آشنایی با انواع رمزارزها / کدام ارز دیجیتال را بخریم؟

  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • بروزرسانی: ۲ شهریور ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 588 نفر

آشنایی با انواع رمزارز ها

از سال ۲۰۰۹ که ساتوشی ناکاماتو بیت کوین را در بستر بلاک چین معرفی کرد انواع مختلفی از رمزارزها بوجود آمده است به طوری که تا کنون بیش از ۵۰۰۰ رمزارز مختلف در صرافی های آنلاین معرفی شده اند.

در این مقاله قصد داریم انواع رمزارز ها را معرفی کرده و سپس توصیه های در خصوص سرمایه گذاری بر  روی این رمزارزها ارائه دهیم.

برای آشنای بهتر با ارزدیجیتال  بهتر است تا با مفاهیم این حوزه بهتر آشنا شویم که در ادامه به بحث در این خصوص میپردازیم .

بلاک چین چیست؟

اگر بخواهی بلاک چین را با یک زبان ساده تشریح کنیم بلاک چین یک شبکه دسته بندی و ثبت  اطلاعات است که اطلاعات در این شبکه به صورت رمز نگاری شده قرار گرفته است ، بنابراین امکان حذف و دستکاری اطلاعات شبکه بلاک چین وجود ندارد . همچنین اطلاعات شبکه بلاک چین در بلوک های که به صورت زنجیری به یک دیگر متصل شده اند ذخیره شده و بین همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود.

بلاکچین

رمزارز چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

هر پولی را که به صورت الکترونیکی تعریف کرده و وجود فیزیکی و کاغذی نداشته باشد را می توان یک ارزدیجیتال نامید ، حال رمزارز  نیز یک نوع ارز دیجیتال  است و تفاوت آن با سایر پول های الکترونیکی آن است که به صورت رمز نگاری در بستر شبکه بلاک چین در اختیار دیگران قرار می گیرد.  حال که با مفهوم رمزارز ها بهتر آشنا شدیم انواع آنها را بررسی می کنیم .

انواع رمزارزها:

به طور کلی رمزارزها را می توان به دو دسنه کلی تقسیم بندی  کرد.  دسته اول کوین ها هستند مانند بیت کون ، اتریوم ، لایت کوین و …. دسته دوم توکن ها هستند . توکن ها مانند ترون و تتر، کوین ها را می توان به دو  دسته تقسیم بندی کرد. بیت کون و آلت کوین ، هر کوین را که بعد از بیت­کوین بوجود آمده است را آلت کوین می گویند. اما تفاوت توکن ها و کوین در چیست ، در ادامه به این مساله می پردازیم.

تفاوت کوین ها و توکن ها چیست؟

کوین ها مانند بیت کوین  بر روی شبکه بلاک چین اختصاصی خود هستند اما توکن ها شبکه اختصاصی مستقل ندارند و از بلاک چین دیگر  کوین  استفاده می کنند.  این مساله بدیم معنا است که هر کوین را بر روی شبکه و کیف پول اختصاصی خود باید ذخیره کرد . مثلا کیف پول بیت کوین با اتریوم متفاوت است. اما توکن ها را می توان بر روی کیف پول شبکه کوین که بر  بستر آن فعالیت می کنند ذخیره نمود. مثلا ترون بر روی کیف پول اتریوم ذخیره می شود.

استیبل کوین ها یکی ارز های دیجیتال پرکاربرد

در بین ارزهای دیجیتال یک نوع رمزارز وجود دارد به نام استیبل کوین که قیمت آنها معمولا با ثبات است. اما چرا این رمز رز نوسان قیمت پایینی دارند . بنابراین قبل از توضیح استیبل کوین ها با اصطلاح پول فیات آشنا شوید. پول فیات  ارز دولتی یک کشور است که پشتوانه ی فیزیکی مانند طلا نقره ندارد . بلکه پشتوانه آن دولتی است که آن را صادر کرده است. ارزش پول فیات از ارتباط میان عرضه و تقاضا و ثبات دولت حاصل شده است و به ارزش کالای فیزیکی  مانند ارزش پول وابسته نیست .

ارزدیجیتال استیبل نوعی رمزارز است که ارزش آن وابسته به یک کالا یا یک ارز فیات است . درواقع آن کالا یا ارز دولتی پشتوانه کوین استیبل است. مثلا تتر دارای پشتوانه دلار است. به ازای هر تتر یک دلار ذخیره می شود. بنابراین همواره قیمت رمزارز تتر نزدیک به یک دلار است.

اما خود استیبل کوین ها خود به دو دسته تقسیم می شوند.

