هارد فورک لندن اتریوم تاثیر آن روی قیمت اتریوم

  • 25 فروردین 1401
  • بروزرسانی: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 8 دقیقه
  • 3286 نفر
4.5/5 - (17 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۱۷ امتیاز)

هارد فورک لندن بخشی از نقشه راه پروژه بزرگ اتریوم ۲ است که در نهایت، الگوریتم اجماع شبکه اتریوم را از الگوریتم اثبات کار یا PoW به الگوریتم اثبات سهام یا PoS تغییر می‌دهد. هارد فورک لندن اتریوم مجموعه‌ای از پنج به‌روزرسانی (EIP) جهت بهبود شبکه بلاکچین اتریوم است. به‌روزرسانی EIP-1559 که بخشی از هارد فورک لندن است، با هدف تغییر سرعت انجام تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم و ایجاد درآمد بیشتر برای استخراج اتریوم به وجود آمده است.

همانطور که اطلاع دارید هیچ محدودیتی در تعداد نهایی عرضه اتریوم وجود ندارد و این ارز دیجیتال در حال حاضر دارای عرضه نامحدودی است. ماینرها، هر بار که یک بلاک جدید اتریوم را تأیید می‌کنند، از طریق دریافت اتریوم‌های کاملا جدید پاداش می‌گیرند. همچنین در زمان تایید تراکنش‌ها، ماینرهای اتریوم با کارمزد تراکنش هایی که توسط کاربران پرداخت می شود، درآمد کسب می‌کنند.

پس از انتشار به‌روزرسانی هارد فورک لندن اتریوم، نحوه محاسبه کارمزدها در شبکه اتریوم تغییر خواهده کرد. این کار علاوه بر افزایش سرعت تایید تراکنش‌ها، ، ماینرها را برای فعالیت در شبکه اتریوم ترغیب می‌کند و  امنیت شبکه اتریوم را افزایش می‌دهد. این ارتقا امنیت به افزایش پذیرش برنامه های غیرمتمرکز (DApps) کمک می‌کند. به‌روزرسانی لندن در پنجم آگوست ۲۰۲۱، در بلاک شماره ۱۲۹۶۵۰۰۰ در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است و طی این به‌روزرسانی، طرح بهبود EIP-1559 اجرایی شد.

اتریوم از ابتدا گزینه بسیار جذابی برای سرمایه گذاری بود که این جذابیت با هارد فورک لندن، بیشتر شد. صرافی‌های بسیار زیادی هستند که ارز دیجیتال اتریوم را در لیست کرده‌اند که یکی از بهترین آنها صرافی ارزپایا می‌باشد. شما می‌توانید اتریوم و سایر رمزارزها را با کارمزد ۰.۰۰۲ در صرافی ارزپایا خریداری کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

هارد فورک لندن اتریوم شامل چه تغییراتی است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، طرح بهبود هارد فورک لندن مستقیما بر نحوه مدیریت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم تأثیر می‌گذارد. با اجرای این طرح، مقدار کارمزد مشخصی جهت هر تراکنش سوزانده شده و به این ترتیب، باعث کاهش نرخ عرضه اتریوم خواهد شد.

با این حال، در نظر داشته باشید که سوزاندن بخشی از کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به این معنی نیست که مقدار عرضه ETH بلافاصله کاهش خواهد یافت. برای این‌که چنین اتفاقی بیفتد، باید میزان اتریوم‌های سوزانده‌شده بیشتر از اتریوم‌های جدید عرضه شده به عنوان پاداش بلاک باشد.

اگر اتریوم را مانند یک بزرگراه در نظر بگیرید، هارد فورک لندن در حال اضافه کردن چند لاین حرکت برای کاهش ترافیک است که قیمت عوارض را نیز کنترل و تعدیل می‌کند.

پروپزال EIP چیست؟

طرح یا پروپوزال بهبود اتریوم یا Ethereum Improvement Proposal یا به اختصار EIP در اصل، موارد اصلاحی در بلاک چین اصلی اتریوم هستند که باید توسط کاربران اتریوم در شبکه پیاده سازی شود تا اجماع حفظ شود.

هر کسی می‌تواند یک EIP بسازد و آن را برای بحث ارسال کند. هر EIP، از دستورالعمل‌های ارائه شده در EIP1 پیروی می‌کند. یک نویسنده EIP باید قبل از تایید EIP یک فرآیند مشخص را دنبال کرده و هنگامی که اکثریت کاربران اتریوم پیشنهادش را تایید کنند، می‌تواند آن را به شبکه اتریوم اضافه کند.

پروپزال EIP 1559

EIP-1559 پیشنهادی جهت تغییر در نحوه پرداخت هزینه گس توسط کاربران در شبکه اتریوم است. این EIP توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین و تیمی از توسعه دهندگان اتریوم ایجاد شده است که بخشی از هارد فورک لندن را شامل می‌شود.

با گذشت زمان، متوسط کارمزد پرداخت شده توسط کاربران اتریوم برای تراکنش‌های کوچک بسیار زیاد شده‌است. به عنوان مثال، اگر کارمزد شبکه حدود ۲۰ دلار (USD) باشد، ارسال ۲۰ دلار اتر (ETH) دیگر صرفه اقتصادی ندارد. این هزینه‌های بالا جذابیت شبکه اتریوم را به خصوص برای مبتدیان کم می‌کند.

EIP-1559 مکانیسم تعیین کارمزد جدیدی را پیشنهاد کرد که برای هر بلاک یک کارمزد پایه ایجاد کرده و با افزایش تعداد تراکنش‌ها در یک بلاک، کارمزد افزایش می‌یابد.

پیشنهاد مطالعه: اگر درباره تفاوت اتر و اتریوم اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله تفاوت اتر و اتریوم را مطالعه کنید.

پروپزال EIP 3238

درون شبکه اتریوم یک بمب سختی تعریف شده است که استخراج اتریوم را به طور فزاینده‌ای دشوارتر می‌کند. بمب سختی اتریوم اصطلاحی است که برای نشان دادن افزایش تصاعدی سختی استخراج اتریوم در نظر گرفته شده است که منجر به افزایش زمان لازم برای استخراج یک بلاک جدید در بلاک اتریوم می‌شود و در نهایت، استخراج اتریوم را تقریبا غیرممکن می‌سازد.

طرح یا پروپوزال بهبود اتریوم EIP-3238 برای اطمینان از این موضوع طراحی شده است که فعال شدن بمب سختی اتریوم را تا زمان را‌ه‌ندازی کامل اتریوم ۲ به تاخیر بیاندازد.

بدون پروپوزال بهبود اتریوم EIP-3238 ، این احتمال وجود دارد که استخراج‌کنندگان به استفاده از اتریوم ۱.۰ ادامه دهند، مشابه آنچه که در زمان فورک اتریوم و اتریوم کلاسیک مشاهده شد.

چرا بلاکچین اتریوم نیاز به ارتقا دارد؟

دلیل نیاز بلاک چین اتریوم به ارتقا

توسعه دهندگان اتریوم همواره از سال ۲۰۱۵، خبر از تغییر الگوریتم اجماع اتریوم از اجماع اثبات کار (PoW) به اجماع اثبات سهام (PoS) را تکرار کرده‌اند. شاید بپرسید چرا بلاکچین اتریوم نیاز به ارتقا دارد؟ در پاسخ می‌توان این سه مورد را مطرح کرد:

  1. با حذف ماینرها از استخراج اتریوم، تا میزان زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود.
  2. با راه‌اندازی اتریوم ۲ جلوی حمله ۵۱% در شبکه گرفته می‌شود.
  3. با اضافه شدن دو تکنولوژی Shard chains و Beacon chain مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم افزایش می‌یابد و نهایتا هزینه کارمزدها در شبکه کاهش پیدا می‌کند.

تاریخ یا زمان هارد فورک لندن

همانطور که گفته شد هارد فورک لندن در در پنجم آگوست ۲۰۲۱، در بلاک شماره ۱۲۹۶۵۰۰۰ در شبکه اتریوم اجرایی شده است و طی این به‌روزرسانی، در پی اجرای موفقیت‌آمیز هارد فورک لندن اتریوم در ساعت ۱۲:۳۳ بعد از ظهر به وقت UTC روز پنج‌شنبه ۵ آگوست، قیمت اتریوم (ETH) با یک رشد تقریبا ۱۰ درصدی به ۲۸۴۰ دلار رسید.

تاثیر هارد فورک بر قیمت اتریوم

تاکنون، کارشناسان و اعضای جامعه اتریوم نسبت به هارد فورک لندن شبکه اتریوم، واکنش مثبت نشان داده‌اند.

در این میان، Vitalik Buterin خالق و بنیانگذار اتریوم نیز موفقیت هارد فورک لندن را تایید کرده است و اظهار داشت که اکنون اطمینان بیشتری نسبت به ادغام شبکه فعلی اتریوم با اتریوم ۲ دارد.

با توجه به موارد گفته شده، اجرای هارد فورک لندن در نهایت باعث کاهش عرضه اتریوم و افزایش تقاضا برای توکن ETH می‌شود و در نتیجه، قیمت توکن را بالاتر می‌برد. همانطور که در کوتاه مدت این به‌روزرسانی سبب افزایش قیمت اتریوم شد، به نظر می‌رسد تاثیر بلندمدت هارد فورک لندن برای اتریوم بسیار مثبت باشد.

تاثیر هاردفورک لندن بر روی ماینرها

تاثیر هاردفورک لندن بر روی ماینرها

همانطور که مشخص است اجرای هارد فورک لندن سبب کم شدن کارمزد تراکنش‌ها و در نهایت کم شدن درآمد ماینرها شده که پیش‌بینی می‌شود، کم شدن درآمد ماینرها در همین وضعیت فعلی اثبات کار شبکه‌ی اتریوم، موجب کم شدن تعداد ماینرها شود. از طرفی هم توسعه دهندگان اتریوم با اجرایی شدن هارد فورک لندن، میزان بیشتری از کارمزد تراکنش‌ها را به ماینرها اختصاص داده‌اند؛ بنابراین باید منتظر ماند تا مشخص شود که اجرای این هارد فورک و همچنین مراحل بعدی پروژه اتریوم ۲.۰ چه تاثیری بر فعالیت ماینرها می‌گذارد و هنوز به صورت دقیق نمی‌توان گفت که درآمد ماینرها به چه میزان تغییر می‌کند.

تاثیر هاردفورک لندن روی کاربران

هارد فورک‌ها برای کارآمدتر شدن بلاک چین اجرا می‌شوند. پس از آخرین هارد فورک اتریوم، اتریوم تبدیل به یکی از مناسب‌ترین شبکه برای امور مالی غیر متمرکز یا DeFi شده است. پس با بهبود ساختار و عملکرد شبکه اتریوم طی هارد فورک لندن، در نهایت شاهد خواهیم بود که تقاضا برای توکن ETH بالاتر رفته و در نتیجه قیمت اتریوم بالاتر می‌رود. به نظر می رسد تاثیر بلندمدت ارتقاء هارد فورک لندن برای اتریوم بسیار مثبت است.

اتریوم ۲.۰ نام بروزرسانی بزرگ اتریوم است که از مدت‌ها پیش در نقشه راه اتریوم برنامه‌ریزی شده بود و اجرای هارد فورک لندن با آن گره خورده است. هارد فورک لندن یکی از به‌روزرسانی‌های مهمی است که در رابطه با نحوه تعامل کاربران با اتریوم اجرا شده‌ و اجرای اتریوم ۲ را تسهیل می‌کند.

سوالات متداول

تاثیر هاردفورک لندن روی قیمت اتریوم چیست؟

ویتالیک بوترین و بسیاری از تحلیل‌گران بزرگ بازار، معتقدند که هارک فورک لندن با موفقیت اجرا شده است و در بلند مدت باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت اتریوم می‌شود.

تاثیر هاردفورک لندن روی ماینرها چیست؟

با اجرایی شدن هاردفورک لندن و کاهش پاداش ماینرها، احتمالا در آینده شاید کاهش تعداد ماینرهای اتریوم باشیم.

هارد فورک لندن اتریوم در چه تاریخی اجرا شد؟

هاردفورک اتریوم در تاریخ پنجم آگوست ۲۰۲۱، در شبکه اتریوم اجرا شد.

اتریوم را از کدام صرافی ایرانی می‌توان خرید؟

ارز دیجیتال اتریوم در تمام صرافی‌های ایرانی لیست شده است. با این حال اگر به دنبال پرداخت کارمزد معاملات کمتر هستید، ارزپایا با کارمزد ۰.۰۰۲ بهترین انتخاب است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *