آشنایی با انواع رمزارزها / کدام ارز دیجیتال را بخریم؟

  • 24 خرداد 1400
  • بروزرسانی: ۱۴ دی ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 1013 نفر
5/5 - (4 امتیاز)
۵/۵ - (۴ امتیاز)

آشنایی با انواع رمز ارزها

از سال ۲۰۰۹ که ساتوشی ناکاماتو رمز ارز بیت کوین را در بستر بلاک چین معرفی کرد انواع مختلفی از رمزارزها به‌ وجود آمده است به طوری که تا کنون بیش از ۵۰۰۰ رمزارز مختلف در صرافی های آنلاین معرفی شده‌اند.

در این مقاله قصد داریم انواع رمز ارز را معرفی کرده و سپس توصیه هایی در خصوص سرمایه گذاری بر روی این رمزارزها ارائه دهیم.

برای آشنایی بهتر با ارزدیجیتال بهتر است تا با مفاهیم این حوزه بیشتر آشنا شویم که در ادامه به بحث در این خصوص می‌پردازیم.

بلاک چین چیست؟

اگر بخواهیم بلاک چین را با یک زبان ساده تشریح کنیم بلاک چین یک شبکه دسته بندی و ثبت اطلاعات است که اطلاعات در این شبکه به صورت رمزنگاری شده قرار گرفته است، بنابراین امکان حذف و دستکاری اطلاعات در شبکه بلاک چین وجود ندارد. همچنین اطلاعات شبکه بلاک چین در بلوک هایی که به صورت زنجیری به یک دیگر متصل شده اند ذخیره شده و بین همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود.

بلاکچین و رمز ارز

رمزارز چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

هر پولی که به صورت الکترونیکی تعریف شده و وجود فیزیکی و کاغذی نداشته باشد را می توان یک ارزدیجیتال نامید، حال رمزارز نیز یک نوع ارز دیجیتال است و تفاوت آن با سایر پول های الکترونیکی آن است که به صورت رمز نگاری در بستر شبکه بلاک چین در اختیار دیگران قرار می گیرد. حال که با مفهوم رمزارز ها بهتر آشنا شدیم انواع آنها را بررسی می کنیم.

انواع رمز ارز

به طور کلی رمزارزها را می توان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد. دسته اول کوین ها هستند مانند بیت کوین، اتریوم ، لایت کوین و …. دسته دوم توکن ها هستند. توکن ها مانند ترون و تتر.

کوین ها را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد: بیت کوین و آلت کوین؛ هر کوین را که بعد از بیت­کوین بوجود آمده است را آلت کوین می گویند. اما تفاوت توکن ها و کوین در چیست، در ادامه به این مساله می پردازیم.

انواع رمز ارز

تفاوت کوین ها و توکن ها چیست؟

کوین ها مانند بیت کوین بر روی شبکه بلاک چین اختصاصی خود هستند اما توکن ها شبکه اختصاصی مستقل ندارند و از بلاک چین دیگر کوین‌ها استفاده می کنند؛ این مساله بدین معنا است که هر کوین را بر روی شبکه و کیف پول اختصاصی خود باید ذخیره کرد. مثلا کیف پول بیت کوین با اتریوم متفاوت است. اما توکن ها را می توان بر روی کیف پول شبکه کوینی که بر بستر آن فعالیت می کنند ذخیره نمود؛ مثلا ترون بر روی کیف پول اتریوم ذخیره می شود.

استیبل کوین ها یکی از ارز های دیجیتال پرکاربرد

در بین ارزهای دیجیتال یک نوع از رمزارزها به نام استیبل کوین وجود دارد که قیمت آنها معمولا با ثبات است. اما چرا این رمز ارز نوسان قیمت پایینی دارند؟  قبل از توضیح استیبل کوین ها با اصطلاح پول فیات آشنا شوید. پول فیات ارز دولتی یک کشور است که پشتوانه ی فیزیکی مانند طلا نقره ندارد بلکه پشتوانه آن دولتی است که آن را صادر کرده است. ارزش پول فیات از ارتباط میان عرضه و تقاضا و ثبات دولت حاصل می‌شود و به ارزش کالای فیزیکی وابسته نیست.

ارزدیجیتال استیبل نوعی رمزارز است که ارزش آن وابسته به یک کالا یا یک ارز فیات است. درواقع آن کالا یا ارز دولتی پشتوانه کوین استیبل است. مثلا تتر دارای پشتوانه دلار است. به ازای هر تتر یک دلار ذخیره می شود. بنابراین همواره قیمت رمزارز تتر نزدیک به یک دلار است.

اما استیبل کوین ها خود به دو دسته تقسیم می شوند:

استیبل کوین های متمرکز : این رمزارزهای با ثبات دارای پشتوانه کالا یا ارز فیات هستند.

 استیبل کوین های غیر متمرکز: این کوین‌ها توسط یک ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند مانند سای که توسط اتریوم پشتیبانی می گردد.

شت کوین چیست؟

شت کوین ها نوعی از آلت کوین ها هستند که معمولا بنیاد قوی ندارند یا به عبارت دیگر بدون هیچ برنامه و پشتوانه عملیاتی ساخته شدند و طرح توسعه ای برای آنها وجود ندارد. این شت کوین ها دارای یک تیم فنی ضعیف بوده و سرمایه داران نیز از آنها حمایت نکرده اند. شت کوین بعد از ایجاد و عرضه در مارکت ارزهای دیجیتال گاهی رشد های شارپی دارند ولی حتما به صورت شارپی نیز سقوط می کنند و افراد زیادی که در خرید و فروش ارزهای دیجیتال حرفه ای نیستند ضرر خواهند کرد. FEG مثال خوبی از یک شت کوین است.

بهترین رمز ارز برای سرمایه گذاری

در این مقاله با انواع رمزارز ها و مفاهیم توکن، آلت کوین، استیبل کوین و شت کوین آشناشدید. البته تقسیم بندی های دیگری نیز برای انواع آلت کوین ها وجود دارد که در این مقاله به مهمترین آنها اشاره شد. حال سوال پیش می آید که بهتر است بر روی کدام رمزارز سرمایه گذاری کنیم؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید به صورت روزانه و در کوتاه مدت در بازار ترید کنید یا یک نگهدارنده یا به عبارتی هولدر ارز دیجیتال باشید.

اگر می خواهید ارزهای دیجیتال را به صورت کوتاه مدت خریدوفروش کنید بهتر است با تحلیل های تکنیکال در تایم فریم های مختلف آشنا باشید و اگر قصد خرید بلند مدت دارید به ارزش ذاتی، برنامه ها و تیم های عملیاتی یک ارز بیشتر توجه کنید و به عبارت دیگر آن رمزارز را تحلیل بنیادی کنید.

به طور کلی در سرمایه گذاری بر روی رمزارزها  نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  1. رمزارزی را انتخاب کنید که رنک بالاتری داشته و حداقل جز ۱۰۰ رمزارز اول باشد.
  2. هر چه ارزدیجیتال مارکت کپ (حجم و ارزش معاملات) بالاتری داشته باشد با ارزش تر است. برای دیدن رنک رمزارز و مارکت کپ آن می توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید.
  3. بر روی رمزارزهایی که شرکت های بزرگ دنیا از آنها پشتیبانی می کنند یا سهم بزرگی از آن رمزارز را دارند سرمایه گذاری کنید.
  4. به طرح های توسعه ای ارزهای دیجیتال توجه کنید.
  5. اگر تازه کار هستید هرگز شت کوین نخرید.

بنابر نکات بالا بیت کوین، اتریوم،  لایت کوین و بیت کوین کش و ترون ارزهای با بنیاد قوی برای سرمایه گذاری هستند که می توانید این ارز های دیجیتال را در صرافی آنلاین ارزپایا خرید و فروش کنید. استیبل کوین مانند تتر بیشتر به درد تبادل و معامله در بازار رمزارزها می‌خورند و مناسب برای نگه داری نیستند. البته توجه داشته باشید که کم ریسک ترین رمزارزها استیبل کوین های متمرکز مانند تتر هستند.

امیدوارم خواندن این مقاله شما را با  دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا کرده باشد.

پرسش ها:

۱- چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

به طور کلی رمزارزها را می توان به دو دسنه کلی تقسیم بندی  کرد. دسته اول کوین ها هستند مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و …. دسته دوم توکن ها هستند. توکن ها مانند ترون و تتر.

۲-تفاوت توکن و کوین چیست؟

کوین دارای شبکه بلاکچین اختصاصی است ولی توکن بر روی شبکه دیگر رمزارز ها قرار دارد.

۳-کدام ارز دیجیتال را بخریم؟

اگر می خواهید ارزهای دیجیتال را به صورت کوتاه مدت خریدوفروش کنید بهتر است با تحلیل های تکنیکال در تایم فریم های مختلف آشنا باشید و اگر قصد خرید بلند مدت دارید به ارزش ذاتی، برنامه ها و تیم های عملیاتی یک ارز بیشتر توجه کنید؛ به عبارت دیگر  آن رمزارز را تحلیل بنیادی کنید.

۴-آیا شت کوین بخریم؟

اگر تازه کار هستید هرگز شت کوین نخرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *