گس اتریوم چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  • 10 خرداد 1401
  • بروزرسانی: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 9 دقیقه
  • 2949 نفر
4.5/5 - (23 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۲۳ امتیاز)

اگر تراکنش اتریوم انجام داده باشید حتما با واژه Gas مواجه شده‌اید. هزینه گس یا گس فی به مبلغی گفته می‌شود که برای انجام تراکنش و یا اجرای موفق یک قرارداد هوشمند در اتریوم باید پرداخت شود. ملکه ارزهای دیجیتال برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های خود سازوکار مشخص خود را دارد. گس در واقع آن کارمزدی است که شما هنگام انجام‌دادن تراکنش‌های خود پرداخت می‌کنید. گس به اتریوم در عادلانه بودن و راحت‌تر پرداخت شدن کارمزدها کمک می‌کند. در نگاه اول شاید درک مفهوم گس کمی پیچیده به نظر برسد اما اگر قصد سرمایه‌گذاری در شبکه اتریوم را دارید باید با تمامی مفاهیم به مربوط به آن آشنا شوید. در این مطلب از ارزپایا، به بررسی گس اتریوم پرداخته و نحوه محاسبه قیمت گس در شبکه اتریوم را بررسی می‌کنیم.

اتریوم یکی از بهترین ارزهای موجود در بازار کریپتوکارنسی است که افراد بسیار زیادی آن را یک گزینه بسیار مناسب برای سرمایه گذاری می‌دانند. اگر قصد خرید اتریوم را دارید و نمی‌خواهید که کارمزد زیادی برای معاملات خود پرداخت کنید، می‌توانید خرید و فروش اتریوم و رمزارزهای دیگر را با کارمزد ۰.۲ درصد در صرافی ارزپایا انجام دهید. برای ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

گس اتریوم چیست؟

کارمزد هر تراکنش و یا عملیاتی که روی شبکه اتریوم انجام می‌شود؛ باید با استفاده ارز دیجیتال شبکه اتریوم یعنی اتر پرداخت شود. در اتریوم شما می‌توانید با استفاده از قراردادهای هوشمند برنامه‌های غیرمتمرکز بسازید. برنامه‌های پیاده شده در شبکه اتریوم یکسان نیستند و تفاوت‌هایی با هم دارند. اجرای برخی از این عملیات‌ها در شبکه می‌تواند سخت و زمان‌گیر و یا خیلی آسان و راحت باشد. به همین جهت به راهکاری نیاز است تا بتواند میزان پردازش موردنیاز و در نتیجه کارمزد هر عملیات را نسبت به‌آسانی و سختی آن مشخص کند. این وظیفه برعهده واحدی به نام گس است.

گس یک ارز جداگانه نیست و فقط یک واحد ضمنی در اتریوم است که مقدار تلاش موردنیاز برای اجرای یک عملیات را مشخص می‌کند. میزان گس موردنیاز برای هر تراکنش از قبل در شبکه مشخص شده است. گس را می‌توان مانند بنزینی برای سوخت خودرو در نظر گرفت. اگر می‌خواهید خودرو شما حرکت کند باید با پرداخت پول، بنزین بخرید تا بتوانید از ماشین خود استفاده کنید. هزینه‌ای که در شبکه اتریوم پرداخت می‌کنید مشابه پول بنزین موردنیاز برای انجام شدن تراکنش شما است و به ماینرها تعلق می‌گیرد.

نکته: اگر تمایل دارید تا تفاوت بین اتریوم و اتر را بدانید، می‌توانید مقاله مربوط به تفاوت اتر و اتریوم را مطالعه فرمایید.

دلیل اهمیت گس در شبکه اتریوم

دلیل اهمیت گس در شبکه اتریوم

اولویت انجام کار استخراج‌کنندگان اتریوم را در شبکه، گس مشخص می‌کند. درصورتی‌که برای تأیید معامله خود عجله دارید می‌توانید با پرداخت گس بیشتر، در اولویت قرار بگیرید. هزینه گس فقط برای خریدوفروش اتر در نظر گرفته نمی‌شود بلکه تمامی توکن های ERC20 که در شبکه اتریوم اجرا می‌شوند نیز شامل هزینه گس می‌شوند. گس فی موجود در اتریوم موجب به کار افتادن شبکه می‌شود که به آن سوخت اتریوم نیز گفته می‌شود. کاملا شبیه به ماشینی که برای حرکت به سوخت نیاز دارد، تراکنش‌ها برای انجام شدن در اتریوم به گس نیاز دارند.

گس چگونه به اتر تبدیل می‌شود؟

قیمت ثابتی برای تبدیل گس به اتر مشخص نشده است به همین جهت تعیین هزینه ارسال هر معامله در اتریوم بر عهده کاربر است. او می‌تواند هر قیمتی را که در نظر دارد برای انجام این معامله بپردازد. تأیید و همچنین سرعت انجام معاملات در اتریوم به نظر ماینرها بستگی دارد. ماینرها معمولا معاملاتی که گس پرایس بیشتری داشته باشند را سریع‌تر تأیید می‌کنند. در مواقع اضطراری هزینه گس اتریوم افزایش پیدا می‌کند زیرا ماینرها باید معاملات بیشتری را پردازش کنند.

gwei چیست؟

گیگا وی (Giga wei) واحد اندازه‌گیری گس در اتریوم است. مانند ساتوشی در بیت‌کوین که کوچک‌ترین واحد آن به شمار می‌رود؛ وی نیز به کوچک‌ترین واحد اتریوم گفته می‌شود. هر gwai معادل یک میلیارد یا ۱۰ به توان ۹ وی است. میزان گس در شبکه اتریوم به‌وسیله واحد گیگا وی تعیین می‌شود و با اتر قابل پرداخت است.

هزینه گس اتریوم چیست؟

به‌طورکلی هیچ قیمت ثابتی برای Gas تعیین نشده است زیرا قیمت گس را فرستنده تراکنش مشخص می‌کند. ماینرها خودشان انتخاب می‌کنند که قصد اعتبارسنجی کدام تراکنش را دارند و معمولا تراکنشی را انتخاب می‌کنند که بالاترین قیمت گس را داشته باشد. قیمت گس در لحظه و با توجه به حجم تراکنش و ازدحام شبکه تعیین می‌شود. به همین جهت می‌توانید برای دریافت میانگین قیمت گس اتریوم به سایت ethgasstation.info مراجعه کنید.

هزینه گس را چه کسی تعیین می‌کند؟

هزینه گس را چه کسی تعیین می کند؟

معمولا هنگام تراکنش، صرافی یا کیف پول میانگین قیمت گس را محاسبه کرده و میزان کارمزد را برای انجام شدن تراکنش در یک زمان منطقی محاسبه می‌کند. اما درنهایت، این شما هستید که تعیین می‌کنید برای هر واحد گس چه هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید. هرچه هزینه بالاتری برای گس بپردازید، امکان پردازش سریع‌تر تراکنش شما افزایش پیدا می‌کند.  امکان تعیین گس فی اتریوم به‌صورت دستی نیز وجود دارد.

نقش هارد فورک لندن در کاهش گس فی

پلتفرم اتریوم همیشه به دلیل هزینه کارمزد بالا موردانتقاد قرارگرفته است. هارد فورک لندن یک نوع به‌روزرسانی در شبکه اتریوم است که کارمزد تراکنش‌های بلاک چین اتریوم را کاهش می‌دهد. این به‌روزرسانی شامل ۵ تغییر در بلاک چین اتریوم است که هرکدام به‌نوعی باعث کاهش هزینه تراکنش‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم می‌شوند. در هارد فورک لندن، زمان تغییر پروتکل اجماع اتریوم از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام، کمی به تأخیر انداخته شده است.

در این روش، کاربران سقفی برای کارمزد پرداختی تعیین می‌کنند. درصورتی‌که ماینر تراکنشی را به بلوک اضافه کند که کارمزد کمتر از سقف کارمزد تعیین شده توسط کاربر باشد، شبکه مبلغ اضافی را به کاربر بازمی‌گرداند. این کار و به روز‌رسانی‌های دیگر باعث شده‌اند که کارمزدها در شبکه اتریوم نوسان کمتری داشته و تا حدی کاهش پیدا کنند.

گس لیمیت چیست؟

گس لیمیت، حداکثر میزان گسی است که شما تمایل دارید برای تراکنش‌ها پرداخت کنید. اگر میزان گس موردنیاز برای انجام تراکنش کمتر از گس لیمیت تعیین شده باشد، مقدار اضافه به شما بازگردانده می‌شود. درصورتی‌که لیمیت تعیین شده کمتر از مقدار موردنیاز باشد، تراکنش با شکست مواجه می‌شود. در نهایت شما گس تعیین شده را از دست می‌دهید. توجه داشته باشید که در زمان‌هایی که شبکه اتریوم شلوغ است، گس لیمیت افزایش میابد. همچنین انجام کارهای مختلف در شبکه اتریوم، نیاز به گس لیمیت‌های متفاوت دارند.

محاسبه گس در اتریوم

قیمت گس در اتریوم پویا است و از برقراری تعادل بین آن چیزی که کاربران پیشنهاد می‌دهند و آنچه ماینرها می‌پذیرند، مشخص می‌شود. برای به‌دست‌آوردن هزینه کارمزد تراکنش اتریوم، کافی است قیمت گس را در گس لیمیت فعلی اتریوم ضرب کنید. همان‌طور که در قسمت قبل ذکر شد، گس لیمیت، حداکثر میزان گسی است که تمایل دارید برای یک تراکنش پرداخت کنید. یک تراکنش اتریوم استاندارد، به ۲۱۰۰۰ واحد گس نیاز دارد. اگر شما بیش از این مقدار گس در نظر بگیرید؛ میزان اضافی به شما بازگردانده خواهد شد. درمقابل، اگر کمتر از این میزان گس برای تراکنش خود در نظر بگیرید، میزان شما سوزانده می‌شود اما تراکنش شما انجام نخواهد شد.

به طور مثال شما قصد دارید ۱ اتریوم را برای یکی از دوستان خود ارسال کنید. درصورتی‌که گس لیمیت ۲۱۰۰۰  واحد و هزینه گس ۱۰۰ گیگا وی باشد. هزینه کل تراکنش برابر با ۲۱۰۰۰۰۰ گیگا وی می‌شود. این مقدار گیگاوی، برابر با ۰.۰۰۰۱۶ اتریوم است. در نتیجه ۱.۰۰۰۱۶ اتریوم از کیف پول شما کم می‌شود. ۱ اتریوم به کیف پول دوستتان و ۰.۰۰۰۱۶ اتریوم به کیف پول ماینرها فرستاده می‌شود. توجه داشته باشید که اکثر کیف پول‌ها و صرافی‌ها این محاسبات را برای شما انجام می‌دهند. در بسیاری از کیف پول‌ها، با توجه به سرعت مدنظر شما، میزان کارمزد موردنیاز تعیین می‌شود.

گس بالا و پایین در مقابل کارمزد بالا و پایین

تا اینجای متن، حتما متوجه شده‌اید که گس و اتر دو مفهوم جداگانه دارند. اتر ارزی است که برای پرداخت گس مورد استفاده قرار می‌گیرد و گس، میزان توان محاسباتی در شبکه اتریوم است. ممکن است برای انجام یک تراکنش به گس زیادی نیاز داشته باشید اما میزان گس پرایس را کم در نظر بگیرید. در این صورت، کارمزد پرداختی از جانب شما چندان بالا نخواهد بود اما ممکن است مدت‌ها در صف انتظار تائید تراکنش باقی بمانید.

برای تأیید تراکنش اتریوم هم باید گس لیمیت مناسب را وارد کنید و هم هزینه گس مناسبی پرداخت کنید. در زمان نگارش این مقاله، گس پرایس مناسب برای انجام تراکنش‌های اتریوم، ۳۷.۹۶ گیگاوی است.

گس پرایس چیست؟

گس پرایس چیست؟

گس پرایس به هزینه‌ای گفته می‌شود که کاربر برای هر گس پرداخت می‌کند. هزینه گس با اتر پرداخت می‌شود و به دلیل اینکه قیمت هر گس بسیار پایین است با واحد کوچک‌تری به نام wei نمایش داده می‌شود. هرکسی می‌تواند به‌اندازه دلخواه گس پرایس پرداخت کند. مقدار گس پرایس پرداختی باتوجه‌به شلوغی و خلوتی شبکه می‌تواند متفاوت باشد.

روش‌های کاهش قیمت گس پرایس

در حال حاضر چند ترفند وجود دارد که شما می‌توانید برای کاهش گس پرایس پرداختی از آن‌ها استفاده کنید.

  1. تا جایی که امکان دارد تراکنش‌ها را تکی انجام ندهید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید.
  2. قیمت گس فعلی را بررسی کرده و صبر کنید تا زمانی که شبکه خلوت‌تر شود. سپس برای ورود به بازار اقدام کنید.
  3. از سایت‌هایی مانند Ethereum Gas Station یا Gas Now جهت اطلاع از وضعیت بازار کمک بگیرید.

در این مقاله، تمامی مفاهیم و سازوکار گس فی و نقش آن در شبکه اتریوم را موردبررسی قراردادیم. هر تراکنشی که در شبکه بلاک چین اتریوم انجام می‌شود نیازمند پرداخت یک کارمزد است. گس فی نشان‌دهنده میزان کاری است که برای پردازش یک تراکنش باید پرداخت شود. تمامی فرایندهایی مربوط به خرید فروش اتریوم و تعیین گس لیمیت و گس فی، توسط کیف پول انجام می‌شود و در نهایت، میزان کارمزد موردنظر به شما نمایش داده می‌شود. برای اینکه بتوانید در دنیای ارزهای دیجیتال حرفه‌ای‌تر گام بردارید باید با تمامی اصطلاحات و مفاهیم آشنا باشید. می‌توانید نظرات یا سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

گس اتریوم چیست؟

شما به ازای هر تراکنشی که در شبکه اتریوم انجام می‌دهید، باید مقداری اتر را به عنوان کارمزد پرداخت کنید. به کارمزد تعیین شده در شبکه اتریوم، گس اتریوم می‌گویند.

چه روش هایی برای کاهش گس پرایس وجود دارد؟

اولین روش این است که تراکنش ها را به صورت تکی انجام ندهید و آنها را باهم ترکیب کنید. همچنین می‌توانید صبر کنید تا شبکه اتریوم کمی خلوت شود و سپس تراکنش های خود را انجام دهید.

گس لیمیت چیست؟

به حداکثر میزان گسی که شما تمایل دارید برای پردازش تراکنش های خود پرداخت کنید، گس لیمیت می‌گویند.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید اتریوم کدام است؟

صرافی ارزپایا یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است که چهار سال در این زمینه سابقه فعالیت دارد. کارمزد معاملاتی پایین، سرعت بالا در تایید تراکنش ها و امنیت بالا مواردی است که ارزپایا را به یکی از بهترین صرافی های خرید و فروش اتریوم، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *