کسب درآمد دلاری با خرید و فروش بیت کوین درصرافی های ایرانی

  • 21 اسفند 1399
  • بروزرسانی: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 16 دقیقه
  • 4464 نفر
4.5/5 - (42 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۴۲ امتیاز)

ارزهای دیجیتال و توسعه ی آنها  توانسته است رویای کسب درآمد دلاری در کشور های جهان سوم را محقق کند . و شاید این رویا برای ایرانیان که با کاهش ارزش پول ملی خود در سال های متمادی رو به رو بوده اند  بسیار خوشایند باشد. اما در بین ارزهای دیجیتال بیت کوین به عنوان یک  رمز ارز پر قدرت ،می تواند بهترین ارز برای سرمایه گذاری و کسب درآمد باشد.  با افزایش قیمت بیت کوین در ماه های اخیر و نوسانات مطلوب قیمتی این رمز بحث خرید و فروش آن نیز در ایران داغ شده است.

در این مقاله قصد داریم  ضمن تحلیلی جامع  بر بیت کوین شما را با روش های خرید و فروش بیت کوین در معتبر ترین صرافی ارزدیجیتال آشنا کنیم. پس با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

پرسش هایی که با خواندن این مطلب به آنها پاسخ داده خواهد شد:

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

خرید و فروش بیت کوین چه جذابیتی دارد؟

نوسانات قیمت بیت کوین از ابتدا تا کنون چه بوده است؟

چرا صرافی ایرانی ارزپایا گزینه خوبی برای خرید فروش بیت کوین در ایران است؟

ارز دیجیتال بیت کوین چیست

با ظهور بیت کوین در سال ۲۰۰۸ با مقاله فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو، نام این ارز دیجیتال وارد ادبیات مالی و فناوری شد و به سرعت به زندگی و دغدغه های مردم عادی هم وارد شد. اما اگر شما از کسانی هستید که هنوز اطلاعاتی درباره ارز دیجیتال بیت کوین ندارید اما دوست دارید با خرید و فروش بیت کوین، به کسب درآمد دلاری دست یابید، کمی درباره این ارزدیجیتال برایتان توضیح می دهیم. بیت کوین یک پول به صورت آشنا و معمول نیست که به شکل اسکناس یا سکه آن را مشاهده کنید و همچنین بر خلاف ارزهایی مثل دلار یا یورو هیچ دولتی از آن پشتیبانی نمی کند.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست

ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در کنترل هیچ حکومت، گروه یا سازمانی نیستند و قوانین آن که به صورت کدهای برنامه نویسی است برای همه قابل مشاهده است.پس مزیت بیت کوین به ارزهای واقعی مثل دلار چیست؟

پاسخ این است که ارزهایی مانند دلار، یورو و …در برابر بحران‌های بزرگ اقتصادی آسیب پذیرند. بحران ها و شوک ها در بازارهای مالی ارزش پول یا نرخ برابری این ارزهای رسمی را دستخوش بحران جدی می کند اما از آن جا که مقدار بیت کوین در جهان محدود است و از قوانین خود تبعیت می کند، نسبت به آسیب های رایج در بحث های اقتصادی و مالی مصون است.

اما بیت کوین چگونه تولید می شود؟ به طور ساده باید گفت بیت کوین از حل مسائل ریاضی پیچیده به دست می آید و دستگاه‌های محاسبات مخصوص استخراج، عددهای مختلف را در یک تابع ریاضی به نام «تابع هش» امتحان می کنند تا بتوانند خروجی را پیش بینی کنند. اولین فردی که مسئله را حل کرد، به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کند.

در حال حاضر به دلیل محبوبیت بیت کوین، تعداد افراد استخراج کننده بسیار بالا رفته در نتیجه استخراج مشکل تر شده است. با توجه به افزایش قدرت دستگاه‌های استخراج کننده، مسائل نیز که سختی و آسانی‌شان به طور خودکار تعیین می شود مشکل تر شده اند و به این جهت استخراج انفرادی کمتر شده است وبرای استخراج بیت کوین به محل‌هایی می پیوندد که اصطلاحاً استخر استخراج (Mining Pool) نامیده می شوند.

