اخبارهفتگی ارزدیجیتال | از روند قانون ارز دیجیتال در ایران تا رشد ۱۰۰ درصدی یک کوین

  • 25 شهریور 1400
  • بروزرسانی: ۲۴ فروردین ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 12 دقیقه
  • 3949 نفر
5/5 - (1 امتیاز)
۵/۵ - (۱ امتیاز)

سیگنال‌های مثبت مجلس به ارزهای دیجیتال

هفته گذشته یا دقیق تر بگوییم روز یکشنبه ۲۱ شهریور اخبار  در حوزه کوین ها منتشر شد که  در صحن پارلمان کشور مطرح گردید و از خلال حرف هایی که بین دو مرد متنفذ قانونگذاری مطرح شد، امیدهای تازه ای برای قانونی شدن ارزهای دیجیتال و قانونمند شدن این حوزه مطرح شد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که مسئله ارزهای دیجیتال در دستور کار مجلس قرار دارد و در صحن قرائت خواهد شد. این صحبت پس از تذکر آئین‌نامه‌ای رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد.

محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه در تذکری آئین نامه‌ای، گفت: طبق قانون گزارش‌ها باید در صحن قرائت شود اما من دلیل عدم قرائت گزارش‌ کمیسیون اقتصادی در مورد موضوع مهم رمزارزها را متوجه نمی‌شوم؛ چرا که قرائت این گزارش هر هفته به عقب می‌افتد لذا از رئیس و هیئت رئیسه مجلس درخواست رعایت این موضوع را دارم.

وی ادامه داد:با توجه به ضرورت بازگشت به شرایط قبلی در فروش نفت، این مهم علیرغم وجود تحریم‌ها، نیازمند اهتمام دولت است لذا از وزیر نفت و رئیس جمهور درخواست دارم به مسئله فروش نفت و کسب درآمدهای ارزی از این طریق توجه ویژه کنند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به تذکرات این نماینده گفت: مسئله رمزارزها در دستور کار هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی قرار دارد و قرائت خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بعد از این صحبت در صحن علنی، با خبرگزاری صداوسیما مصاحبه کرد و با اشاره به بررسی موضوع رمزارزها در کمیسیون اقتصادی گفت: مجلس به‌دنبال قانونی ‌کردن جایگاه ارزهای دیجیتال در کشور است.

پورابراهیمی با بیان اینکه موضوع رمزارز‌ها بر روی میز کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفته است گفت:موضوع رمزارز‌ها به‌دلیل اهمیت، سال گذشته در کمیسیون اقتصادی بررسی و گزارشی تهیه و بر اساس اصل ماده ۴۵ آیین نامه داخلی گزارش آن در صحن علنی قرائت شد.

نماینده مردم کرمان افزود:در مجلس به‌دنبال آن هستیم تا جایگاه رمز ارز‌ها را در کشور قانونی کنیم تا وظایف وزارت‌خانه‌ها و دستگاه‌ها در این راستا تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد:بانک مرکزی به‌ عنوان تصمیم‌گیری در بخش رمز ارز‌ها؛ وزارت اقتصاد در راستای مبارزه با پولشویی و وزارت صمت در خصوص مجوز مزارع رمزارز باید در این خصوص ورود پیدا کنند، همچنین وزارت نیرو در تأمین برق موردنیاز و وزارت ارتباطات در زمینه بستر مجازی آن باید تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

پورابراهیمی اظهار داشت‌:مواد و احکام اولیه رمز ارز‌ها در کمیسیون اقتصادی مشخص شده است، در بخش احکام قانونی، منشأ داخلی در چارچوب ضوابط قانونی باید شکل بگیرد و با آنهایی که مصارف برق غیرقانونی دارند، برخورد شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رمزارز‌ها خارجی هم گفت:چارچوب رمزارز‌های خارجی نیز به‌دلیل نگرانی مردم از منابع ورود کشور و ریسک‌های زیاد آن، مشخص شده است. همچنین مسئولیت صرافی‌ های ارز‌های دیجیتال در این احکام اولیه در بانک مرکزی مشخص می‌شود و مجوز‌های لازم تعریف شده است و به‌زودی گزارش کمیسیون اقتصادی در این راستا نهایی می‌شود و برای بررسی، آن را وارد صحن علنی خواهیم کرد.

به این ترتیب در این هفته شاهد تحرک تازه ای در حوزه قانونگذاری در ارتباط با ارزهای دیجیتال بودیم و باید در هفته های پیش رو ببینیم گزارش کمیسیون بالاخره چه زمانی در صحن مطرح خواهد شد.

بیت کوین صاحب روز ملی شد

در هفته قبل و در روز سه شنبه یک رویداد تاریخی در تاریخ ارز دیجیتال روی داد و السالوادور رسماً اولین کشور در جهان شد که ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان ارز قانونی پذیرفت و این روز را هم به عنوان یک روز ملی اعلام کرد.

براساس دستور دولت  به مردم سالوادور اجازه داده شد از  بیت کوین در فروشگاه های فیزیکی و برخط استفاده کنند. دولت به  مردم اطلاع داد که می توانند از برنامه کیف پول Chivo برای خرید و مدیریت وجوه خود در تلفن هایشان بهره ببرند.

رئیس جمهور کشور نجیب باکله اعلام کرد السالوادور ۵۵۰ بیت کوین خریداری کرده است و کنگره این کشور هم قانونی را تصویب کرد که یک صندوق ۱۵۰ میلیون دلاری برای کمک به تبدیل بیت کوین به دلار آمریکا ایجاد شود.

البته طبق معمول در کشورهای جهان سوم همه چیز طبق برنامه پیش نرفت و کیف پول ها دچار اختلال شدند، این اختلال آنقدر جدی بود که بوکله رئیس جمهور برای مدیریت اوضاع خودش وارد عمل شد و از کاربران خواست در صورت بروز هرگونه مشکلی در توییتر خود گزارش دهند.

تصمیم های بوکله که مدعی است این حرکتش سرمایه گذاری، گردشگری و توسعه اقتصادی کلی کشور را تقویت می کند و با جلب نظر ۷۰ درصد از ساکنان فاقد حساب بانکی ، سیستم مالی السالوادور را فراگیرتر می کند؛ با استقبال همه مردم رو به رو نشد و انتقادهای زیادی را هم برانگیخت.

گروهی از مردم به بی توجهی بوکله به نظرخواهی از افکار عمومی در این زمینه معترضند و  برخی هم نگران هستند که نوسانات ارزهای دیجیتال در کنار ثبات نسبی دلار آمریکا خطر جدی ایجاد کند. رویترز خبر داد که پلیس منتقد آشکار قانون بیت کوین، ماریو گومز را بازداشت کرده است، اگرچه مقامات مدعی شدند  که این موضوع مربوط به یک پرونده کلاهبرداری مالی است.

و البته این حرکت با استقبال دوستداران کریپتو در سطح جهان رو به رو شد. نیگل گرین مؤسس و مدیرعامل گروه deVere ، یک شرکت مشاوره مالی گفته است: من معتقدم که این یک لحظه آستانه در تکامل ارزهای دیجیتالی است و جهان جدیدی را آغاز می کند زیرا احتمالاً کشورهایی بیشتر به ویژه کشورهای دارای اقتصادهای در حال توسعه، از رهبری تاریخی السالوادور پیروی کنند.

این پیش بینی خیلی زود به حقیقت پیوست و در همین هفته اوکراین هم ارزهای دیجیتال را قانونی کرد.

در یک رأی‌گیری مخفی، پارلمان اوکراین  قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن رمزارزها در این کشور قانونی می‌شوند.

این مصوبه که از سال ۲۰۲۰ در پارلمان مورد بحث قرار گرفته بود، حالا برای امضا به دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین فرستاده شده است.

البته بر خلاف السالوادور ، قانون اوکراین ارزهای دیجیتال را همتای هریونیا، پول رسمی اوکراین نخواهند کرد.

هفته صعود و نزول ارزهای دیجیتال و آلت کوین ها

در حالی که بسیاری از تحلیل‌گران بازار با اشاره به آغاز رسمی پذیرش بیت کوین به‌عنوان پول قانونی در السالوادور، انتظار افزایش قیمت بیت کوین را داشتند، این ارز دیجیتال با سقوط ناگهانی به زیر ۵۰,۵۰۰ دلار رسید. در این هفته شاهد افت ۲۰۰۰ دلاری قیمت بیت کوین در عرض چند ساعت بودیم که خلاف همه پیش بینی ها بود.

عقب نشینی شتابزده بیت کوین از ۵۰ هزار دلار در پی اقدام گسترده السالوادور برای اجازه استفاده از سکه دیجیتالی به عنوان وجوه قانونی ، بسیاری را در بازار ناامید کرد.

برخی کارشناسان دلیل این سقوط را افتضاح السالوادور در عرضه پردردسر کیف پول بیت کوین تلقی کردند اما الکس ماشینسکی، مدیرعامل شبکه سلسیوس در مصاحبه ای با یاهو فایننس لایو گفت: من فکر نمی کنم این مسأله ارتباطی با السالوادور داشته باشد. بیشتر این حجم مبادلات در مبادلات دریایی بوده است که هیچ ارتباطی با السالوادور ندارد. این فقط یک تصادف است. ماشینسکی پیش بینی مجدد سطوح بالای ۵۳۰۰۰ دلار را داشت که می تواند واحد را تا سال آینده به ۱۶۰ هزار دلار برساند.

البته این کاهش ناگهانی قیمت ارزهای دیجیتال اندکی جبران شد و شاهد احیای نسبی قیمت بودیم و به نظر بسیاری از کارشناسان چون از هفته پیش از سقوط اخیر، قیمت بیت کوین ۱۲ درصد رشد کرده بود، باید منتظر اصلاح قیمت با توجه به این رشد شدید در کوتاه‌مدت می بودیم و نوسانات بازار چندان تعجب‌برانگیز نیست.

مروری بر چند خبر کریپتویی هفته گذشته

موضع سرسختانه چین ادامه دارد

دولت چین در هفته ای که گذشت نسبت به سرمایه گذاری در NFT ها هشدار داد.

دولت چین با صدور بیانیه جدیدی به مردم این کشور هشدار داد در توکن های غیر مثلی (یا همان ان اف تی) سرمایه گذاری نکنند چرا که قیمت آن ها کاملاً حباب است و از دیدگاه مالی، این دارایی ها دارای ارزش خیلی کمتر از چیزی هستند که اکنون قیمت گذاری می شوند.

هنوز مشخص نیست که ان اف تی هایی که توسط شرکت های بزرگ چینی عرضه شده اند چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد. هم علی بابا و هم تنسنت- از بزرگ ترین شرکت های چین- تاکنون از توکن های خود رونمایی کرده اند. این شرکت ها همچنین پیشتر آگهی هایی برای استخدام نیروهای متخصص منتشر و از برنامه ریزی خود برای راه اندازی واحدهای تحقیقاتی مرتبط با توکن ها خبر داده بودند.

دولت چین در ماه های اخیر موضع گیری های بسیار سرسختانه ای علیه رمزارزها داشته و طبق تصمیم بانک مرکزی، هرگونه فعالیت مرتبط با رمزارزها از جمله استخراج، خرید و فروش و سرمایه گذاری در رمزارزها ممنوع اعلام شده است.

بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان بیت‌ کوین خرید

ریک ریدر، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان اعلام کرد: احتمالاً به زودی یک روند صعودی در بیت‌کوین خواهیم دید.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت بلک‌راک روز جمعه  در مصاحبه با CNBC ارز دیجیتال را یک پول جایگزین دانست و گفت: یکی از دلایلی که من بیت‌کوین دارم این است که هر روز بر تعداد سرمایه‌گذاران جدید در این بازار افزوده می‌شود. همچنین من دارایی‌های پرنوسان را دوست دارم اما این نوسان برای سرمایه کلان زیاد مناسب نیست. عقیده دارم نوسان بازار هرچقدر هم که زیاد باشد در بلندمدت بازدهی مثبت به سرمایه‌گذاران می‌دهد.

شرکت بلک‌راک بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در جهان است که حدود ۱۰ هزار میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد. ریک ریدر رئیس بخش درآمد ثابت و تخصیص سرمایه جهانی است و حدود دو هزار میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد.

همچنین ریدر از خرید بیت‌کوین توسط بلک‌راک خبر داد و گفت: مقدار بسیار متوسطی از رمزارزها را در مجموعه دارایی شرکت دارم اما این دارایی به دلیل بی‌ثباتی در دسته اصلی دارایی‌های ما قرار نگرفته است و با این وجود سرمایه‌گذاری کم در این بازار به عنوان یک ابزار سوداگرایانه بد نیست.

مسکو هنوز دو دل است

مقامات دولت روسیه همچنان بر این موضع خود پافشاری می‌کنند که استفاده از ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین در امر پرداخت‌ها باعث نابودی سیستم مالی می‌شود.

دیمیتری پسکوفسخنگوی رسمی ولادیمیر پوتین، گفت: روسیه هیچ دلیلی برای به‌رسمیت شناختن بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی در این کشور ندارد.

این سخنگوی کرملین افزود: هم‌ترازکردن ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین با ارزهای سنتی نتیجه‌ای جز ضرر برای سیستم مالی و اقتصادی روسیه ندارد. مشخصاً روسیه آماده چنین کاری نیست.

روسیه ابتدای سال جاری میلادی پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد اما خرید و فروش ارزهای دیجیتال در این کشور ممنوع نشده است.

کوین بیس تهدید شد

مدیرعامل صرافی کوین بیس اعلام کرد کمیسیون بورس آمریکا آنها را تهدید کرده است که اگر بخش وام‌دهی را به بازار خود اضافه کنند از آنها شکایت خواهد کرد.

برایان آرمسترانگ روز چهارشنبه با انتشار رشته‌توییتری اعلام کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا این صرافی را تهدید کرده و گفته است که در صورت راه‌اندازی امکانات مربوط به وام‌دهی و کشت سود (Yield Farming) از آنها شکایت می‌کند.

آرمسترانگ ادعا می‌کند که این نهاد نظارتی به آنها توضیح نداده که چگونه چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

این در حالی است که کمیسیون بورس آمریکا مدارک زیادی را از کوین بیس دریافت کرده و خواسته است تا کارمندان این شرکت در رابطه با برخی موضوعات شهادت دهند.

سردرگمی کوین بیس به این خاطر است که تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال سال‌هاست که خدماتی نظیر وام‌دهی و کشت سود را به کاربران خود ارائه می‌دهند. این شرکت تصور می‌کند که قانون‌گذاران با آنها رفتاری ناعادلانه داشته‌اند.

احتمال همکاری اتریوم و دوج‌کوین

ویتالیک بوترین هم‌بنیان‌گذار اتریوم در یک جلسه پرسش و پاسخ توئیتری بار دیگر ایده همکاری دوج‌کوین با اتریوم را مطرح کرد.

در این جلسه، ژو سو مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تری‌اروز پرسید: دلیل همکاری اتریوم و دوج چیست؟ دوج چه دارد که توجه شما را جلب کرده است؟

بوترین در پاسخ به سو با استناد به اثبات سهام و اثبات کار گفت: به شخصه امیدوارم دوج بتواند به زودی با استفاده از کد اتریوم، به اثبات سهام روی بیاورد.

در ماه ژوئن، بوترین در مورد همکاری بالقوه میان اتریوم و دوج‌کوین صحبت کرده و گفته بود: اگر دوج بتواند به نوعی با اتریوم مرتبط شود و مردم بتوانند در کسری از ثانیه هزاران دوج معامله کنند، بسیار جذاب خواهد بود.دراین صورت معامله‌گران خواهند توانست که دوج را با نرخ تراکنش بسیار پایین و سرعت بسیار بالا معامله کنند.

بیت‌کوین مردی را به ۱۵سال حبس فرستاد

سوپروایزر IT نیویورک به اتهام استخراج بیت‌کوین در دفتر کارش به ۱۵ سال حبس محکوم شد.

کریستوفر ناپلز متهم شده که ۴۶ چاه استخراج در دفترش در ریورهد نیویورک پنهان کرده بوده است.

بر اساس اعلام دادستان دولتی دمای اتاقی که این تکنیسین آی‌تی در آن بیت‌کوین استخراج می‌کرده، ۲۰ درجه افزایش یافته بود و همین موضوع باعث شده بود که اتاق‌ها و دفاتر کناری هم تحت تأثیر قرار بگیرند.

با این حال قاضی منطقه می‌گوید این عملیات استخراج نه تنها انرژی زیادی را مصرف کرده است بلکه زیرساخت‌های منطقه را نیز به خطر انداخته است.

کارمندان منطقه همچنین از عملکرد ضعیف واحدهای AC و سرعت پایین اینترنت شکایت داشتند. منابعی که به طور مشترک توسط ماشین‌های استخراج استفاده می‌شد.

آلت کوینی که ۱۰۰ درصد رشد کرد

ارز دیجیتال شبکه الگورند (Algorand) که بلاک چینی برای اپلیکیشن‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است، تا پیش از این با قیمت ۱.۵۱ دلار معامله می‌شد و مانند سایر ارزهای دیجیتال بازار در جریان سقوط هفته گذشته با کاهش قیمت مواجه شد و تا اواسط روز سه‌شنبه به ۱.۲۰ دلار رسید.

با این حال این ارز دیجیتال که هفدهمین ارز بازار است، پس از رسیدن به این سطح قیمتی، روز پنجشنبه رشدی ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد و به اوج هفتگی خود در ۲.۴۱ دلار رسید. الگورند در حال حاضر با قیمتی حدود ۲.۱۷ دلار معامله می‌شود.

احتمالاً  یکی از عوامل افزایش قیمت الگورند، سخنان روز سه‌شنبه آنتونی اسکاراموچی  بنیان‌گذار اسکای بریج کپیتال باشد که در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت ارز دیجیتال الگورند به‌ واسطه کاربردهایی که دارد از شانس خوبی برای رشد قیمت برخوردار است.

این مقام پیشین دولت دونالد ترامپ گفت: اتفاقات بزرگی در این فضا در حال رخ دادن است. با توسعه بیشتر اپلیکیشن‌های دیجیتال، برخی از آلت کوین‌ها مانند الگورند، کاردانو یا ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم به رشد خود ادامه خواهند داد، چراکه موارد استفاده زیادی برای آنها وجود دارد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *