با روش های کلاهبرداری ارز دیجیتال آشنا شویم تا در دام نیفتیم

  • 8 شهریور 1400
  • بروزرسانی: ۱۶ فروردین ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 11 دقیقه
  • 2451 نفر
4/5 - (4 امتیاز)
۴/۵ - (۴ امتیاز)

کلاهبرداری در خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از شیوه های مختلف و متعددی صورت می‌گیرد که در این نوشتار قصد داریم به برخی از مهمترین روش های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال بپردازیم.

بازار پر جنب و جوش ارزهای دیجیتال بخصوص بیت کوین، باعث شده است علاوه بر کسانی که به صورت آشکار و از روش های قابل اعتماد و ردیابی، به داد و ستد و خرید و فروش ارزهای دیجیتال مشغولند؛ افرادی که با روش هایی چون تقلب و کلاهبرداری نیز درصدد کسب درآمد هستند، کم نباشند.

طرح پانزی چیست؟

طرح پانزی (Ponzi) یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری بخصوص در حوزه ارز دیجیتال است. نام کلاهبرداری پانزی از اسم چارلز پانزی آمریکایی نشات گرفته است که با استفاده از این روش در سال ۱۹۲۰ هزاران دلار به جیب زد. در این روش کلاهبرداران سعی می کنند طمع شما را به کسب سود آن هم به صورت تضمینی با نرخ سود ثابت ماهانه بالا، برانگیزند. این سرمایه گذاری البته وسوسه کننده است اما در حقیقت آنها از جیب افرادی دیگر مانند خود شما، مدتی به شما سود می دهند و بعد ناگهان غیب می شوند. شرکت‌های پانزی تمرکز خود را بر جذب مشتریان جدید می‌گذارند چرا که برای پرداخت سود به مشتریان، نیازمند مشتری جدید هستند. زمانی که جذب سرمایه گذار جدید دشوار شد و یا درخواست مشتریان فعلی برای برداشت پول‌هایشان زیاد شد، شرکت‌های پانزی از هم می‌پاشند.

طرح پانزی ارز دیجیتال

همچنان که گفتیم وعده سود قطعی و پایدار بدون آسیب دیدن با وضعیت تلاطم بازار و ادعای ریسک کم سرمایه گذاری، مهمترین شاخص های کلاهبرداران پانزی است. علاوه بر این عدم ثبت پروژه ها، نداشتن مجوزهای لازم، نبود رسید رسمی در ازای سرمایه گذاری، ابهام در چگونگی برداشت پول و نامشخص بودن استراتژی‌های سرمایه گذاری از مهمترین نشانه هایی است که باید شما را به تله کلاهبرداری پانزی مشکوک کند.

در خرید و فروش بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر همیشه ریسک سرمایه گذاری وجود دارد و اگر کسی مدعی شد تضمینی در قبال سرمایه گذاری ارزهای دیجیتالی سود ناشی از آنها می دهد، به وعده هایش مشکوک شوید. برای آشنایی با ارزهای دیجیتال خوب مقاله بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری را بخوانید.

برای آشنایی با روش کلاهبرداری پامپ و دامپ بر روی لینک کلیک کنید.

استخراج بیت کوین با موبایل و تلگرام واقعیت دارد؟

شاید شما هم در شبکه های اجتماعی با این پیام رو به رو شده باشید: «با ربات تلگرام بیت کوین استخراج کنید و ثروتمند شوید» قبول کنید که خیلی وسوسه کننده است که همچنان که در تلگرام مشغول چت کردن یا مرور خبرهای کانالهای تلگرام هستید، بیت کوین هم استخراج کنید و لحظه به لحظه بر ثروتتان افزوده شود. وسوسه کننده است اما خوب خیالی بیش نیست. برای آموزش استخراج بیت کوین در ایران به مقاله مربوطه در مجله ارزپایا مراجعه کنید.

واقعیت پشت ماجرای این ربات‌ها این است که گروهی از سیستم و امکانات شما می خواهند برای خود سود ایجاد کنند یعنی در حقیقت با عضویت در این کانال ها تنها به سازندگان ربات‌ها سود می‌رسانید. خود تلگرام هم این ربات‌ها را شناسایی کرده و به عنوان کلاهبردار آنها را مسدود کرده است ولی کلاهبرداران از ناآگاهی مردم استفاده می کنند و با نام های جدید و وعده های جذاب کارشان را ادامه می دهند.

واقعیت این است که امکان استخراج بیت کوین از طریق رایانه های خانگی از دیدگاه نظری وجود دارد اما در واقعیت، استخراج بیت کوین تنها توسط دستگاه‌های بسیار قدرتمند سخت افزاری تولید می‌شود و استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با استفاده از گوشی، کامپیوتر شخصی و خصوصا ربات های تلگرامی، توهمی بیش نیست!

 دریافت بیت کوین رایگان یک وعده کلاهبرداران

یکی دیگر از شیوه های کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال با استفاده از عطش مردم برای دریافت ارز دیجیتال را می توان در آگهی هایی با مضمون « دریافت بیت کوین رایگان» مشاهده کرد. دراین شیوه، ادعا می شود در صورتی که ۰.۱ بیت کوین به آدرس مشخصی ارسال کنید، ۰.۲ بیت کوین (دوبرابر) دریافت خواهید کرد. حتی برای جلب اعتماد بیشتر، چند حساب جعلی هم به تبلیغ زیر این پست ها پرداخته، ادعا می کنند که به همین روش ارز دیجیتال دریافت کرده‌اند.

روش های کلاهبرداری ارز دیجیتال

ارسال بیت کوین رایگان در زمانی دور و ابتدای راه افتادن ارز دیجیتال، رایج بوده است و هدف از این کار که در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، انجام می شده، آشنا کردن مردم با مفاهیمی مانند ارزدیجیتال و بیت کوین بوده است. توجه داشته باشید که در آن زمان ارزش بیت کوین بسیار اندک بوده است اما امروزه هر واحد این رمز ارز ده‌ها هزار دلار ارزش دارد. جای این پرسش هست که در این دوره چرا کسی باید به همین راحتی بیت کوین رایگان به کسی بدهد؟

واقعیت این است که بیشتر مواردی که به شما مژده دریافت بیت کوین رایگان می دهند، به دنبال سوء‌ استفاده و کلاهبرداری هستند. درست است که این سایت ها و گروه ها از شما پول دریافت نمی کنند اما با روش‌های مختلف مانند ایجاد صفحات تقلبی، ترویج نرم‌افزارهای مخرب و … کاربر را هک می‌کنند و یا از طریق فیشینگ(که درباره آن توضیح خواهیم داد)، اطلاعات حساس افراد را به دست آورند.

کلاهبرداری از طریق استخراج ابری

یکی دیگر از روش‌های رایج کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، ایجاد سایت‌های استخراج ابری (Cloud Mining) است و برای درک درست این روش، ابتدا لازم است اطلاعاتی درباره «استخراج ابری» داشته باشیم.

استخراج ابری، روشی است برای استخراج رمز ارزها بدون نیاز مستقیم به خرید، پیاده سازی و اجرای نرم افزار های مورد نیاز یک دستگاه یا مزرعه استخراج. شرکت‌های استخراج ابری تمام فرآیند های فنی و زیرساختی راه اندازی و نگهداری یک مزرعه استخراج ارز های دیجیتال را انجام می دهند و در نهایت قدرت پردازش یا به طور خاص دستگاه های به کار گرفته شده را اجاره می دهند. به این صورت تمام افراد بدون داشتن نگرانی از نظر داشتن دانش فنی یا دسترسی به برق مناسب می‌توانند به استخراج رمز ارز اقدام کنند.

برخی شرکت های جعلی با نام شرکت های استخراج ابری، ایجاد شده اند که به اسم استخراج ارز دیجیتال از علاقه مندان به سرمایه گذاری در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری می کنند. این شرکت ها، از علاقه مندان پول دریافت می کنند اما واقعیت این است که شرکتی درکار نیست و پول افراد را بالا می کشند.

برای اینکه در دام کلاهبرداران سایت‌های استخراج ابری نیفتید، در صورتی که تبلیغاتی در این خصوص دیدید، به این موارد دقت کنید: اگر با یک شرکت واقعی و فعال روبه رو باشید، اطلاعات آن پنهان و رازآلود نیست. سعی کنید به دنبال اطلاعات شرکت و دست اندرکاران آن مانند مدیر عامل یا مدیر فنی در اینترنت یا شبکه های اجتماعی بگردید، اگر اطلاعاتی در مورد آن شرکت در صفحه‌ی شخصی آنها یافت نشد، با کلاهبرداری روبه‌رو هستید. همچنین نام دامنه سایت را در سایت‌های بررسی دامنه وارد کنید. همچنین توجه داشته باشید که این شرکت های جعلی اغلب از روش هایی مانند ادعای دادن سود قطعی و چند برابر کردن سرمایه افراد استفاده می کنند که همچنان که پیشتر گفتیم این ادعاها غیرواقعی است.

کیف پول های تقلبی ارز دیجیتال

یکی از روش های دیگر کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال، ایجاد نسخه جعلی کیف پول ارز دیجیتال یا والت است. شناخت این کیف پول های مجازی جعلی گاهی خیلی هم ساده نیست، چنانکه چندی پیش در گوگل پلی یک نسخه تقلبی از MyEtherWallet قرار داده شده بود که کلید خصوصی کاربران را به سرقت می برد. پیش از این نسخه های جعلی ابزار تبادل ارز مجازی «بایننس» و کیف پول جعلی Trezor نیز به گوگل پلی راه پیدا کرده بودند. برای اینکه بدانید خطر در این خصوص چقدر جدی است یادآوری این نکته لازم است که در ماه مه سال ۲۰۲۰ ، یک محقق امنیت سایبری موفق به کشف ۲۲ برنامه مخرب شد که از سرویس های مشهور و بزرگ کیف پول ارز دیجیتالی تقلید می کردند.

کلاهبرداری از طریق ارز دیجیتال

کلاهبرداران با جعل کردن این کیف پول ها، دارایی های دیجیتال کاربران را می‌دزدند و دیگر دست مال باختگان به جایی هم بند نیست.

اگر می خواهید کیف پول ارز دیجیتال معتبری داشته باشید، بهترین روش این است که برای نصب نسخه اصلی کیف پول به سایت رسمی آن کیف پول بروید و از آنجا به گوگل پلی وصل شوید و والت مورد نظر را دانلود کنید.

برای حفظ ایمنی کیف پول دیجیتال همیشه از یک اتصال امن اینترنت استفاده کنید و مراقب سرویس‌های آنلاین باشید، از آنتی ویروس‌های به‌روز بهره ببرید و وارد هرلینکی که برایتان می فرستند، نشوید. ایجاد نسخه پشتیبان برای کیف پول دیجیتال، تعریف گذرواژه قدرتمند و حفظ و نگهداشت آن، در کنار استفاده از کیف پول سخت‌افزاری با امنیت بسیار بالا و سهولت استفاده را فراموش نکنید.

بهترین راهی که می تواند در خرید و فروش ارزهای دیجیتال به شما کمک کند، استفاده از سامانه‌های صرافی آنلاین بخصوص سایت های باسابقه و دارای اعتبار در بازار ارز دیجیتال مانند ارزپایاست که از نظر امنیت و کارمزد، کم رقیب است و خیال شما را بابت مشکلات امنیتی راحت می کند.

فیشینگ و انواع صفحات جعلی

فیشینگ یکی از متداول ترین روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است. فیشینگ مخفف عبارت Password Harvesting Fishing به معنای رمزگیری یا برداشت کلمه عبور است که در آن رمز عبور و اطلاعات بانکی کابران به سرقت می رود.

در این روش کاربر اطلاعات و مشخصات شخصی یا بانکی خود را در صفحه وب سایت جعلی قرار می دهد و کلاهبرداران از این اطلاعات برای اخاذی یا سوء استفاده های مالی استفاده می کنند.

بیشتر حملات فیشینگ در اینترنت از طریق درگاه های آنلاین جعلی، ایمیل های دارای بد افزار و پیام هایی در شبکه های اجتماعی،انجام می شود.

همچنین ممکن است در صورت اتصال به وای فای عمومی، دچار حملات فیشینگ و سرقت اطلاعات کاربری شوید. ممکن است برخی از کسانی که درباره ارزدیجیتال و خرید و فروش آن تبلیغات می کنند، از همین صفحات جعلی استفاده کنند و از این طریق به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند یا سعی کنند با فریب شما، کیف پول دیجیتال تان را هک کنند.

مهمترین راه های شناسایی و مقابله با فیشینگ اینترنتی، بررسی و حصول اطمینان از هر آدرس یا صفحه ای است که از آن استفاده می کنید. مثلا آدرس درگاه بانکی که برای پرداخت پول برای خرید محصولات مختلف از اینترنت را بررسی کنید و در آدرس اینترنتی حتما به دنبال غلط‌های املایی و کلمات نامفهوم بگردید، همچنین شروع نشانی اینترنتی را بررسی کنید تا مطمئن شوید با عبارت https آغاز شده باشد. در خریدهایتان سعی کنید از سامانه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی استفاده کنید.

یک راه قابل اطمینان، رفرش کردن یا دوباره اجرا کردن صفحه درگاه پرداخت است. معمولا با رفرش کردن باید اعداد و ارقام موجود در قسمت شماره گیری شماره حساب تغییر کند. در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاد، این صفحه جعلی است.

همچنین به روزرسانی آپدیت نرم افزارها از طریق مراجعه به فروشگاه های معتبر مانند گوگل پلی و اپ استور، باعث می شود فیشینگ از طریق نرم افزارهای مخرب به حداقل برسد.

استفاده از از رمز عبور قوی شامل از اعداد و حروف بزرگ و کوچک و دو مرحله ای راه بسیار مهمی برای افزایش امنیت اطلاعات و جلوگیری از فیشینگ اینترنتی است.

توصیه مهم ما به استفاده کنندگان از کیف پول های ارز دیجیتال این است که هرگز کلید خصوصی کیف‌پول خود را به سایتی ندهید و در تشخیص محصول و فروشنده‌ای که قصد دارد ارز دیجیتالی را به شما بدهد دقت کنید و هنگام معامله با ارزهای دیجیتال محتاط باشید.

برای آشنایی با کلید خصوصی و عمومی به مقاله مربوطه در مجله ارزپایا مراجعه کنید.

پرسش های متداول

کلاهبرداری پانزی چیست؟

طرح پانزی (Ponzi) یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری در ارزهای دیجیتال است. در این روش کلاهبرداران سعی می کنند، طمع شما را به کسب سود آن هم به صورت تضمینی با نرخ سود ثابت ماهانه بالا، برانگیزند. این سرمایه گذاری البته وسوسه کننده است اما در حقیقت آنها از جیب افرادی دیگر مانند خود شما، مدتی به شما سود می دهند و بعد ناگهان غیب می شوند.

فیشینگ به چه نوع کلاهبرداری گفته می شود؟

فیشینگ به معنای رمزگیری یا برداشت کلمه عبور است که در آن رمز عبور و اطلاعات بانکی کابران به سرقت می رود. در این روش کاربر اطلاعات و مشخصات شخصی یا بانکی خود را در صفحه وب سایت جعلی قرار می دهد و کلاهبرداران از این اطلاعات برای اخاذی یا سوء استفاده های مالی استفاده می کنند.

کلاهبرداری از  طریق استخراج ابری چگونه ممکن است؟

شرکت‌های استخراج ابری تمام فرآیند های فنی و زیرساختی راه اندازی و نگهداری یک مزرعه استخراج ارز های دیجیتال را انجام می دهند و در نهایت قدرت پردازش یا به طور خاص دستگاه های به کار گرفته شده را اجاره می دهند. برخی شرکت های جعلی با نام شرکت های استخراج ابری، ایجاد شده اند که به اسم استخراج ارز دیجیتال کلاهبرداری می کنند. این شرکت ها، از علاقه مندان پول دریافت می کنند اما واقعیت این است که شرکتی درکار نیست و پول افراد را بالا می کشند.

آیا استخراج بیت کوین با موبایل و تلگرام واقعیت دارد؟

واقعیت این است که استخراج بیت کوین از طریق رایانه های خانگی از دیدگاه نظری وجود دارد اما در واقعیت، استخراج بیت کوین تنها توسط دستگاه‌های بسیار قدرتمند سخت افزاری تولید می‌شود و استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با استفاده از گوشی، کامپیوتر شخصی و  خصوصا ربات های تلگرامی، توهمی بیش نیست!

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *