ساتوشی ناکاماتو کیست؟ + همه چیز در رابطه با خالق بیت کوین | مجله ارزپایا

  • 19 شهریور 1401
  • بروزرسانی: ۳ مهر ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 8 دقیقه
  • 2572 نفر
4.3/5 - (23 امتیاز)
۴.۳/۵ - (۲۳ امتیاز)

حقیقت این است که هیچکس به طور قطعی نمی‌تواند بگوید ساتوشی ناکاموتو کیست و کجا زندگی می‌کند. حتی شاید او واقعا وجود خارجی نداشته باشد! ساتوشی ناکاماتو نامی مستعار برای خالق بیت کوین است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که مخترع بیت کوین چه کسی است و چرا اکنون هویت خود را پنهان کرده است؟

به لطف ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین امروزه به عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین رمزارز در بازار کریپتو شناخته می‌شود. همین موضوع باعث شده که شرکت‌های بزرگ در جهان روی این رمزارز سرمایه گذاری کنند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید روی بیت کوین سرمایه گذارید کنید، می‌توانید آن را با کارمزد ۰.۰۰۲ در صرافی ارزپایا خریداری کنید. برای ثبت نام در ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

خالق بیت کوین یا ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاماتو، خالق بیت کوین، اولین داده‌های بلاک چین را پیاده‌سازی کرده است. او مقاله خود را با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا” منتشر کرد و وایت پیپر بیت کوین را در سال ۲۰۰۸، در سایت metzdowd.com در اختیار عموم مردم قرار داد. در وایت پیپر بیت کوین، نقشه راه، اهداف و مسیرهای آن ترسیم شده است. بعد از آن در سال ۲۰۰۹ دقیقا زمانی که خرید بیت کوین امکان پذیر شده بود، ساتوشی ناکاموتو نسخه اولیه نرم‌افزار بیت کوین را در Sourceforge  عرضه کرد. جالب است که بدانید؛ ساتوشی ناکاموتو به دلیل تحولی که در صنعت ارزهای دیجیتال به وجود آورده بود، نامزد جایزه نوبل علم اقتصاد شد.

گزینه‌های احتمالی برای خالق بیت کوین یا ساتوشی ناکاموتو چه کسانی هستند؟

گزینه های احتمالی برای ساتوشی ناکاموتو

حدس‌های درباره هویت ساتوشی ناکاماتو زده می‌شود. برخی معتقدند که مخترع بیت کوین یک فرد ژاپنی است؛ چراکه ساتوشی ناکاموتو یک اسم مردانه ژاپنی است. ساتوشی به معنای فردی باهوش و خردمند، ناکا به معنای واسطه و موتو به معنای اساس و بنیان است.

از طرفی؛ تسلط بسیار بالای فردی که در فروم‌ها پیام گذاشته و وایت پیپر بیت کوین را نوشته است، نشان می‌دهد که او بر روی زبان انگلیسی مسلط است. علاوه بر این، در کدهای بیت کوین نیز از زبان انگلیسی استفاده شده که باز نشان از مهارت بالای ساتوشی در زبان انگلیسی و یا هویت انگلیسی تبار او است.

رد پای دیگری نیز از او وجود دارد و آن شیوه نگارش او در پیغام‌های ارسالی است. او بعد از هر جمله، دو فاصله می‌گذارد که این عادت مختص به نظامیان یا افراد دانشگاهی است که عادت به استفاده از ماشین تایپ داشته‌اند. به هرحال، حدس‌های متعددی درباره هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو وجود دارد. در ادامه به برخی از افرادی که مشکوک هستند، اشاره می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که مقاله زندگینامه ویتالیک بوترین را نیز مطالعه کنید تا با نحوه آشنایی خالق اتریوم با ارزهای دیجیتال نیز آشنا شوید.

دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو

این شخص، یک فرد ژاپنی-آمریکایی است که در حوزه فیزیک به صورت آکادمیک فعالیت دارد. به دلیل تشابه اسمی و ملیتی که دارد، برخی او را Satoshi Nakamoto اصلی می‌دانند؛ اما او خودش این ادعا را رد کرده است.

نیک زابو(Nick Szabo)

نیک زابو، سال‌ها پیش از بیت کوین (در سال ۱۹۹۸) پروژه بیت گلد bitgold را پایه گذاری کرد که این پروژه نیز در حوزه بلاک چین است. نیک زابو اولین کسی بود که مفهوم قرارداد هوشمند (Smart Contract) را مطرح کرد. به دلیل شباهت‌هایی که بین پروژه بیت گلد و بیت کوین وجود دارد، بسیاری از افراد او را ساتوشی ناکاموتو یا خالق بیت‌کوین می‌دانند.

کریگ استوین رایت(Craig Steven Wright)

کریگ رایت یک مهندس کامپیوتر استرالیایی است. مشکوک شدن به کریگ رایت از جایی شروع شد که شخصی در سال ۲۰۱۵ ادعا کرد که مدتی برای کریگ رایت کار کرده و کریگ رایت خالق بیت کوین است. بعد از این ادعا، خبری از رایت نشد؛ اما در سال ۲۰۱۶، کریگ رایت مدعی شد که خالق بیت کوین است و حاضر است مدارکی را هم برای اثبات این ادعایش ارائه دهد؛ اما هرگز این کار را انجام نداد. او تنها اسنادی را منتشر کرد که در توضیح آن‌ها گفت: “این اسناد، همان بلاک‌هایی هستند که در ژانویه ۲۰۰۹ برای ارسال بیت کوین به Hal Finney و به عنوان اولین تراکنش بیت کوین استفاده کرده‌ام.” جامعه کریپتوکارنسی به شدت به این ادعا واکنش نشان داد و آن را یک دروغ برای بیشتر دیده شدن قلمداد کرد.

هال فینی(Hal Finney)

هال فینی، از افراد پیشگام در زمینه رمزنگاری بود که حتی قبل از به وجود آمدن بیت کوین نیز در همین حوزه فعالیت داشته است. او از اولین کسانی بود که از نرم‌افزار بیت کوین استفاده کرد و تراکنش‌های آن را مورد آزمایش قرار داد. هنگامی که ساتوشی قصد آزمایش تراکنش‌های خود را داشت، برای او چندین بیت کوین واریز کرده بود. با این حال، یکی از احتمالات این است که هال فینی خودش ساتوشی ناکاموتو باشد.

ایلان ماسک

اکثر شما ایلان ماسک را می‌شناسید؛ او یک کارآفرین مشهور و ثروتمند است که با نام شرکت تسلا و توییت‌هایی که منجر به خرید دوج کوین شد شناخته شده است. او به دلیل ثروت بی‌اندازه و شهرت بسیاری که دارد، یکی از مظنونین اصلی برای هویت اصلی ساتوشی ناکاماتو به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۷، شخصی به نام ساهیل گوپتا (Sahil Gupta) مقاله‌ای منتشر کرد که در آن ادعا کرده بود که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو است. یکی از دلایلی که به این شایعه دامن زد، حمایت بیش از اندازه ایلان ماسک از بیت کوین بود.

دارایی ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

دارایی ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

براساس آماری که وجود دارد، ساتوشی ناکاموتو مقدار حدود یک میلیون واحد بیت کوین در اختیار دارد که در همان ابتدای ایجاد بیت کوین، استخراج کرده است. اگر قیمت کنونی بیت کوین (حدود ۲۰ هزار دلار) را در نظر بگیریم، در حال حاضر ثروت ساتوشی ناکاماتو حدودا برابر با ۲۰ میلیارد دلار است. تعداد بیت کوین‌های ساتوشی ناکاموتو باعث شده که او در صورت زنده بودن، جزو چهل فرد ثروتمند جهان باشد. البته توجه داشته باشید که اگر قیمت بیت کوین به سقف تاریخی آن (۶۵ هزار دلار) برسد، رتبه ساتوشی ناکاموتو با داشتن ۷۳ میلیارد دلار سرمایه، به دوازدهمین فرد ثروتمند کاهش پیدا می‌کند.

چرا خالق بیت کوین هویت خود را پنهان کرده است؟

بیت کوین، چندان مورد علاقه بانک‌ها و دولت‌ها نیست. آن‌ها بیت کوین را به مشابه تهدیدی برای قدرت اقتصادی خود می‌دانند به همین دلیل آشکار بودن هویت ساتوشی ناکاموتو می‌توانست برای او تهدیدات جانی در پی داشته باشد. علاوه بر این‌، ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چینی، غیرمتمرکز بودن آن‌ها است. این بدان معناست که ارزهای دیجیتال به هیچ شخص، نهاد، سازمان و دولتی وابسته نیستند و هدف اصلی ناکاماتو نیز، به عنوان مخترع بیت کوین، این است که هر شخصی بدون نیاز به سازمان یا شخص خاصی، بتواند سرمایه خود را مدیریت کند و از امکانات بلاک چین بهره ببرد. با این تفاسیر؛ فاش شدن هویت خالق بیت‌ کوین می‌تواند این ویژگی مهم را زیر سوال ببرد و از اعتبار و ارزش آن تا حد زیادی بکاهد. ناکاماتو می‌دانست اگر سیستم اقتصادی غیرمتمرکزش درست کار کند، به هیچ کس حتی خود او نیازی ندارد. به همین خاطر است که بسیاری از افراد و سازمان‌هایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از این راه کسب درآمد می‌کنند، ترجیح می‌دهند هویت ساتوشی ناکاماتو، بر تمام مردم پنهان بماند.

آیا ساتوشی ناکاموتو ناپدید شده است؟

حقیقتا ساتوشی ناکاماتو، تا سال ۲۰۱۰، همچنان از کودک فناورانه خود که به دنیا معرفی کرده بود، حمایت می‌کرد و حتی در جریان اصلاح کدنویسی اولیه نیز فعال بود؛ اما از همان سال به بعد، این نابغه مرموز ناپدید شد و کسی نمی‌داند حالا که فرزندش به ۱۳ سالگی رسیده، ساتوشی کجاست و چه می‌کند!

سر و کله خالق بیت‌کوین عملا دیگر جایی پیدا نشده و ردپایی هم از او مشاهده نمی‌شود. تا قبل از سال ۲۰۱۲، گاهی اظهارنظرهایی از سانوشی منتشر می‌شد؛ اظهارنظرهایی که عمدتا در مورد نظام بانکداری بودند. با این حال؛ هیچ‌کس نمی‌داند ساتوشی الان مشغول به چه کاری است و یا حتی ساتوشی زنده است یا نه. ممکن است ناشناس بودن ناکاماتو تا ابد ادامه پیدا کند و هرگز مردم جهان ندانند که ساتوشی ناکاموتو واقعا چه کسی بوده است. با حدس و گمان‌هایی که وجود دارد، هنوز هم کسی نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو یک فرد است یا این نام بر روی یک گروه گذاشته شده است. هنوز نمی‌داند که او مرد است یا یک زن. حتی تعداد زیادی از مردم معتقدند که ساتوشی ناکاماتو مدت‌ها پیش مرده است و دیگر خالق بیت کوینی وجود ندارد که درباره آن به بحث و تحقیق بپردازیم. برخی افراد نیز معتقدند که او برای دولت کار می‌کند و شاید نام او، نام مستعاری برای یک سیستم اطلاعات دولتی است. به هر حال؛ هیچ سند محکمی برای فرضیاتی که ذکر شد، وجود ندارد.

سوالات متداول

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی شخصی است که ارز دیجیتال بیت کوین را خلق کرد و پس از این کار برای همیشه ناپدید شد.

چرا ساتوشی هویت خود را پنهان کرده است؟

اگر هویت ساتوشی ناکاموتو برای مردم آشکار بود، پس از فوت او قیمت بیت کوین به شدت تحت تاثیر قرار می‌گرفت.

چه کسانی احتمال دارد که خالق بیت کوین باشند؟

بر اساس گمانه‌زنی‌ها اشخاصی مانند ایلان ماسک، دوریان ناکاموتو و نیک زابو می‌توانند خالق بیت کوین باشند.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید بیت کوین کدام صرافی است؟

صرافی ارزپایا بهترین و معتبرترین صرافی ایرانی است که می‌توانید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را با کارمزد ۰.۰۰۲ خریداری کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *