نماد سایت وبلاگ ارزپایا

فومو در ارز دیجیتال چیست؟

فومو fomo
۴.۵/۵ - (۲۸ امتیاز)

قیمت‌ها به سرعت افزایش می‌یایند و شما برای جا نماندن از بازار، شروع به خرید می‌کنید؟ هیج ارزی نخریده‌اید و با هر بار افزایش قیمت ارزها احساس بدی پیدا می‌کنید؟ تصور می‌کنید همه دارند در این بازار سود می‌کنند به غیر از شما؟ بله! شما دچار فومو (Fear of missing out) شده‌اید.

همه ما در طول زندگی حداقل یک‌بار تجربه داشته‌ایم که به دلیل اضطراب از دست دادن یا عقب ماندن از دیگران، چیزی را خریداری کرده و در آخر ضرر زیادی متحمل شده‌ایم. اغلب موارد نیز آن را در زمان نامناسب فروخته و ضرر خود را بیشتر می‌کنیم. این ویژگی، فومو نام دارد. فومو نه‌تنها در زندگی شخصی بلکه در بازار ارزهای دیجیتال نیز بسیار رایج است. فومو می‌تواند در بازار ارز‌های دیجیتال ضررهای زیادی را به سرمایه گذاران وارد کند. در ادامه قصد داریم تا بیشتر این موضوع را بررسی کنیم.

فومو (FOMO) چیست؟

عبارت فومو به معنای ترس از دست دادن است. فرد مبتلا به سندروم فومو به دلیل ترس از دست دادن فرصت‌های رویایی خود، اقدامات شتاب‌زده انجام می‌دهد. فومو لزوما مربوط به بازارهای مالی و خرید و فروش دارایی‌ها نیست. این مفهوم را با بیان مثالی ساده عنوان می‌کنیم تا مفهوم آن برای شما روشن‌تر شود. تصور کنید شما در اینستاگرام یک استوری گذاشته‌اید، اگر در زمانی که از گوشی خود فاصله دارید، مدام به این فکر کنید که آیا کسی به استوری شما پاسخ داده یا خیر؟ شما مبتلا به فومو شده‌اید. زیرا شما ترس از دست دادن، پیام‌هایی که برای شما ارسال شده است، را دارید. جالب اینجاست که حتی مشخص نیست که کسی برای شما پیامی ارسال کرده باشد. در واقع اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام طوری طراحی شده‌اند که فومو را در کاربر تشدید کرده و باعث شوند کاربر بیشتر از اپلیکیشن استفاده کند.

فومو در بازار ارز دیجیتال چیست؟

اما مفهوم فومو در بازار ارزهای دیجیتال با مسائل اجتماعی کمی تفاوت دارد. در این زمینه، فومو به حالتی گفته می‌شود که در آن سرمایه‌گذار تصور می‌کند فرصت‌های سرمایه گذاری را از دست می‌دهد. به‌نوعی با ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری، تصمیمات شتاب‌زده و نادرست گرفته، و ضررهای مالی زیادی را برای خود رقم می‌زند. فومو احساسی مقطعی است که پس از فروکش کردن، از بین می‌رود.

به دلیل رشد بازار ارزهای دیجیتال در چند سال گذشته، متأسفانه این بازار به یکی از بازارهای مستعد ایجاد سندروم فومو، تبدیل شده است. زیرا در حال حاضر، افراد بسیار زیادی هستند که از ترس بالارفتن قیمت ارز، مانند سایر قیمت‌ها، هراس دارند که نکند از کسب سود عقب بمانند. همین امر موجب می‌شود تا سیلی از نقدینگی شتاب‌زده، وارد بازار هر یک از ارزها شده و نرخ به‌صورت کاذب رشد کند. فومو، یکی از عوامل اصلی ایجاد حباب در قیمت‌ها است.

آیا فومو تنها در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می شود؟

خیر. عبارت فومو تنها مختص بازار ارزهای دیجیتال نیست. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، افراد می‌توانند در مسائل اجتماعی و زندگی روزمره خود، درگیر فومو شوند. فومو یک احساس رایج است که نه‌تنها در بازارهای مالی وجود دارد بلکه می‌تواند کل زندگی فرد را دربرگرفته، و آسایش او را سلب کند. تا جایی که در زندگی مدرن امروزی، فومو به یکی از چالش‌های اصلی تبدیل شده است.

تفاوت فاد و فومو

فاد به معنای عدم اطمینان یا شک است. در واقع پایه اصلی فاد و فومو ترس است. اما این دو با یکدیگر متفاوت هستند. فومو ترسی است که سرچشمه آن خود مردم می باشند و بر اثر افزایش احساسات سرمایه گذاران و معامله گران به وجود می‌آید. اما فاد ترسی است که از اخبار، افراد و رسانه ها سرچشمه می‌گیرد. فومو می‌تواند باعث رشد قیمت‌ها و فاد موجب کاهش قیمت‌ها شود.

 

فومو (FOMO) با جومو (JOMO) چه تفاوتی دارد؟

اما در مقابل فاد و فومو واژه جومو (Joy of Missing out) قرار دارد. می‌توان گفت: جومو متضاد فومو، و به معنای لذت از دست دادن است. می‌توان گفت: افراد مطابق جومو، اقدامی را بر می‌گزینند که از انجام آن‌ها لذت می‌برند. در واقع افراد مبتلا به فومو به دنبال این هستند که چه چیزهایی را ممکن است از دست بدهند. اما افرادی که مطابق با جومو رفتار می‌کنند، فقط جویای خوشحالی در زندگی خود هستند و به مسائل دیگر اهمیت نمی‌دهند. آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال بدون ترس ازدست‌دادن فرصت‌ها، تصمیمات درستی می‌گیرند.

دلیل ایجاد فومو در بازار ارز دیجیتال چیست؟

فومو می‌تواند به دلایل مختلفی در بازار ارز دیجیتال به وجود آید. برخی از این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

برخی افراد که در معاملات ارزهای دیجیتال خود سودهای زیادی به دست می‌آورند، گمان می‌کنند که این سودها دائمی هستند. همین تصور موجب می‌شود تا وارد معاملات جدیدی شوند و تلاش کنند تا فرصت‌های احتمالی خود را از دست ندهند. اما این در حالی است که سودهای به‌دست‌آمده همیشگی نیستند.

اخبار و شایعات می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد فومو در ارزهای دیجیتال باشد. شایعات می‌تواند احساسات ازدست‌دادن فرصت‌های طلایی را تشدید نماید.

بازار ارزهای دیجیتال مدام در حال نوسان است. درنتیجه معامله گران به خریدوفروش تشویق می‌شوند تا فرصت‌های خیالی خود را از دست ندهند.

راهکار مقابله با فومو چیست؟

متاسفانه نتایج آمارها بیانگر گرفتار بودن بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال به فومو است. اما راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند به این افراد برای مقابله با فومو کمک کند:

گفتار نهایی

حس ترس از دست دادن یا همان FOMO موجب می‌شود تا فرد خود را در موقعیتی فرض کند که تنها ناشی از توهم است. همین عامل است که سبب می‌شود فرد سرمایه‌گذار در زمینه ارزهای دیجیتال، متحمل ضررهای هنگفتی شود. توصیه می‌کنیم که برای سرمایه‌گذاری در این زمینه اطلاعات لازم را کسب، و سپس اقدام کنید. هرگز بدون دانش و اطلاعات کافی وارد بازار ارزهای دیجیتال نشوید. صرافی ارزپایا، در تلاش است با تولید محتوای کاربردی و جامع، شما را در راه سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال همراهی کند.

سوالات متداول

فومو در ارز دیجیتال چیست؟

فومو  در بازار ارزهای دیجیتال به حالتی گفته می‌شود که در آن سرمایه‌گذار تصور می‌کند فرصت‌های سرمایه گذاری را از دست می‌دهد. به‌نوعی با ترس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری، تصمیمات شتاب‌زده و نادرست گرفته، و ضررهای مالی زیادی را برای خود رقم می‌زند.

تفاوت فاد و فومو در چیست؟

پایه اصلی فاد و فومو ترس است؛ با این تفاوت که فومو ترسی است که سرچشمه آن خود مردم می باشند و بر اثر افزایش احساسات سرمایه گذاران و معامله گران به وجود می‌آید، اما فاد ترسی است که از اخبار، افراد و رسانه ها سرچشمه می‌گیرد. فومو می‌تواند باعث رشد قیمت‌ها و فاد موجب کاهش قیمت‌ها شود.

خروج از نسخه موبایل