بررسی روش‌های خرید و فروش بیت کوین در ایران؛ کدام روش مطمئن‌تر است؟

  • 13 مرداد 1400
  • بروزرسانی: ۳۰ بهمن ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 12 دقیقه
  • 4110 نفر
4.5/5 - (20 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۲۰ امتیاز)

رشد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر، توجه دوباره به این ارز دیجیتال شاخص و مهم را باعث شده است. خیلی از کسانی که به سرمایه گذاری در خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال علاقه‌مندند درباره روش های خرید و فروش بیت کوین سوال دارند که ما دراین مطلب به این پرسش‌های آنان پاسخ می‌دهیم:

۱- روش‌های خرید و فروش بیت کوین از صرافی ایرانی چگونه است؟
۲- چگونه می‌شود از صرافی خارجی ارزدیجیتال، بیت کوین خرید؟
۳- خرید بیت کوین از صرافی داخلی مطمئن تر است یا صرافی خارجی؟
۴- چرا ارزپایا انتخاب مناسبی برای خرید بیت کوین است؟

روش های خرید و فروش بیت کوین در ایران

همچنان که احتمالا می‌دانید «بیت کوین» نخستین ارزدیجیتال یا رمزارز دنیاست که درسال ۲۰۰۹ بصورت عمومی‌ کار خود را آغاز کرد و از سال ۲۰۱۷ با افزایش قیمتی چشمگیر، به نقطه اوج دنیای رمزارزها دست یافت و این موقعیت نه تنها دچار افت نشده که روز به روز بر آن افزوده شده است. همین اوج‌گیری باعث شده است بسیاری از کسانی که به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال روی می‌آورند، به دنبال خرید بیت کوین باشند.
شما می‌توانید بیت کوین را به راحتی توسط ارزهای رسمی‌(فیات) مانند دلار آمریکا و یا ریال ایران بخرید و برای این کار به یک کیف پول دیجیتالی و البته دانشی حداقلی درباره بیت کوین، ارزدیجیتال و فضای معاملاتی آن نیاز دارید.
معمولا بیت کوین را به سه روش خریداری می‌کنند. روش اول اینکه دو طرف معامله، مانند هر معامله دیگری وارد داد و ستد می‌شوند، پول رد و بدل می‌کنند و در ازای آن براساس قیمت روز بیت کوین، مبادله می‌کنند. روش دوم این است که از بستر صرافی‌های آنلاین معتبر استفاده می‌کنند که در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد و روش سوم خرید از خودپرداز بیت کوین که در دنیا رایج شده است اما هنوز در ایران نمی‌توان از این روش استفاده کرد.
اما اگر خواستید برای خرید و فروش بیت کوین از طریق صرافی آنلاین، اقدام کنید نخستین کار این است که یک صرافی آنلاین معتبر، مطمئن و خوش سابقه را انتخاب کنید (در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا پیشنهاد ما در این خصوص ارزپایاست).

خرید بیت کوین از صرافی خارجی

صرافی‌های ارزهای دیجیتال معتبری در جهان وجود دارند که میزان معاملات روزانه برخی از آنها به میلیون‌ها دلار می‌رسد. دقیقا نمی‌توان گفت چند صرافی ارزدیجیتال در جهان به فعالیت مشغولند چرا که ماهیت غیرمتمرکز و پراکنده ارزهای دیجیتال، باعث شده است صدها صرافی رمزارز به صورت آنلاین مشغول مبادله ارزدیجیتال شوند. اما مشخص است که از میان این همه صرافی آنلاین در سطح جهان، تعداد مشخصی هستند که دارای شهرت، اعتبار و گستره فعالیت جهانی هستند و بیشتر کسانی که به دنبال خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر هستند، عمدتا به آنها مراجعه می‌کنند تا امنیت سرمایه‌هایشان را پاسداری کنند.
صرافی‌‌های ارزدیجیتال به دو دسته متمرکز (Centralized Exchange) و غیرمتمرکز (Decentralized Exchange) تقسیم می‌شوند. صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال ازجمله صرافی‌های مشهوری مانند Coinbase ،Binance ،Kraken و … پلتفورم‌هایی را برای خرید ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار می‌دهند و برای استفاده از آن‌ها لازم است که ثبت نام و احرازهویت شوید.
برای کاربران تازه کار، هر چه صرافی معتبرترباشد، انتخابی بهتر است. امنیت این صرافی‌ها بالاست چرا که هنگامی‌ که رمزارزی را خریداری می‌کنید، آن ارزها بر روی کیف پول‌های نظارتی صرافی ذخیره می‌شوند نه بر روی کیف پول خصوصی‌ شما که کلیدهایش را خودتان کنترل می‌کنید.
صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، هیچ کنترل مرکزی ندارند و براساس فلسفه وجودی خود بیت کوین کار می‌کنند. آن را سروری در نظر بگیرید که کامپیوترهای آن هر کدام در نقاط مختلفی از جهان پراکنده شده‌اند و هر کامپیوتری یک بخش را می‌سازد که توسط افراد کنترل می‌شود و اگر یکی از آنها دچار مشکل شود، اثری روی شبکه کلی ندارد.

روش خرید بیت کوین
این صرافی‌ها از هیچ قانون خاصی پیروی نمی‌کنند و افراد پس از انجام معامله در این دسته از صرافی‌ها، در آن نمی‌مانند و مسئولیتی هم برای احراز هویت متوجه آنها نیست. بنابراین امکان ایجاد مشکلات قانونی برای افراد هم در این دسته صرافی‌ها زیاد است. صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Etherdelta ،IDEX و HADAX وجوه کاربران را ذخیره نمی‌کنند، بلکه در عوض تجارت رمزارزهای نظیر به نظیر را تسهیل می‌کنند.
از جمله صرافی‌های مشهور و برتر جهانی می‌توانیم به این صرافی‌های آنلاین اشاره کنیم:
۱- Binance
۲- Huobi Global
۳- Coinbase pro
۴- Kraken
۵- Bitfinex
۶- Bithum
۷- Bitstamp
۸- FTX
۹- KuCoin
۱۰ – Coinone
۱۱- BitFlyer
۱۲- Binance.US
۱۳- Liquid
۱۴- Poloniex
۱۵- OKEx
معامله در هرکدام از این صرافی‌‌های ارزدیجیتال در سطح جهان، امر رایجی است. برخی از این صرافی‌های آنلاین، علاوه بر اینکه بستری برای خرید و فروش بیت کوین هستند، رمزارز یا سکه اختصاصی خودشان را هم دارند که برای معامله با آن تخفیف‌های جذابی هم می‌دهند. اما یک نکته خیلی مهم را باید مورد توجه قرار دهید و آن اینکه برای ثبت نام و احراز هویت در این سایت‌ها باید مراحل مختلفی را طی کنید. بیشتر این صرافی‌ها از روش احراز هویت دو عاملی (FA2) استفاده می‌کنند و برای پذیرش هویت شما از راستی آزمایی استفاده می‌کنند. بخاطر اینکه ایران در فهرست تحریم‌های اغلب آنان قرار دارد، باید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که سایت متوجه مبدا شما نشود و برای اتصال به آنها باید حتما از وی پی ان استفاده کنید، ضمن اینکه همواره خطر بلوکه شدن سرمایه شما در صورت اثبات اینکه در کشور تحت تحریم هستید، وجود دارد. مراحل عضویت، احراز هویت و نیز استفاده از این سایت‌ها، مستلزم این هم هست که به زبان انگلیسی تسلط نسبی داشته باشید وگرنه دچار مشکل می‌شوید. با این تفاصیل، توصیه می‌کنیم صرافی‌های آنلاین خارجی را انتخاب نکنید و به صرافی‌های داخلی ارزدیجیتال مراجعه کنید.

خرید بیت کوین از صرافی ایرانی

گفتیم که به دلیل شرایط تحریمی، صرافی‌های بزرگ بین المللی به کاربران ایران خدماتی ارائه نمی‌دهند. کاربران ایرانی برای خرید و فروش بیت کوین می‌توانند اقدام به ایجاد یک پول دیجیتالی کنند. برای این کار باید یک کیف پول ارزدیجیتال برای ذخیره و نگهداری بیت کوین و معامله آنها درست کنید. کیف پول را باید از سایت‌های ارائه کننده دانلود کنید، کیف پول مثل حساب بانکی است و شامل آدرسی اینترنتی متشکل از حروف و اعداد است که باید آن را به خوبی نگهداری کنید.
پس از راه اندازی کیف پول ارز دیجیتال، حساب خود را از طریق کارت بانکی شارژ می‌کنید و به دنبال یک فروشنده می‌روید. برای این کار اقدام به ثبت یک سفارش می‌کنید که در آن میزان بیت کوین درخواستی را ثبت می‌کنید و منتظر پذیرش یک فروشنده می‌مانید و در صورت موافقت دو طرف با معامله، بیت کوین‌های مورد معامله از کیف پول فروشنده به کیف پول شما انتقال داده می‌شود.
اما روش دیگری که در آن خرید و فروش بیت کوین دارای امنیت بالایی است، مراجعه و عضویت در یکی از صرافی‌های فعال در ایران است که با دریافت کارمزد اقدام به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌کنند.

چرا خرید بیت کوین از صرافی‌های ایرانی مطمئن‌تر است؟

اگر بخواهیم درباره مزایای کسب درآمد از بیت کوین با خرید آن از صرافی‌های کشور صحبت کنیم، باید پیش و بیش از هر موضوعی، به شاه کلید کار در فضای ارزدیجیتال یعنی امنیت اشاره کنیم.
صرافی‌های آنلاین داخل کشور بخصوص آنهایی که دارای اعتبار، سابقه و نام و نشانی روشن هستند، قابل دسترسی هستند و در بازار معاملات کشور شناخته شده اند. شما برای عضویت و بهره مندی از خدمات این صرافی‌ها نیاز به احراز هویت دارید و به همین دلیل افراد مجعول؛ ناشناس و بدون نام و نشان به عضویت این سایتها درنمی‌آیند تا بعدا اطلاعات آنها را مورد دستبرد قرار دهند یا از این بستر برای کلاهبرداری و پولشویی و موارد دیگر استفاده کنند. حتی اگر برای شما مشکلی هم به وجود آمد، امکان پیگیری وجود دارد و اگر شما کاربر تازه کاری هستید، می‌توانید از این صرافی‌ها خدمات لازم برای آموزش و پیشتیبانی را به صورت دائمی ‌دریافت کنید، ضمن اینکه برای کار با آنها نیاز به دور زدن IP و دردسرهای دیگر نیست .

آموزش گام به گام خرید و فروش بیت کوین

پس از اطمینان از انتخاب خود باید در آن صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال، ثبت نام کنید تا بتوانید پس از طی مراحلی موفق به خرید و فروش بیت کوین شوید.
برای عضویت و احراز هویت در پلت‌فرم صرافی‌های آنلاین، باید با مشخصات شناسنامه‌ای خودتان، عضو سایت شوید و ایمیل و سپس شماره تلفن همراهتان را تایید و تصویر کارت ملی خود را در سیستم بارگذاری کنید. برای احراز هویت معمولا نیاز است عکسی از خودتان را در سایت بارگذاری کنید که در آن تصویر شما به همراه کارت ملی هوشمندتان (یا مدارک جایگزین که در سایت آمده است) مشخص باشد.
ثبت شماره حساب، شماره کارت و شماره شبای بانکی هم مرحله دیگری از کار است که پس از تایید شدن این مدارک و اطلاعات، شما به عضویت سایت در می‌آیید. برخی صرافی‌های آنلاین، برای کاربران تازه محدودیت و سطح بندی‌های خاصی تعیین کرده‌اند که باعث می‌شود کاربران تا مدتی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال محدود باشند اما در صرافی آنلاین ارزپایا چنین محدودیت‌های سختگیرانه و تفاوت در سطح کارمزد وجود ندارد و کاربران از همان لحظه عضویت می‌توانند خرید و فروش بیت کوین را با کمترین کارمزد و بالاترین سرعت واریزی انجام دهند.
پس از اینکه در سیستم خرید ارزهای دیجیتال ثبت نام کردید، می‌توانید کیف پول خود را فعال کنید و با واریز پول از حساب بانکی که قبلا ثبت کرده‌اید، مبلغ واریزی را به ریال وارد کنید و دکمه انتقال به درگاه پرداخت را بزنید و مانند یک خرید اینترنتی ساده و معمول، این مرحله را تکمیل کنید.
یادتان باشد در صفحه کاربری شما بخشی وجود دارد که در آن شما می‌توانید با اطلاع از قیمت خرید و فروش بیت کوین، در لحظه بیت کوین بخرید یا بفروشید. اگر نخواهید برای رسیدن به قیمت بالاتر، شکیبایی کنند و نیاز به فروش سریع داشته باشید، این کار به سرعت انجام می‌شود. صرافی آنلاین در این میان مبلغی را به عنوان کارمزد دریافت می‌کند. صرافی آنلاین ارزپایا با داشتن کمترین میزان کارمزد به شما این امکان را می‌دهد که بیشترین سود را از معامله خود به دست آورید. ضمن اینکه می‌توانید، فروش بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر مثل تتر، اتریوم و… را به صورت ریالی انجام دهید و مانده حساب ریالی خود را به حساب بانکی خود منتقل کنید.
تمامی ‌مراحلی که برای خرید بیت کوین شرح داده شد برای فروش آن نیز صدق می‌کند. یعنی اگر شما دارای هر چند واحد بیت کوین باشید، از طریق کیف پول دیجیتالی می‌تواند اقدام به ثبت سفارش فروش کنید.
شما به صرافی آنلاینی که در آن عضویت دارید، اعلام می‌کنید که قصد فروش بیت کوین دارید و صرافی با بررسی معتبر بودن حساب کاربری‌تان اقدام به خرید بیت‌ کوین‌های شما کرده و مبلغ مورد معامله را به حساب شما واریز می‌کند. همچنین برای خرید و فروش بیت کوین می‌توانید با اشخاص حقیقی وارد معامله شوید.

برای مشاهده آموزش تصویری خرید و فروش بیت کوین می توانید به مقالات قبلی مجله ارزپایا در این باره مراجعه کنید.

مزیت خرید بیت کوین از صرافی ایرانی ارزپایا

همان طور که گفتیم، بهترین و امن‌ترین شیوه خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در ایران، استفاده از خدماتی است که صرافی‌های آنلاین ارزدیجیتال ارائه می‌دهند. اما برای انتخاب یک صرافی به عنوان بهترین صرافی ارزدیجیتال، باید به چه نکاتی توجه کرد.
اولین نکته و شاید مهمترین نکته امنیت سایت است. امنیت از آن جایی خیلی اهمیت دارد که شما در حقیقت سرمایه و دارایی خود را در صرافی آنلاین ودیعه گذاشته‌اید و در صفحه کاربری شما و روی کیف پول شما، همه سرمایه ارزدیجیتال شما قرار دارد و اگر بستر امنیتی سایت دارای پشتیبانی و امنیت سطح بالایی نباشد، دارایی‌تان از دست می‌رود.
نکته دیگر این است که صرافی میزان کارمزد پایینی را از معاملات شما دریافت کند. همچنان که قبلا نوشتیم، برخی صرافی‌های آنلاین میزان کارمزد زیادی از شما می‌گیرند که عملا باعث ضرر قابل توجه شما می‌شوند.
یک صرافی آنلاین خوب باید هم روش‌های استفاده و خرید و فروش ساده‌ای داشته باشد که شما را گیج و دچار اشتباه نکند، هم به شما خدمات پشتیبانی بدون تعطیلی و دائمی‌ بدهد و علاوه براینها سرعت واریز خوبی داشته باشد.
حالا می‌خواهیم برخی امتیازات و مزایای صرافی ارزهای دیجیتال ارزپایا به عنوان یک صرافی معتبر ایرانی را برای شما بازگو کنیم و برایتان شرح دهیم که چرا از نظر ما این صرافی آنلاین می‌تواند انتخاب شما به عنوان بهترین صرافی آنلاین خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در ایران باشد.

روش خرید بیت کوین در ایران
علاوه بر همه ویژگی‌هایی که در بالا گفتیم (امنیت، سرعت، پشتیبانی . سابقه در بازار) شما این امکان را در ارزپایا دارید که خرید و فروش چندین ارزدیجیتال دیگر به جز بیت کوین را هم انجام دهید یا بیت کوین‌های خود را به آن رمزارزها تبدیل کنید (و بالعکس).
از طرف دیگر خدمات واریز به حساب بانکی شما نیز به سرعت انجام می‌شود و برای واریز ریالی کارمزدی نمی‌دهید، ضمن اینکه می‌توانید از طریق واریز شبکه شتاب، به سادگی حساب خود را شارژ کنید.
ضمن اینکه کاربران ارزپایا امکان کسب درآمد از طریق ارسال لینک معرف را دارند یعنی شما وقتی به عضویت این صرافی آنلاین درمی‌آیید، می‌توانید دوستان و آشنایان خود را به ارزپایا دعوت کنید و ۳۰% از کارمزد معاملات افراد معرفی شده، به فرد معرف تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول

اینک به پاسخ گفتن به چند سوال متداول درباره خرید و فروش ارزدیجیتال بیت کوین می‌پردازیم:

۱_چگونه می‌شود از صرافی ارزدیجیتال خارجی، بیت کوین خرید؟
با ورود به سایت صرافی‌های ارزدیجیتال خارجی و معتبر، با دادن ایمیل و شماره تلفن و طی کردن مراحل مختلف احراز هویت از جمله احراز هویت دوعاملی و راستی آزمایی می‌توانید از صرافی‌های خارجی بیت کوین بخرید یا بفروشید ولی باید توجه داشته باشید که در همه مراحل باید از VPN استفاده کنید.

۲_ خرید بیت کوین از صرافی داخلی مطمئن تر است یا صرافی خارجی؟
خرید بیت کوین از صرافی‌های خارجی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم، با ریسک بسیار زیادی همراه است و ممکن است به بلوکه شدن حساب و از دست رفتن همه سرمایه‌های شما منجر شود.

۳_ روش‌های خرید بیت کوین از صرافی ایرانی چگونه است؟
برای خرید و فروش بیت کوین، یک صرافی معتبر ارزدیجیتال مانند ارزپایا را انتخاب کنید و پس از عضویت و طی مراحل احراز هویت که به سادگی انجام می‌شود، کیف پول خود را با استفاده از شبکه شتاب از طریق حساب بانکی خود، شارژ کرده، به راحتی به خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال می‌پردازید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *