بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ کدام است؟مقایسه ۷ ارز دیجیتال برتر

  • 15 مرداد 1400
  • بروزرسانی: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 29 دقیقه
  • 4392 نفر
5/5 - (1 امتیاز)
۵/۵ - (۱ امتیاز)

این پرسش که از میان ارزهای دیجیتال مختلف، بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری چیست و چه رمز ارزی بخریم، پرسشی است که همواره در ذهن کاربران وجود دارد. تصمیم گرفتیم برای پاسخگویی به این پرسش، چند ارز دیجیتال معتبر را که دارای رتبه بالا در رتبه بندی بهترین ارزهای دیجیتال هستند، به شما معرفی کنیم.
شما در این مطلب به پاسخ این پرسش‌ها دست خواهید یافت:

۱_  ۷ ارز دیجیتال مناسب سرمایه گذاری، براساس رنکینگ بهترین ارز های دیجیتال کدام هستند؟
۲_ تیم‌های توسعه، پشتیبانی فنی، سرمایه گذاران و مؤسسان هرکدام از ارزهای دیجیتال چه کسانی هستند؟
۳_  نوسانات و روند قیمتی ارزهای دیجیتال چگونه بوده است؟
۴_ بهترین ارز های دیجیتال مناسب برای سرمایه گذاری به چه منظور و با چه فلسفه‌ای به وجود آمده‌اند؟
۵_ کارشناسان بازار ارز دیجیتال برای هر کدام از ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه گذاری، چه آینده‌ای تخمین زده‌اند؟

بهترین ارزهای دیجیتال

برای آشنای با یک صرافی ارزدیجتال خوب میتوانید مقاله ویژگی های بهترین صرافی ارز دیجیتال را بخوانید.

رتبه اول بهترین ارز دیجیتال: پادشاه رمزارزها بیت کوین (Bitcoin) (BTC)

مگر ممکن است رنکینگ بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری را مرور کنیم و جز این انتظار داشته باشیم که در صدر این فهرست، بیت کوین (Bitcoin) با نماد (BTC) نباشد؟ ارزدیجیتال بیت کوین که یک کوین قابل استخراج است، هم اکنون با ارزشی معادل هر بیت کوین حدود۴۰ هزار دلار، حدود ۵۰ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را دراختیار گرفته است.
تعداد کوینهای در دسترس و موجود این رمز ارز ۱۸,۷۶۷,۷۸۷ کوین است و تعداد کوینهای نهایی آن ۲۱میلیون کوین اعلام شده است. از ۱۸ اوت سال ۲۰۰۸ که بیت کوین با مقاله یک نویسنده ناشناس ساتوشی ناکاموتو به عنوان یک ایده مطرح شد تا امروز که این ارز دیجیتال در السالوادور به عنوان واحد پول رسمی‌ کشور، به رسمیت شناخته شده ‌است؛ زمان خیلی زیادی نمی‌گذرد اما بیت کوین به عنوان یکی از پدیده‌های قرن بیست و یکم به سرعت به صحنه آمد و معادلات جهانی را تغییر داد.
به یاد بیاورید که ارزش یک بیت کوین در ماه دسامبر سال۲۰۱۶ تنها ۷۸۹ دلار بود و امروز ما منتظریم بیت کوین از ۴۰هزار دلار هم فراتر رود، کدام سرمایه گذاری تا این حد سودمند سراغ دارید؟ این درحالی است که شمار شرکت‌های خدماتی که بیت‌کوین می‌پذیرند نیز روز به روز در حال افزایش است و حتی در نظام حقوقی کشورهای توسعه یافته‌ مانند ژاپن و آلمان بیت کوین به عنوان کالای مورد استفاده به عنوان ابزارپرداخت، به رسمیت شناخته شده است.
همان طور که می‌دانید بسیاری از مردم جهان، برای حفظ ارزش دارایی خود، بیت‌کوین می‌خرند یا از آن برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند اما این مسأله به معنای تضعیف حاکمیت ملی دولت‌ها و ضعیف شدن نقش بانک‌های مرکزی در سیاستگذاری‌های مالی و پولی است. به همین دلیل مقاومت‌های زیادی دربرابر گسترش بی‌مرز و محدوده بیت کوین در سطح جهان وجود دارد. ضمن اینکه گروه دیگری نیز با بیت‌کوین و فناوری استخراج آن مخالفند، یعنی دوستداران محیط زیست. آنها می‌گویند مصرف بالای انرژی توسط شبکه بیت‌کوین و دستگاه‌های استخراج، تا سال ۲۰۲۳ میلادی دمای زمین را دست کم ۲ درجه گرمتر خواهد کرد. همین چالش‌هاست که آینده بیت کوین را مشخص خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر قصد خرید ارز شیبا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که پیش از خرید مقاله نظر تحلیلگران درباره سرمایه گذاری در شیبا را مطالعه کنید.

آینده بیت کوین چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

در برابر بیت کوین یکی از بهترین  ارز های دیجیتال، دو گروه قرار دارند، یک دسته طرفداران متعصب بیت کوین که بلاک‌چین و بیت کوین را فرصتی برای ایجاد یک سیستم پولی کاملاً غیرمتمرکز و مبتنی بر اعتماد می‌دانند و در طرف دیگر بانک‌های مرکزی، اقتصاددان‌ها و سیاست‌مدارانی قرار دارند که به بیت کوین به چشم یک خطر جدی نگاه می‌کنند. اما واقعیت این است که شاید همه دوست داشته باشند بدانند بیت کوین در آینده چه خواهد شد.
درباره پیش‌بینی عاقبت بیت کوین و سرمایه گذاری در ارزدیجیتال، دیدگاه‌های متناقض زیادی وجود دارد. برای مثال یکی از خوش‌بینانه‌ترین نظرها را اولی لیچ، دبیر پایگاه خبری کوین دسک CoinDesk، بیان کرده که گفته است قیمت هرواحد بیت کوین ممکن است طی ۵ سال آینده به راحتی به یک میلیون دلار برسد. این پیش‌بینی مطابقت دارد با اظهارات بابی لی (Bobby Lee)، مدیرعامل شرکت BTC China که او هم قبلاً چنین حرفی زده بود.
برای همین است که خیلی‌ها درباره آینده بیت کوین در بلندمدت با خوش بینی حرف می‌زنند و معتقدند بیت کوین حتی می‌تواند جایگزینی برای دلار به عنوان ارز ذخیره‌ای جهانی یا جانشین طلا در پشتوانه‌های مالی شود.
چند مسأله در آینده بیت کوین تأثیرگذار است. اول اینکه استفاده از آن گسترده‌تر شود و به دلیل بدل شدن به بستر تبادل ارزش و یک روش پرداخت قبول، قیمت بیت کوین هم بسیار بالاتر رود چرا که حجم بالای تراکنش‌ها باعث خواهد شد که کارمزد تراکنش مناسب باشد، حتی اگر پاداش ماینرها در آن زمان به صفر نزدیک شده باشد.
نکته دوم، بحث عرضه و تقاضاست. به یاد داشته باشیم بلاک‌چین بیت کوین برای تعداد کوین‌های قابل‌استخراج محدودیت ۲۱ میلیونی تعیین کرده است و از این تعداد، حدود چهار میلیون کوین یا برای همیشه از دست خواهد رفت یا گم خواهد شد پس تعداد بیت کوین‌های در چرخش در بهترین حالت ۱۷ میلیون کوین خواهد بود و به دلیل افزایش تقاضا و کمبود عرضه، احتمالاً قیمت بیت کوین به‌ طور مداوم افزایش خواهد یافت.
اما آینده بیت کوین را دو مؤلفه می‌تواند به خطر بیندازد، یکی فناورانه و دیگری سیاسی. اولین علت می‌تواند این باشد که یک ارز دیجیتال دیگر از ارزهای دیجیتال موجود یا ارزهای دیجیتال آینده، قبای سلطنت را از تن بیت کوین بردارد و با بهره‌مندی از مزایا و نداشتن عیوب بیت کوین مانند سرعت تراکنش پایین و مصرف بالای انرژی، از آن جلو بزند.
اما مؤلفه دوم را معادلات سیاسی رقم می‌زند. مثلاً تصمیم گیری قاطع قانون‌گذاران کشورهای توسعه‌یافته برای پایان دادن به داستان بیت کوین می‌تواند یک گزینه متصور باشد اما به نظر می‌رسد اگر بیت کوین بتواند در آینده‌ای نزدیک خود را به ثبات برسد، قانون‌گذاری‌های شدید و محدودکننده هم نخواهد توانست آن را برای همیشه از صحنه محو کند.

رتبه دوم بهترین ارز دیجیتال: اتریوم و تیم توسعه فعالش

اتریوم (Ethereum) (ETH)

این کوین قابل استخراج که به سرعت پله‌های پیشرفت را طی کرد و به رقیب اصلی بیت کوین  افسانه‌ای بدل شد، چه ویژگی خاصی دارد که توانسته است در رتبه دوم بهترین ارز دیجیتال جا خوش کند؟
اتریوم امروزه حدود ۱۷.۵درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد و کوینهای موجود و در دسترس آن، ۱۱۶,۸۵۷,۳۹۲اعلام شده است.
اتر (ETH) رمز ارز بومی ‌بلاکچین اتریوم است. این بلاک‌چین متن ‌باز و غیرمتمرکز ویژگی مهمی‌ دارد که باعث پیشرفت فوق‌العاده اش شده است: پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، توسعه نرم‌افزارهای کاربردی و امور مالی غیرمتمرکز. به این ترتیب، پلتفرم اتریوم به محلی مناسب و عمومی‌ برای توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز و نوشتن برنامه‌هایی برای کنترل مقادیر دیجیتال از هر جای جهان بدل شده است. به عبارت دیگر اگر فرض کنیم بلاک‌چین بیت کوین، سیستم عاملی است که فقط یک نرم‌افزار (خود بیت کوین) را اجرا می‌کند، بلاک‌چین اتریوم سیستم عاملی خواهد بود که هزاران نرم‌افزار و سرویس مختلف می‌توانند روی آن فعالیت کنند و همین، باعث کاربردی و جذاب شدن اتریوم شده است.
اتریوم چیست و از کجا آمد؟
ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار پلتفرم اتریوم، نام آن را پس از مطالعه مقاله‌ای در ویکی‌پدیا درباره ادبیات داستانی علمی، انتخاب کرد. خودش گفته است: «بلافاصله فهمیدم این اسم را بیشتر از بقیه اسم‌ها دوست دارم. به نظرم اتریوم واقعاً تلفظ خوبی دارد و کلمه «اتر» را هم به خاطر می‌آورد که به یک مدیوم نامرئی فرضی اشاره دارد که به جهان نفوذ می‌کند و به نور امکان سفر می‌دهد»
بوترین ایده ایجاد این پلتفرم را در ۲۰۱۳ و با هدف ساخت برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز ارائه کرد. او می‌گفت بیت‌کوین برای توسعه برنامه‌های کاربردی به یک زبان ویژه ارزهای دیجیتال نیاز دارد. از اتریوم در ژانویه سال ۲۰۱۴، در کنفرانسی در شهر میامی‌آمریکا رونمایی شد. گوین وود، چارلیز‌هاسکینسون و آنتونی دی لوریو تأمین‌کنندگان مالی پروژه بودند.

بهترین ارز دیجیتال
مشکل اصلی اتریوم سرعت پایین آن بود. مثلاً در سال ۲۰۱۶ زمانی که اتریوم تنها قادر بود ۲۵ تراکنش در ثانیه را پردازش کند، پلتفرم پرداخت ویزا (Visa) ۴۵,۰۰۰ پرداخت در ثانیه انجام می‌داد. تیم توسعه همه تلاش خود را برای اصلاح این وضعیت به کار برد تا اینکه در مدت زمانی اندک، اتریوم در همان سال به رکورد یک میلیون تراکنش در یک روز رسید.
تیم توسعه این پلتفرم از تلاش باز نایستادند و با طراحی و ارائه طرح‌های توسعه‌ای اتریوم ۲ و ۳ نشان دهنده این است که آنها به صورت دائم در تلاشند که این شبکه بلاک‌چین را روزآمد و کارآمد نگه دارند.

آینده اتریوم چگونه خواهد بود؟

برای پیش‌بینی آینده یک ارز دیجیتال، باید نخست ببینیم که آیا آن کوین به عنوان بهترین ارز دیجیتال ، امتیاز و ظرفیت خاصی برای توسعه کاربردی دارد یا نه؟ اتریوم در حال حاضر به شبکه‌ای قدرتمند و بزرگ تبدیل شده است که کاربردهای متعدد بخصوص در پردازش انواع تراکنش‌های مالی، اجرای قراردادهای هوشمند و ذخیره داده برای اجرای نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را با حذف واسطه‌ها پیدا کرده است.
علاوه بر این، توسعه‌دهندگان اتریوم نشان داده‌اند که برای ارتقای شبکه و توسعه نرم‌افزارهای جدید همیشه درحال فعالیتند. اگرچه این کوین بر خلاف بیت‌کوین که تعداد توکن‌های قابل استخراج آن به ۲۱ میلیون عدد محدود است، محدودیت کلی برای استخراج ندارد اما امکان استخراج آن به ۱۸ میلیون توکن در سال محدود شده است. همین امر باعث ایجاد تورم در بازار اتریوم مشابه بازار ارزهای سنتی و تأثیرگذاری بر قیمتش می‌شود.
اتریوم در طول تاریخ بهره برداری روند رو به رشدی داشته است. این آلت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ ،مقاومت ۵۰۰ دلار را پشت سر گذاشت و در ژانویه ۲۰۱۸ با ادامه این روند، به مرز ۱۰۰۰ دلار رسید ولی چندی بعد با یک سقوط مواجه شد ولی بعد دوباره بهبود یافت.
اما اوج شکوفایی اتریوم در سال ۲۰۲۱ بوده است و امروز به مرز ۲۳۰۰دلار نزدیک شده است. اما آینده اتریوم به عنوان یکی از بهترین ارز های دیجیتال چگونه است؟

در پیش‌بینی قیمت اتریوم باید چند عامل را در نظر داشت، از جمله به میدان آمدن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیگری در بازار ارزهای دیجیتال که قیمت ETH را تحت تأثیر قرار داده‌اند. همچنین انتظار می‌رود اتریوم در سال ۲۰۲۲ برنامه مشارکت و ادغام برنامه‌ریزی شده داشته باشد که امکان دارد ارزش آن را در بازار افزایش دهد. همچنین امکان دارد توسعه دهندگان، پروژه‌های جذاب جدیدی را در شبکه اتریوم ارائه دهند که رقبای تازه به میدان آمده را دوباره کنار بزنند.
برخی چهره‌های تأثیرگذار در ارزدیجیتال مانند جیمز تودارو (James Todaro) و سیمون ددیک(Simon Dedic ) هر دو معتقدند ظرفیت پیش روی اتریوم رسیدن به روزی ۹۰۰۰ دلار است و البته بیشتر پیش‌بینی‌ها معتقدند اتریوم تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰۰۰ دلار خواهد رسید و قیمت‌های بالاتر ممکن است به سادگی محقق نشود.

رتبه سوم بهترین ارز دیجیتال ضربه گیر نوسانات، تتر(Tether) (USDT)

برخلاف دو ارز دیجیتال قبلی ، تتر به عنوان رنک سوم بهترین ارز دیجیتال یک رمزارز غیرقابل استخراج است که درابتدا توسط خالق آن، استخراج و سپس به عموم عرضه شده است.
این توکن، ۴.۲۳درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. تعداد توکنهای در دسترس آن ۶۱,۷۸۵,۵۸۹,۹۸۸از ۶۴,۴۶۹,۷۳۷,۷۸۶ توکن موجود است. این توکن با دو نام دلار تتر و یورو تتر یعنی USDT و EURT در نوامبر ۲۰۱۵ ابتدا روی شبکه بلاک‌چین بیت کوین عرضه شد اما توسعه آن روی شبکه اتریوم اتفاق افتاد.
عمده معامله‌ها با این توکن، با ورژن طریق دلار تتر(USDT) آن انجام می‌شود که ارزشی تقریباً معادل یک دلار آمریکا دارد و یک ارزدیجیتال باثبات محسوب می‌شود. به همین دلیل، کارکرد اصلی ارزدیجیتال تتر، جلوگیری از آسیب‌های ناشی از نوسانات بازار است .

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
شرکت iFinex ارزدیجیتال تتر را به صورت متمرکز تولید می‌کند. زمانی که فردی قصد خرید حجم زیادی تتر دارد، این شرکت مبلغ سرمایه گذاری شده را به ذخایر نقدی دلاری خود اضافه می‌کند و تتر مورد نیاز را تولید می‌کند. در مقابل، اگر کسی قصد فروش تتر در حجم بالا داشته باشد، می‌تواند آن را به شرکت یاد شده بفروشد تا آن تترها را از دور خارج کند تا شخص دیگری بفروشد.
تتر از سال ۲۰۱۰ مطرح شد، وقتی کارشناسان این روی این ایده کار میکردند که این ظرفیت در بلاک‌چین بیت کوین وجود دارد که ارزهای دیجیتال مختلف روی شبکه آن فعال شوند. این ایده را دو گروه یعنی شرکت دانش بنیان ریل کوین (Realcoin) و صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس (Bitfinex) درهنگ کنگ دنبال کردند و به دنبال آن بودند که بلاک‌چین بیت کوین بستری برای ارزهای فیات (مثل دلار، یورو و ین) نیز باشد. آنها سرانجام هر دو پروژه را هم ترکیب کردند و تتر را به وجود آوردند. امروزه شرکت تتر به کاربران خود امکان نقل و انتقال و ذخیره ارز دیجیتال تتر را بر روی صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال در گوشه گوشه جهان می‌دهد.

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال تتر

امروزه تتر در بازار بهترین ارز های دیجیتال، نقش منحصر به فرد و جایگاه بی مانندی پیدا کرده است. این توکن به دلیل داشتن همزمان سه ویژگی مهم، به یک ارز دیجیتال محبوب تبدیل شده است. اول اینکه تراکنش‌های تتر در کمترین زمان ممکن انجام می‌شوند. دوم اینکه تتر دارای ثبات قیمت است و بسیاری از فعالان بازار، ترجیح می‌دهند برای حفظ ارزش سرمایه خود در برابر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، پول خود را به تترتبدیل کنند و سوم اینکه کارمزد تراکنش بین کیف پول‌های تتر تقریباً صفر است.
این ویژگی‌ها باعث شده است، تتر از زمانی که به بازار آمده تا امروز همیشه در شمار بهترین  ارز های دیجیتال جهان باشد. البته تتر نه تنها در حوزه ارزهای دیجیتال و در دنیای کریپتو، بلکه در ساز و کارهای مالی و انتقال پول در سطح بین‌المللی به یک بخش مهم و غیرقابل حذف تبدیل شود و همین مسأله، پیش‌بینی‌ها را درباره آینده آن امیدبخش کرده است.
در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تتر، سودمند خواهد بود یا نه، باید گفت سرمایه گذاری در تتر، یک سرمایه گذاری کم ریسک است چون تتر، یک ارز دیجیتال پایدار و با ثبات است و نباید به چشم یک ارز دیجیتال سودآورد به آن نگریست. سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تتر درواقع به نوعی پس انداز سرمایه‌های شماست. البته این را هم باید اضافه کنیم که سرمایه گذاری در تتر در ایران سودمندتر از بقیه کشورهاست چرا که قیمت دلار در ایران دائماً در حال نوسان است و روندهای صعودی بسیاری را تجربه کرده است. انجام معاملات با تتر، برای افرادی که اهل ریسک کردن در سرمایه گذاری هستند می‌تواند گزینه خوبی باشد ولی همچنان که گفتیم سرمایه گذاری بر روی تتر در ایران، ریسک‌های سرمایه گذاری روی دلار را هم به همراه دارد. به همین دلیل تتر را میتوان بهترین ارز دیجیتال دانست.
گزارشی که سال گذشته بلومبرگ منتشر کرده، پیش‌بینی کرده است که قبل از سال ۲۰۲۲ ارزش بازار تتر در جایگاه دوم بعد از بیت کوین قرار گیرد و راه را برای استفاده گسترده از استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی هموار کند.
ارزش بازار دلار تتر از سال ۲۰۱۷ رشد ثابتی را جز در یک مقطع در اکتبر ۲۰۱۸ تجربه کرده است و اگر همین روند باثبات حفظ شود، بعید نیست ارزش بازار تتر بتواند بسیار بهتر از امروز باشد و حتی افزایش قیمت را تجربه کند.
سایت Trading Beasts، پیش‌بینی کرده است متوسط قیمت تتر تا دسامبر سال ۲۰۲۲ به ۱.۲۸۶۵۵ دلار و تا دسامبر سال ۲۰۲۳ به ۱.۲۸۸۳۲ دلار خواهد رسید ولی به هرحال نوسانات زیاد و صعود و سقوط‌های شدید در این رمزارز محبوب شاهد نخواهیم بود.

رتبه چهارم بهترین ارز دیجیتال سکه‌ای که به نام بایننس گره خورده است

بایننس کوین (Binance Coin) (BNB)

بایننس کوین هم مانند تتر یک توکن غیر قابل استخراج است که امروزه حدود ۵/۳ درصد از کل بازار را در اختیار دارد و در رنک پنجم بهترین ارز دیجیتال قرار گرفته است. توکنهای در دسترس و موجود آن ۱۶۸,۱۳۷,۰۳۶ است که همین مقدار، توکنهای نهایی را هم تشکیل می‌دهد. این کوین متعلق به شرکت بایننس است. بایننس یکی از معتبرترین صرافی‌های ارزدیجیتال در جهان است که بخش بزرگی از داد و ستدها در حوزه ارزهای دیجیتالی در آن انجام می‌شود. این صرافی آنلاین را چانگ پنگ ژائو معروف به CZ در سال ۲۰۰۱ تأسیس کرد. بایننس نخست در چین قرار داشت اما در سال ۲۰۱۷ به دلیل افزایش قوانین نظارتی چین علیه ارزهای دیجیتال، به خارج از چین انتقال یافت.
«بایننس کوین» یک ارزرمز در پلتفرم بایننس است که در سال ۲۰۱۷ عرضه اولیه شد. شرکت بایننس ۸۰ میلیون از کل سکه‌های بایننس کوین را برای شرکت خود و ۱۰۰ میلیون را نیز برای خریداران و سرمایه گذاران عادی در بازار به روش ارز اولیه به فروش رساند. بایننس هر سه ماه یک‌بار توکن‌های بایننس کوین را می‌سوزاند تا با ایجاد کاهش عرضه، قیمت این کوین را افزایش دهد. بایننس، هر فصل، ۲۰ درصد از سود خود را برای بازخرید بایننس کوین استفاده می‌کند و آن را برای همیشه از بین می‌برد.
بایننس کوین ابتدا به‌صورت توکن ERC20 روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شد اما پس از راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی بایننس، روی بایننس چین و بایننس اسمارت چین به‌عنوان توکن بومی ‌عرضه شد. قیمت انتشار این ارز ۱ اتریوم برای ۲,۷۰۰ BNB یا ۱ بیت کوین برای ۲۰,۰۰۰ BNB بود. این ارز تنها برای تبادل ارزهای رمزنگاری‌ شده باهم طراحی شده است و امکان مبادله آن با ارزهای رایج وجود ندارد. بایننس کوین در صرافی بایننس به‌عنوان توکنی استفاده می‌شود که به کاربران امکان دریافت تخفیف هنگام پرداخت هزینه‌های معاملاتی خود را می‌دهد. کاربران بایننس می‌توانند همه امور مالی مانند واریز و انتقال وجه و همچنین کارمزدهای خود را با استفاده از این ارز دیجیتال پرداخت کنند.

پیش‌بینی درباره آینده بایننس کوین

برای اینکه بتوانیم تصور درستی از آینده این توکن داشته باشیم، باید درک کنیم که چرا بایننس کوین به سرعت به یکی از بهترین  ارز های دیجیتال  تبدیل شده است و بعد بررسی کنیم که آیا این روند رو به رشد در آینده هم برای این رمزارز متصور است؟
تخفیف‌ها و تسهیلاتی که بایننس برای دارندگان این توکن ارائه داد، باعث شد سرمایه گذاران و معامله گران بسیاری به سمت آن گرایش پیدا کنند و بازار ارز دیجیتال BNB به سرعت به یکی از محبوب‌های بازار کریپتوکارنسی تبدیل شود.
اما ارز دیجیتال بایننس کوین فقط بخاطر این تخفیف‌ها مورد توجه قرار نگرفته است بلکه کاربردهای مهمی‌ که این کوین دارد، باعث اقبال فعالان بازار ارزدیجیتال به سمت آن شده است.
بایننس کوین را می‌توان با سایر رمزارزها در بیشتر صرافی‌ها مبادله کرد، از این ارز دیجیتال می‌توان برای پرداخت کارمزدها در صرافی بایننس، بایننس دکس و بایننس چین استفاده کرد و تخفیف هم گرفت، می‌توان از آن برای پرداخت با تعدادی از کارت‌های اعتباری مهم و نیز دریافت خدمات آنلاین مانند رزرو هتل، رزرو پرواز، خرید هدایای مجازی، بازی و سرگرمی ‌و …در برخی وب سایت‌ها استفاده کرد. حتی امکان سرمایه‌گذاری در سهام و دریافت وام با وثیقه گذاری بایننس کوین ‌فراهم شده است.
پس هرچه این خدمات و کاربردها بیشتر شود و شرکت‌های افزون‌تری به بهره‌برداران از ارزدیجیتال بایننس علاقه‌مند شوند، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد و با توجه به اهمیت بی‌مانند صرافی بایننس در فضای کریپتو به نظرمی‌رسد شرکت‌ها و خدمات زیادی به این همکاری علاقه داشته باشند. اما همین گره خوردگی سرنوشت بایننس کوین به عملکرد و اعتبار صرافی بایننس ممکن است پاشنه آشیل آن هم باشد و اگر صرافی یادشده نتواند روند رو به رشد خود را ادامه دهد، این کوین هم سقوط خواهد کرد. ضمن اینکه از آنجایی که توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال بایننس قصد دارند بخشی از کوین‌ها در آینده بازخرید کنند،این مسأله احتمالاً در آینده از ارزش آن خواهد کاست و شاید منجر به سقوط قیمتش شود که البته مشخص نیست این کاهش قیمت در کوتاه مدت جبران خواهد شد یا نه.
به هرحال مشخص است که بایننس در فکر راه‌های تازه‌ای برای جذاب نگه داشتن سکه اختصاصی خود پس از حذف تخفیف معاملاتی است و باید دید این ایده‌ها در آینده چقدر به رشد این کوین کمک خواهد کرد؟

رتبه پنجم بهترین ارزدیجیتال: کاردانو، نسل سوم بلاک چین

کاردانو(Cardano) (ADA)

کاردانو هم مانند تتر و بایننس یک ارز دیجیتال است که کمتر از ۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتال جهان را به خود اختصاص داده است. از این ارزدیجیتال تعداد ۳۲,۰۴۱,۰۶۹,۴۹۹ سکه موجود و در دسترس است و تعداد کوینهای نهایی ۴۵ میلیارد خواهد بود.
بنیانگذار اصلی کاردانو یک چهره مؤثر در دنیایی ارزدیجیتال به نام چارلز‌هاسکینسون که در پروژه اتریوم هم فعال بوده است. او با همکاری چند شرکت دیگر فعال در توسعه بلاک‌چین تیم طراحی و توسعه بلاک‌چین کاردانو را تشکیل داد و ایده خودش را اجرایی کرد. اما ایده او چه بود؟ او قصد داشت زنجیره‌ای از بلاک‌چین را طراحی کند که در آن تراکنش‌ها با تعداد بیشتر، سریع تر و ارزان تر از سایر بلاک چین‌ها پردازش شود. او برای محقق کردن این ایده به جای اینکه به کپی کردن کد سایر بلاکچین‌ها بسنده کند، تلاش کرد بلاک‌چین جدیدی را به صورت اختصاصی کدنویسی و طراحی کند و با کمک تیم تخقیق و توسعه توانست کاردانو را به عنوان نسل سوم بلاک‌چین به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی کند. بیت کوین و اتریوم نسل اول و دوم ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند. ساختار معماری کاردانو با بلاک چین‌های پیشین فرق دارد. بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم از یک لایه تشکیل شده‌اند و به همین دلیل با مشکل مقیاس پذیری مواجه می‌شوند. اما تیم توسعه دهنده کاردانو برای حل مشکل مقیاس پذیری، بلاکچین خود را در دو لایه طراحی نموده‌اند، یکی لایه محاسبات که قراراست به کمک آن کاربران قراردادهای هوشمند منعقد کنند و لایه تسویه حساب که به کاربران کمک می‌کند سکه‌های آدای خود را به کیف پول مورد نظرشان ارسال کنند، لایه محاسباتی کاردانو انعطاف پذیرتر و کارآمدتر از سایر بلاکچین‌های مشابه است.
یادتان باشد کاردانو نام زنجیره بلاک چینی است که امکان ارسال و دریافت وجوه را می‌دهد و آدا نام رمزارز اختصاصی بلاک‌چین کاردانو می‌باشد.
کاردانو در سال ۲۰۱۵ کارش را آغازکرد و مدتی زمان برد تا بتواند خودش را و استفاده‌هایش را به عموم عرضه و ادعاهایش را ثات کند اما در عرضه اولیه سال ۲۰۱۸ کاردانو ۶۳ میلیون دلار درآمد کسب کرد و در سه ماه نخست این میزان به بیش از ۶ میلیارد دلار رسید.
اما چرا کاردانو جز بهترین ارز های دیجیتال در جهان قرار گرفته است؟ کاردانو یک مشکل مهم در بلاک‌چین را حل کرده است که به آن مقیاس پذیری می‌گویند. بگذارید کمی ‌در این باره توضیح بدهیم. برای انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین از شیوه ای به نام اثبات کار استفاده می‌شود. در این روش، برای تأیید انجام یک معامله، ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل یک معادله ریاضی بسیار دشوار استفاده می‌کنند. هر استخراج کننده‌ای که معما را زودتر حل کند، بیت کوین پاداش می‌گیرد. اما در کاردانو معاملات با استفاده از سازوکار اثبات سهام تأیید می‌شوند که در آن چند استخراج کننده با کمک هم مسئله را حل می‌کنند که پاداش آنها براساس میزان سهامش مشخص می‌شود.
مقیاس پذیری یک شبکه تعیین می‌کند که بلاک‌چین چند تراکنش را در ثانیه می‌تواند انجام دهد. کاردانو می‌تواند چندین برابر بیت کوین و اتریوم سریعتر این کار را انجام دهد. چرا؟ برای اینکه هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین تأیید می‌شود، برای همیشه در دفتر عمومی ‌بیت کوین ثبت می‌شود. در نتیجه با انجام هر تراکنش دفتر عمومی ‌و بزرگ بلاک‌چین بزرگتر می‌شود و هر ماینر باید یک نسخه از تمام معاملات را نگه دارد تا بتواند معما را حل کند اما در کاردانو فقط نیاز است اطلاعات مربوط به تراکنش مورد نظر را دریافت و حفظ کند در نتیجه سرعت تراکنش‌ها به شدت بالا می‌رود.

 بینی آینده بلاک‌چین کاردانو و ارزدیجیتال آدا

همچنان که گفتیم کاردانو محدودیت مقیاس پذیری ندارد و هرچه تعداد افراد بیشتری از آن استفاده کنند، شبکه می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش نماید و همین امر، باعث می‌شود که در آینده و با گسترش فعالیت‌ها و پوشش خدمات بیشتر، کاردانو به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی که امکان اجرای قراردادهای هوشمند را بر یک بستر امن و غیرقابل نفوذ دارد؛ هرچه بیشتر رشد کند.
کاردانو ظرفیت زیادی برای پشت سر گذاشتن اتریوم دارد و حریف قابلی برای کوین‌های کم‌قیمت محسوب می‌شود. امکان اجرای قراردادهای هوشمند و بهره‌مندی از ساختاری علمی ‌و فناوری پیشرفته و سرعت تراکنش‌ بالاتر، موقعیت آن را در برابر ارزهای دیجیتال تثیبت کرده است.
براین اساس خیلی‌ها معتقدند آینده کاردانو درخشان است و خرید کاردانو هم سرمایه‌گذاری و هم مشارکت در ساخت یک پروژه بزرگ است. به گونه ای که تحلیل گران بازار می‌گویند اگر کاردانو بتواند در بازار پر رقیب ارزهای دیجیتال، به حیات خود ادامه دهد و طرح‌های توسعه اش را پیروزمندانه عملیاتی کند، حتی ممکن است از قیمت ۱۵۰ دلار هم بگذرد. اگر این بلاک‌چین بتواند به بستر قرارداد هوشمند برای توسعه روزافزون هوش مصنوعی، شناخته شود این رشد حتی ممکن است ۲۰۰ دلار را هم در سال ۲۰۳۰ رد کند. اما این را هم باید در نظر داشت که برخی ویژگی‌ها و امتیازاتی که برای کاردانو بیان می‌شود، هنوز از حرمله تحقیق و توسعه به مرحله عملیاتی شدن نرسیده است ضمن اینکه بلاک‌چین کاردانو رقبای بسیار جدی دارد که سرعت تراکنش آنان حتی از کاردانو هم بیشتر است مثلاً بلاک‌چین‌هایی مانند ریپل و استلار لومن می‌توانند بیش از ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام دهند در حالیکه حداکثر مقیاس پذیری کاردانو حدود ۲۵۷ تراکنش در ثانیه است.
در حوزه امور مالی هم، رقبایی مانند مسترکارت و ارز دیجیتال استلار، موقعیت و موفقیت ارز دیجیتال کاردانو را تهدید می‌کنند، به همین دلیل پیش‌بینی دقیق درباره عملکرد کاردانو به آینده عملکرد اجرایی و عملیاتی تیم توسعه و نیز عملکرد رقبایش نیاز دارد.

رتبه ششم بهترین ارز دیجیتال: ریپل ، رمزارزی که بلاک‌چین ندارد

ریپل (Ripple) (XRP)

ریپل هم یکی از بهترین ارز های دیجیتال غیرقابل استخراج که حدود ۲ درصد از کل بازار را در اختیار دارد. از ۱۰۰ میلیارد کوین نهایی این رمزارز، ۹۹,۹۹۰,۳۳۸,۱۸۶ موجود و ۴۶,۲۶۵,۳۰۲,۴۷۱در دسترس است.
سکه XRP ارز مخصوص پلتفرم ریپل است که یک پروتکل منبع باز طراحی شده برای معاملات سریع و ارزان محسوب می‌شود. ریپل شبکه پرداخت برای بانک‌ها و مشاغل خدمات پولی است که از این طریق امکان ارسال پول بدون کارمزد را در سطح جهانی ممکن می‌سازد. این پلتفرم امکان پرداخت با هر ارزدیجیتال از جمله بیت کوین را دارد و نرخ کارمزد معاملات داخلی آن در پایین حد ممکن یعنی ۰.۰۰۰۰۱ دلار است.
پروتکل اولیه ریپل در سال ۲۰۰۴ ساخته شد اما تا سال ۲۰۱۳ از عرضه واقعی آن خبری نبود. در این زمان بود که جد مک کالب، خالق شبکه EDonkey، گروهی از سرمایه گذاران جهانی را به سرمایه گذاری در آزمایشگاه‌های ریپل دعوت کرد.
او برنامه نویس و کارآفرینی است که در ایجاد چندین استارتاپ رمزنگاری مشارکت داشته است. اما ریپل چه ویژگی خاصی دارد که باعث شده است در رنک بهترین ارز های دیجیتال قرار گیرد و سرمایه گذارانی چون او به آن علاقه‌مند شوند؟ ریپل برخلاف بیت کوین یا اتریوم بلاک‌چین ندارد. ممکن است بگویید ارزدیجیتال بدون بلاک‌چین چگونه ارزدیجیتالی است و تراکنش‌ها در آن چطور تأیید می‌شوند؟ پاسخ این است که ریپل از یک فناوری منحصر به فرد استفاده می‌کند: الگوریتم اجماع.
در الگوریتم اجماع همه افراد فعال در شبکه بلاک‌چین به یک توافق مشترک درباره وضعیت حال حاضر دفترکل توزیع شده دست می‌یابند. به عبارت دیگر در این الگوریتم، هدف رسیدن به توافق مشترکی است که توسط کل شبکه حاصل شده باشد واگر به این اجماع دست نیابیم، پروتکل تأیید نمی‌شود.
ریپل امروز در حوزه‌های مختلفی دارای کابرد شده است: یکی اینکه به دلیل کارمزد کم تبدیل، در تبدیل ارزهای مختلف کاربرد پیدا کرده است، همچنین به دلیل اینکه زمان انجام هر تراکنش در شبکه ریپل فقط ۴ ثانیه است، نقش بسیار مهم و درخشانی در معاملات مالی بین المللی پیدا کرده است و به یک اکوسیستم جذاب پرداخت بدل شده است که در آن می‌توان هر ارز یا شیء با ارزشی را با حداقل کارمزد واحد مبادله کرد.
هرچقدر بانک‌های زیادی تصمیم بگیرند، از این ارز دیجیتال به عنوان واحد پول بانکی یکپارچه استفاده کنند، ارزش ریپل بیشتر و بیشتر خواهد شد.
البته باید در نظر داشت که برخلاف ایده اولیه ارزهای دیجیتال در از بین بردن انحصار و تمرکزگرایی، ریپل بسیار متمرکز و انحصاری است چرا که آزمایشگاه‌های ریپل حدود ۶۱ درصد از سکه‌ها را در اختیار دارند. البته این انحصار ریسک هک شدن را هم بالا می‌برد و البته بعید نیست که گروهی از آنها موفق هم بشوند.
ریپل در سال ۲۰۲۰ درگیر یک پرونده حقوقی شد که از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مطرح شد. در این پرونده ریپل متهم شده بود با ارائه اوراق بهادار ثبت نشده به سرمایه گذاران در ایالات متحده، قوانین را نقض کرده است.
این پرونده اگرچه باعث محکومیت ریپل نشد اما به اعتبار و ارزش سکه‌های آن لطمه زیادی وارد کرد و ریپل مدتی زمان لازم داشت تا از شوک این چالش حقوقی مهم خارج شود و ضررش را جبران کند.

پیش‌بینی درباره آینده ریپل

وقتی گروه‌های زیادی از سرمایه گذاری بزرگ از ریپل حمایت می‌کنند، به نظر می‌رسد که ریپل کار خودش را درست انجام داده است که از حمایت چنین افراد قدرتمند و برجسته‌ای برخوردار شده است.
مایکل آرینگتون، بنیانگذار TechCrunch که حامی‌ فناوری‌های نو و دانش بنیان است و اشتون کوچر مدیر شرکت سرمایه گذاری Sound Venturesو الکس ساندرز مدیر عامل و بنیانگذار NuggetNewsAU ، از جمله کسانی بوده‌اند که ریپل را ستوده و آینده‌ای درخشان برایش پیش‌بینی کرده‌اند.
پیشرفت قیمتی ریپل در دوره‌ای که اغلب ارزهای دیجیتال دوران نزول خود را طی می‌کردند، خیره کننده بود و اگر آن شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار نبود، این شتاب بیشتر هم می‌شد اما به هرحال ریپل توانست آن بحران بزرگ را پشت سر بگذارد و دوباره رشد کند و پیش بینی‌ها در میان مدت حاکی است که این رمزارز کارا حداکثر تا ۴ دلار افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد و در بلندمدت ریپل پس از چند فراز و فرود در حدود قیمتی ۸ دلار تا مدتی تثبیت خواهد شد.

رتبه هفتم بهترین ارزدیجیتال: یو اِس دی کوین، رمزارزی که بلاک‌چین ندارد

یو اِس دی کوین (USD Coin) (USDC)

این توکن غیرقابل استخراج هم چیزی کمتر از ۲ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است و توکنهای در دسترس آن به ۲۷,۱۴۳,۰۲۴,۰۱۴ عدد می‌رسد.
این توکن، در دسته بندی استیبل کوین‌ها قرار می‌گیرد و مانند تتر یکی از بهترین ارز های دیجیتال است. این کوین‌ها معمولاً سازنده فردی ندارند و یک شرکت بزرگ آن‌ها را سخته، عرضه و پشتیبانی می‌کند. صرافی‌های بزرگ برای آسان‌تر کردن مبادلات مالی برای کاربران و ایجاد شرایط مناسب برای آن‌ها و نیز بانک‌های بزرگ و نهادهای مالی وابسته به دولت‌ها معمولاً پشت این گونه رمزارزها هستند.
با مشهور ترین استیبل کوین پیشتر آشنا شدیم، تتر و همان طور که گفتیم تتر و اصولاً استیبل کوین‌ها برای مقابله با نوسانات ذاتی ارزهای دیجیتال به کار می‌آیند. یو اس دی کوین هم یکی از استیبل کوین‌های جدید است که مانند تتر دلار، قیمت آن با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. این کوین، با استفاده از قراردادهای هوشمند ERC-20 ، استفاده آسان از کوین‌ها در اینترنت و تبدیل راحت به دلار در هر زمان و مکان را هدف گذاری کرده است.
این ارز دیجیتال برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد و در حال بدل شدن به جدی ترین رقیب تتر است. یو اس دی کوین نتیجه همکاری شرکت‌های سیرکل یک شرکت فعال در حوزه خدمات پولی ایالات متحده و صرافی کوین بیس است.
USD در فاصله سپتامبر تا دسامبر ۲۰۱۸ به رتبه پنجم ارزش کل بازار رسید و کمتر از یک سال بعد از راه اندازی، امکان معامله این ارز دیجیتال در ۸۵ کشور دنیا فراهم شد.
حتی بحران کرونا هم این ارز دیجیتال را نتوانست از بین ببرد و در اکتبر ارزش کل بازار یو اس دی کوین به ۲.۶ میلیارد دلار افزایش یافت و در ژانویه ۲۰۲۱ ، سرمایه در گردش یو اس دی سی ۴.۷ میلیارد دلار بوده است.
تبدیل دلار به سکه‌های یو اس دی در سه مرحله انجام می‌شود. نخست دلار به حساب بانکی صادرکننده توکن ارسال می‌شود. سپس صادر کننده نیز برای ایجاد یو اس دی کوین، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند و یو اس دی کوین‌های ایجاد شده به کاربر تحویل داده می‌شود اما دلارهای جایگزین در صندوق نگهداری می‌شود.
برای بازپرداخت یو اس دی به دلار نیز عکس همین مرحله‌ها انجام می‌شود.
استیبل کوین‌های مشابه یو اس دی کوین، خرید ارزهای پرداختی را راحت‌تر می‌کند و نقش ابزارها و مؤسسات سنتی را کاهش می‌دهد و جلوی افزایش تورم را می‌گیرد.
با استفاده از یو اس دی کوین، می‌توان تمامی ‌ارسال‌ها را به صورت فوری، ایمن و با کمترین هزینه انجام داد. از طریق یو اس دی کوین، امکان خرید اپ‌های مختلف و بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین وجود دارد.
به هرحال با توجه به اینکه این رمزارز به سرعت در حال پیشرفت است و مؤسسات قدرتمندی از آن حمایت می‌کند، از زمان اعلام آغاز به کار تا امروز بیش از شصت شریک تجاری برجسته به تیم همکاران آن پیوسته اند که همین مسأله نشان می‌دهد آینده این کوین رو به پیشرفت است و با قیمتی در حدود ۱ دلار، به یک ارزدیجیتال با ثبات در حوزه رمزارزها تبدیل خواهد شد.

مقایسه ۷ ارز دیجیتال برتر

بهترین ارز برای سرمایه گذاری

در جدول زیر ۷ ارز دیجیتالی که شرح داده شد مقایسه شده است. این جدول می تواند اطلاعات خوبی را بطور مختصر برای انتخاب در خرید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری بر  روی این ۷ رمز ارز که جز بهترین ارز های دیجیتال هستند در اختیار شما قرار دهد همچین برای خرید ارز

نام ارز دیجیتال سال بنیانگذاری و مؤسسان ویژگی مهم سهم از بازار پیش‌بینی آینده
بیت کوین اوت ۲۰۰۸/ ناشناس نخستین رمزارزی که با استفاده از ایده بلاک‌چین به وجود آمد و رقیب ارزهای فیات و یکی از پدیده‌های فناوری قرن بیست و یکم بدل شد حدود ۵۰ درصد سناریوی ۱: جایگزین ارزهای رسمی و فیات یا ظلا در پشتوانه‌های مالی خواهد شد
سناریوی۲: با قوانین سخت دولتها جلوی پیشرفت آن گرفته خواهد شد
اتریوم ژوئیه ۲۰۱۵/ ویتالیک بوترین پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، توسعه نرم افزارهای کاربردی و امور مالی غیرمتمرکز حدود ۱۷.۵ درصد عمده پیش‌بینی‌ها رسیدن به قیمت ۵ تا ۹ هزار دلار را در بلندمدت تخمین می‌زنند
تتر اکتبر ۲۰۱۴/ شرکت iFinex ارزش ثابت و استفاده برای مقابله با نوسانات بازار و نقل و انتقالات سریع و ارزان مالی کمی بیش از ۴ درصد احتمال رسیدن به رتبه دوم کوین‌ها و تقویت موقعیت به عنوان مشهورترین استیبل کوین
بایننس کوین می ۲۰۱۷/ صرافی باینَنس‌ خدمات آنلاین، سرمایه گذاری در سهام، دریافت وام و خرید و پرداخت ۳.۵ درصد آینده این کوین بستگی تام و تمام با عملکرد صرافی بایننس دارد
کاردانو سپتامبر ۲۰۱۷/ چارلز هاسکینسون حل مشکل مقیاس پذیری در بلاک‌چین با استفاده از سازوکار اثبات سهام کمتر از ۳ درصد سناریوی۱: پیشرفت با اضافه شدن قراردادهای هوشمند هوش مصنوعی
سناریوی۲: عقب ماندن از رقبایی مانند ریپل
یو اِس دی کوین سپتامبر ۲۰۱۸ / شرکت سیرکل و صرافی کوین بیس یک ارزباثبات و نسل جدید استیبل کوین‌ها کمتر از ۲ درصد با قیمتی در حدود ۱ دلار، به یک استیبل کوین‌ با ثبات تبدیل خواهد شد
ریپل ۲۰۱۲/ شرکت ریپل پی استفاده از الگوریتم اجماع برای بالابردن سرعت در شبکه پرداخت پولی و مالی ۲ درصد بیشتر پیش‌بینی‌ها از احتمال رسیدن به ۴ تا ۸ دلار در بلندمدت حکایت دارد

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *