نماد سایت وبلاگ صرافی ارزپایا

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست و چرا مهم است؟

وایت پیپر ارز دیجیتال
۴.۶/۵ - (۳۹ امتیاز)

برای راه‌اندازی هر پروژه یا تولید هر محصول، سندی ارائه می‌شود که در آن مختصری از نحوه تولید محصول، مشکلی که محصول برای حل آن ساخته شده و روش استفاده از محصول ارائه می‌شود. به این سند وایت پیپر یا White paper گفته می‌شود. در فارسی این سند با اسامی سپید نامه، مقاله سپید یا مقاله سفید شناخته شده است.

ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هر ارز دیجیتال، مشابه پروژه‌ای است که برای حل یک مشکل خاص به وجود می‌آید؛ بنابراین باید سندی را در قالب PDF منتشر کرده و نحوه عملکرد خود را شرح دهد. این سند، حاوی اطلاعاتی درباره محصول است که توسط شرکت سازنده محصول منتشر می‌شود.

شرکت‌ها یا افرادی که تصمیم به ایجاد یک ارز دیجیتال می‌گیرند؛ می‌توانند از وایت پیپر ارز دیجیتال، به‌عنوان وسیله‌ای برای سنجیدن واکنش دولت‌ها و افکارعمومی استفاده کنند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند در وایت پیپر خود، اطلاعاتی را بگنجانند که سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری در آن پروژه کند. در بین ارزهای دیجیتال، معمولا شت کوین ها وایت پیپر بسیار زیادی دارند و همین موضوع باعث می‌شود که خرید آنها ایده خوبی نباشد.

با مطالعه وایت پیپیر یک ارز دیجیتال، می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی درباره توکن و اهداف آن بدست آورید. به این صورت می‌توانید میزان ارزش یک کوین برای سرمایه گذاری را تخمین بزنید. صرافی ارزپایا، یکی از صرافی‌های معتبر ایرانی است که بهترین ارزهای دیجیتال که وایت پیپر قوی ارائه کرده‌اند را لیست کرده است و شما می‌توانید تمام این ارزها را با کارمزد ۰.۰۰۲ خریداری کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

اهمیت مطالعه وایت پیپر

اگر قصد سرمایه‌‌گذاری روی یک ارز دیجیتال را داشته باشید، مطالعه وایت پیپر آن به شما کمک می‌کند که دیدی بهتر راجع به توانایی‌ها و کاربردهای آن ارز پیدا کنید. وایت پیپر یا مقاله سپید ارز دیجیتال، به شما می‌گوید که چقدر می‌توانید روی آن ارز حساب باز کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که وایت پیپر هر ارز را شرکت سازنده آن ارز می‌نویسد؛ پس نمی‌توان انتظار داشت که در مورد تمام نواقص و مشکلات موجود بر سر راه ارز، صادقانه توضیح داده باشد.

موارد زیر، نکاتی هستند که با خواندن وایت پیپر رمزارزها می‌توانید از آن‌ها مطلع شوید:

پروژه دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

پروژه اتریوم، قراردادهای هوشمند را به کاربران خود ارائه داده و پروژه سوشی سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز است. به همین ترتیب، هر پروژه ارز دیجیتال باید برای ارائه خدماتی به کاربران خود به وجود آمده باشد. امروزه دیگر پروژه‌هایی که صرفا به‌عنوان یک پول مجازی در نظر گرفته می‌شوند؛ طرف‌داران زیادی ندارند. چرا که جامعه ارزهای دیجیتال، به دنبال حل مشکلات با استفاده از فناوری بلاک چین و واردکردن ارزهای دیجیتال به تمامی جنبه‌های زندگی انسان‌ها است؛ بنابراین، برای درک ارزشمندی یک ارز دیجیتال، در وایت پیپر آن به دنبال خدماتی که آن ارز به کاربرانش ارائه می‌دهد بگردید. هرچه خدمات ارائه شده باارزش‌تر باشند، آینده پروژه روشن‌تر و قیمت توکن آن بیشتر خواهد بود.

هدف از ایجاد ارز، حل چه مشکلی است؟

این مبحث نیز به‌نوعی وابسته به مبحث قبلی است. کاری که یک پلتفرم ارز دیجیتال انجام می‌دهد قاعدتا باید در راستای حل یک مشکل باشد. این مشکل معمولا در وایت‌پیپرها آمده است و شما برای اینکه دید دقیقی نسبت به ارزش آن ارز به دست بیاورید، بهتر است مشکل مطرح شده را به‌دقت بررسی کنید. آیا کاری که پلتفرم ارز دیجیتال انجام می‌دهد می‌تواند مشکل را به طور کامل برطرف کند؟ آیا مشکل مطرح شده یک مشکل واقعی است؟

شاید مسخره به نظر برسد اما بسیاری از پروژه‌های ارزهای دیجیتال، صرفا به وجود می‌آیند که به وجود آمده باشند! آن‌ها در وایت پیپر خود به مشکلاتی اشاره می‌کنند که درواقع وجود ندارند یا اگر وجود دارند، بسیار کم‌اهمیت هستند. چنین ارزهایی معمولا عمر زیادی نخواهند داشت و پس از مدتی فراموش خواهند شد.

اطلاعات مربوط به توکن ها در وایت پیپر

پس از مشخص ‌شدن هدف از ایجاد یک پروژه ارز دیجیتال، نوبت به بررسی توکن آن می‌رسد. در مورد بررسی توکن‌ها، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

هرچه توکن دارای ویژگی‌های کاربردی بیشتری باشد طبیعتا ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. برای مثال، ارز اتر در شبکه اتریوم، برای پرداخت گس استفاده می‌شود. همچنین بسیاری از پلتفرم‌هایی که روی شبکه اتریوم بنا شده‌اند نیز از توکن اتر در شبکه خود استفاده می‌کنند. همین کاربرد وسیع باعث شده است که اتریوم، دومین ارز دیجیتال برتر دنیا باشد و خرید اتریوم یک گزینه بسیار جذاب برای سرمایه گذاری باشد.

این ویژگی برای پیش‌بینی رشد قیمت توکن بسیار مهم است. توکن‌هایی با عرضه محدود کمیاب هستند و طبق قانون عرضه و تقاضا، قیمت‌ آن‌ها هم‌زمان با کم‌شدن عرضه و افزایش تقاضا، افزایش خواهد یافت. بیت کوین یکی از ارزهایی است که عرضه محدودی دارد و همین موضوع باعث شده که خرید بیت کوین بسیار جذاب باشد. در نقطه مقابل، توکن‌هایی که عرضه نامحدود دارند؛ بسیار بیشتر در معرض خطر ازدست‌دادن ارزش خود هستند.

در وایت پیپر رمزارزها، به دنبال یافتن الگوی پخش شدن توکن‌ها باشید. معمولا سازندگان ارزهای دیجیتال، درصدی از توکن‌ها را به تیم توسعه‌دهنده، درصدی را به سرمایه‌گذاران پروژه و باقی‌مانده را به کاربران اختصاص می‌دهند.

مراقب پروژه‌هایی که بخش اعظم توکن‌ها را برای خود برمی‌دارند باشید!

اگر در مقاله سپید ارز دیجیتال، اطلاعاتی راجع به صرافی‌هایی که ارز را لیست کرده‌اند وجود داشته باشد؛ مطالعه آن بسیار مفید است. هرچه صرافی‌های بزرگ‌تر و معتبرتری توکن‌های پروژه را لیست کرده باشند؛ پروژه ارز دیجیتال از اعتبار بالاتری برخوردار است. علاوه بر این، خریدوفروش توکن موردنظر نیز آسان‌تر بوده و در نتیجه حجم معاملات و قیمت توکن افزایش پیدا خواهد کرد.

اطلاعات مربوط به آینده ارز دیجیتال معمولا تحت عنوان نقشه راه یا Road map در وایت پیپر نوشته می‌شوند. این نقشه به شما می‌گوید که وضعیت ارز در آینده چه خواهد شد و تیم توسعه‌دهنده آن، چه برنامه‌هایی برای توسعه و پیشبرد پروژه خود دارند. ممکن است توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال نقشه راه خود را بسیار خوش‌بینانه بنویسند. این شما هستید که باید با جمع‌آوری اطلاعات درست، وضعیت ارز را در آینده پیش‌بینی کنید.

اطلاعات منتشر شده در وایت پیپر بیت کوین

وایت پیپر بیت کوین برخلاف مقاله سفید برخی از ارزها بسیار ساده نوشته شده است. این مقاله ۹ صفحه‌ای در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و در آن به سیستم مالی و غیرمتمرکزی اشاره شده است که بر اساس فناوری بلاک چین عمل می‌کند. این ایده در سال ۲۰۰۸ از آن جهت اهمیت داشت که دنیا درگیر بحران مالی و رکود اقتصادی شدیدی شده بود.

وایت پیپر بیت کوین در ابتدا با یک مقدمه کوتاه آغاز شده و پس از آن تحت ۱۲ عنوان مختلف طبقه‌بندی می‌شود. در این مقدمه، بیت کوین یک سیستم پرداخت آنلاین معرفی می‌شود که مشکلات سیستم‌های مالی سنتی را ندارد. بزرگ‌ترین مشکل سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک‌ها و پلتفرم‌هایی مانند PayPal، نحوه اداره متمرکز آن‌ها است. در حالی که بیت کوین با ایجاد یک سیستم مبتنی بر بلاک چین (رمزنگاری شده)، لزوم اعتماد به هر سازمان یا نهادی را از بین می‌برد و افراد می‌توانند مستقیما با یکدیگر معامله کنند.

از صفحه دوم تا نهم وایت پیپر، ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) به توصیف اجزای مختلف شبکه بیت کوین می‌پردازد و ارتباط هر یک از آن‌ها را شرح می‌دهد. برای مثال ساتوشی در صفحه سوم وایت پیپر، پروتکل Proof Of Work (POW) را توصیف می‌کند. طبق این پروتکل، ماینرها (استخراج کنندگان) وظیفه ایجاد بلوک در شبکه بیت کوین را برعهده دارند و در ازای این خدمت، مقدار مشخصی بیت کوین دریافت می‌کنند. برای مشاهده متن کامل وایت پیپر می‌توانید وارد سایت https://bitcoin.org/ شوید.

دلایل ایجاد یک وایت پیپر

وایت پیپرها، پیش از به ‌وجود آمدن ارزهای دیجیتال وجود داشته‌اند. هدف از نوشتن یک وایت پیپر، توضیح دقیق اهداف، نحوه عملکرد و آینده یک پروژه است. وایت پیپر ارز دیجیتال، با هدف معرفی یک پروژه ارز دیجیتال، جذب سرمایه‌گذار و تشویق افراد به خرید و نگه‌داری توکن‌ها نوشته می‌شود.

بخش های مختلف یک وایت ‌پیپر

در تمام وایت‌ پیپرها از یک قالب خاص برای معرفی محصول استفاده نشده است. اما معمولا یک وایت پیپر از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود:‌

سخن پایانی

در این مقاله، اطلاعات جامع و مختصری از وایت پیپر یا مقاله سفید ارز دیجیتال ارائه شد. به طور خلاصه می‌توان گفت که یک وایت پیپر جامع و سازمان‌بندی شده نشان‌دهنده یک تیم حرفه‌ای است و وایت پیپری که از مطالب کپی شده و پراکنده استفاده کرده است را می‌توان نشان‌دهنده یک تیم ضعیف یا حتی یک پروژه کلاهبرداری دانست. ایجاد این مدل از توکن ها، یکی از روش های کلاهبرداری در ارز دیجیتال است.

تجربه شما در استفاده از وایت پیپر‌ها چیست؟ می‌توانید تجارب، نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر معمولا یک فایل PDF است که اطلاعات بسیار کاملی را درباره توکن و کوین مورد نظر در اختیار شما می‌گذارد.

مطالعه وایت پیپر چه اهمیتی دارد؟

با مطالعه وایت پیپر شما می‌توانید اطلاعات بسیار کاملی درباره توکن و اهداف آن بدست آورید و به این صورت می‌توانید ارزش ذاتی یک کوین را تشخیص دهید.

وایت پیپر شامل چه اطلاعاتی می‌شود؟

سپیدنامه، اطلاعاتی مانند میزان عرضه، نحوه توزیع توکن و زمان لیست شدن در صرافی‌ها را نشان می‌دهد.

ثبت نام و احراز هویت در صرافی ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

فرآیند ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا کمتر از یک ساعت زمان می‌برد و حساب شما در کمتر از یک ساعت فعال می‌شود.

خروج از نسخه موبایل