

اعتمادکردن به ربات‌ها کار ساده‌ای نیست. آن‌ها نیز ممکن است اشتباه کنند یا مورد حمله هکرها قرار بگیرند. با این‌حال، تعداد زیادی از تریدرهای آربیتراژ، ترجیح می‌دهند از آن‌ها برای انجام معاملاتشان استفاده کنند.

بهترین ربات ها برای آربیتراژ

بهترین ربات ها برای آربیتراژ

یک روش ایمن برای انجام آربیتراژ در ارزهای دیجیتال، استفاده از بازارهایی با حجم معاملاتی بالا است. ربات‌های آربیتراژ ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنند تا در این مسیر با ریسک کمتری مواجه شوید. بهترین ربات‌ها و بسترهای مناسب برای آربیتراژ ارز دیجیتال شامل موارد زیر می‌شوند:

Pionex

پایونکس یک صرافی است که شامل ربات‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال می‌شود. استفاده از این بستر کاملا رایگان بوده و کارمزدهای مناسب با نرخ ۰.۰۵٪ از کل بسته آربیتراژ ارائه می‌دهد. باتوجه به رایگان بودن پایونکس، نرخ کارمزد آن بسیار پایین است.

با استفاده از ربات آربیتراژ پایونکس، شما می‌توانید بین بسترهای Huobi و Binance معاملات نقدی و آتی انجام دهید. این معاملات توسط بایننس هدایت می‌شوند. همکاری پایونکس با این دو بستر باعث شده تا ریسک از بین رفتن آن به‌دلیل کمبود نقدینگی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

برای استفاده از این ربات، وارد سایت Pionex.com شوید و پس از ورود به حساب خود، برروی دکمه Spot-Futures بزنید. سکه مورد نظر و اهرم مورد نظر خود را برای آربیتراژ انتخاب کنید. روی دکمه کنار سکه کلیک کنید تا شما را به لیست مرتب شده بر اساس نرخ بودجه فعلی هدایت کند. پس از تعیین مقدار سرمایه‌گذاری، برروی دکمه ایجاد ربات کلیک کنید.

Coinrule

Coinrule برای همکاری با ۱۰ تا از برترین صرافی‌های محبوب ارزهای دیجیتال و ارائه امنیت بالا شناخته شده است. طبق گفته کاربران این، ربات آربیتراژ، یک رابط کاربری بصری و ساده ارائه می‌دهد. این ربات به شما این امکان را می‌دهد که در معاملات بایننس، کوین‌بیس پرو، کراکن، پولونیکس، بیت‌مکس و… شرکت کنید.

استفاده از Coinrule رایگان است، اما کاربران می‌توانند درصورت تمایل با پرداخت هزینه از امکانات پیشرفته‌تر نیز استفاده کنند. از ویژگی‌های دیگر آن می‌توان به معاملات ۲۴ ساعته، شاخص‌های بازار، تنظیمات قوانین سفارشی و خدمات لحظه‌ای به مشتریان اشاره کرد.

این بستر بزرگترین مجموعه استراتژی‌های معاملاتی از پیش تعیین شده، از جمله آربیتراژ را ارائه می‌دهد.

Bitsgap

Bitsgap یک سیستم ابری است که رابط کاربری آسان برای استفاده از آربیتراژ ارائه می‌دهد. این بستر،‌ از Binance، Coinbase، Kraken، Huobi و حدود ۲۵ صرافی ارزهای دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کند و مجموعه بزرگی از رمزارزها و ارزهای فیات را برای معامله ارائه می‌دهد.

در این بستر، معاملات آربیتراژ براساس موجودی حساب شما رقم می‌خورند. کارمزد معاملات توسط صرافی‌های ارز دیجیتال تعیین می‌شود. به‌طورکلی، می‌توان گفت معامله در Bitsgap بسیار مقرون به‌صرفه است.

بنر ثبت نام در صرافی ارزپایا

Cryptohopper

Cryptohopper به‌عنوان یکی از موثرترین و یکپارچه‌ترین ربات‌ها در صنعت آربیتراژ شناخته می‌شود. رابط کاربر پسند این بستر، به شما کمک می‌کند تا به اندیکاتورهای معاملاتی مورد استفاده توسط باتجربه‌ترین معامله‌گران دسترسی داشته باشید.

شما با استفاده از این ربات می‌توانید بین چندین جفت معاملاتی در یک صرافی سود کسب کنید. تنها ایرادی که می‌توان به این ربات گرفت، کارمزد بالای آن است.

HaasBot

HaasBot یک سرویس معاملاتی خودکار است که راه‌هایی برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا بتوانند با چندین ارز دیجیتال معامله کنند. شما می‌توانید از این پلتفرم برای تعیین محدودیت‌های خرید و فروش و همچنین سایر عناصر استراتژی معاملاتی آربیتراژ کریپتو استفاده کنید.

همچنین، ربات Arbitrage Inter-Exchange HaasBot به شما امکان می‌دهد تا از تفاوت قیمتی که در صرافی‌ها اتفاق می‌افتد، سود ببرید. در این بستر آموزش‌های ویدیویی جامعی وجود دارد که شما را برای انجام آربیتراژ ارزهای دیجیتال راهنمایی می‌کنند.

کسب درآمد از آربیتراژ ارز دیجیتال

اختلاف قیمت بین صرافی‌ها، معمولا مقدار ناچیزی است. از این مقدار ناچیز، باید هزینه تراکنش‌ها را نیز کسر کرد. پس نمی‌توان انتظار داشت که درآمد آربیتراژ چشمگیر باشد. اما راه‌هایی برای رسیدن به سود معقول در آربیتراژ وجود دارد.

معامله‌کردن با سرمایه زیاد، یکی از راه‌های کسب درآمد از آربیتراژ ارزهای دیجیتال است. ازآنجاکه آربیتراژ روش نسبتا کم‌ریسکی محسوب می‌شود، اکثر معامله‌گران سرمایه‌های زیادی را وارد این کارکرده و سود خوبی نیز به دست می‌آورند.

برای کسب درآمد از آربیتراژ ارزی ساده، تنها ۴ مرحله پیش‌روی شما است:

۱- به دنبال اختلاف قیمت در صرافی‌های ارزهای دیجیتال بگردید.

۲- ارز دیجیتال را از صرافی با قیمت پایین‌تر خریداری کنید.

۳- ارز دیجیتال را به صرافی با قیمت بالاتر منتقل کنید.

۴- ارز را در صرافی مقصد بفروشید.

آربیتراژ در صرافی های ایرانی

آربیتراژ در صرافی های ایرانی

علاوه بر صرافی‌های خارجی، می‌توان در محیط صرافی‌های داخلی نیز آربیتراژ انجام داد. با مشاهده و رصد اختلاف قیمت‌ها در صرافی‌های مختلف، می‌توانید ارزهای دیجیتال را در یک صرافی خریده و در صرافی دیگری به فروش برسانید. البته در صرافی‌های داخلی برخی امکانات صرافی‌های خارجی مانند معاملات اهرم دار و غیره وجود ندارد. میزان کارمزد، یکی از معیارهای مهم برای آربیتراژ است؛ بنابراین قبل از اقدام به آربیتراژ، میزان کارمزد صرافی و کارمزد شبکه ارزهای دیجیتال را چک کنید. صرافی ارزپایا، با کارمزد تنها ۰.۲ درصد، یکی از بهترین صرافی‌های ایرانی برای آربیتراژ محسوب می‌شود.

بهترین ارزها برای آربیتراژ

تمام ارزهای دیجیتال، قابلیت این را دارند که بین صرافی‌های مختلف جابه‌جا شده و با روش آربیتراژ معامله شوند. تاکنون هیچ ارزی به عنوان سودده ترین یا بهترین ارز برای آربیتراژ معرفی نشده است اما از آنجا که در روش آربیتراژ ممکن است احتیاج به جابه‌جایی ارزها بین صرافی‌ها داشته باشید، بهتر است ارزهایی را انتخاب کنید که کارمزد تراکنش‌های آن‌ها کم باشد.

برای مثال، اگر قصد آربیتراژ بیت کوین را دارید، بهتر است بیت کوین را پس از خریداری در یک صرافی به تتر یا ارزهایی مانند ترون که کارمزد انتقال کمتری دارند تبدیل کنید و سپس آن را به صرافی دیگر منتقل کنید.

آربیتراژ بیت کوین

بیت کوین را نیز مانند تمام ارزهای دیجیتال می‌توان در صرافی‌های مختلف معامله کرد. تنها مانعی که بر سر آربیتراژ بیت کوین وجود دارد، کارمزد بالای شبکه آن است. این کارمزد بالا باعث می‌شود که سود آربیتراژ کاران از معامله کاهش پیدا کند یا حتی متحمل ضرر شوند. به همین دلیل برخی از معامله‌گران از بیت کوین بر روی شبکه بایننس چین استفاده می‌کنند. بیت کوین روی شبکه‌های دیگر با نام Wrapped Bitcoin ایجاد شده است. کارمزد شبکه بایننس از شبکه بیت کوین کمتر بوده و علاوه بر این، دارای سرعت و مقیاس پذیری بیشتری است.

ریسک و خطر آربیتراژ در بازار ارز

ریسک و خطر آربیتراژ در بازار ارز

هرچند آربیتراژ کریپتو کار ساده‌‌ای به نظر می‌رسد اما بدون آگاهی از ریسک‌های موجود در این راه، ممکن است به سود موردنظر خود نرسید. از ریسک‌های آربیتراژ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. سرعت عمل

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است. علاوه بر این، ربات‌ها و دیگر معامله‌گران، فرصت‌های آربیتراژ را به‌‌سرعت شکار می‌کنند. پس برای انجام یک آربیتراژ موفق، سرعت عمل اهمیت زیادی دارد.

۲. کارمزد معاملات

اگر معامله‌گر به کارمزدهایی که در طی خریدوفروش و انتقال ارزها می‌پردازد بی‌توجه باشد، ممکن است معامله آربیتراژ با ضرر تمام شود! قبل از انجام آربیتراژ، باید تمام کارمزد‌ها محاسبه شوند که این خود پروسه‌ای زمان‌بر بوده و باعث ازدست‌رفتن فرصت آربیتراژ می‌شود.

۳. امنیت

ازآنجاکه معامله‌‌گران آربیتراژ، دارایی‌هایشان را در کیف پول‌های ارزدیجیتال موجود در صرافی‌ها نگه‌داری می‌کنند، همواره در معرض تهدید هکر‌ها و کلاهبرداران هستند.

سخن پایانی

آربیتراژ، بسیار پیش‌تر از ظهور ارزهای دیجیتال در بازارهای مالی سنتی رواج داشته است. بااین‌حال، نقش آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال، پررنگ‌تر از نقش آن در دیگر بازارهای مالی است. دلیل آن می‌تواند نوسان بیشتر در قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به دیگر ارزها باشد.

اگر قصد کسب سود از این استراتژی معاملاتی را دارید، می‌توانید سوالات و ابهامات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. کارشناسان ارز پایا، در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست؟

قیمت ارزهای دیجتال در تمام صرافی‌ها یکسان نیست. اگرچه این اختلاف قیمت ناچیز به نظر می‌رسد اما گاهی اوقات می‌توان از همین اختلاف قیمت اندک نیز به سود رسید. آربیتراژ کریپتو، راهی مطمئن برای به‌دست‌آوردن سودی اندک اما بدون ریسک است.

بهترین ربات ها برای آربیتراژ کدامند؟

Bitsgap ،Pionex ،Coinrule و… از بهترین ربات‌ها و بسترهای مناسب برای آربیتراژ ارز دیجیتال هستند.

آربیتراژ چه زمان اتفاق می‌افتد؟

آربیتراژ زمانی اتفاق می‌افتد که یک دارایی در یک بازار خریداری، و بلافاصله با قیمت متفاوت در بازار دیگری به فروش برسد.

آیا آربیتراژ کریپتو همچنان سودآور است؟

آربیتراژ به عنوان یک روش کسب سود نه تنها در بازار کریپتو، بلکه در تمامی بازارهای مالی است و چنانچه درست و سریع انجام شود، می‌تواند سودآور باشد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمدعلی

  بین آربیتراژ در کریپتو و ترید کدوم روش سود بیشتری داره و ریسک کدوم کمتره؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز. این موضوع بستگی به مهارت شما داره اما به‌صورت کلی ترید کردن به مهارت و ریسک‌پذیری بیشتری نسبت به آربیتراژ نیاز دارد.