در این روش، افراد از سرتاسر دنیا دستگاه‌هایشان را به یک شبکه مشترک یا همان «استخر استخراج» وصل می کنند و این شبکه یکپارچه است که با توان پردازشی بالاتر به نمایندگی از استخراج کننده‌ها مسائل را حل کرده و پاداش‌ها را دریافت می کند. سپس پاداش‌ها بر حسب توان پردازشگرها بین افراد شرکت کننده پخش می شود.

اما برای استفاده از بیت کوین و انتقال آن نیاز به اپلیکیشنی به نام کیف پول (Wallet) دارید که در آن آدرس گیرنده و مقدار وجه مورد نظر را وارد می کنید و به این ترتیب شبکه تعداد بیت کوین‌ها را از حساب شما کم می کند و به حساب طرف مقابل اضافه می کند. این تراکنش‌ها در نهایت شفافیت انجام می شود و مبلغ، آدرس مبدأ و مقصد، و مسیر انتقال بیت کوین‌ها در آن مشخص است. این تراکنش‌ها با استفاده از الگوریتم‌های رمزگذاری به شدت محافظت می شوند؛ امری که باعث می شود سرقت کیف یا محتویات آن دشوار شود.

حالا که با بیت کوین و شیوه استخراج آن آشنا شدیم، بد نیست مروری کنیم بر عملکرد این رمز ارز در دوره ای که به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال در جهان مطرح شده است.

نوسانات قیمت بیت کوین از ابتدا تا کنون

در ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی ساتوشی ناکاموتو نرم افزار بیت کوین را به صورت متن باز منتشر کرد. در همان ماه اول اولین تراکنش بیت کوین روی بلاکچین صورت گرفت. بیت کوین به رشد خود ادامه داد تا در ماه می سال ۲۰۱۰ اولین تراکنش تجاری بیت کوین اتفاق افتاد. یک برنامه نویس در فلوریدا مبلغ۲۰۰۰۰ بیت کوین را برای یک پیتزا خرج کرد. در اواخر سال ۲۰۱۰ یکی از مهمترین صرافیهای خرید و فروش بیت کوین راه اندازی شد. از اینجا به بعد قیمت بیت کوین مسیر طولانی و پرتلاطمی را پشت سر گذاشت تا اینکه بیت کوین سال ۲۰۱۷ را با افزایش ۱۳۰۰ درصدی قیمت به پایان رساند. این در حالی بود که قیمت بیت کوین در دسامبر سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۹۰۰۰ دلار امریکا رسید. با شروع ۲۰۱۸ افت قیمت بیت کوین ادامه پیدا کرد به طوری که در ۴ ماهه ی ابتدای سال ۲۰۱۸ ، بیت کوین ۳۷ درصد افت کرد و این افت و خیز قیمت بیت کوین از سال ۲۰۱۸ تا اواسط ۲۰۲۰ ادامه یافت بطوری که در یک کانال ۱۰ هزار تا ۵ هزار دلاری نوسان می کرد و حتی برای روزهای وارد کانال ۴ هزار دلاری شد. اما بعد از لمس کانال ۴ هزار دلاری افزایش دوباره خود را شروع کرد و در سال ۲۰۲۱ شیب افزایش قیمت بیت کوین ادامه پیدا کرد بطوری که است  این قیمت در تاریخ ۳ اوت ۲۰۲۱ برابر ۵۸۲۶۳ دلار آمریکا شد. رفتار عجیب قیمت بیت کوین، به عنوان یک دارایی دیجیتال، مقایسه بیت کوین را با سایر دارایی ها، شاخص های مالی و متغیرهای اقتصادی دشوار می کند اما با توجه به اقبال عمومی نسبت به ارزهای دیجیتال آینده این ارزها راه روشنی را پیش روی سرمایه گذاران قرار داده است.

عوامل متعددی روی قیمت بیت کوین تأثیرگذار است. یکی از آنها میزان موجودی بیت کوین و حجم تقاضاست چرا که میزان موجودی بیت کوین همواره با نرخ ثابتی در حال افزایش است و این در حالی که نرخ تقاضا نرخ ثابتی ندارد و نرخ تولید بیت کوین‌های جدید هم با گذشت زمان کاهش می‌یابد. از طرف دیگر محاسبه هزینه تولید هر بیت کوین هم روی قیمت بیت کوین اثرگذار است. با توجه به پیچیده‌تر شدن الگوریتم‌های تولید و استخراج بیت کوین، انرژی مورد استفاده جهت استخراج هر بیت کوین نیز در حال افزایش است و همین امر قیمت بیت کوین را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. نکته دیگری که روی قیمت بیت کوین مؤثر است، این است که پاداش استخراج کنندگان پس از هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک و در نتیجه تعداد استخراج کنندگان نیز کاهش می‌یابد. از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین باید به عملکرد ارزهای دیجیتال جدید و رقیب و نیز عملکرد رسانه ها در پوشش اخبار مرتبط با بازارهای سنتی یا تهدیدهای احتمالی ارزهای دیجیتالی نیز باید توجه کرد.

اما در سال های اخیر ثابت شده است که قیمت بیت کوین را فقط این عوامل تعیین نمی کند بلکه مشکلات مربوط به ارزهای فیات و رسمی هم در این امر دخالت دارد. برای مثال باید از بحران اقتصادی سال ۲۰۱۳ قبرس نام برد که به دلیل تصمیم دولت در  مصادره پس‌اندازهای مردم؛ سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و در نتیجه قیمت بیت کوین به شدت بالا رفت. نظیر همین اتفاق در بحران اقتصادی یونان در سال ۲۰۱۵ رخ داد که تصمیم دولت برای محدود کردن برداشت از حساب به ۶۰ یورو در روز باعث شد مردم به بیت کوین به عنوان یک پول بدون کنترل مرکزی، روی آورند.

نوسانات قیمت بیت کوین

اما آینده پیش روی بیت کوین چیست؟ اخیراً استراتژیست ارشد بلومبرگ در مقاله ای نوشته است که بازگشت قیمت بیت کوین به ۶۰,۰۰۰ دلار محتمل‌تر از سقوط آن به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار است. این استراتژیست که به واسطه پیش‌بینی‌های صعودی‌اش در مورد بیت کوین شناخته می‌شود، از ممنوعیت‌های اخیر چین به‌عنوان یک عامل فاندامنتال صعودی نام برده است.

مایک مک‌گلون (Mike McGlone)، استراتژیست ارشد بخش محصولات بلومبرگ گفته است: دولت چین در ماه مه ۲۰۲۱ تمامی فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را به طور کامل ممنوع اعلام کرد. این تصمیم مانعی بر سر راه فعالیت‌های مرتبط با استخراج ارزهای دیجیتال شد.

با این حال، مک‌گلون ممنوع شدن دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر نرم‌افزارهای منبع‌باز در چین را به‌عنوان مانعی برای رشد اقتصادی این کشور معرفی کرده است.

مک‌گلون نوشته است:ممنوع شدن دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر نرم‌افزارهای منبع‌باز در چین ممکن است مانعی برای رشد اقتصادی این کشور باشد و معتقدیم که [این اتفاق] ارزش دلار و بیت کوین را افزایش می‌دهد.

در همین حال وب‌سایت فایندر (Finder) اخیراً(تیرماه ۱۴۰۰) نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده که در آن نیمی از شرکت‌کنندگان گفته‌اند بیت کوین تا سال ۲۰۵۰ به قدرت اصلی امور مالی جهان تبدیل خواهد شد.

۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند بیت کوین تا سال ۲۰۵۰ به یکه‌تاز امور مالی جهان تبدیل خواهد شد. در این میان ۴۴ درصد هم معتقدند که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

در این نظرسنجی که با عنوان «گزارش پیش‌بینی قیمت بیت کوین» منتشر شد، ۴۲ تن از فعالان حوزه پژوهش و آموزش، امور مالی و فناوری حضور داشته‌اند. ۱۵ درصد از شرکت‌کنندگان این اتفاق را هایپر بیتکونیزیشن (Hyperbitcoinisation) یا گسترش شدید بیت کوین می‌نامند و معتقدند که این اتفاق در سال ۲۰۳۵ رخ خواهد داد.

همچنین یک هیأت از متخصصان حوزه رمزارزها پیش‌بینی کردند که قیمت بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۵ به ۳۱۸ هزار و ۴۱۷ دلار خواهد رسید. این هیات شامل مدیرعامل‌های شرکت مدیریت دارایی، مدیران صرافی‌های رمزارز، تحلیلگران حوزه رمزارز و اساتید دانشگاه بوده است.

کسب درآمد دلاری از اینترنت چگونه ممکن است؟

کسب درآمد دلاری از راه‌های متفاوتی امکان‌پذیر است اما شاید هیجان‌انگیزترین شیوه درآمدزایی در عصر هزاره سوم، خرید و فروش ارزهای دیجیتال به شمار ‌رود.

اگر شما هم کسب درآمد دلاری از طریق خرید و فروش ارزها دیجیتال را تجربه کنید، باید برای این کار آماده شوید. برای کسب درآمد دلاری از بیت کوین، روش های مختلفی وجود دارد که به صورت بسیار خلاصه درباره برخی از آنها توضیحی می دهیم:

۱- روش قطره‌ای یا فاست: سایت‌های قطره‌ای یا فاست‌ها این گونه عمل می‌کنند که در ازای فعالیت‌های شما در بازه‌های زمانی خاصی مقدار بسیار ناچیزی بیت کوین می‌دهند.فعالیت در این سایت‌ها به صورت زدن گزینه‌ (claim) یا حل کردن کد کپچا است که البته این روش ریسک بالایی هم دارد و ممکن است گرفتار کلاهبرداران شوید.

۲-ساخت کمپین امضا: در این روش شما ابتدا عضو انجمن بزرگ بیت کوین می‌شوید که مجموعه‌ کاملی از کمپین‌های امضا را گردآوری کرده است. سپس با امضای مخصوص به خود می‌توانید در هر کدام از این کمپینها فعالیت و برای محصولات مختلف، تبلیغ کنید. در صورتی که حداقل ۱۲۰ پست تبلیغاتی را منتشر کنید، به عضویت کامل انجمن در می‌آیید و درآمد بهتری کسب می‌کنید. این روش درآمد و ریسک کمی دارد.

۳- تریدر( معامله‌گری بیت کوین): در این روش منتظر فرصتی می‌نشینید که قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند، سپس مقداری بیت کوین می‌خرید و بعد از گذشت مدتی که قیمت‌ها رو به افزایش گذاشت، بیت کوین خود را می‌فروشید و از این طریق سود زیادی وارد کیف پول شما می‌شود.هر چند درآمد این روش بالاست ولی نیاز به آگاهی به روش‌های تحلیل تکنیکال قیمت و بازار دارد.

۴- تبلیغات و بازاریابی: در این روش مانند یک بازاریاب صرافی عمل می‌کنید و در فضاهای مختلف مثل وب سایت شخصی، اینستاگرام، فیسبوک یا هر جای مجازی دیگری لینک تبلیغ را به اشتراک می‌گذارید. در ازای هر خرید و یا ثبت‌نامی که از طریق لینک شما انجام شود، مقداری بیت کوین به کیف پول شما واریز می‌شود.درآمد حاصل از این روش متوسط و ریسک آن کم است.

۵- وبلاگ‌نویسی در حوزه‌ ارزهای دیجیتال: اگر نویسنده خوبی هستید و اطلاعات‌ بیت کوینی خوبی هم دارید، می‌توانید با نوشتن مقالات حرفه‌ای برای سایت‌های ارزدیجتال، به کسب درآمد از بیت کوین بپردازید.

۶- فروش محصولات و خدمات: درصورتیکه سایت فروشگاهی دارید می‌توانید امکانی را در قسمت پرداخت فراهم کنید که خریداران به جای ریال، بیت کوین به حساب شما بریزند.اگر در انجمن بیت کوین تاک عضو شوید از طریق تاپیک خدمات با حجم زیادی از سفارشات خدمات مختلف روبرو می‌شوید که در ازای انجام آن‌ها به شما بیت کوین تعلق می‌گیرد.

۷- استخراج بیت کوین: استخراج بیت کوین روش دیگری برای کسب درآمد از بیت کوین است. اگر امکان خرید دستگاه استخراج را دارید می‌توانید بیت کوین خودتان را استخراج کنید ولی با توجه به بالا بودن هزینه‌های استخراج، شاید کار چندان به صرفه‌ای نباشد.

۸- وام دادن: مقداری از بیت کوین خود را از طریق پلتفرم وام بیت کوین به کسانی که بیت کوین نیاز دارند قرض می‌دهید. این روش می‌تواند درآمد خوبی نصیب شما کند ولی هیچ تضمینی مبنی بر تعهد وام‌گیرنده برای بازپرداخت پول نیست!

۹- روش هایپ: سایت‌هایی پیشنهاد می‌دهند که بیت کوین شما را دریافت می‌کنند و در ازای آن سود بالایی به شما می‌پردازند اما این روش احتمال کلاهبرداری و ریسک از دست دادن سرمایه را به شدت همراه دارد.

۱۰- گرفتن فورک های بیت کوین و ایردراپ ها: فورک‌ها زیر مجموعه‌ بیت کوین هستند که از آگوست ۲۰۱۷ وارد بازار شدند. شناخته‌شده‌ترین فورک‌ها، بیت کوین کش، بیت کوین گلد و بیت کوین دایموند هستند. روش کسب درآمد از فورک هم مانند بیت کوین است ولی اگر در زمینه‌ بیت کوین اطلاعات کافی ندارید بهتر است سراغ فورک نروید و البته گول شرکت‌هایی که به شما پیشنهاد می‌دهند در ازای مبلغی از بیت کوین، فورک پرداخت می‌کنند را هم نخورید.

۱۱- کسب درآمد از بیت کوین با دیدن تبلیغات: در این روش که به هیچ عنوان روش مطمئنی نیست و ۹۹ درصد موارد به کلاهبرداری ختم می‌شود، سایت‌ها از شما می‌خواهند که تبلیغاتشان را ببینید و در ازای آن به شما بیت کوین پرداخت می‌کنند.

۱۲- کسب درآمد از طریق باینری آپشن: نوعی شرط‌ بندی در زمینه‌ بیت کوین است. در این روش شما کاهش یا افزایش قیمت بیت کوین را در یک زمان مشخص پیش‌بینی می‌کنید. در صورت درست بودن پیش‌بینی، مقداری بیت کوین به عنوان سود به شما تعلق می‌گیرد و در صورت غلط بودن پیش‌بینی، سرمایه‌تان از بین می‌رود که مشخص است به شدت ریسک بالایی دارد.

اما همانطور که دیدید بسیاری از این روش ها یا ریسک شدیدی دارد و یا نیاز به اطلاعات بسیار و دانش در حوزه ارزدیجیتال دارد، پس برای کسب درآمد از بیت کوین چه روشی بهتر است؟

برای این کار باید گام های چهارگانه زیر را بردارید تا بتوانید از بیت کوین با خیال راحت، درآمد کسب کنید:

  • شناخت رمز ارز بیت کوین

در اولین گام باید ساز و کار دنیای بیت کوین را به خوبی بشناسید. بنابراین قبل از هر اقدامی اطلاعات خود را درباره این ارز دیجیتال، سابقه آن و افت و خیز قیمت‌های این ارز تکمیل کنید. به منظور موفقیت در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز درست مانند هر کسب‌و کار دیگری به اطلاعات نیاز خواهید داشت. البته ما در همین مطلب سعی کردیم اطلاعات مهمی را به شما بدهیم اما بازهم اطلاعات بیشتری کسب کنید و بخوانید و عملکرد بیت کوین و بازار بیت کوین را درست درک کنید.

  • اختصاص میزان مشخصی از سرمایه

برای فعالیت در بازار ارزدیجیتال باید یک راهبرد برای سرمایه‌گذاری داشته باشید و سرمایه مشخصی را برای شروع خرید و فروش ارزهای دیجیتال کنار بگذارید. سقفی را برای سرمایه اولیه مشارکت در این بازار تعیین کنید که امنیت معاملات را تأمین ‌کند. پس از آشنایی بیشتر با بیت کوین و چند و چون بازار ارز دیجیتال،  این امکان را خواهید داشت که سرمایه‌گذاری خود را به سطح بالاتری انتقال دهید. شاید با دیدن قیمت بالای بیت کوین، به این نتیجه برسید که هیچ وقت نمی توانید بیت کوین بخرید اما باید توجه داشته باشید که بیت کوین به واحدهای بسیار ریزتر دیجیتالی مثل میلی کوین (یک هزارم) و میکرو کوین (یک میلیونیوم) تقسیم شده است و با هر مبلغی می توانید مقداری بیت کوین بخرید و لازم نیست صبر کنید تا اندازه یک بیت کوین کامل پول داشته باشید.

  • انتخاب سایت برای خرید و فروش

به منظور خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بازار بیت کوین دو گزینه پیش رو خواهید داشت. خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی‌ها و سایت‌های معتبر امکان‌پذیر است. به دلیل تحریم‌های حاکم بر اقتصاد ایران امکان خرید مستقیم از سایت‌های خارجی وجود ندارد اما سایت‌هایی در این زمینه فعالیت دارند که خرید از سایت‌های معتبر بیت کوین را امکان‌پذیر می‌کنند که در ادامه پیشنهاد خود را در این خصوص به شما ارائه می کنیم.

  • خرید و فروش بیت کوین

اکنون زمان آن رسیده است که با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، برای خرید بیت کوین وارد عمل شوید. برای این منظور باید به سایت‌های معتبر مراجعه کنید و خرید را انجام دهید. یکی از این سایت های معتبر صرافی ایرانی ارزپایاست.

خرید فروش بیت کوین در صرافی ایرانی ارزپایا

صرافی ارز پایا یکی از معتبر ترین صرافی ارز دیجیتال در ایران است که بستری را  برای خرید و فروش و نوسان گیری  از ارزهای دیجتال فراهم کرده است. شما میتوانید در این سایت سفارش خرید خود را ثبت کرده و از کسانی که می خواهند بیت کوین خود را بفروشند ، بیت کوین بخرید. یا هر وقت بخواید سفارش فروش گذاشته و به خریداران ارز خود را تحویل دهید.

خرید بیت کوین از ارزپایا

سیستم خرید فروش مانند صرافی های معتبر جهانی همچون بایننس بر اساس مزایده و مناقصه بوده بدین معنی که هر که قیمت کمتری بفروشد در بالای صف فروش و هر که قیمت بالاتری بخرد در بالای صف خرید قرار می گیرد.

اما برای شروع به خرید فروش بیت کوین و سایر رمز ارز ها  در صرافی ارزپایا لازم است ابتدا در آن ثبت نام کرده و سپس شروع به خرید و فروش نماید ، همچنین برای برداشت یا واریز پول در ارز پایا نیاز به احراز هویت است که به آسانی و به صورت آنلاین این کار انجام خواهد شد.

ثبت نام  و احراز هویت در ارزپایا رایگان است ، همچنین باید توجه داشت کارمزد سایت ارز پایا کمترین کار مزد در ایران است. بطوری که به ازای هر ۱ میلیون تراکنش تنها ۲ هزار تومن کارمزد می گیرد .

به منظور آشنای بیشتر با ثبت نام و نحوه خرید و فروش در سایت ارز پایا لطفا بر روی متن زیر کلیک کنید.

راهنمای تصویری ثبت نام در ارزپایا

پرسش ها:

۱- آیا می توان ازصرافی ارزپایا بیت کوین خرید؟

صرافی ارز پایا یکی از معتبر ترین صرافی های ارز دیجیتال در ایران است که بستری را  برای خرید و فروش و نوسان گیری  از ارزهای دیجتال مانند بیت کوین فراهم کرده است.

۲- بیت کوین در چه سالی پایه گذاری شد؟

با ظهور بیت کوین در سال ۲۰۰۸ با مقاله ی ساتوشی ناکاموتو، مسأله ی خرج دوباره ی دارایی الکترونیک برای اولین بار پاسخ داده شد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *