آلت سیزن چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

 • 1 اسفند 1400
 • بروزرسانی: ۲۳ مهر ۱۴۰۱
 • ۷ نظر
 • 12 دقیقه
 • 3861 نفر
4.6/5 - (23 امتیاز)
۴.۶/۵ - (۲۳ امتیاز)

در دنیای ارز دیجیتال، اتفاقات بسیاری می‌تواند برای مدتی معادلات بازار را عوض کرده و تغییرات شدیدی در آن ایجاد کند. یکی از این اتفاقات، آلت سیزن است. پدیده‌ای که اولین بار در سال ۲۰۱۷ رخ داد و از آن به بعد به یکی از بازیگران تأثیرگذار دنیای کریپتو تبدیل شد. آلت سیزن (Altseason) مخفف عبارت alt coin season است و به بازه زمانی اشاره دارد که در آن خرید آلت کوین‌ها نسبت به خرید بیت کوین نقش بیشتری در حجم معاملات بازار، بازی می‌کنند. درصورتی‌که از فعالان حتی نیمه‌حرفه‌ای ارز دیجیتال هم باشید با شروع آلت سیزن باید سیاست‌های خاصی را اتخاذ کنید. در صورت داشتن استراتژی درست در این بازه زمانی، می‌توان سود زیادی به دست آورد. در این رهگذر، توانایی پیش‌بینی زمان وقوع آلت سیزن و نشانه‌های آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

افرادی که سرمایه کمی دارند با خرید و فروش بیت کوین نمی‌توانند سود بسیار زیادی بدست آورند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که آلت کوین ها را برای خرید انتخاب کنند. صرافی ارزپایا یکی از بهترین و قدیمی ترین صرافی های ایرانی است که چندین آلت کوین مستعد رشد را در پلتفرم خود لیست کرده است و شما می‌توانید با کارمزد ۰.۲ درصد آنها را خریداری کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا از طریق این لینک اقدام به ثبت نام کنید.

در این مقاله، ضمن تعریف Altseason به دلایل رخ دادن و نشانه‌های آن خواهیم پرداخت. همچنین، با ارائه سوابقی از اتفاق افتادن این پدیده در گذشته، پیش‌بینی‌هایی از احتمال وقوع دوباره آن در آینده نزدیک، خواهیم داشت. در نهایت هم سیاست‌هایی را برای عملکرد حرفه‌ای در طول این دوره ارائه می‌کنیم. بامطالعه این مقاله، دانش شما از رفتار بازار ارز دیجیتال، عمیق‌تر خواهد شد.

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن چیست

آلت سیزن به بازه زمانی در بازار ارز دیجیتال گفته می‌شود که در آن، آلت کوین‌ها عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند. آلت کوین نیز اصطلاحی است که عموما برای اشاره به هر ارز دیجیتال، خارج از پلتفرم بیت کوین به کار می‌رود. به‌این‌ترتیب، در دوره آلت سیزن، بیشتر آلت کوین‌ها سود بیشتری را نسبت به بیت کوین، نصیب سرمایه‌گذار می‌کنند. در این دوره، نسبت دامیننس بیت کوین، کاهش می‌یابد. در مورد دامیننس بیت کوین در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد اما پیش از آن بهتر است، بیت سیزن را نیز بشناسیم.

بیت سیزن چیست؟

درست برخلاف آلت سیزن در فصل بیت کوین یا بیت سیزن، با رشد فزاینده ارزش بیت کوین مواجه هستیم. به‌این‌ترتیب، کاربران، تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال پیدا می‌کنند. در دوره زمانی بیت سیزن، بیش از نیمی از حجم معاملات، مربوط به معاملات بیت کوین است.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین

به عبارت ساده دامیننس بیت کوین به اندازه ارزش بازار بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتال، یعنی آلت کوین‌ها اشاره دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، یک تریلیون پوند و ارزش بازار بیت کوین ۶۰۰ میلیارد پوند باشد، نسبت دامیننس بیت کوین، ۶۰ درصد خواهد بود. در این مثال، همین نسبت برای آلت کوین‌ها، ۴۰ درصد است.

در یک آلت سیزن، آلت کوین‌ها شروع به اختصاص دادن سهم بیشتر بازار به خود می‌کنند و بنابراین، Bitcoin Dominance کم می‌شود. با اتمام آلت سیزن نیز ارزش بازار بیت کوین مجددا شروع به رشد کرده و پس از مدتی، تسلط نسبی خود را به دست می‌آورد.

چه چیزی باعث آلت سیزن می شود؟

فصل آلت کوین ها معمولا نتیجه به وجود آمدن یک روند جدید در صنعت ارزهای دیجیتال است که در پی آن، تعداد زیادی توکن جدید، ایجاد می‌شوند. به‌طور مثال، در سال ۲۰۱۷، افزایش عرضه اولیه ارز دیجیتال راه جدیدی برای استارت­آپ­ها به وجود آورد که سرمایه زیادی را برای پروژه‌های خود جمع‌آوری کنند. سکه‌های جدید زیادی وارد بازار شدند و با افزایش قیمت‌ها، بازار آلت کوین‌ها رونق فراوانی یافت. در آن زمان، حدود ۴۰۰۰ آلت کوین به وجود آمد که ارزش آن‌ها دامیننس بیت کوین را به‌صورت کاملا محسوسی، کاهش داد.

پس از مدت کوتاهی مشخص شد که بیش از ۹۰ درصد پروژه‌های استارت­آپی راه‌اندازی­ شده، جعلی بوده و بسیاری از سرمایه‌گذاران، سرمایه‌های خود را از دست دادند. امری که درنهایت، سبب شد بازار آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۸ نزولی باشد.

یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن Altseason، رشد و توسعه پروژه‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi و همین‌طور توکن های nft است. این پروژه‌ها نیز با توسعه‌شان، منجر به تولید آلت کوین‌های جدید و درنتیجه، ورود بازار به آلت سیزن می‌شوند.

ایده پشت DeFi، مبتنی بر ارائه محصولات مالی است که مستقل از یک مدیریت مرکزی، اجرا و اداره می‌شوند. آلت کوین‌های جدید برای قدرت بخشیدن به چنین محصولاتی ساخته می‌شوند. در برخی پروژه‌های دیفای حتی دو یا سه توکن برای استفاده کاربران، عرضه می‌شوند.

نکته: اگر درباره حوزه دیفای اطلاعات کاافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله دیفای چیست را مطالعه کنید.

راه های بالا بردن تعداد آلت کوین ها در زمان آلت سیزن

علاوه بر موارد گفته‌شده، تعداد آلت کوین‌ها توسط فعالان عرصه ارز دیجیتال از دو طریق دیگر نیز بالا می‌رود. ضرب استیبل کوین ها یکی از آن‌هاست. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت هستند که ممکن است به علل مختلف، تقاضا برای آن‌ها زیاد شده و شرکت‌های تولیدکننده آن‌ها اقدام به عرضه بیشتر آن‌ها کنند.

تولید توکن­های فرعی جدید نیز یکی دیگر از راه‌هایی بالا بردن تعداد آلت کوین­ها است. این کار معمولا توسط افرادی انجام می‌شود که خود از سرمایه‌گذاران اصلی در دیگر توکن­های آلت کوین هستند و با این کار، قصد بالا بردن ارزش آن‌ها از طریق ایجاد آلت سیزن را دارند.

نکته: برای آشنایی با استیبل کوین‌ها پیشنهاد می‌کنیم که مقاله استیبل کوین چیست را در مجله ارزپایا مطالعه کنید.

چگونه زمان آلت سیزن را شناسایی کنیم؟

شناسایی زمان آلت سیزن

واقعیت این است که هیچ‌گاه نمی‌توان به‌صورت دقیق و صد درصد، زمان وقوع آلت سیزن را پیش‌بینی کرد. بااین‌حال، وب‌سایت‌هایی مانند blockchaincneter.com ابزارهایی تحلیلی برای سنجش احساسات بازار و تعیین میزان تسلط بیت کوین در آینده نزدیک دارند که می‌توان با توجه به آن‌ها پیش‌بینی‌هایی در این خصوص، به دست آورد.

طبق تعریف وب­سایت ذکر شده، Alt season یک دوره سه‌ماهه است که در آن، ۷۵ درصد از ۵۰ آلت کوین برتر بازار، عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند. همچنین، ناظران بلاک چین، علائم زیر را به‌عنوان نشانه‌های وقوع آلت سیزن بیان می‌کنند:

نکته: صرافی ارزپایا بیش از ۷۰ آلت کوین محبوب و معتبر بازار در پلتفرم خود لیست کرده است و شما می‌توانید آن‌ها را با کارمزد ۰.۰۰۲ خرید و فروش کنید. ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود و حساب کاربری شما بلافاصله پس از احراز هویت فعال خواهد شد. برای شروع کافیست روی این لینک کلیک کنید.

ترندهای جدید

ظهور پلتفرم‌ها، تکنولوژی‌ها و اتفاقات جدید که نیاز به توکن­های جدید به تعداد بالا دارند، می‌تواند باعث کاهش دامیننس بیت کوین و افزایش ارزش بسیاری از آلت کوین‌های تازه­وارد شود.

افزایش ارزش آلت کوین های بزرگ

زمانی که حجم خرید آلت کوین‌های بزرگ، مانند اتریوم، ریپل و خرید بایننس کوین در بازار بیشتر از بیت کوین باشد، می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده نزدیک، شاهد آلت سیزن خواهیم بود. درواقع، این روند می‌تواند منجر به افزایشی شدن ارزش دیگر آلت کوین‌ها شده و موجی از سرمایه‌گذاری‌ها را روانه آن­ها کند.

کاهش دامیننس بیت کوین

تجربه، نشان می‌دهد که با گذشت مدتی از روند صعودی بیت کوین، عده بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل گران شدن این ارز و با تصور پتانسیل پیشرفت بیشتر برای آلت کوین‌ها، به سمت آن‌ها می‌روند. به‌این‌ترتیب، پس از مدتی، دامیننس بیت کوین آن‌قدر کاهش می‌یابد که زمینه برای رخ دادن Alt season فراهم می‌شود.

آخرین آلت سیزن چه زمانی اتفاق افتاد؟

در سال ۲۰۲۱، شاهد طولانی‌ترین آلت سیزن تاریخ ارزهای دیجیتال بودیم. این دوره از اواخر سال ۲۰۲۰ شروع شد و تا پایان ماه آوریل ۲۰۲۱، ادامه داشت. در این بازه زمانی، دامیننس بیت کوین از ۷۰ درصد به زیر ۵۰ درصد سقوط کرد و تعداد بسیار زیادی آلت کوین، وارد بازار شد.

در این آلت سیزن خرید آلت کوین‌هایی مانند کاردانو، اتریوم، بایننس کوین، کامپاند و خرید سولانا بیشتر از بقیه آلت کوین‌ها بود و این ارزها تاثیر بیشتری در بازار گذاشتند. این ارزها بین ده الی ۲۰ برابر در این بازه زمانی، رشد داشتند. دوج کوین نیز یکی از ارزهایی بود که در این بازه زمانی رشد ۶۰۰۰ درصدی را تجربه کرد و افراد زیادی با خرید دوج کوین سود هنگفتی را بدست آوردند.

آلت سیزن بعدی چه زمانی اتفاق می افتد؟

درحالی‌که همچنان در آلت سیزن شروع‌شده از اواخر سال ۲۰۲۱ به سر می‌بریم، بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این روند تا چند ماه آینده نیز ادامه خواهد داشت. رشد پروژه‌های DeFi و توکن­های NFT جدید در سال ۲۰۲۲، نویدبخش سالی پرسود برای آلت کوین‌ها است.

قیمت بیت کوین و آلت کوین ها در بازه زمانی آلت سیزن

قیمت بیت کوین در زمان آلت سیزن

اگر بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که رابطه قیمت بیت کوین و آلت کوین‌ها تقریبا مستقیم است. به این معنی که با افزایش قیمت بیت کوین، قیمت آلت کوین‌ها نیز پس از مدتی، افزایش می‌یابد. این روند، درواقع، نشان‌دهنده سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال است و در بازه زمانی آلت سیزن نیز صادق است.

درواقع، آلت سیزن زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین به‌اندازه‌ای بالا می‌رود که معامله ­گران دیگر به سراغ آن نمی‌روند. با هجوم سرمایه‌گذاران به سمت آلت کوین‌ها، قیمت آن‌ها نیز بالا رفته و بازار مجددا پس­ازمدتی به نفع بیت کوین تغییر جهت می­دهد. در اینجا، سه دلیل دیگر سلطه بیت کوین بر بازار را معرفی می‌کنیم.

اولین بودن بیت کوین

بیت کوین خود را به‌عنوان محلی مطمئن برای ذخیره ارز، ثابت کرده و محبوبیت آن بسیار بالاست. همین امر باعث شده است که بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ آلت کوین‌ها نیز همواره مقداری بیت کوین داشته باشند.

آلت کوین های شبیه سازی شده

به آلت کوین‌های شبیه‌سازی‌شده از بیت کوین، کلون بیت کوین (bitcoin clone) گفته می‌شود. معروف‌ترین کلون بیت کوین، لایت کوین است که یک کپی از کد بیت کوین با هدف تبدیل شدن به نسخه سبک‌تر و سریع‌تر آن است. همین سبک‌تر بودن و سریع‌تر بودن این ارز نسبت به بیت کوین باعث شد که خرید لایت کوین از همان ابتدا یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری باشد. بیت کوین کش و بیت کوین گلد، بیت کوین الماس و ده‌ها نمونه دیگر نیز از کلون‌های بیت کوین را نیز می‌توان نام برد. به‌این‌ترتیب، طبیعی است که الگوریتم‌های بسیاری از آلت کوین­ها واکنش مشابهی به تغییرات بازار، مانند آلت سیزن داشته باشند. صرافی ارزپایا محبوب‌ترین کلون بیت‌کوین‌ها را در پلتفرم خود لیست کرده است و شما می‌توانید با کارمزد بسیار کم خرید بیت کوین کش و سایر کلون بیت‌کوین‌ها را در ارزپایا انجام دهید.

رفتار سرمایه گذاران

بسیاری از سرمایه‌گذاران ابتدا روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و سپس با معاوضه آن با آلت کوین‌ها در جهت سود بیشتر تلاش می‌کنند. سودآوری آلت سیزن نیز درواقع، ناشی از چنین فرآیندی است.

در یک آلت سیزن روی چه ارزهایی باید سرمایه گذاری کرد؟

بهترین استراتژی برای کسب بیشترین سود یا حداقل، جلوگیری از ضرر در آلت سیزن این است که از پیش برای آن آماده شوید. این آمادگی، مستلزم انجام تحقیقات در مورد پروژه‌های آلت کوین جدیدی است که پتانسیل بالایی برای موفقیت در بازار دارند.

طبیعی است که این کار دشوار، نیازمند دانش تخصصی و پیگیری بالاست. بااین‌حال، شاخص‌هایی وجود دارند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان، آلت کوین‌های نوظهور و پرسود را شناسایی کرد. این معیارها عبارت‌اند از:

 • تیم توسعه قوی
 • ارائه یک محصول فعال
 • داشتن یک جامعه وفادار

پیش‌بینی می‌شود که آلت کوین‌های زیر در Altseason های سال ۲۰۲۲، پرسودتر از بقیه باشند.

 • اتریوم (ETH): اتریوم پس از بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین رمزارز بازار به حساب می‌آید و خرید اتریوم می‌تواند یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاری در بازه‌های زمانی متفاوت باشد.
 • لاکی بلاک LuckyBlock (LBLOCK)
 • ریپل (XRP)
 • سولانا (SOL)
 • دیسنترالند (MANA): دیسنترالند یکی از پیشگامان در حوزه متاورس است که همین موضوع خرید مانا را جذاب کرده است.

سخن آخر

باوجود رشد روزافزون آلت کوین‌ها، پدیده آلت سیزن امروزه به پدیده‌ای آشنا برای فعالان عرصه ارز دیجیتال تبدیل شده است. Altseason به دوره زمانی اشاره دارد که در آن، ارزش بازار آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین، افزایش می‌یابد. درواقع در این دوره، معاملات آلت کوین‌ها رونق بیشتری نسبت به بیت کوین دارد. همان‌طور که در این مقاله بررسی کردیم، آلت سیزن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین آن‌ها به وجود آمدن ترندهای جدید توسط پلتفرم‌های دیفای و یا معرفی توکن­های NFT جدید است.

یکی از شاخص‌های مهم که نشان‌دهنده وقوع آلت سیزن است، دامیننس بیت کوین نام دارد. درصورتی‌که این شاخص به زیر ۵۰ درصد سقوط کند، وضعیت بازار به حالت Altseason درمی‌آید. پیش از وقوع آلت سیزن باید با شناخت آلت کوین‌های پرسود و آینده­ دار اقدام به خرید آن‌ها کرد. در حال حاضر، بازار در این دوره زمانی قرار دارد و کارشناسان، سرمایه‌گذاری روی ارزهایی مانند ریپل، اتریوم و سولانا را ارزشمند می‌دانند.

سوالات متداول

آلت سیزن چیست؟

بازه زمانی که در آن آلت کوین ها رشد بهتری را نسبت به بیت کوین تجربه می‌کنند، با نام آلت سیزن شناخته می‌شود.

در زمان آلت سیزن بهترین کوین ها برای سرمایه گذاری کدامند؟

در این زمان بهتر است روی کوین هایی سرمایه گذاری کنید که تیم پشتیبانی قوی دارند. ارزهایی مانند ریپل، اتریوم، سولانا و غیره ارزهایی هستند که می‌توانند در این دسته قرار بگیرند.

چگونه می‌توان آلت سیزن را تشخیص داد؟

زمانی که ارزش بازار آلت کوین ها افزایش پیدا می‌کند و در عین حال دامیننس بیت کوین کاهش پیدا می‌کند، می‌توانیم امیدوار باشیم که زمان آغاز آلت سیزن فرا رسیده است.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید آلت کوین ها کدام است؟

صرافی ارزپایا یکی از بهترین صرافی های ایرانی است که بهترین آلت کوین ها را در پلتفرم خود لیست کرده است. شما می‌توانید با کمترین کارمزد ممکن خرید خود را در صرافی ارزپایا انجام دهید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Sosan

  بنظرتون با این وضعیت رنج زدن بیت کوین احتمال داره که آلت سیزن بعدی الان اتفاق بیوفته؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   معمولا آلت سیزن زمانی رخ میده که قیمت بیت کوین صعودی یا رنج باشه. به‌همین دلیل درصورتی که رنج زدن بیت کوین ادامه پیدا کنه می‌تونیم شاهد پامپ ارزهایی با بنیاد قوی مثل bnb باشیم.

  2. سما راد

   احتمالش هست چون توی همین یکی دو ماه اخیر بعضی ارزا مثل bnb حدود ۷۰ درصد پامپ شدن.

 2. فاطمه ارزانی

  سلام. آلت سیزن معمولا چقدر طول میکشه؟ منظورم اینه که چند مدت بعد از آلت سیزن بیت کوین دوباره روند صعودی رو شروع میکنه؟ اگر بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم.

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   دوره آلت‌سیزن معمولا خیلی کوتاه هست و گاها بلافاصله بعد از رشد بیت کوین اتفاق میفته، برای همین برای شکار این رویداد باید خیلی سریع و دقیق باشین. همین‌طور نمیشه زمان دقیقی برای صعودی شدن بیت کوین بعد از آلت‌سیزن تعیین کرد و این اتفاق بستگی به موارد مختلفی داره.

 3. جوکر

  ترید کردن در زمان آلت سیزن میتونه سود بیشتری بده یا هولد کردن؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز. قطعا در زمان آلت‌سیزن نگهداری و هولد یک آلت‌کوین (با بنیاد قوی) می‌تونه سودآوری زیادی داشته باشه. البته برای این‌که سود خود را از دست ندهید باید در زمان مناسب ارز خود را بفروشید.