استیبل کوین های متمرکز : این رمزارزهای با ثبات دارای پشتوانه کالا یا ارز فیات هستند. و اما استیبل کوین های غیر متمرکز که دسته دوم محسوب می شود توسط یک ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می شوند. مانند سای که توستط اتریوم پشتیبانی می گردد.

شت کوین چیست؟

شت کوین های نوعی از آلت کوین ها هستند که معمولا بنیاد قوی ندارند . یا به عبارت دیگر  بدون هیچ برنامه و پشتوانه عملیاتی ساخته شدند. و طرح توسعه ای برای آنها وجود ندارد. این شت کوین ها دارای یک یک تیم فنی ضعیف بود و  سرمایه داران نیز از آنها حمایت نکرده اند. شت کوین بعد از ایجاد و عرضه در مارکت ارزهای دیجیتال گاهی رشد های شارپی دارند ولی حتما به صورت شارپی نیز سقوط می کنند و افراد زیادی  که در خرید فروش ارزهای دیجیتال حرفه ای نیستند ضرر خواهند کرند. برای مثال FEG یک رمزارز است.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

در این مقاله با انواع رمزارز ها آشنا شدید و در تقسیم بندی توکن ها، آلت کوین ها ، استیبل کون ها و شت کوین ها خدمتتان معرفی شد. البته تقسیم بندی های دیگری نیز برای انواع آلت کوین ها وجود دارد که در این مقاله مهمترین آنها اشاره شد. حال سوال پیش می آید بر روی کدام رمزارز سرمایه گذاری کنیم؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید به ورت روزانه  و در کوتاه مدت در بازار ترید کنید یا یک نگهدارنه یا به عبارتی هولدر ارز دیجیتال هستید.

اگر می خواهید ارزهای دیجیتال را به صورت کوتاه مدت خرید فروش کنید بهتر است با تحلیل های تکنیکال در تایم فریم ها ی مختلف آشنا باشید و اگر قصد خرید بلند مدت دارید به ارزش ذاتی ، برنامه ها و تیم های عملیاتی یک ارز بیشتر توجه کنید به عبارت دیگر  آن رمزارز را تحلیل بنیادی کنید.  اما به طور کلی در سرمایه گذاری بر روی رمزارزها  نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  1. رمزارزی را انتخاب کنید که رنک بالاتری داشته و حداقل جز ۱۰۰ رمزارز اول است.
  2. هر چه ارزدیجیتال مارکت کپ (حجم و ارزش معاملات) بالاتری داشته باشد با ارزش تر است. برای دیدن رنک رمزارز و مارکت کپ آن می توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید.
  3. بر روی رمزارزهای که شرکت های بزرگ دنیا از آنها پشتیبانی می کنند یا سهم بزرگی از آن رمزارز دارند سرمایه گذاری کنید.
  4. به طرح های توسعه ای ارزهای دیجیتال توجه کنید.
  5. اگر تازه کار هستید هرگز شت کوین نخرید.

بنابر نکات بالا بیت کوین، اتریوم ،  لایت کوین و بیت کوین کش و ترون ارزهای با بنیاد قوی برای سرمایه گذاری هستند ، شما می توانید این ارز های دیجیتال را در صرافی ارزپایا خرید و فروش کنید.. استیبل کوین مانند تتر بیشتر به در تبادل و معامله در بازار رمزارزها میخورند و مناسب برای نگه داری نیستند. هر چند کم ریسک ترین رمزارزها استیبل کوین های متمرکز مانند تتر هستند.

امیدوارم خواندن این مقاله شما را با  دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا کرده باشد.

پرسش ها:

۱- چند نوع ارز دیجیتال داریم؟

به طور کلی رمزارزها را می توان به دو دسنه کلی تقسیم بندی  کرد.  دسته اول کوین ها هستند مانند بیت کون ، اتریوم ، لایت کوین و …. دسته دوم توکن ها هستند . توکن ها مانند ترون و تتر

۲-تفاوت توکن و کوین چیست؟

کوین دارای شبکه بلاکچین اختصاصی است ولی توکن بر روی شبکه دیگر رمزارز ها قرار دارد.

۳-کدام ارز دیجیتال را بخریم؟

اگر می خواهید ارزهای دیجیتال را به صورت کوتاه مدت خرید فروش کنید بهتر است با تحلیل های تکنیکال در تایم فریم ها ی مختلف آشنا باشید و اگر قصد خرید بلند مدت دارید به ارزش ذاتی ، برنامه ها و تیم های عملیاتی یک ارز بیشتر توجه کنید به عبارت دیگر  آن رمزارز را تحلیل بنیادی کنید.

۴-آیا شت کوین بخریم؟

اگر تازه کار هستید هرگز شت کوین نخرید.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *