سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به چه صورتی است؟

 • 22 شهریور 1400
 • بروزرسانی: ۲۴ مهر ۱۴۰۱
 • ۲ نظر
 • 23 دقیقه
 • 4573 نفر
4.5/5 - (21 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۲۱ امتیاز)

قبل از اینکه بخواهیم نکات قابل توجهی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا Investing In Crypto را برایتان در این مطلب بازگو کنیم، باید به پرسش مهمی پاسخ دهیم، این پرسش که اصولا چرا در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟ بعد از دانستن پاسخ این پرسش باید با بنیاد بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری آشنا شویم. به طور کلی در این مقاله می خوانیم:

 • چرا در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟
 • ارزهای دیجیتال بنیادی کدامند؟
 • ریسک های سرمایه گذاری در ارزهای دیجبتال
 • نوسان های ارز های دیجیتال
 • آیا ارز های دیجیتال حباب دارند؟
 • امنیت کیف پول های ارز دیجیتال
 • کلاهبرداری در ارز دیجیتال
 • انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری
 • بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال یکی از حوزه های نوظهور در جهان است که افراد بسیار زیادی تمایل به سرمایه گذاری در آن دارند. اگر شما نیز قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید ارزهای مدنظر خود را در صرافی ارزپایا با کمترین کارمزد خریداری کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم نکات قابل توجهی برای سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال را برایتان در این مطلب بازگو کنیم، باید به پرسش مهمی پاسخ دهیم، این پرسش که اصولا چرا باید در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

در پاسخ باید گفت که بازار ارز های دیجیتال، تغییر و تحول بنیادین و عظیمی در دنیای پول و سرمایه، ایجاد کرده‌است. یکی از مزایای مهم این ارزها این است که با استفاده از ارزهای دیجیتال، می‌توان معاملات بین المللی را با سرعت بالا و هزینه اندک، انجام داد. پیشرفت ارز های دیجیتال، نشان دهنده این است که آینده نظام دریافت و پرداخت پول در جهان احتمالا تحت تاثیر ارزهای دیجیتال متفاوت خواهد شد و سرمایه گذاران در بازارهای ارزهای دیجیتالی، سرمایه‌های خود را بدون واسطه‌ بانک و موسسات مالی، کنترل و مدیریت می‌کنند.

این امر این احتمال را تقویت می کند که ارزهای دیجیتال، در آینده ای نه چندان دور به یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد، تبدیل خواهند شد و گزینه‌های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شوند. این امر در کنار قدرت انتخاب و نقدینگی بالا، بازار ارزهای دیجیتال را جذاب کرده است. به سادگی  می‌توان به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف اقدام کرد. بازار خرید و فروش دارایی‌ها در حوزه ارز های دیجیتال در انحصار سرمایه گذاران بزرگ نیست بلکه سرمایه گذاران خرد و افراد عادی نیز می توانند به سادگی وارد بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال شوند.

در کنار همه این موارد، نکته قابل توجه دیگر برای سرمایه گذاران این است که بازار ارزهای دیجیتال، بازدهی خوبی نیز دارد. در اغلب موارد درصد بازدهی و سود ناشی از سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتالی، زیاد است البته خواهیم گفت که این بازار هم مثل هر بازار دیگری همیشه ریسک خود را دارد و نباید واقعیت بازار را نادیده گرفت. همچنین توجه داشته باشید در هنگام خرید ارز های دیجیتال، لزومی برای خرید یک واحد کامل وجود ندارد. به‌عنوان مثال، بیت کوین تا هشت رقم اعشار تقسیم‌پذیر است و شما مجبور به خرید بیت کوین کامل نیستید. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که به‌اندازه موجودی خود، ارز دیجیتال بخرید. برای مثال می‌توانید به یک صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید و به‌ اندازه ۱ میلیون تومان یا حتی کمتر ارز دیجیتال بخرید.

ارز های دیجیتال بنیادی کدامند؟

ارزهای دیجیتال بنیادی کدامند؟

همچنان که گفتیم بازار ارز های دیجیتال، بسیار متنوع است اما در میان ده ها نوع ارز دیجیتال، چند رمزارز هستند که به عنوان ارز های دیجیتال بنیادی و اصلی، موارد خوبی برای سرمایه گذاری هستند و خرید آنها توصیه می شود.

برای انتخاب یک ارز دیجیتال به عنوان یکی از ارز های دیجیتال بنیادی، چند عامل را در نظر می گیرند. اولین عامل، سابقه و قدمت آن ارز دیجیتال است. البته شاید روزی ارزهای دیجیتال نوظهور هم دارای موقعیت خوبی باشند ولی نمی‌توان به این زودی‌ها سرمایه‌گذاری روی آنها را پیشنهاد داد. عامل دیگر، عملکرد تیم توسعه‌ دهنده‌ ارز دیجیتال در برابر مشکلات است که به نوعی ثبات آن را در آینده تضمین می کند. در طول حیات ارز های دیجیتال، پستی و بلند‌ی‌های زیادی در برابر آنها قرار می گیرد. توجه به این نکته که افراد مسئول پشت آن‌ها چگونه با این مشکلات دست ‌و پنجه نرم کرده‌اند، در کنار بررسی ثبات قیمتی آن ارز دیجیتال می تواند ما را به آینده آن مطمئن تر کند.

یک عامل دیگر تکنیکی و فناورانه است. بسیاری از ارز های دیجیتال در واقع توکن‌هایی برای یک پروژه‌ خاص هستند بنابراین هرچه فناوری به‌کار‌رفته در یک پروژه پیشرفته و مطمئن باشد، می‌توان آینده درخشانی برای آن رمزارز متصور شد. میزان مقبولیت رمزارزها هم عامل دیگری در این انتخاب است. این عامل، میزان توجه سرمایه‌گذاران به آن رمزارز را نشان می دهد و برای ما مشخص می کند آیا روزانه افراد زیادی به خرید و فروش آن ار زدیجیتال می‌پردازند یا فقط شمار کمی مشتاق به معامله آن هستند؟

پیشنهاد مطالعه: پیش از سرمایه گذاری روی شیبا، پیشنهاد می‌کنیم که نظر تحلیلگران درباره خرید ارز شیبا را در مقاله سرمایه گذاری در شیبا مطالعه کنید.

بر این اساس، ده ارز دیجیتال که دارای بیشترین امتیاز از نظر عوامل پیش گفته هستند، عبارتند از:

۱. بیت کوین

اولین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال جهان بیت کوین است. بیش از ۴۰ درصد سهم بازار رمز ارزها به بیت کوین اختصاص دارد. بیت کوین، اولین و بهترین ارز دیجیتالی است که باید همیشه مقداری از آن در سبد سرمایه‌گذاری شما باشد. بسیاری از کارشناسان بازار هم آینده قابل توجهی برای آن پیش بینی می کنند چرا که همین حالا هم کسب‌وکارهای زیادی از پرداخت به کمک بیت کوین پشتیبانی می‌کنند و روزبه‌روز به شمار آن‌ها افزوده می‌شود. ضمن اینکه بیت کوین با هدف جایگزینی سیستم مالی متمرکز فعلی جهان ایجاد شده است و به نظر خیلی‌ها بخشی از آینده مالی جهان در سال‌های پیش رو در اختیار بیت کوین خواهد بود.

ضمن اینکه چون بیت کوین شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال جهان است، بالاترین نقدینگی را دارد و هرزمانی تصمیم بگیرید که بیت کوین‌های خود را بفروشید همواره شخص دیگری وجود خواهد داشت که خریدار بیت کوین‌های شما باشد.

۲. اتریوم

دومین ارز دیجیتال جهان اتریوم است. اتریوم با فراهم کردن امکان ایجاد قرارداد هوشمند برنامه‌های غیرمتمرکز کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. این ارز دیجیتال یکی از بهترین ارز های دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری است که از نظر نقدینگی نیز در رتبه‌ دوم بازار ارز های دیجیتال قرار دارد. این یعنی در خرید اتریوم و فروش آن هم مشکلی از نظر ثبت سفارش نخواهید داشت. عامل دیگری که باعث می‌شود آینده درخشانی برای اتریوم در نظر بگیریم، تیم توسعه‌دهنده و جامعه کاربری وفادار آن است.

۳. لایت کوین

لایت کوین تقریبا همزمان با بیت کوین پا به بازار گذاشت و ادعا می‌کرد که سرعت تراکنش‌هایش چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین است. اگرچه لایت کوین نتوانست به گردپای بیت کوین برسد اما همیشه جزو ارزهای دیجیتال برتر بازار بوده است و از ابتدا خرید لایت کوین محبوبیت بالایی در بین مردم داشته است. لایت کوین جزو ارزهای دیجیتالی است که پیوند زیادی با بیت کوین دارد و هر تغییری در ارزش بیت کوین، تأثیری مستقیم روی لایت کوین هم خواهد گذاشت بنابراین انتظار همان نوسانات شدید بیت کوین را از لایت کوین هم داشته باشید.

۴. بایننس کوین

ارز دیجیتال بایننس کوین متعلق به صرافی معروف بایننس است. خرید بایننس کوین یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که ارزهای اصلی مثل بیت کوین و اتریوم را دارند و می‌خواهند تنوع سبد خرید خود را افزایش دهند. بایننس کوین مشکلی از نظر تقاضا ندارد و از طرف دیگر از آن می‌توان برای سپرده‌گذاری در خود صرافی بایننس و همه پروژه‌هایی که از زنجیره هوشمند بایننس استفاده می‌کنند، استفاده کرد.

نکته: اگر درباره زنجیره هوشمند بایننس کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله bsc چیست را مطالعه کنید.

بنر ثبت نام ارزپایا

۵. کاردانو

یکی از دلایل محبوبیت کاردانو، استفاده از روش الگوریتم اثبات سهام برای تأیید تراکنش‌ها است که برخلاف دیگر ارز های دیجیتال نظیر بیت کوین به محیط زیست آسیب نخواهد زد و همین موضوع باعث محبوبیت آن در بین سرمایه‌گذاران شده است. در حال حاضر این ارز در رتبه پنجم با ارزش ‌ترین ارز های دیجیتال قرار دارد و آینده‌ درخشانی هم برایش پیش‌بینی می‌شود. همین چند وقت پیش که شرکت تسلا خبر داد دیگر به دلایل زیست محیطی از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت استفاده نمی‌کند، کاردانو جزو ارزهایی بود که مورد توجه همگان قرار گرفت، ضمن اینکه قرار است کاردانو از قراردادهای هوشمند هم پشتیبانی کند که باعث بالاتر رفتن بیش از پیش ارزش آن خواهد شد.

۶. استلار

استلار لومنز یک پروژه مهم در حوزه امور مالی غیرمتمرکز است و ارز دیجیتال آن، استلار، یکی دیگر از ارز های دیجیتال پر سود خوب برای سرمایه‌گذاری است. این پروژه یکی از پروژه‌های آینده دار در حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) است. هدف نهایی استلار یکپارچه شدن با سیستم‌های بانکی سنتی و فعالیت در کنار آن‌هاست که چنین هدف بلندپروازانه‌ای نوید آینده روشنی را برای این رمزارز محبوب می‌دهد.

۷. پولکادات

رمزارز پولکادات با اینکه پروژه‌ جوان است ولی نظرات خیلی‌ها را به خود جلب کرده است زیرا به بلاک چین‌های گوناگون اجازه می‌دهد که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کند. ایده‌ این ارز دیجیتال ایده‌ جالبی است که کمبود آن همیشه احساس می‌شده است. به نظر می رسد هرچه زمان بگذرد و بر سابقه و عملکرد پولکادات اضافه شود، خرید پولکادات توسط سرمایه‌گذاران بیشتر خواهد شد و شانس آن برای قرارگرفتن در رتبه های بالاتر انتخاب سرمایه‌گذاران بیشتر خواهد شد.

نکته: اگر به دنبال سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هستید و به دنبال یک صرافی معتبر ایرانی می‌گردید، صرافی ارزپایا با بیش از ۴ سال سابقه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است. در صرافی ارزپایا شما می‌توانید بیش از ۷۰ ارز دیجیتال را با کارمزد ۰.۰۰۲ خرید و فروش کنید. برای ثبت نام در ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

۸. دوج کوین

دوج کوین از نظر فنی هیچ پشتوانه‌ای ندارد ولی به علت حمایت افراد مشهور نظیر ایلان ماسک مورد توجه کاربران قرار گرفته است. اکنون از دوج کوین بیشتر برای حمایت از فعالیت‌های تولیدکنندگان محتوا در اینترنت استفاده می‌شود و برخی از شرکت‌ها نیز به دلایل تبلیغاتی از دریافت این ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت خبر داده‌اند. با این وجود فراموش نکنید که به همان شکلی که دوج کوین رشد چندین برابری داشته، بارها قیمت آن سقوط هم کرده است بنابراین توصیه می‌شود تنها مقدار کمی از سرمایه‌ خود را برای خرید دوج کوین کنار بگذارید. درست است که خیلی‌ها با دوج کوین سرمایه‌ی خود را چندین برابر کرده‌اند ولی خیلی‌های دیگر نیز گرفتار سروصدای زیاد آن شده و سرمایه‌ خود را باخته‌اند.

۹. ریپل

ریپل یکی از ارزهای دیجیتال پرحاشیه‌ی بازار است که می‌خواهد با همکاری بانک‌های مختلف در سرتاسر جهان به آن‌ها اجازه‌ انتقال پول را به صورت آنی، مستقیم و فرامرزی بدهد. به همین دلیل کاربران نهایی ریپل معمولا سازمان‌های بزرگ هستند. ریپل در طول چند سال فعالیت خود با بانک‌های بزرگی مثل بانک آمریکا همکاری کرده است و سازمان‌های مالی دیگر هم به دنبال استفاده از پروتکل انتقال پول ریپل برای سرعت بخشیدن به فعالیت‌های خود هستند اما خیلی هم درگیر حاشیه هایی نظیر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شده است که در مقطعی باعث افت شدید قیمت آن شد.

۱۰. یونی سواپ

یونی سواپ را می‌توان یکی از مهمترین صرافی‌های غیرمتمرکز دانست که برپایه بلاک چین اتریوم ساخته شده است و در آن می‌توان به راحتی به ترید ارزهای دیجیتال و توکن‌های مختلف پرداخت. ارز دیجیتال یونی سواپ هم مشکل پولکادات را دارد و به دلیل جوان بودن باید در انتظار عملکرد آینده آن بود اگرچه برخی تحلیل‌گران اهداف قیمتی بالایی را برای این ارز دیجیتال پیش‌بینی می کنند.

ریسک های سرمایه گذاری در ارزهای دیجبتال

ریسک های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

نکته دیگری که حتما برای سرمایه‌گذاری در ارز های دیجیتال باید به آن توجه کنید این است که برخی مواقع شاهد نوسانات شدید قیمتی در رمزارزها بوده ایم یعنی گاهی با رشد قیمت چند برابری برخی ارز های دیجیتال مواجهیم اما شماری دیگر از این ارز های دیجیتال ارزش خود را به سرعت از دست داده اند. حتی در مواردی بازار ارز های دیجیتال ریزش های شدید ۲۰ تا ۵۰ درصدی را تجربه کرده است و این افت قیمت، باعث شده است که خیلی ها نگران سرمایه گذاری در این بازار باشند.

این نکته که ارز های دیجیتال مؤلفه های مختلفی برای ارزشگذاری دارند و همین مؤلفه ها بر قیمت ها تأثیرگذارند، حرف درستی است اما این نوسانات بسیار شدید معمولا در ارز های دیجیتال ناشناخته روی می دهد و بهتر است رمز ارزهای اصلی بازار را که جمع ارزش آن در بازار، بالاست خریداری کرد. چرا که همچنان که گفتیم این ارزهای دیجیتال علاوه بر دارا بودن آینده روشن، قابل اتکاتر نیز بوده و نوسان کمتری دارند. هر چقدر جمع ارزش یک رمز ارز بزرگ‌تر باشد، سرمایه داران کلان کمتر می‌توانند بر بازار تأثیر گذارند زیرا باید حجم بیشتری از ورود و خروج پول به بازار اتفاق بیفتد تا آن را تحت تأثیر قرار دهد. می‌توان گفت بیت کوین و اتریوم کم ریسک‌ترین ارزهای دییجتال هستند که تیم‌های حرفه‌ای در پشت پرده آن وجود دارد و می‌توان به آنها اعتماد کرد.

توصیه ما به تازه واردها و کسانی که قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت دارند این است که به دانش، آموزش و توانایی مطالعه طرح توجیهی هر ارز دیجیتال توجه کنند تا بدانند هدف این رمز ارز چیست و بتوانند بر عملکرد آن نظارت کنند. همچنین سرمایه گذاری خود را روی توکن های فرعی و تازه وارد متمرکز نکنند. این ارزهای دیجیتال ممکن است در ابتدا سود کلانی نصیب سرمایه گذاران کند اما به همان نسبت که با شیب زیاد صعود قیمت می کنند، با شیب زیاد هم سقوط می‌کنند.

 نوسان های ارز های دیجیتال

 نوسان های ارز های دیجیتال

همچنان که گفتیم، نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال همواره وجود دارد. حتی ارزهای دیجیتال با سابقه مانند بیت کوین هم ممکن است قیمتش لحظه‌به‌لحظه و ساعت‌به‌ساعت تغییر ‌کند. ولی این نوسانات نباید باعث نگرانی زیادی شود چرا که اگر هدف شما از خرید ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری بلندمدت است، نوسانات مقطعی قیمت نباید شما را از اهداف بلندمدت دور کند. ارزهای دیجیتال مهم مانند بیت کوین در طول دوره های کوتاه ممکن است دچار سقوط قیمت هم بشوند اما قیمت در طولانی‌ مدت دوباره به حالت صعودی باز خواهد گشت و در بلند مدت، ضرر نکرده اید.

سعی کنید استرس و عادت رصد نوسانات قیمت را از خود دور کنید چرا که همان گونه که در ادامه خواهیم گفت، احساسی عمل کردن در بازار ارزهای دیجیتال باعث خواهد شد که سرانجام ضرر بزرگی به خودتان بزنید.

آیا ارز های دیجیتال حباب دارند؟

شاید شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید که بازار ارز های دیجیتال و بخصوص بیت‌کوین حباب دارد و دیر یا زود با خالی شدن حباب، قیمت آن فرو می‌ریزد. به صورت ساده تعریف حباب در اقتصاد بیانگر دارایی‌ای است که بیش از ارزش واقعی آن قیمت‌گذاری شده است و دیر یا زود به ارزش واقعی خود بازخواهد گشت. برای پاسخ به این سوال که آیا قیمت بیت‌کوین حبابی است یا نه، باید اول دقیقا متوجه شد که حباب چگونه شکل می‌گیرد.

وقتی فردی حاضر می‌شود که برای خرید یک چیز قیمت بالاتری بپردازد و نفر بعدی هم حاضر است قیمت بالاتری پیشنهاد بدهد، کم‌کم قیمت بالا می‌رود. اما زمانی که در آن بازار پول جدیدی وارد نشود، در این هنگام اولین نفری که بخواهد آن دارایی را بفروشد، پول جدیدی در بازار وجود ندارد که آن را بخرد پس فروشنده باید قیمت را پایین بیاورد. این باعث می شود افراد بیشتری پس از دیدن نشانه‌های کاهش قیمت، به فروش آن کالا دست بزنند و این زنجیره به‌طور مداوم تکرار می‌شود تا جایی که آن قیمت به زیر ارزش ذاتی برسد و در این قیمت افراد هوشمند در بازار اقدام به خریدهای عمده می‌کنند تا بتوانند از نوسان قیمت سود ببرند.

در بازار بیت‌کوین حجم بازار به‌دلیل ورود سرمایه از سراسر جهان به سرعت درحال رشد است. تا وقتی افراد جدیدی وارد بازار شوند، ارقام افزایش می‌یابد و پس از ورود همه پول مورد انتظار، احتمال ریزش هست اما در آن صورت هم ممکن است برخی از ارزهای دیجیتال از سوی کسب‌وکارهای مختلف به‌عنوان روش و ابزار پرداخت پذیرفته شود و مردم و صاحبان این ارزها برای خرید کالاها و خدمات مورد نیازشان مجبور به فروش ارزهای دییجیتال نباشند بلکه این رمزارزها وسیله‌ای برای تبادل با کالا و خدمات شود. در آن صورت بحث حباب دیگر مطرح نخواهد بود. این اتفاق همین امروز هم در حال روی دادن است و ارزهای دیجیتال در بسیاری کشورها، بسیاری از فروشگاه‌ها، حتی کارگزاری‌های بورس و سهام به جای واریز پول‌های رایج، پذیرفته می شوند و دولت‌ها و بانک‌های بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال فعال شده‌اند و کشورهای زیادی برای به‌وجود آوردن ارزهای دیجیتال ملی آماده می‌شوند. با اتکا به همین مباحث می‌توان به حباب نبودن بیت کوین صحه گذاشت.

امنیت کیف پول های ارز دیجیتال

امنیت کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال راهی برای ذخیره و بازیابی رمز ارزها است. اطلاعات ذخیره ‌شده در کیف پول به محل ارز دیجیتال شما در بلاک چین اشاره دارد. کیف پول دیجیتالی می‌تواند یک دستگاه فیزیکی، نرم‌افزار، اپلیکیشن، وب‌سایت آنلاین یا همان سرویس ارائه ‌شده توسط صرافی‌های مبتنی بر رمز ارز باشد.

کیف پول دیجیتالی بر دو نوع است:

 • کیف پول گرم: کیف پول گرم مانند سایر نرم‌افزارهای موبایل و کامپیوتر قابل دانلود است و مستقیم به اینترنت متصل می‌شود. کیف پول نرم افزاری برای انجام معاملات روزانه گزینه مناسبی است اما به دلیل اتصال مستقیم با اینترنت درخطر حمله هکرها قرار دارد.
 • کیف پول سرد: کیف پول سرد یک وسیله کوچک، قابل‌حمل و شبیه به USB است که می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در آن بارگیری و حمل کنید. کیف پول سرد بهترین گزینه برای ذخیره طولانی‌مدت دارایی‌های ارزهای دیجیتال است چراکه دارایی‌ها به‌صورت آفلاین ذخیره‌شده و خطر هک وجود ندارد اما کیف پول سرد قیمت نسبتا بالایی دارد.

نکته: برای آشنایی با بهترین ولت‌ها، مقاله بهترین کیف پول های ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

کیف پول ارز دیجیتال با ذخیره کلیدهای خصوصی و عمومی امکان خرید ارزهای دیجیتال را برای معامله‌گر فراهم می‌کند. شما با کلید خصوصی کیف پول می‌توانید به‌ حساب خود دسترسی پیدا کرده و معامله کنید یا اینکه رمز ارزهای خود را به یک نوع رمز ارز دیگر یا ارز فیات تبدیل کنید.

امنیت کلیدهای خصوصی بسیار مهم است. چون هر کسی با دسترسی به کلید خصوصی می‌تواند به پول ذخیره شده در کیف پول دیجیتالی شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را به آدرس کیف پول خود منتقل کند.

برای پیشگیری و مقابله با اینگونه تهدیدات میتوان از چند روش زیر استفاده کرد :

۱.استفاده از آخرین نسخه کیف پول

۲.ایجاد لایه های امنیتی یا احراز هویت چند عاملی

۳.استفاده از امضاهای چندجانبه

۴.تهیه نسخه پیشتیبان

پیشنهاد مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کلیدهای خصوصی، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله کلید خصوصی و عمومی چیست را مطالعه کنید.

کلاهبرداری در ارز دیجیتال

کلاهبرداری در ارز دیجیتال

مانند هر بازار مالی دیگری، دنیای ارز های دیجیتال هم پر از کلاهبرداران است.

کلاهبرداران برای فریب شما چند راه حل ساده دارند:

 1. معرفی و تبلیغ توکن‌های بی‌ارزش
 2. معرفی طرح‌های پانزی، هرمی و شبکه‌ای
 3. پیشنهاد سود‌های نجومی در قبال مشارکت در استخراج ابری
 4. حملات فیشینگ و سرقت اطلاعات حساس
 5. صرافی‌ها و کیف پول‌های جعلی

سوءاستفاده از نام اشخاص شناخته‌شده و دریافت مبالغی به بهانه خیریه، قرعه‌کشی و …

تمامی این موارد به‌سادگی قابل تشخیص هستند؛ کافی است منطق سودهایی که به شما پیشنهاد می‌دهند را بررسی کنید. اگر احساس کردید پیشنهادهایی که به شما می شود با منطق بازار سرمایه و بازار ارز های دیجیتال منطبق نیست، از سرمایه‌گذاری صرف‌نظر کنید. هرکس وعده های جذابی مانند سود تضمینی، سود صددرصد، سرمایه گذاری بدون ریسک و مانند آن داد، به حرف ها و وعده هایش شک کنید.

سرمایه گذاری با توجه به کارکردهای ارز های دیجیتال

ماهیت ارز های دیجیتال با یکدیگر متفاوت است و به‌همان نسبت، سیستم ارزش‌گذاری آنها هم با یکدیگر فرق می‌کند. برخی از این ارزها با هدف تقلید از بیت کوین متولد می‌شوند و برخی دیگر، در پی حل مشکلات دیگری هستند بنابراین باید به اندیشه و هدف ایجادکنندگان و توسعه دهندگان توجه کرد. هر توسعه‌ دهنده‌ای از روش‌های خاص خود برای دست‌یابی به موفقیت استفاده می‌کند مثلا یکی ممکن است با تعداد کوین‌های زیاد وارد بازار ارز دیجیتال شود و یکی با عرضه محدود است. ضرورتا اگر قیمت ارز دیجیتالی ۱ دلار است، ارزش آن از ارزی با قیمت ۵ دلار کمتر است چرا که بسیاری از پروژه‌ها تعمدا تعداد واحد‌های بیشتری را برای ارز خود در نظر می‌گیرند تا برای ریزپرداخت‌ها مناسب‌تر باشد. مهمترین عامل در سنجش اعتبار یک ارز دیجیتال، هدف از ایجاد آن ارز دیجیتال و تفکر و عملکرد تیم توسعه‌دهنده آن است.

به‌بیان دیگر، هر پروژه‌ای را با خودش مقایسه کنید و آن را نسبت به خودش بسنجید، نه نسبت به بیت کوین یا اتریوم.

انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری

یکی از موارد مهم در سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، انتخاب صرافی ارز دیجیتال خوب و حرفه ای است. صرافی به‌عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال عمل می کند و با انجام تراکنش‌های از معامله‌گران کارمزد دریافت می‌کند بنابراین می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را در این بازار دیجیتالی خرید، فروش و تبدیل کنید. معروف‌ترین صرافی‌های خارجی Binance ،Coinbase ،CoinEx ،Kraken ،Exmo ،Huobi Global ،Bitfinex ،Bitstamp ،Gemini ،Luno،io ،Hotbit و غیره هستند اما به دلیل تحریم خطر سرمایه گذاری دراین صرافی ها برای کاربران ساکن ایران وجود دارد. برای ثبت‌نام و فعالیت در صرافی‌های خارجی لازم است از طریق VPN و تغییر آدرس IP وارد سایت شوید. لازم است در مراجعات بعدی به صرافی با همان IP اولیه در هنگام ثبت‌نام وارد سایت شوید.

اگر در هریک از مراحل انجام معامله و ثبت سفارش VPN قطع‌شده و IP عوض شود صرافی اکانت و سرمایه شما را مسدود می کند. با وجود اذعان به مزایای فعالیت در صرافی‌های خارجی، بهترین پیشنهاد برای کاربران ایرانی، عضویت در صرافی ارز دیجیتال ایرانی است که هم امکان خرید رمز ارز از طریق ریال و هم امکان واریز و برداشت مستقیم از حساب بانکی ریالی را به شما می دهد. این صرافی های آنلاین بخصوص صرافی های باسابقه و قدیمی مانند ارزپایا ضمن دسترسی به بازارهای جهانی، با پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمام‌روزهای هفته، امکان انجام مراحل احراز هویت و قابلیت پیگیری و شکایت گزینه های خوبی برای شماست که امنیت سرمایه هایتان را بیشتر حفظ کنید.

چگونه در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

و اما بایدها و نبایدهایی را درخصوص ترید کردن ارزدیجیتال باید به شما یادآور شویم. همان طور که گفتیم سرمایه‌گذاری در ارز های دیجیتال فراز و نشیب‌های بسیاری دارد و برای این کار باید به نکات مهمی توجهی کنید:

مدیریت ریسک!

برای بقا در این بازار مدیریت ریسک حرف اول را می‌زند. برای این کار باید حد ضرر سرمایه گذاری را برای خود تعریف کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا میزان ریسک را در هر معامله محدود کنید. همچنین اگر در سه معامله متوالی متحمل ضرر شدید، توصیه می شود برای مدتی از معامله کردن دست بکشید.

تنوع در سرمایه!

تنوع ایجاد کردن کلید اصلی در دنیای تجارت ارز های دیجیتال است. تمام سرمایه و معاملات خود را در یک نوع ارز دیجیتال محدود نکنید. چراکه در غیر این صورت سقوط ارزش یکی از ارزهای دیجیتال، تمام دارایی شما به خطر می‌افتد.

جدی گرفتن تحقیق!

هیچ‌وقت یادگیری درخصوص ارزهای دیجیتال و رفتارهای آنها در بازارهای بلندمدت را متوقف نکنید و حتی پس از ورود به بازار همواره به تحقیق و یادگیری ادامه دهید. مطالعه وایت پیپر ارز دیجیتال (کاعذ سفید) هر شرکت توسعه دهنده ارزهای دیجیتال می تواند اطلاعات لازم برای  بهترین راه و عواقب احتمالی سرمایه‌گذاری را برایتان مشخص کند.

داشتن راهبرد مشخص!

برای دوام و موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال باید یک استراتژی تجاری مناسب داشته باشید. از طریق این راهبرد مشخص می‌کنید که آیا قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارید و یا برای مدت کوتاهی وارد معاملات شده‌اید، از کدام شاخص‌های فنی می‌خواهید استفاده کنید و غیره.

توجه به رفتار بیت کوین!

تاثیر رفتار بیت کوین در سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

اوج و فرود ارزش بیت کوین به عنوان رهبر بازار ارز دیجیتال خیلی مهم است. اغلب آلت کوین ها حرکت بیت کوین را در بازار دنبال می‌کنند. قبل از شروع معامله قیمت بیت کوین را بررسی کرده و درباره عواملی که ممکن است بر قیمت آن اثرگذار باشد جستجو کنید.

برنامه ریزی بودجه ای!

باید درباره بودجه خود برنامه‌ریزی کنید و هیچ‌گاه با سرمایه اصلی خود ریسک نکنید. با آن میزان از دارایی خود که تحمل از دست دادن آن را دارید، وارد بازار شوید.

داشتن نگاه بلندمدت!

در بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند سایر بازارهای سرمایه باید سرمایه‌گذاری بلندمدت را در نظر داشته باشید. به‌محض مشاهده نوسانات قیمت به‌جای انتظار بازده بالا، تصور طولانی‌مدت از سرمایه‌گذاری خود داشته باشید. به یاد داشته باشید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند فقط بخشی از سرمایه راکد خود را برای مدت طولانی در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید.

حریص نباشید!

طمع دشمن اصلی هر سرمایه‌گذار است. بهترین کار این است که در هنگام معامله طمع خود را کنترل کنید. استراتژی‌های مؤثر و کارآمد نیز با طمع سرمایه‌گذار به ضرر بزرگی تبدیل می‌شوند.

احساسی هم نباشید!

هنگام تصمیم‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال هرگز احساسی برخورد نکنید. چون بی‌شک ضرر این دست از معاملات بسیار بیشتر از سود آن‌ها خواهد بود. داشتن یک ذهن باز و صبر در انجام معاملات درست و سودآور، ضروری است. بسیاری از معامله‌گران به دلیل نوسانات بازار وحشت‌زده می‌شوند و ممکن است تصمیم‌های هیجانی بگیرند و دچار زیان شوند. سرمایه‌گذار موفق باید از اخبار روز بازار رمز ارزها، آخرین تحقیقات و به‌روزرسانی‌ها آگاه باشد.

سوالات متداول

چرا در ارز های دیجیتال سرمایه گذاری کنیم؟

پیشرفت ارز های دیجیتال، نشان دهنده این است که آینده نظام دریافت و پرداخت پول در جهان احتمالا تحت تأثیر ارزهای دیجیتال متفاوت خواهد شد و سرمایه گذاران در بازارهای ارز های دیجیتالی، سرمایه‌های خود را بدون واسطه‌ بانک و مؤسسات مالی، کنترل و مدیریت می‌کنند. این امر در کنار قدرت انتخاب و نقدینگی بالا، بازار ارز های دیجیتال را جذاب کرده است. ضمن اینکه بازار ارزهای دیجیتال، بازدهی خوبی نیز دارد.

آیا ارزهای دیجیتال حباب دارند؟

در بازار بیت‌کوین حجم بازار به‌دلیل ورود سرمایه از سراسر جهان به سرعت درحال رشد است، تا وقتی افراد جدیدی وارد بازار شوند، ارقام افزایش می‌یابد و پس از ورود همه پول مورد انتظار، احتمال ریزش هست اما در آن صورت هم ممکن است برخی از ارزهای دیجیتال از سوی کسب‌وکارهای مختلف به‌عنوان روش و ابزار پرداخت پذیرفته شود و مردم برای خرید کالاها و خدمات مورد نیازشان مجبور به فروش ارزهای دییجیتال نباشند بلکه این رمزارزها وسیله‌ای برای تبادل با کالا و خدمات شود. در آن صورت بحث حباب دیگرمطرح نخواهد بود.

عوامل مؤثر در انتخاب ارزهای دیجیتال بنیادی چیست؟

برای انتخاب یک ارز دیجیتال به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال بنیادی، چند عامل را در نظر می گیرند. اولین عامل، سابقه و قدمت آن ارز دیجیتال است. عامل دیگر، عملکرد تیم توسعه‌دهنده‌ ارز دیجیتال در برابر مشکلات است که به نوعی ثبات آن را در آینده تضمین می کند. یک عامل دیگر این است که فناوری به‌کار‌رفته در یک پروژه پیشرفته و مطمئن باشد. میزان مقبولیت رمزارزها هم عامل دیگری در این انتخاب است.

درصورت رو به رو شدن با نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال چه کنیم؟

هنگام تصمیم‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال هرگز احساسی برخورد نکنید داشتن یک ذهن باز و صبر در انجام معاملات درست و سودآور، ضروری است.بسیاری از معامله‌گران به دلیل نوسانات بازار وحشت‌زده می‌شوند و ممکن است تصمیم‌های هیجانی بگیرند و دچار زیان شوند. سرمایه‌گذار موفق باید از اخبار روز بازار رمز ارزها، آخرین تحقیقات و به‌روزرسانی‌ها آگاه باشد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مرادی

  بین استراتژی های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال، ترید بیشتر سوده میده یا هودل؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   توی بازارهای مالی به‌صورت کلی به نسبت ریسکی که می‌کنید، قادر به سود کردن هستید. درواقع استراتژی‌های کم‌ریسک سود و زیان کمی دارن در حالی که استراتژی‌های پرریسک‌تر می‌تونن بازدهی بیشتری داشته باشن. ترید کردن در مقایسه با هولد کار پرریسک‌تری محسوب میشه و در عوض می‌تونه بازدهی بیشتری برای کاربران داشته باشه.