بیت کوین کور چیست؟ +Bitcoin Core چگونه کار می‌کند؟

 • 17 شهریور 1401
 • بروزرسانی: ۳ مهر ۱۴۰۱
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 2357 نفر
5/5 - (9 امتیاز)
۵/۵ - (۹ امتیاز)

اطلاعات تراکنش‌ها و داده‌های موجود در شبکه بیت کوین کاملا در دسترس است و همه می‌توانند این اطلاعات را در اختیار داشته باشند. بیت کوین کور مشهورترین نرم ‌افزار برای اتصال به شبکه بیت کوین و راه‌اندازی یک نود در شبکه است. این نرم‌ افزار متن‌ باز بوده و تمامی اطلاعات و کدهای مورد استفاده در آن شفاف است. همچنین تغییر در این نرم افزار نیاز به تایید اکثریت کاربران شبکه دارد. بیت کوین کور در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد.

بیت کوین کور (Bitcoin Core) چیست؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید اطلاعات موجود در شبکه بیت کوین را دریافت کنید؟ انجام این کار بسیار ساده است. می‌توانید نرم‌ افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) را دانلود و اجرا کنید. پس از آن تمامی اطلاعات موجود در شبکه را در اختیار خواهید داشت. این نرم افزار کلاینت شبکه بیت کوین است که برای دریافت اطلاعات موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌ افزار کدی متن باز دارد و همه می‌توانند آن را ببینند، نظر بدهند و در تغییرات شبکه سهیم باشند.

کد بیت کوین از سال ۲۰۰۹ اجرا شد و مانند هر نرم افزار دیگری نیاز به رفع باگ و ارتقا داشت. به افرادی که نقش توسعه نرم ‌افزار بیت کوین را بر عهده می‌گیرند، توسعه‌دهندگان بیت کوین کور گفته می‌شود. اولین توسعه‌دهنده Bitcoin Core، ساتوشی ناکاموتو بود. وی تا اواخر ۲۰۱۰ به این کار مشغول بود و به یکباره ناپدید شد. از آن زمان، توسعه‌دهندگان زیادی وارد شبکه شدند و به مراقبت و ارتقا شبکه بیت کوین پرداختند. با توجه به اینکه ساتوشی ناکاموتو ورژن اصلی بیت کوین کور را به صورت متن باز منتشر کرد، از زمان پیدایش بیت کوین تا کنون، شاهد فعالیت توسعه‌دهندگان بوده‌ایم. این افراد رهبر یا مدیر مشخصی ندارند و فعالیت خود را در اقصی نقاط جهان به صورت غیر متمرکز انجام می‌دهند. نکته جالب اینکه بسیاری از این توسعه‌دهندگان مانند ساتوشی ناکاموتو ناشناس هستند.

البته درست است که هر فردی می‌تواند پیشنهاد خود را در مورد تغییر شبکه ارائه کند، اما Bitcoin Core تمامی پیشنهادات موجود در شبکه را نمی‌پذیرد. تصور کنید هر کس با هر سطح دانش و مهارتی بخواهد به دلخواه خود شبکه را تغییر دهد، در چنین حالتی اصطلاحا سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و شبکه کارایی نخواهد داشت. در عوض جامعه فعال در شبکه بیت کوین، نظرهای پیشنهادی را بررسی می‌کنند. هر کس می‌تواند در بررسی سهیم باشد و در نهایت، بر اساس اجماع تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شوند. پس از آنکه جامعه این نرم افزار تغییرات مورد نظر را پذیرفت، عده‌ای از توسعه‌دهندگان آن‌ها را اعمال می‌کنند. توسعه‌دهندگان با سابقه کاری خود توانسته‌اند اعتماد شبکه را جلب کنند اما در صورتی که از این اعتماد سوء استفاده کنند و تغییرات شبکه را به درستی اعمال نکنند، نودها می‌توانند از ورژن قبلی بیت کوین کور استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مطالب مربوط به بیت کوین علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله هاوینگ بیت کوین را نیز مطالعه کنید.

آیا Bitcoin Core و Bitcoin یکی هستند؟

پس از آنکه به این سوال پاسخ دادیم که بیت کوین کور چیست و ماهیت آن را فهمیدیم، بیایید یک سری واژه‌ها را تفکیک کنیم. زمانی که ما در مورد بیت کوین صحبت می‌کنیم منظور ارز دیجیتالی است که قیمتش تغییر می‌کند و سرمایه‌گذاران به خرید و فروش آن مشغول هستند. اما زمانی که در مورد نرم افزار Bitcoin Core صحبت می‌کنیم منظور نرم افزار بلاک چینی پشت بیت کوین است.

اما چرا برخی از افراد بیت کوین و بیت کوین کور را یکی می‌دانستند؟ در سال ۲۰۰۹ یعنی زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به دنیا معرفی کرد، توسعه‌دهندگان، ارز دیجیتال بیت کوین را با نماد bitcoin و کلاینت و نرم افزار بیت کوین را با حرف اول بزرگ به صورت Bitcoin می‌نوشتند. این موضوع بعدها در شبکه دردسرساز شد و گوین اندرسن (Gavin Andresen) پیشنهاد داد تا به جای استفاده از نام بیت کوین برای شبکه و کلاینت بیت کوین، از نرم افزار Bitcoin Core استفاده شود. به همین سادگی تمامی سوء‌ تفاهم‌های موجود برطرف شد.

Bitcoin Core چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین کور چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین کور کلاینتی است که طبق پروتکل بیت کوین اجرا می‌شود. نرم افزار کلاینت Bitcoin Core را می‌توانید به سادگی از سایت www.bitcoin.org دانلود کنید. اما پیش از دانلود بیت کوین کور می‌بایست این را بدانید که Bitcoin Core تمامی اطلاعات موجود در شبکه را در دل خود دارد. بنابراین شما با دانلود این نرم‌ افزار تبدیل به یک نود کامل در شبکه خواهید شد و تمامی اطلاعات موجود در شبکه و تراکنش‌های انجام شده از سال ۲۰۰۹ را خواهید داشت. فقط این نکته را فراموش نکنید که حجم داده‌های مورد نظر در زمان نگارش مقاله بیش از ۴۲۰ گیگابایت است و هر ماه افزایش می‌یابد. پس اگر تمایل دارید اطلاعات شبکه را به طور کامل داشته باشید، حسابی هارد کامپیوتر خود را خالی کنید.

Bitcoin Core یک کیف پول هم دارد. در صورتی که تمایل دارید بالاترین سطح از امنیت را برای تراکنش‌های خود داشته باشید می‌توانید از این کیف پول استفاده کنید. البته توجه کنید آپدیت اطلاعات اولیه کیف پول بیت کوین کور، چند روز زمان می‌برد. این کیف پول به هیچ وجه به کاربران مبتدی توصیه نمی‌شود. اما اگر جزء کاربران حرفه‌ای بازار رمز ارزها هستید و اصرار به استفاده از کیف پول بیت کوین کور دارید، ۴۲۰ گیگابایت فضا در کامپیوتر خود خالی کنید و این کیف پول را نصب کنید.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه این مطلب، مقاله سختی شبکه که در بحث استخراج مبحث بسیار مهمی است را نیز مطالعه کنید.

نحوه استخراج با بیت کوین کور

استخراج بیت کوین در اوایل راه‌اندازی شبکه هزینه زیادی نداشت و استخراج‌کننده‌ها می‌توانستند با کامپیوترهای شخصی این کار را انجام دهند. بعدها استقبال مردم از سراسر دنیا کار را دشوار کرد و دیگر کسب سود از طریق استخراج با کامپیوترهای شخصی امکان پذیر نبود. از سال ۲۰۱۶ کیف پول بیت کوین کور قابلیت استخراج انفرادی از طریق دستگاه کامپیوتر را از گزینه‌های خود حذف کرد. اما برای استخراج بیت کوین با نرم افزار Bitcoin Core با نسخه‌های قدیمی‌تر می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد نرم افزار بیت کوین کور شوید.
 • کیف پول بیت کوین کور را با رمز دلخواه خود ایجاد کنید.
 • از بخش Help گزینه Debug Window را انتخاب کنید.
 • تب کنسول را انتخاب کنید.
 • فرمان Setgenerate true 1 را تایپ کنید.
 • در این لحظه کامپیوتر شما به کاوش در شبکه بیت کوین و استخراج می‌پردازد. هر زمان که قصد داشتید تا به فرآیند استخراج خاتمه دهید، فرمان setgenerate false را تایپ کنید.

البته لازم به ذکر است که ماین بیت کوین با کامپیوتر شخصی نه تنها هیچ سوددهی ندارد بلکه می‌تواند باعث آسیب به کامپیوتر شما شود. ماین این ارز دیجیتال فقط با ماینر امکان پذیر است.

نکته: اگر علاقه دارید تا با نحوه استخراج بیت کوین آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله آموزش استخراج بیت کوین را مطالعه کنید.

مزایای Bitcoin Core

مزایای بیت کوین کور

 • اجرای نرم ‌افزار بیت کوین کور بسیار ساده است.
 • با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به تمامی اطلاعات موجود در شبکه بیت کوین دسترسی داشته باشید.
 • کد کیف پول بیت کوین کور متن باز است.
 • تعیین کارمزد تراکنش در کیف پول‌ها عموما آزاد نیست اما با استفاده از Bitcoin Core می‌توانید هر کارمزدی را برای تراکنش تعیین کنید.

معایب بیت کوین کور

 • حجم اطلاعاتی که کاربران می‌بایست دانلود کنند، زیاد است. بیش از ۴۲۰ گیگابایت فضا برای راه اندازی نود نیاز است.
 • در صورتی که سرعت نت پایین باشد، نرم افزار کارایی خود را از دست می‌دهد.
 • آنتی‌ ویروس‌ها برخی از اطلاعات موجود در بلاک چین را به عنوان ویروس شناسایی می‌کنند.
 • استفاده از بیت کوین کور برای افراد تازه‌ کار دشوار است.
 • بیت کوین کور بر روی گوشی‌های موبایلی اجرا نمی‌شود.

آیا بیت کوین کور امن است؟

بیت کوین کور یکی از امن‌ترین کیف‌ پول‌های مورد استفاده در شبکه بیت کوین است. اما مشکل اساسی در مورد امنیت کیف پول‌ها به خود نرم افزار برنمی‌گردد. بلکه چالش امنیت برای فعالین رمز ارزی، کامپیوتر مورد استفاده است. در صورتی که امنیت کامپیوتر خود را حفظ نکنید، بیت کوین کور یا سایر کیف پول‌ها، نمی‌توانند امنیت دارایی شما را حفظ کنند؛ بنابراین مهم‌ترین نکته در کار کردن با کیف پول این نرم افزار، استفاده از آنتی ویروس و اقدامات لازم  جهت جلوگیری از هک سیستم است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به موضوع هک کیف پول علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله هک کیف پول ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

سوالات متداول

بیت کوین کور چیست؟

نرم افزاری است که از آن را بدست آوردن اطلاعات موجود در شبکه بیت کوین استفاده می‌شود.

مزایای Bitcoin Core چیست؟

متن باز بودن کیف پول این نرم افزار و رابط کاربری ساده را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین مزایای این نرم افزار معرفی کنیم.

این نرم افزار چه معایبی دارد؟

عدم کارایی در سرعت پایین نت و حجم بسیار بالای مورد نیاز برای دریافت اطلاعات را می‌توانیم به عنوان مهمترین معایب نرم افزار بیت کوین کور معرفی کنیم.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید بیت کوین کدام است؟

صرافی ارزپایا با کارمزد معاملاتی کم، سرعت و امنیت بالا و پشتیبانی ۲۴ ساعته بهترین انتخاب برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

ثبت نام در ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

شما می‌توانید در کمتر از یک ساعت حساب کاربری خود را در ارزپایا فعال کنید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *