Flash loan  یا وام آنی چیست؟ + وام سریع و بدون وثیقه ارز دیجیتال

  • 25 مهر 1401
  • بروزرسانی:
  • بدون نظر
  • 8 دقیقه
  • 3258 نفر
امتیاز به این مطلب
امتیاز به این مطلب

بیشتر افراد با وام‌های عادی آشنایی دارند و می‌دانند که در طی این فرایند، وام دهنده مبلغی را در ازای دریافت سودی ثابت و مشخص در اختیار وام گیرنده قرار می‌دهد. در بانکداری سنتی برای گرفتن وام باید ضمانتی مانند چک، فیش حقوقی، سند خانه یا زمین و غیره را ارائه کرد، اما در وام آنی یا همان فلش لون دیگر نیازی به وثیقه ضمانت نیست. همان‌طور که از نام آن مشخص است، این وام‌ها را می‌توان به صورت آنی دریافت کرد و شخص وام گیرنده بلافاصله به وجوه دسترسی پیدا می‌کند! اگر قصد دارید با فلش لون آشنا شوید و از این فرصت جذاب استفاده کنید، این مقاله از مجله ارزپایا را از دست ندهید.

نکته: پلتفرم معاملاتی ارزپایا جزو معتبرترین صرافی‌های ایرانی است که بیش از ۴ سال سابقه درخشان در این زمینه دارد. در پلتفرم ارزپایا شما می‌توانید بیش از ۷۰ ارز دیجیتال را با کارمزد ۰.۰۰۲ خرید و فروش کنند. شما همچنین می‌توانید پس از خرید ارز دیجیتال ارزهای خود را در کمترین زمان ممکن به آدرس مورد نظر خود منتقل کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

فلش لون چیست؟

فلش لون یا وام آنی نوع جدیدی از وام‌های بدون وثیقه است که در پروتکل‌های دیفای متعددی که مبتنی بر شبکه اتریوم هستند، رواج پیدا کرده است. وام‌های آنی به شما اجازه می‌دهند تا به صورت لحظه‌ای و به سادگی وام بگیرید. در وام سریع، از قراردادهای هوشمند برای وام گرفتن استفاده می‌شود و تا زمانی که مفاد قرارداد عملی نشود، تراکنش وام انجام نمی‌گیرد. این یعنی اگر شخص وام گیرنده بدهی خود را پرداخت نکند، وام برگشت می‌خورد و کل کارهایی که با وام انجام داده است، لغو خواهد شد تا در نهایت دارایی اصلی به شخص وام دهنده برگردانده شود. در واقع می‌توان گفت که معکوس شدن قرارداد هوشمند، تضمین‌کننده بازپرداخت وام است.

پیشنهاد مطالعه: دیفای چیست؟

نحوه عملکرد Flash loan به چه شکل است؟

فلش لون مانند یک برنامه است که از ۳ بخش تشکیل شده: دریافت وام، انجام کاری خاص با وام و بازپرداخت وام. فرض کنید می‌خواهید ۷۰ هزار دلار وام به صورت اتریوم از یک شخص وام دهنده قرض بگیرید. اگر تقاضای شما تأیید شود، ۷۰ هزار دلار سرمایه به صورت وام در دسترس شما برای تجارت قرار می‌گیرد. سپس در مرحله بعد باید کاری با مبلغ دریافتی‌تان انجام بدهید تا سود کسب کنید و در نهایت هم اقدام به پس‌دادن مبلغ وام کنید. همه این مراحل در عرض چند ثانیه اتفاق می‌افتند. این نکته هم یادتان باشد که اگر در اجرای بخش دوم فرایند، یعنی انجام کاری با مبلغ دریافتی، خوب عمل نکنید وام به طور خودکار از شما پس گرفته می‌شود. به همین دلیل است که در فلش لون چیزی به نام وثیقه وجود ندارد. چون اگر به سرعت عمل نکنید و مبلغ وام را پس ندهید، تراکنش کنسل می‌شود و مبلغی که قرض گرفته بودید به شخص وام دهنده بازگردانده می‌شود.

عملکرد وام آنی چگونه است؟

فلش لون‌ها رایگان نیستند و به هنگام دریافت چنین وام‌هایی، تمام کارمزد‌های تراکنش مربوطه باید پوشش داده شوند. علاوه بر این، ارائه‌دهندگان وام‌های آنی نیز هزینه‌های اضافی و کارمزد وام خود را تعیین می‌کنند و هر ارائه‌دهنده‌ای نرخ مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال، یک پروتکل دیفای مانند AAVE برای وام آنی خود کارمزد %۰.۰۹ تعیین کرده است.

هم‌چنین خالی از لطف نیست که بدانید نقدینگی لازم برای وام‌های آنی از استخرهای نقدینگی تأمین می‌شود؛ درنتیجه، قبل از دریافت وام باید دقت کنید که آیا نقدینگی مربوطه کافی است یا خیر. به طورکلی، قراردادهای وام آنی تضمین می‌کنند که چندین تراکنش شامل تراکنش وام‌دهی، بازپرداخت و پوشش هزینه‌های فلش لون، در یک بلاک تراکنش انجام شود.

نحوه دریافت وام آنی در دیفای

برای دریافت وام آنی در دیفای پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که یکی از بهترین آن‌ها آوه (AAVE) است. وام‌های آنی در آوه یک شرط ساده دارند: «مبلغ اولیه‌ی سرمایه‌گذاری را پیش از تکمیل تراکنش بازپرداخت کنید». در صورت عدم تحقق این شرط، وام باطل شده و کلیه‌ی تراکنش‌های انجام‌شده با اصل مبلغ نیز به طور خودکار ابطال می‌شوند. وام آنی آوه را می‌توان در سه مرحله ساده خلاصه کرد:

  1. کاربران توکن‌هایی را از یکی از استخرهای وام‌دهی آوه (Lending Pools) قرض می‌گیرند.
  2. پارامترهای وام بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند.
  3. کاربران باید مبلغ وام را به اضافه‌ی ۰.۰۹ درصد کارمزد خدمات آوه بازپرداخت کنند.

اگر آخرین شرط برآورده شود، کل تراکنش تا انتها انجام شده و بدون هیچ تغییری بازگردانده می‌شود و اگر این شرط برآورده نشود، کل تراکنش باطل می‌شود.

وام آنی آوه یک ابزار مالی پیشرفته است که بیشتر برای آربیتراژ ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌شود. در حال حاضر می‌توان گفت که بهترین راه برای دریافت وام آنی، تسلط کامل به زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی، کدنویسی قراردادهای هوشمند و داشتن اطلاعات کامل از نوسانات بازار است. در نتیجه، فلش لون‌ها فعلا مناسب تمام معامله‌گرها نیستند.

پیشنهاد مطالعه: آربیتراژ چیست؟

حملات فلش لون چیست؟

حملات فلش لون چیست؟

در طی چند سال اخیر، حملات سایبری متعددی از طریق وام‌های آنی صورت گرفته که در نهایت میلیون‌ها دلار خسارت به پروتکل‌های آسیب‌پذیر دیفای وارد شده است. فناوری‌ای که شبکه‌های اتریوم و دیفای مبتنی بر آن هستند نیاز به به‌روز‌رسانی دارد زیرا مجرمان سایبری همچنان راه‌هایی را برای نفوذ به سازوکار وام آنی و سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌های آن به روش‌های مختلف پیدا می‌کنند.

قرارداد‌های هوشمند همیشه بی‌نقص ساخته نمی‌شوند و این موضوع، فرصت‌هایی را برای مجرمان سایبری ایجاد می‌کند تا از آن سوءاستفاده کنند. در برخی مواقع، داده‌های دریافتی نادرست یا ناامن هستند که قراردادها را در معرض خطر حملات سایبری قرار می‌دهند و موجب به سرقت رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه می‌شوند.

حملات فلش لون نوعی از حملات دیفای است که سارقان سایبری وام‌های آنی را از پروتکل‌های وام دهنده می‌گیرند و بازار را به نفع خود دستکاری می‌کنند. آن‌ها از آسیب‌پذیری‌های قرارداد هوشمند برای فریب دادن طرف مقابل یا ایجاد تغییرات ناخواسته در کد قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند. این نوع از حملات رایج‌ترین نوع حملات دیفای است که متأسفانه ردیابی و دستگیری عاملان این نوع حملات اصلا آسان نیست. در سال ۲۰۲۱ نیز میزان وقوع این نوع حملات افزایش پیدا کرده بود و بسیار خبرساز شد.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا می‌توان از بروز چنین حملاتی جلوگیری کرد یا خیر؟

از آن‌جایی که حملات وام آنی هنوز در فضای دیفای رایج است، در حال حاضر هیچ راه‌حل همه‌جانبه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد. با این حال، بعضی از مواردی که می‌تواند به جلوگیری از وقوع این حملات کمک کند، عبارتند از:

استفاده از اوراکل‌های غیرمتمرکز

تصور اشتباهی که وجود دارد این است که فلش لون‌ها در دیفای آسیب‌پذیری ایجاد می‌کنند. اما در واقع، حملات فلش لون حمله به اوراکل‌ها هستند. اوراکل‌ها سومین بخش قراردادهای هوشمند هستند که اطلاعات خارجی را برای قراردادهای هوشمند فراهم می‌کنند و وجود آن‌ها در اکوسیستم بلاک چین بسیار حیاتی است. آن هم به این دلیل که بدون وجود اوراکل‌ها، قراردادهای هوشمند کاربرد بسیار محدودی خواهند داشت. در نتیجه، بهترین راه برای کاهش آسیب‌پذیری در مقابل حملات فلش لون، استفاده از اوراکل‌های غیرمتمرکزی مانند چین‌لینک (ChainLink)، ویت‌نت (Witnet)، پروبل (Provable) و بند پروتکل (Band Protocol) است. بسیاری از پروتکل‌های بزرگ دیفای از اوراکل‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا آن‌ها در برابر دستکاری وام‌های آنی از سوی مجرمان سایبری در امان بمانند.

بنر ثبت نام در ارزپایا

پیاده‌سازی پلتفرم‌های امنیتی دیفای

یکی از عوامل مهمی که به سارقان اجازه‌ی اجرای حملات فلش لون را می‌دهد، تأخیر در پاسخ‌گویی توسعه‌دهندگان پلتفرم دیفای است. در همین راستا، چندین پلتفرم امنیتی ایجاد شده‌اند که بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها OpenZeppelin Defender است. این پلتفرم‌های امنیتی، فعالیت‌های غیرمعمول و آسیب‌پذیری‌های موجود در قرارداد‌های هوشمند را شناسایی می‌کنند. این یعنی آن‌ها می‌توانند سریعا به حملات پاسخ بدهند و آن‌ها را خنثی کنند.

سرمایه‌گذاری با فلش لون

اگر فرض بر این باشد که فردی درباره پروتکلی که می‌خواهد از آن وام بگیرد به اندازه کافی تحقیق کرده و بررسی درستی درباره جایی که می‌خواهد در آن سرمایه‌گذاری کند انجام داده باشد، می‌توان گفت که احتمال درآمدزایی خیلی سریع با استفاده از وام‌های آنی وجود دارد. اما از آن‌جایی که حملات سایبری با استفاده از وام‌های آنی اخیرا رواج پیدا کرده است، سرمایه‌گذاری از این طریق قطعا بدون خطر نیست. به طور کلی برای سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال باید دست به عصا عمل کرد. این یعنی باید مراقب بود و جوانب احتیاط را رعایت کرد چون هرگونه اشتباه کوچکی می‌تواند دارایی شما را از بین ببرد. با همه این‌ها نگاه خوشبینانه‌ای نسبت به چشم‌انداز فلش لون‌ها وجود دارد. برخی از کارشناسان معتقدند که در آینده فرصت‌های بسیاری برای استفاده از چنین وام‌هایی برای فعالان حوزه کریپتو به‌وجود خواهد آمد.

سوالات متداول

وام آنی چیست؟

وام سریع نوع جدیدی از وام‌ها است که شما می‌توانید با استفاده از پروتکل‌های دیفای بلافاصله و بدون نیاز به وثیقه وام دریافت کنید.

عملکرد فلش لون چگونه است؟

در این‌گونه وام‌ها شما ابتدا درخواست خود را ثبت می‌کنید و منتظر می‌شوید تا یک شخص وام دهنده درخواست شما را تایید کند. سپس با وامی که گرفته‌اید، کاری که مدنظر دارید را انجام می‌دهید و در انتها نیز مبلغ وام را پس می‌دهید.

خطرات دریافت وام آنی چیست؟

از آنجایی‌که جدیدا حملات سایبری و دستکاری در بازار با استفاده از این‌گونه وام‌ها رواج پیدا کرده است، کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند تمام دارایی شما را از بین ببرید.

کارمزد صرافی ارزپایا چقدر است؟

کارمزدی که برای معاملات خرید و فروش در ارزپایا در نظر گرفته شده است، ۰.۰۰۲ مبلغ کل معامله است. این کارمزد در مقایسه با بسیاری از صرافی‌های داخلی کمتر است.

ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

فرآیند ثبت نام در ارزپایا و انجام احراز هویت، کمتر از یک ساعت انجام می‌شود و حساب کاربری شما زیر یک ساعت فعال می‌شود.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *