آیا بیت کوین به کاهش نابرابری ثروت در جهان کمک خواهد کرد؟

  • 25 مهر 1400
  • بروزرسانی: ۳ مهر ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 4063 نفر
4.5/5 - (19 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۱۹ امتیاز)

به نظر می رسد نابرابری در سطح جهان چه درخصوص اختلاف درآمد و چه در خصوص ثروت، روز به روز بدتر می شود و با وجود تلاش های دولتها که با نیت به ظاهر خوب و به منظور مداخله به نفع محرومان صورت می گیرد، فاصله بین فقیرترین و ثروتمندترین افراد جوامع با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود.

آیا بیت کوین (و به طور کلی ارز دیجیتال) می تواند به بهبود وضعیت کمک کند؟ در حالی که منتقدان استدلال می کنند که مالکیت متمرکز BTC نقش آن را به عنوان نجات دهنده فقرا ناممکن می کند، طرفداران ارز رمز می گویند که این ارزها می توانند نقش مهمی در اصلاح شاخص ها در جهت منصفانه تر داشته باشد.

در واقع ، دست اندرکاران این صنعت که با Cryptonews.com گفت و گو کرده اند، استدلال می کنند که خرید و فروش بیت کوین مزایای زیادی را به دلیل از بین بردن واسطه ها دارد و این امر، به جلوگیری از چاپ بیش از حد پول و صعود تورم، منجر می شود. البته، همه کسانی که در زمینه رمز ارز فعالند، معتقد نیستند که بیت کوین تا حد زیادی “نابرابری” را حل می کند (در میان سایر مشکلات) اما بیشتر آنان تأیید می کنند که این ارزها پتانسیل بالایی برای انتقال ثروت به نسل های جوان و همچنین جلوگیری از تأثیرات کانتیلون دارد که  وال استریت و دیگر مراکز مالی از آن بهره می برند.

Samson Mow ، مدیر ارشد استراتژی Blockstream شک ندارد که بیت کوین عمدتاً به دلیل عرضه ثابت  ۲۱ میلیون بیت کوین می تواند به رفع نابرابری کمک کند. او می گوید: «نابرابری یک مشکل بزرگ است و بیت کوین این مشکل را برطرف می کند. بسیاری از کشورها از دلار آمریکا به عنوان واحد پول خود استفاده می کنند اما هنگامی که چاپ کننده پول [فدرال رزرو آمریکا] برای حل مشکلاتش پول چاپ می کند، این کشورها و شهروندانشان هیچ فایده ای نمی برند»

او به طور خاص استدلال می کند که چاپ پول- که در پی بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ و همه گیری فعلی کووید۱۹ رایج شده است- از جهاتی از به نفع عموم مردم است ولی با این حال، وقتی مردم جهان از سیستم پولی تجاری (فیات) خارج می شوند و بیت کوین را انتخاب می کنند، دیگر نمی توان با سیاست های پولی آنها را تحت فشار گذاشت.

برخی دیگر از فعالان این صنعت معتقدند سیاست پولی فعلی به طور نامتناسبی به نفع نخبگان و افراد ثروتمند است و ممکن است بیت کوین به عنوان وزنه مقابل این جریان، عمل کند. به عنوان مثال، جیمی سانگ، نویسنده و آموزگار حوزه بیت کوین موافق است که نابرابری فرصت ها یک مشکل بزرگ در جهان امروز است و بیت کوین – اما نه لزوماً اکثر آلت کوین ها- می تواند یک راه حل برای این مشکل باشد.

او می گوید: “اثرات کانتیلون به طور طبیعی عامل مهمی در ایجاد نابرابری فرصت ها است زیرا فقط افراد متصل به قدرت یا ثروتمندان خیلی بزرگ می توانند نرخ بهره بسیار پایین یا یارانه دریافت کنند. بیت کوین اثرات کانتیلون را حذف می کند بنابراین فکر می کنم که حداقل آن مورد از بی عدالتی را برطرف می کند. “

این اثر اساساً به این معناست که چاپ پول به نفع برخی از افراد است، در حالی که به دیگران آسیب می رساند.

سایر دست اندرکاران ارز دیجیتال به مکانیسم های دیگری اشاره می کنند که نشان می دهد رمز ارز می تواند به کاهش نابرابری کمک کند.

” اکنون که هرکسی که دارای تلفن هوشمند است می تواند کیف پول دیجیتالی نیز داشته باشد. صرفه جویی، سرمایه گذاری و ایجاد نمونه کارها بدون نیاز به پیچیدگی های سیستم مالی رسمی بسیار آسان تر خواهد بود. ” بنیانگذار eToro همچنین به دو عامل دیگر اشاره می کند که ممکن است به واسطه آنها ارز دیجیتال در کاهش نابرابری مالی نقش داشته باشد ، که بیشتر آنها حول کاهش موانع مشارکت در سیستم مالی می چرخد.

او خاطرنشان می کند که ارزها و دارایی های دیجیتالی باعث جذابیت بیشتر منابع مالی برای نسل جوان شده است.چیزی که به آنها کمک می کند تا زودتر سرمایه گذاری و دارایی هایی ایجاد کنند که به مرور زمان ارزشش افزایش می یابد.

به طور کلی ، لو کرنر ، تحلیلگر اصلی Quantum Economics خاطرنشان می کند که بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده بخاطر از بین بردن واسطه ها و حل مشکلات مالی بیشتر به نفع جامعه است.

برخی از مفسران معتقدند بیت کوین و ارزهای دیجیتالی ممکن است به تسهیل انتقال ثروت از جمعیت های ثروتمند به افراد کم اقبال کمک کند.

جی هائو ، مدیرعامل OKEx ، گفت: کسانی که از رمزارزهای اولیه استفاده می کردند ، سودهای متعددی را تجربه کردند و ما به طور فعال شاهد یکی از بزرگترین رویدادهای خلق و انتقال ثروت در تاریخ جهان هستیم.

کسب ثروت با بیت کوین

چنین انتقال ثروتی به طور بالقوه می تواند به یکی از دو روش انجام شود:

از آنجا که نسل های جوان تمایل بیشتری به پذیرش رمز ارز دارند ، ممکن است با هزینه سرمایه گذاران قدیمی که بعدتر با سبد خریدشان به جمع می پیوندند، سود ببرند چرا که رمزنگاری موانع مشارکت را از بین می برد.

همانطور که یونی آسیا اظهار می کند، حدود ۱.۷ میلیارد از جمعیت جهان در هیچ بانکی عضو نیستند، در حالی که ۵.۵ میلیارد نفر فاقد حساب بانکی خرده فروشی هستند و این مشکل هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته تأثیرگذار است.

برای آسیا ، دگرگونی ناشی از ارزهای دیجیتال این است که  “(ارز دیجیتال) می تواند انواع جدیدی از جریان پول ایجاد کند و راه حل هایی را برای رفع نابرابری ایجاد کند که قبلاً امکان پذیر نبوده است.” به نظر او درآمد پایه جهانی ممکن است در اقتصاد غیر متمرکز به یک مفهوم امکان پذیر تبدیل شود  زیرا eToro از GoodDollar.org حمایت می کند و کمپین قدیمی آن استفاده از فناوری بلاک چین برای تأمین درآمد اولیه ۳۰۰۰۰۰ نفر در بیش از ۱۸۰ کشور جهان است.

بیت کوین از نگاهی دیگر

البته ، همه معتقد نیستند بیت کوین به کاهش نابرابری کمک می کند و حتی برخی از فعالان این صنعت به همکاران خود توصیه می کنند که از پتانسیل ارزهای دیجیتال دراین زمینه خیلی هیجان زده نشوند.

دیوید جرارد ، تحلیل گر حوزه رمز ارزها حتی فراتر از این انتقاد هم پیش می رود و معتقد است ترویج کنندگان بیت کوین به مشکل نابرابری (و همچنین بسیاری از مسائل دیگر) دامن زده اند ولی با افتخار اعلام کرده اند که بیت کوین این مشکل را برطرف می کند! بدون اینکه هیچ برنامه منسجمی برای رفع عملی این مشکل ارائه کنند.

بیت کوین از نگاهی دیگر

وی می گوید: “اساساً غیرممکن است که بیت کوین در کاهش نابرابری مفید باشد. بیت کوین  پولی است که برای خدمت به یک هدف سیاسی ایجاد شده است: پولی که از کنترل دولتها خارج است، با این اعتقاد که سرمایه داری کاملاً مهار نشده برای جهان مفید است. “

جرارد استدلال می کند که عدم محدودیت در سرمایه داری به طور معمول دلیل اصلی افزایش نابرابری است و بیت کوین محدودیت های بیشتری را نیز بر می دارد.

“بیت کوین صراحتاً برای افزایش  رفتاری طراحی شده است که نابرابری را بدتر می کند. من فکر می کنم سازندگان بیت کوین  بیشتر از هر چیز به دارایی های خود فکر می کنند. “

مشکل دیگر تمرکز مالکیت است. اگرچه فعالان صنعت ارز دیجیتال با این مسئله موافقند و معتقدند با گذشت زمان این تمرکز کاهش خواهد یافت، برای Yoni Assia ، این مسأله نشان دهنده یک طبقه دارایی (Asset Class)  در مراحل اولیه زندگی افراد است تا یک مشکل سیستمیک: “من فکر می کنم نگاه به روند مهم تر است. بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان در حال حاضر دارای ارز دیجیتال هستند و پذیرش سریعترین رشد را در بازارهای نوظهور از جمله آفریقا شاهدیم که از خدمات مالی رایج دنیای معاصر، برخوردار نیستند. “

وی البته در پایان نتیجه می گیرد: “این فضا بدون مسائل مربوط به تمرکز ثروت نیست اما جایگزینی برای سیستم موجود است، موانع کمتری برای ورود دارد و زمینه بازی را برای تعداد بیشتری از شرکت کنندگان فراهم می کند. در نهایت ، این سیستم انحصاری سیستم مالی سنتی را می شکند و این خود یک شاهکار بزرگ است. “

برای خرید و فروش بیت کوین وارد صرافی ارز دیجیتال ارزپایا شوید

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *