هاوینگ ارز دیجیتال چیست؟

 • 6 بهمن 1400
 • بروزرسانی: ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 583 نفر
5/5 - (1 امتیاز)
۵/۵ - (۱ امتیاز)

هاوینگ (Halving) ارز دیجیتال، به شرایطی گفته می‌شود که طی آن، میزان پاداش ماینرها نصف شده و عرضه بیت کوین کاهش می‌یابد. هاوینگ بیت کوین، یکی از مهم‌ترین رویدادهای دنیای ارزهای دیجیتال است. طی این رویداد، با نصف شدن پاداش ماینرها، تورم، قیمت و میزان عرضه بیت کوین کنترل می‌شود.

با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، در واقع، میزان عرضه بیت کوین کاهش پیدا کرده و این کاهش، ارزش بیت کوین را افزایش می‌دهد. بیت کوین به عنوان پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود و اتفاقاتی که در بستر این پلتفرم رخ می‌دهد بسیار مهم است. کاهش عرضه بیت کوین تاثیرات زیادی بر این ارز و دیگر ارزهای دیجیتال می‌گذارد. برای معامله در دنیای ارزهای دیجیتال، بهتر است تاریخ دقیق هاوینگ و تاثیرات آن بر بازار ارزها را بدانید. در این مقاله، به بررسی هاوینگ و تاثیری که این رویداد بر بازار ارزهای دیجیتال می‌گذارد، می‌پردازیم.

تاثیر هاوینگ بر بیت کوین

اگر به گذشته نگاه کنیم، می‌بینیم که هر هاوینگ تاثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال گذاشته است. معمولا قیمت پس از هاوینگ دوره‌های رشد سریع و رکود را تجربه می‌کند و در نهایت به قیمتی بالاتر از قیمت قبل از رویداد هاوینگ می‌رسد.

هاوینگ قبلی بیت کوین در ۱۱ می سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و در طی آن، پاداش ماینرهای بیت کوین به عدد ۲۵/۶ بیت کوین کاهش یافت. فرایند هاوینگ، تغییرات زیادی در بلاک چین بیت کوین ایجاد می‌‌کند. این تغییرات به‌صورت زنجیر‌وار و یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 1. نصف شدن پاداش ماینرها(Halving)
 2. نصف شدن تورم
 3. کاهش عرضه بیت کوین
 4. افزایش تقاضا
 5. افزایش قیمت
 6. افزایش انگیزه ماینرها چرا که علیرغم کاهش پاداش، قیمت بیت کوین افزایش یافته است.

تاثیر هاوینگ روی ماینرهای بیت کوین

تاثیر هاوینگ بر روی ماینرهای بیت کوین

برای درک تاثیر هاوینگ بر ماینرهای بیت کوین، بهتر است ابتدا نگاهی به نحوه ماین بیت کوین بیندازیم. بیت کوین، برای تایید تراکنش‌ها از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of work) استفاده می‌‌کند. طی این الگوریتم، شبکه بیت کوین تعدادی از تراکنش‌ها را در یک بلاک جمع‌آوری کرده و اطلاعات آن‌ها را تبدیل به کد هش شده می‌کند.

کد هش شده، کدی است که توسط یک رابطه ریاضی بی بازگشت تولید می‌شود. به این معنی که نمی‌توان با حل معادلاتی به جواب کد رسید و آن را رمزگشایی کرد. تنها راه رمزگشایی این کد، آزمون و خطا است. ماینرها جواب کد را حدس زده و آن را در تابع هش قرار می‌دهند. اگر حدسشان درست بود، می‌توانند اطلاعات بلاک را خوانده و آن را تایید کنند. این کار برای تامین امنیت اطلاعات تراکنش‌ها انجام می‌شود و از نفوذ هکرها به شبکه و دست کاری در اطلاعات تراکنش‌ها جلوگیری می‌کند.

هر ماینر پس از تایید یک بلاک، مقداری بیت کوین جایزه می‌گیرد. میزان این جایزه در سپیدنامه (White paper) بیت کوین گفته شده و در هر هاوینگ، میزان آن نصف می‌شود. نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین، ماینرها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در صورتی که هاوینگ نتواند تقاضا و قیمت را افزایش دهد، ماینرها انگیزه خود را برای ماین و ایجاد بیت کوین‌های بیشتر از دست خواهند داد؛ چرا که پاداششان کاهش یافته و بیت کوین‌هایی که به دست می‌آورند به‌اندازه کافی ارزشمند نیستند که بتوانند هزینه‌هایشان را پوشش دهند.

چگونه با وجود هاوینگ ماینرها همچنان باانگیزه‌اند؟

برای جلوگیری از این اتفاق، ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین، تدابیری اندیشیده است. مفهومی به نام «سختی شبکه» در بلاک چین بیت کوین وجود دارد. سختی شبکه به معنای میزان قدرت پردازشی است که ماینرها برای ایجاد یک بلاک در بلاک چین نیاز دارند. اگر سختی شبکه زیاد باشد، ماینرها به قدرت پردازش بالاتری برای شکستن قفل یک بلاک و اضافه کردن آن به بلاک چین نیاز خواهند داشت.

اگر هاوینگ بیت کوین نتواند منجر به افزایش قیمت بیت کوین شود، سختی شبکه بیت کوین کاهش خواهد یافت تا ماینرها با صرف زمان و انرژی کمتر، موفق به ماین بیت کوین شوند. در واقع، سختی شبکه بیت کوین، همواره به قیمت بیت کوین وابسته است و با تغییر قیمت، سختی شبکه نیز تغییر خواهد کرد. این مولفه همچنین، با توجه به هش‌ریت شبکه بیت کوین، زمان موردنیاز برای تایید هر بلاک را نیز تنظیم می‌کند. در حال حاضر، هر بلاک بیت کوین به حدود ۱۰ دقیقه زمان برای تایید نیاز دارد.

تاثیر هاوینگ روی قیمت بیت کوین

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد، هاوینگ بیت کوین، در اغلب موارد منجر به افزایش قیمت بیت کوین می‌شود، اگر نگاهی به داده‌ها‌ی تاریخی موجود بیندازیم می‌توانیم دوره‌ای از افزایش قیمت را بعد از هاوینگ مشاهده کنیم.

نمودار زیر، نشان‌دهنده تمام هاوینگ‌های اتفاق افتاده در تاریخ بیت کوین و تاثیرات آن‌ها بر قیمت بیت کوین است:

نمودار هاوینگ

تاثیر هاوینگ روی تورم بیت کوین

بانک‌ها و موسسات مالی، با چاپ بی‌رویه پول باعث ایجاد تورم در دنیا شده‌اند. قانون عرضه و تقاضا در تمام بازارهای مالی دنیا صادق است. این قانون می‌‌گوید هنگامی که عرضه هر چیزی زیاد شود، تقاضا برای آن کاهش خواهد یافت و این کاهش تقاضا، منجر به کاهش ارزش آن خواهد شد.

این قانون فقط برای کالا یا خدمات نیست. افزاش عرضه یک رمزارز نیز منجر به کاهش ارزش آن خواهد شد. به همین دلیل، تعدادی مشخص و محدود از بیت کوین وجود دارد. این تعداد در وایت پیپر این رمزارز ۲۱ میلیون بیت کوین ذکر شده و برنامه مدونی برای ورود این ۲۱ میلیون بیت کوین به بازار وجود دارد. این بیت کوین‌ها از طریق پاداش به ماینرها وارد بازار شده و به گردش در می‌آیند. کنترل تعداد بیت کوین‌های در گردش توسط هاوینگ، عامل مهمی است که باعث شده این رمزارز پس از گذشت حدود یک دهه از عمرش، همچنان جایگاه خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین و ارزشمندترین ارز دیجیتال موجود در دنیا حفظ کند.

تاثیر رویداد هاوینگ بر کارمزد تراکنش‌ها

تاثیر هاوینگ بر کارمزد تراکنش ها

ماینری که موفق به تایید یک بلاک در بلاک چین بیت کوین شود، علاوه بر پاداش شبکه بیت کوین، تمام کارمزدهای پرداخت‌شده برای تراکنش‌های آن بلاک را نیز دریافت خواهد کرد. زمانی که پاداش بر اثر هاوینگ نصف شود، طبیعتا ماینرها تمایل پیدا می‌کنند که کاهش پاداش را با افزایش کارمزد جبران کنند.

البته نمی‌توان گفت که افزایش کارمزدها، مستقیما با هاوینگ بیت کوین مرتبط است و با هر هاوینگ کارمزد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد. کارمزد تراکنش‌ها به عوامل زیادی از جمله ازدحام شبکه، سختی شبکه و میزان هش‌ریت شبکه بیت کوین وابسته است.

تراکنش‌های بیت کوین در محیطی به نام «ممپول» منتظر می‌مانند تا وارد یک بلاک شده و عملیات تایید آن‌ها توسط ماینرها انجام شود. ماینرها برای دریافت سود بیشتر، طبیعتا آن تراکنش‌هایی را از ممپول انتخاب می‌کنند که کارمزد بیشتری پرداخت کرده باشد. بنابراین، زمانی که شبکه بیت کوین شلوغ باشد، صف انتظار طویلی در ممپول به وجود می‌آید. افراد ترجیح می‌دهند با پرداخت کارمزد بیشتر، در این صف از بقیه جلو بزنند و کارمزد شبکه افزایش خواهد یافت. این یکی از معایب شبکه بیت کوین و عامل ایجاد شبکه‌های دیگری از جمله اتریوم و ترون است.

تاریخ هاوینگ بیت کوین

تاریخ هاوینگ بیت کوین

پس از تولید هر ۲۱۰هزار بلاک در بلاک چین بیت کوین، یا هر چهار سال یک بار، هاوینگ اتفاق می‌افتد. قبل از هاوینگ اول بیت کوین، پاداش ماینرها برای تایید یک بلاک ۵۰ بیت کوین در نظر گرفته شده بود. این مقدار پس از هاوینگ اول به ۲۵ بیت کوین و در هاوینگ سوم به ۵/۱۲ بیت کوین و سپس به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

 اولین هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۱ اتفاق افتاد. در آن زمان قیمت بیت کوین ۱۲ دلار بود. این قیمت تا زمان هاوینگ بعدی که در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ رخ داد، به ۶۵۰ دلار رسید. هاوینگ سوم، هاوینگ گذشته بیت کوین بود که در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰ اتفاق افتاد. در زمان این هاوینگ، قیمت بیت کوین به ۸۸۲۱ دلار رسید.

هاوینگ بعدی در چه تاریخی اتفاق خواهد افتاد؟

طبق آمارها و بررسی روند هاوینگ‌های گذشته، هاوینگ بعدی بیت کوین، بین فوریه تا می سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. به نظر شما قیمت بیت کوین در آن زمان چقدر خواهد بود؟

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *