تأثیر جریان‌های ETF بیت‌کوین(BTC) و فروش GBTC بر بازار رمزارز

  • 18 فروردین 1403
  • بروزرسانی:
  • بدون نظر
  • 4 دقیقه
  • 129 نفر
1/5 - (1 امتیاز)
۱/۵ - (۱ امتیاز)

طبق گزارش ها، شرکت ورشکسته جنسیس، سهام GBTC  خود را فروخت تا ۳۲,۰۴۱ بیت کوین (BTC) خریداری کند.

GBTCARZPAYAمقدمه:

در آوریل ۲۰۲۴، تحقیقات بیت‌ام‌ایکس اعلام کرد که جریان ناخالص ۱۱۳.۵ میلیون دلار به ETF بیت‌کوین وارد شده است. این اتفاق ممکن است در پی اخبار مربوط به فروش پتانسیلی دارایی‌های GBTC باشد که موجب تصحیح اخیر در بازار بیت‌کوین شده است.

گری اسکیل بیت کوین تراست  Grayscale Bitcoin Trust

GBTC یک ابزار مالی دیجیتالی است که امکان سرمایه گذاری در بیت کوین را فراهم کرده و از این طریق نیازی به خرید مستقیم دارایی های اساسی از طریق صرافی ارز دیجیتال ندارید.

گری اسکیلGrayscale با معرفی Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)  دسترسی به بیت کوین (BTC) را ایجاد کرد، که اولین صندوق بیت کوین در نوع خود است و سرمایه گذاران را قادر ساخته تا از طریق یک ابزار سرمایه گذاری به بیت کوین دسترسی داشته باشند.

شروع کارGBTC:

GBTC در سال ۲۰۱۵ تأییدیه سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) را برای معاملات دریافت کرد و نماد GBTCرا به خود اختصاص داد. فقط در بیت کوین سرمایه گذاری می کند و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بدون نیاز به خرید مستقیم، در بیت کوین به صورت امن سرمایه گذاری کنند. سهام GBTC برای ردیابی قیمت بازار BTC با کارمزد و هزینه کمتر طراحی شده است. GBTCدر سال ۲۰۱۵ به صورت عمومی در بازار خارج از بورس (OTC) راه اندازی شد.

بازار OTC چیست؟

بازار OTC (Over-the-Counter) یک بخش مهم از بازارهای مالی است که تعداد زیادی از معاملات را در خارج از بورس‌های معمولی انجام می‌دهد. در بازار OTC یا همان فرا بورس، علاوه بر سهام و اوراق قرضه، ارزهای خارجی (فارکس)، قراردادهای خصوصی که توسط کارگزاری تنظیم می‌شوند و گواهی‌های بانکی معامله می‌شوند.در بازار OTC طیف وسیعی از دارایی‌ها را در برمی‌گیرد که این دارایی‌‌ها شامل کالاها یا ابزارهای مالی مثل سهام و ارزهای دیجیتال می‌شوند.

مزایا و معایب بازار OTC

مزایا:

۱. قابلیت دسترسی به دارایی‌های محدود: یکی از مزایای اصلی بازار OTC این است که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا به دارایی‌هایی که در بازار عمومی معمولاً به سختی یافته می‌شوند دسترسی پیدا کنند، مانند دارایی‌های با حجم بالا یا دارایی‌های غیر معمولی.

۲. فعالیت در زمان‌های خارج از ساعات بازار: در بازار OTC، معاملات می‌توانند در زمان‌هایی که بورس‌ها بسته هستند یا در ساعاتی که حجم معاملات کم است، صورت بگیرند. این برای سرمایه‌گذارانی که در ساعات غیر اداری فعالیت می‌کنند، مزیتی است.

۳. کاهش تأثیرات قیمتی: در معاملات OTC، حجم معاملات ممکن است به صورت خصوصی و زیر نظر باشد، که می‌تواند به کاهش تأثیرات قیمتی ناشی از معاملات بزرگ و حجیم در بازار عمومی کمک کند.

معایب:

۱. شفافیت کمتر: بازار OTC معمولاً کمتر از بازارهای عمومی قابل مشاهده است و بسیاری از معاملات در آن به صورت خصوصی انجام می‌شود، که می‌تواند به کاهش شفافیت و اطلاعات عمومی منجر شود.

۲. ریسک کمتر مراقبت از سرمایه‌گذار: در بازارهای OTC، معامله‌کنندگان ممکن است با ریسک کمتر مراقبت کنند و در نتیجه سرمایه‌گذاران ممکن است به ریسک‌های بیشتری برای سرمایه خود بی‌توجه باشند.

۳. هزینه‌های بالا: هزینه‌های معامله در بازار OTC ممکن است بالاتر از هزینه‌های معامله در بازارهای عمومی باشد. این امر می‌تواند برای سرمایه‌گذاران هزینه‌های اضافی را به همراه داشته باشد.

با این حال، بازار OTC همچنان نقش مهمی در جذب سرمایه‌گذاری‌ها و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری منحصر به فرد دارد، اما سرمایه‌گذاران باید همواره به دقت تجارت خود را بررسی و ارزیابی کنند تا از ریسک‌های مرتبط با این بازار آگاه باشند.

تأثیر فروش GBTC بر بازار:

به گفته داده‌های CoinGecko، قیمت بیت‌کوین به زیر ۶۷٬۰۰۰ دلار رسیده و تا پایان مارس ادامه یافته است. این تصحیح ممکن است به دلیل فروش دارایی‌های GBTC باشد که از ۱۸ مارس به میزان بی‌سابقه‌ای افتاده است، با مقداری بالغ بر ۶۴۲ میلیون دلار. این فروش‌ها تا ۳ آوریل ادامه یافت و در آن زمان، جریان خروجی حدود ۷۵ میلیون دلار بوده است.

نقش ETF‌های بیت‌کوین در بازار:

خبرهای مربوط به جریان‌های ETF بیت‌کوین می‌تواند نوری بیندازد بر نقش این ETF‌ها در جنبش‌های بازار. وقتی جریان‌های قابل توجهی در ETF‌ها رخ می‌دهد، قیمت بیت‌کوین و بازار التکوین‌های کلان معمولاً افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، جریان‌های سنگین می‌توانند فشار فروشی را بر بیت‌کوین و سایر رمزارزها ایجاد کنند و باعث کاهش میزان رشد بازارهای رمزارزها شوند.

نتیجه‌
 بنابراین، تأثیرات جریان‌های ETF بیت‌کوین و فروش GBTC بر بازار رمزارزها قابل توجه است و تحت تأثیر متغیرهای مختلف اقتصادی، اخباری و فنی ممکن است تغییر کند. برای درک بهتر این تأثیرات، نیاز است تا محققان و سرمایه‌گذاران این بازار را به دقت دنبال کنند و بازارها را به شیوه‌های متنوعی تحلیل کنند.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *