بعد از خداحافظی بایننس با ایرانیان مراقب سودجویان و کلاهبرداران باشید

 • 25 شهریور 1400
 • بروزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۰
 • بدون نظر
 • 10 دقیقه
 • 584 نفر
4.5/5 - (2 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

بایننس صرافی آنلاین ارزدیجیتال است که یکی از مهمترین نام ها در حوزه رمزارزهاست. این صرافی ارزدیجیتال خارجی چندی پیش مقررات سختگیرانه خود درباره کشورهای تحت تحریم را تشدید کرد که عملا باعث خداحافظی بایننس با ایرانیان خواهد شد.

در این مطلب درباره این رویداد و ادعاهایی که این روزها در فضای مجازی درباره دور زدن تحریم بایننس منتشر می شود، اطلاعات مفیدی به شما خواهیم داد.

نقاط قوت و ضعف بایننس چیست؟

بایننس یک صرافی آنلاین ارزدییجتال است که چانگ پنگ ژائو آن را راه اندازی کرد. آقای ژائو پیش از تاسیس بایننس، شرکت فیوژن سیستم را در حوزه فناوری اطلاعات و مالی ایجاد کرده بود. بایننس نخست کار خود را از چین شروع کرد ولی بعدتر دفترش را به جزیره مالت منتقل کرد. شش ماه پس از راه‌اندازی بایننس، مجله فوربز فهرستی از ثروتمندترین افراد موثر در ارزهای دیجیتال را منتشر کرد که ژائو در صدر این فهرست قرار گرفت. او توانست خیلی زود بایننس را به بالاترین میزان داد و ستد روزانه ارزهای دیجیتال برساند. این صرافی محبوبیت خود را به خاطر خدمات تبدیل رمزارزها به یکدیگر به دست آورده است و از سال ۲۰۱۷ به بزرگ ترین صرافی ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است.

مهمترین نقاط قوت بایننس که آن را در صدر صرافی های ارز دیجیتال جهان قرار داده است اینهاست:

 • کارمزد کمتر نسبت به سایر صرافی ها
 • دادن تخفیف برای استفاده از بایننس کوین (BNB) درپرداخت ها
 • امنیت بالا
 • گزینه‌های ترید بسیار
 • پشتیبانی از صدها ارزدیجیتال
 • روش‌های متنوع پرداخت و پشتیبانی کم نظیر.

البته این صرافی نقاط ضعفی هم دارد از جمله اینکه کار با سایت آن برای خیلی از کاربران سخت است و حداقل مبلغ لازم برای داد و ستد در آن، ده دلار است.

البته در کنار اذعان به امنیت بالای بایننس، باید گفت که حتی همین سایت هم از دستبرد هکرها در امان نبوده است و در ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی این شرکت اعتراف کرد که هکرها توانسته‌اند از یک رخنه امنیتی استفاده کنند و ۷ هزار بیت کوین به ارزش ۴۰ میلیون دلار (در آن مقطع زمانی) را سرقت کنند. آقای ژائو که قبلا ذکرخیرش در همین مطلب آمد، از این مشکل امنیتی ابراز تاسف کرد و گفت هکرها از روش و متدهای مختلفی برای این سرقت استفاده کرده‌اند. این هکرهای سمج توانسته بودند با مجموعه ای از خرابکاری از جمله حملات فیشینگ، جعل، ویروس و سایر حملات توانسته‌اند از سدهای امنیتی این صرافی به ترتیبی گذر کنند که بایننس مجبور شد این مشکلات را جبران کند.

محدودیت های بایننس تشدید شد

صرافی بایننس در اطلاعیه‌ای که اواخر مرداد ماه امسال منتشر شد، اعلام کرد به منظور انطباق با استانداردهای جهانی، تمام کاربران را به احراز هویت ملزم می‌ کند.

این تصمیم بایننس به دلیل فشارهای مقامات قانون‌گذار امور مالی در سراسر جهان و هشدارهای نهادهای نظارتی گرفته شده است. نهادهای یادشده به صرافی بایننس هشدار داده‌ بودند که برای ادامه فعالیت خود باید مجوز دریافت کند و از مقررات مربوط به مبارزه با پول‌شویی و پیش‌گیری از جرایم مالی پیروی کند. بایننس نخست همکاری با شرکت تحلیل بلاک‌چین سایفرتریس (CypherTrace) آغاز کرد تا بتواند فعالیت‌های خود را با قانون انتقال اطلاعات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تطبیق دهد. در مرحله بعد، بایننس سعی کرد با کاهش سقف برداشت حساب‌های احراز هویت‌نشده، کاربران را به انجام احراز هویت تشویق کند و نهایتا تصمیم گرفت که همه کاربران باید مراحل احراز هویت را طی کنند.

بر اساس این اطلاعیه، همه کاربران جدید صرافی به منظور استفاده از خدمات و محصولات این صرافی، از این لحظه به بعد ملزم به احراز هویت سطح Intermediate خواهند بود و حساب کاربران کنونی صرافی بایننس که احراز هویت سطح متوسط (Intermediate) خود را تکمیل نکرده باشند به withdraw Only تغییر خواهد کرد. با این تغییرات، تمامی سرویس‌های کاربران به برداشت دارایی، کنسل کردن سفارش، بستن پوزیشن‌ها و بازخرید محدود خواهد شد تا زمانی که احراز هویت خود را با ارائه مدارک شناسایی تکمیل کنند. این تغییرات در چند مرحله تا ۲۷ مهر برای همه کاربران اعمال خواهد شد. بایننس این اقدامات را به منظور حمایت از قوانین ضد پولشویی (AML) و احراز هویت کاربران (KYC) انجام می‌دهد.

این محدودیت ها منجر به ایجاد مشکلات بیشتری برای کاربران ایرانی بایننس خواهد شد چرا که با توجه به تحریم بودن کاربران ایرانی در صرافی بایننس، دیگر استفاده از سرویس‌های این صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان مقدور نخواهد بود. به عبارت دیگر فعلا دارایی کاربران در خطر نخواهد بود و کاربران ایرانی در صورت ارائه مدارک هویتی به بایننس، امکان برداشت دارایی خود را خواهند داشت اما دیگر امکان استفاده از خدمات آن را نخواهند داشت.

در این شرایط، افراد و گروه هایی هستند که وعده احراز هویت در صرافی بایننس می‌دهند و درخصوص روش های احراز هویت به کاربران قول های جذابی می دهند.

دور زدن بایننس با احراز هویت جعلی

اگر شما در حوزه ارز دیجیتال فعال باشید، حتما از زمانی که اطلاعیه بایننس منتشر شده است، چندین و چند آگهی و تبلیغ برای دور زدن محدودیت های بایننس مشاهده کرده اید. این آگهی ها از شیوه هایی مانند احراز هویت Basic، استفاده از VPN، فروش اکانت وریفاری شده (احراز هویت شده)، تغییر مکان از روی گوگل مپ و روش هایی مانند آن، استفاده می کنند و کاربران را برای استفاده از خدمات مورد ادعای خود تحریک می کنند.

این افراد رسما با استفاده از روش های غیرقانونی مانند ساخت کارت هویت و گذرنامه جعلی یا متعلق به افراد غیر، به قول خودشان اکانت وریفای شده را به شما تحویل می دهند و از شما پول های هنگفت می گیرند و حتی به شما در این مورد تضمین هم می دهند.

همه این روش ها، شیوه هایی برای فریب دادن بایننس است. در حقیقت شما پولی به افراد جاعل می پردازید که بایننس را فریب بدهند و شما را فرد دیگری جا بزنند که در جایی غیر از ایران زندگی می کند. شاید دوست نداشته باشید اما باید با این واقعیت رو به رو شوید که همه این وعده ها و روش ها در حقیقت کلاهبرداری است و صد البته هیچ تضمینی هم برای موفقیت آن وجود ندارد.

به این نکته توجه داشته باشید که وقتی بایننس وارد این عرصه شده است که جلوی کاربران احراز هویت نشده را خواهد گرفت، با جدیت و قاطعیت تصمیم خود را اجرا خواهد کرد تا به مقامات دارای صلاحیت نشان دهد در جلوگیری از پولشویی و حمایت مالی از تروریسم، جدی است. به همین دلیل بایننس به روشنی و صراحت تاکید کرده است که هرگاه به این نتیجه برسد که کاربری اطلاعات غلط ارائه داده است، این اجازه را برای خود محفوظ می داند که دارایی او را به صورت کامل بلوکه کند.

صرافی بایننس همچنین هشدار داده است که برای راستی آزمایی و بررسی کاربران خود از شرکت‌های متخصص کمک خواهد گرفت و به این ترتیب هرگونه اقدامی برای فریب بایننس با ریسک بسیار بالایی همراه است.

به خاطر داشته باشید که صرافی بایننس خودش هم می داند با اعمال این سختگیری ها شمار زیادی از مشتریانش را از دست خواهد داد اما اینکه امروز به این کار راضی شده است، به دلیل فشارهای شدیدی بوده است که بر این صرافی وارد شده است. برخی از کاربران ایرانی بعد از بایننس به صرافی های دیگری مانند کوینکس، کوکوین، اوکی اکس و دیگر  صرافی‌های متمرکز خارجی روی آورده اند که در حال حاضر با ایرانی‌ها مشکلی ندارند اما باید توجه داشته باشید این فشار و سختگیری فقط به بایننس محدود نخواهد شد و دیگر صرافی های ارز دیجیتال متمرکز هم درگیر این ماجرا خواهند شد.

چه جایگزینی بعد از خداحافظی بایننس با ایرانیان وجود دارد؟

اما حالا این سوال برای بسیاری از فعالان حوزه ارز دیجیتال در ایران پیش می آید که پس از خداحافظی بایننس با ایرانیان، صرافی های متمرکز خارجی دیگر هم دیر یا زود به آن خواهند پیوست و روش هایی که به عنوان ساخت اکانت احراز هویت شده معرفی می شود، با ریسک بسیاری همراه است، کاربران ایرانی چه گزینه هایی در پیش رو دارند؟ یک روش این است که به صرافی‌های غیرمتمرکز روی بیاورید چرا که در این روش دیگر کسی نمی‌تواند شما را تحریم کند اما به هرحال صرافی غیرمتمرکز مشکلاتی دارد و بسیاری از کاربران ترجیحشان این است که از صرافی متمرکز استفاده کنند.

پیس بینی کارشناسان این است که پس از انتشار اطلاعیه بایننس برای احراز هویت، بسیاری از ایرانی‌های فعال در ارز دیجیتال ترجیح می دهند که سرمایه خود را به صرافی‌های ایرانی انتقال ‌دهند، بنابراین در کوتاه مدت صرافی های ایرانی تعداد رمزارزهای بیشتری را پیشتیبانی می کنند و بنابراین بیش از پیش قدرت می گیرند چرا که صرافی های ایرانی نسبت به صرافی های خارجی گزینه مطمئن‌تری محسوب می‌شود و با توجه به اینکه مشکلی هم از نظر قانونی ندارند، به نظر می‌رسد استفاده از آن ها مناسب باشد.

پس بهترین گزینه برای حضور و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال، برای کاربران ایرانی این است که به جای اینکه پولشان را به جیب جاعلان و کلاهبرداران بریزند و ریسک مسدود شدن کامل دارایی هایشان را به جان بخرند، به دنبال یک صرافی آنلاین ارز دیجیتال ایرانی مطمئن باشند. صرافی هایی مانند ارزپایا که دارای سابقه ای قابل توجه در حوزه خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هستند و امنیت، پیشتبانی ۲۴ ساعته و تنوع در ارزهای ارائه شده را در کارنامه خود دارند، می توانند گزینه خوبی برای جایگزینی صرافی های خارجی مانند بایننس باشند.

مقاله روش های کلاهبرداری ارز های دیجیتال را بخوانید تا سرتان کلاه نرود.

سوالات متداول

دلیل اینکه صرافی بایننس درباره اکانت های احراز هویت نشده سختگیری می کند چیست؟

بایننس اعلام کرد به منظور انطباق با استانداردهای جهانی، تمام کاربران را به احراز هویت ملزم می‌ کند. این تصمیم به دلیل فشارهای مقامات قانون‌گذار امور مالی در سراسر جهان و هشدارهای نهادهای نظارتی گرفته شده است. نهادهای یادشده به صرافی بایننس هشدار داده‌ بودند که برای ادامه فعالیت خود باید مجوز دریافت کند و از مقررات مربوط به مبارزه با پول‌شویی و پیش‌گیری از جرایم مالی پیروی کند.

استفاده از روش هایی که به عنوان ساخت اکانت برای بایننس رایج شده است، چه خطری دارد؟

برخی افراد با استفاده از روش های غیرقانونی مدعی هستند که اکانت وریفای شده را به شما تحویل می دهند و حتی به شما در این مورد تضمین هم می دهند. همه این روش ها شیوه هایی برای فریب دادن بایننس و در حقیقت کلاهبرداری است.

بایننس به صراحت تاکید کرده است که هرگاه به این نتیجه برسد که کاربری اطلاعات غلط ارائه داده است، این اجازه را برای خود محفوظ می داند که دارایی او را به صورت کامل بلوکه کند.

 آیا پس از خداحافظی بایننس با ایرانیان، صرافی های خارجی ارزهای دیجیتال دیگر برای ایرانیان امن است؟

برخی از کاربران ایرانی بعد از بایننس به صرافی های دیگری مانند کوینکس، کوکوین ،اوکی اکس و دیگر صرافی‌های متمرکز خارجی روی آورده اند که در حال حاضر با ایرانی‌ها مشکلی ندارند اما باید توجه داشته باشید این فشار و سختگیری فقط به بایننس محدود نخواهد شد و دیگر صرافی های ارز دیجیتال متمرکز هم مجبور خواهند شد اکانت های احراز هویت نشده را ببندند.

 بهترین گزینه برای حضور در بازار ارزهای دیجیتال، پس از خداحافظی بایننس با کاربران ایرانی چیست؟

بهترین گزینه برای کاربران ایرانی این است که به جای اینکه ریسک مسدود شدن کامل دارایی هایشان را به جان بخرند، به دنبال یک صرافی آنلاین ایرانی ارزدیجیتال مطمئن مانند ارزپایا باشند که امنیت، پیشتبانی ۲۴ ساعته و تنوع در ارزهای ارائه شده را در کارنامه خود دارند.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *