استیبل کوین چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

 • 7 خرداد 1401
 • بروزرسانی: ۲۳ مهر ۱۴۰۱
 • ۴ نظر
 • 18 دقیقه
 • 2784 نفر
4.4/5 - (53 امتیاز)
۴.۴/۵ - (۵۳ امتیاز)

استیبل کوین (StableCoin) چیست و چه کاربردهایی در این نوع از انواع ارز دیجیتال وجود دارد که باعث محبوبیت بسیار زیاد آن ها شده است؟ انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال با کاربردهای متنوع و ویژگی‌های مختلف در بازار رمز ارزها توسعه پیدا کرده و هر کدام مشخصه‌های خاص خود را دارند. یکی از معروف‌ترین و پر معامله‌ترین انواع رمز ارزهای موجود در بازار، استیبل کوین‌ها هستند. در این مقاله مجله ارزپایا در کنار شما هستیم تا شرح کامل و جامعی از استیبل کوین‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها در بازار ارز دیجیتال ارائه کنیم. در انتهای این مقاله هیچ نکته ناگفته ای درباره این دسته از رمز ارزها برای شما باقی نخواهد ماند.

اگر وقت کافی برای مطالعه متن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم با صرف ۵ دقیقه، فایل صوتی زیر را گوش دهید. در این پادکست به زبانی ساده و به طور کامل استیبل‌ها و نحوه عملکردشان بررسی شده است.

استیبل کوین ها استفاده های بسیار زیادی دارند که مهمترین آن خرید و فروش ارز دیجیتال به وسیله آنهاست. تتر معروفترین و پرکاربردترین استیبل کوین بازار است که شما می‌توانید به راحتی آن را در صرافی ارزپایا خریداری کنید و در کمترین زمان ممکن آن را به آدرس دلخواه خود منتقل کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

استیبل کوین چیست؟

کلمه استیبل به معنی ثابت و پایدار و کلمه کوین نیز به ارز دیجیتال اشاره دارد. استیبل کوین در واقع معرف ارزهای دیجیتالی است که قیمت آن‌ها ثابت و پایدار بوده و تحت شرایط مختلف و مکانیسم‌های حاکم در بازار ارز دیجیتال یعنی عرضه و تقاضا، با نوسان روبرو نمی‌شوند. این دسته از ارزهای دیجیتال معمولا دارای یک پشتوانه فیزیکی دارای ارزش هستند که قیمت ثابت آن‌ها نیز بر اساس همین پشتوانه تعیین می‌شود. برای اینکه درک کامل‌تری نسبت به استیبل کوین‌ها داشته باشید، لازم است تا ویژگی‌های این دسته از رمز ارزها را با هم مرور کنیم.

ویژگی‌های استیبل کوین چیست؟

ویژگی های استیبل کوین

استیبل کوین‌ها برای اهداف مشخصی وارد بازار ارز دیجیتال شده و برای رسیدن به این اهداف مشخص بایستی ویژگی‌های خاصی داشته باشند. در واقع همین اهداف هستند که خرید ارز دیجیتال را جذاب می‌کنند و سبب افزایش تقاضای یک ارز در بازار می‌شوند. کمتر دسته‌بندی در میان ارزهای دیجیتال در بازار وجود دارد که رمز ارز‌های قرار گرفته در آن دسته‌بندی ویژگی‌های مشخص و یکسانی مانند استیبل کوین‌ها داشته باشند. برخی از ویژگی‌هایی که در ادامه برای استیبل کوین‌ها تعریف می‌کنیم ویژگی‌های ساختاری این رمز ارزها هستند و برخی نیز به دلیل نوع کارکرد آن‌ها در بازار به وجود می‌آیند.

دارای پشتوانه فیزیکی با ارزش

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌ها در استیبل کوین‌ها داشتن یک پشتوانه فیزیکی با ارزش است. همان‌طور که می‌دانید ارزهای دیجیتال هیچ‌گونه پشتوانه‌ای نداشته و عملا نمی‌توان برای آن‌ها ارزش ذاتی تعریف کرد؛ اما استیبل کوین‌ها شرایط متفاوتی از این نظر دارا هستند.

هر استیبل کوینی که وارد بازار می‌شود توسط تیم توسعه دهنده و تیم مدیریتی آن کالا یا کالاهایی به عنوان پشتوانه برای آن در نظر گرفته شده و این پشتوانه‌ها در جایی ذخیره می‌شوند. به عنوان مثال، یکی از رایج‌ترین پشتوانه‌های در نظر گرفته شده برای استیبل کوین‌ها دلار آمریکا است. تیم توسعه دهنده استیبل کوین‌هایی که پشتوانه آن‌ها دلار آمریکا است، بایستی به تعداد توکن‌های تعریف شده برای استیبل کوین خود در یک بانک معتبر و شناخته شده دلار آمریکا ذخیره داشته باشند.

هدف از این پشتوانه این است که اولا امکان ایجاد قیمت ثابت برای این دسته از رمز ارز‌ها وجود داشته باشد و ثانیا این پشتوانه تبدیل به ضمانت نامه برای حفظ ارزش دارایی‌های دارندگان استیبل کوین در بازار شود.

در حال حاضر، از رایج‌ترین پشتوانه‌های فیزیکی با ارزش در نظر گرفته شده برای استیبل کوین‌های موجود در بازار می‌توان به دلار آمریکا، یورو، و طلا اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که استیبل کوین‌های الگوریتمی از این قاعده مستثنی هستند. ارزهای دیجیتال، پشتوانه این نوع از استیبل کوین‌ها هستند.

قیمت ثابت و متناسب با پشتوانه

وقتی پشتوانه فیزیکی یک استیبل کوین دلار آمریکا باشد، قیمت هر واحد از آن نیز برابر با یک دلار آمریکا بوده و تحت تأثیر شرایط مختلف این قیمت ثابت باقی می‌ماند. البته دقت داشته باشید که قیمت استیبل کوین‌ها بر اساس میزان عرضه و تقاضا ممکن است تغییرات بسیار بسیار اندکی را مشاهده نماید. این تغییرات معمولا بسیار کم بوده و خیلی سریع دوباره قیمت آن‌ها برابر با همان قیمت واحد در نظر گرفته شده خواهد بود.

ثبات قیمتی حتی در بحران ها

یکی از ویژگی‌های مهم تعریف شده برای استیبل کوین‌ها، ثبات قیمتی آن‌هاست که باعث می‌شود تا تریدر‌ها در بازار ارز دیجیتال حتی در بحران‌ها و نوسانات شدید نیز بتوانند با خرید این ارزهای دیجیتال ارزش دارایی خود را حفظ نمایند. وقتی قیمت بیت کوین و رفقا در معرض تغییرات شدید تحت تأثیر اخبار مختلف سیاسی یا اقتصادی قرار می‌گیرند، خرید بیت کوین در بازار کاهش پیدا می‌کند و استیبل کوین‌ها همچنان قیمت ثابت خود را حفظ می‌کنند.

حجم معاملات بالا

یکی از ویژگی‌هایی که با توجه به نوع کارکرد این دسته از رمز ارزها در بازار برای آن‌ها ایجاد شده است، حجم معاملات فوق‌العاده بالای آن‌ها است. به نحوی که اگر ارزهای دیجیتال را بر اساس میزان حجم معاملات آن‌ها دسته‌بندی کنیم، استیبل کوین‌ها را در صدر این جدول مشاهده خواهیم کرد.

تعداد سکه‌های در گردش بالا

 یکی دیگر از ویژگی‌های بارز استیبل کوین‌ها تعداد سکه‌های در گردش بسیار بالای آن‌ها است تا از این طریق شرایط لازم برای استفاده از آن‌ها برای پرداخت‌ها فراهم شود.

در دسترس بودن در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال

 همچنین شما می‌توانید استیبل کوین‌های معروف و شناخته شده بازار را در اکثر صرافی‌های معتبر در اختیار داشته و برای خرید و فروش سایر رمز ارزها از آن‌ها استفاده کنید.

استیبل کوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

ماهیت اصلی و نحوه کارکرد استیبل کوین‌ها بسیار ساده و قابل درک است. در این دسته از ارزهای دیجیتال تیم توسعه دهنده به تعداد توکن‌های تعریف شده برای آن‌ها، کالای فیزیکی متناظر به‌عنوان‌مثال دلار آمریکا را در یک بانک ذخیره می‌کند. این ذخیره‌سازی پشتوانه به معنای بیمه کردن دارایی‌های کاربران در بازار است. به این معنا که اگر شما یک استیبل کوین در کیف پول خود داشته باشید و بازار ارز دیجیتال به صورت کامل نابود شود، شما می‌توانید استیبل کوین‌های خود را در بانک نقد کنید.

البته این موضوع و نحوه کارکرد به کالای فیزیکی در نظر گرفته شده به عنوان پشتوانه برای استیبل کوین و همچنین اعتبار خود این ارز دیجیتال بستگی دارد. به عنوان مثال شایعاتی مبنی بر کم بودن میزان پشتوانه بسیاری از استیبل کوین‌های موجود در بازار در بانک‌ها وجود دارد که نشان از یک نقطه ضعف بزرگ در آن‌ها است.

انواع استیبل کوین

انواع استیبل کوین

 اما برای درک هر چه بهتر شرایط استیبل کوین‌ها در بازار ارز دیجیتال لازم است تا انواع این رمز ارزها را نیز به شما معرفی کنیم. دسته‌بندی انواع استیبل کوین‌ها در بازار بر اساس نوع پشتوانه آن‌ها صورت می‌پذیرد که معمول‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند.

استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز فیات مانند دلار آمریکا

این دسته از استیبل کوین‌ها، آن‌هایی هستند که پشتوانه اصلی آن‌ها پول واقعی است و این پول در یک بانک و یا موسسه مالی بسیار بزرگ و معتبر به صورت مسدود شده حفظ می‌شود. دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و ین ژاپن از رایج‌ترین پول‌های واقعی در نظر گرفته شده برای پشتوانه‌سازی برای استیبل کوین‌ها هستند.

معروف‌ترین استیبل کوین تعریف‌شده با پشتوانه ارز فیات ارز دیجیتال تتر است که پشتوانه آن دلار آمریکاست و قیمت آن در بازار نیز همیشه برابر با یک دلار خواهد بود.

استیبل کوین با پشتوانه طلا و فلزات گرانبها

دسته دیگری از استیبل کوین‌ها آن‌هایی هستند که با پشتوانه طلا و یا سایر فلزات گرانبها تعریف می‌شوند. طلا به دلیل ارزش ذاتی بسیار زیاد و همچنین تبدیل شدن به یک دارایی با ارزش و با ثبات در میان کاربران جهانی، اعتماد‌سازی بسیار بالایی برای یک استیبل کوین به وجود آورده است. قیمت استیبل کوین‌های با پشتوانه طلا در بازار، معمولا برای هر واحد برابر با قیمت یک گرم یا یک اونس طلای جهانی تعریف می‌شود.

استیبل کوین با پشتوانه سایر ارزهای دیجیتال با ارزش

یکی دیگر از انواع استیبل کوین‌های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال آن‌هایی هستند که از ارزهای دیجیتال با اعتبار بسیار بالا مانند بیت کوین و اتریوم برای پشتوانه‌سازی آن‌ها استفاده می‌شود. این دسته از استیبل کوین‌ها بیشتر برای تعریف کردن یک ارز دیجیتال در بلاک چین و پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای خرید و فروش بیت کوین در بلاک چین اتریوم یک استیبل کوین با قیمت ثابت برابر با همان قیمت بیت کوین در بلاک چین اتریوم تعریف شده و کاربران می‌توانند به جای خرید خود بیت کوین از شبکه اصلی آن این رمز ارز را در شبکه اتریوم خریداری و روی آن سرمایه گذاری نمایند.

برای آشنایی با شبکه اتریوم پیشنهاد می‌کنیم که مقاله erc20 چیست را مطالعه کنید.

استیبل کوین‌های بدون پشتوانه یا الگوریتمی

اصلی‌ترین چالشی که برای استیبل کوین‌ها وجود دارد متمرکز بودن آن‌ها است که این موضوع خلاف ماهیت کلی بازار رمز ارزها می‌باشد. در این بین استیبل کوین‌هایی به صورت غیر متمرکز توسعه پیدا کردند که این چالش را برطرف نمایند اما این دسته از استیبل کوین‌ها بدون پشتوانه بوده و اصطلاحا به آن‌ها استیبل کوین‌های الگوریتمی اطلاق می‌شود. استیبل کوین مشهور  UST که اخیرا ارزش خود را از دست داد، از این نوع استیبل کوین بود. البته به غیر از UST، تعداد زیادی استیبل کوین در بازار وجود دارد که با موفقیت در حال انجام وظیفه هستند.

استیبل کوین غیرمتمرکز چیست؟

استیبل کوین‌های غیر متمرکز که اصطلاحا به آن‌ها استیبل کوین‌های الگوریتمی نیز اطلاق می‌شود، با هدف ایجاد شفافیت بیشتر در میان این نوع از انواع ارز دیجیتال توسعه پیدا کرده‌اند. توکن‌های این دسته از استیبل کوین‌ها بر روی بلاک چین های عمومی قرار می‌گیرند تا تمام کاربران امکان مشاهده تمام اتفاقات روی داده در شبکه آن‌ها را داشته باشند. این استیبل کوین‌ها معمولا هیچ‌گونه پشتوانه‌ای نداشته یا با استفاده از یک ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شوند. برای ثابت نگه داشتن آن‌ها نیز از یک الگوریتم مشخص برای کنترل میزان عرضه و تقاضا استفاده می‌شود. به عنوان مثال وقتی تقاضا برای خرید استیبل کوین غیرمتمرکز یا الگوریتمی بالا می‌رود عملا در شبکه شاهد افزایش عرضه خواهیم بود تا قیمت دوباره به حالت تعادل برسد. این نحوه عرضه در استیبل کوین‌های الگوریتمی با عنوان عرضه منعطف شناخته می‌شود.

مزایای استیبل کوین ها

مزایای استیبل کوین ها

استیبل کوین‌ها نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در بازار، دارای مزایا و معایب مشخصی هستند که برای شناخت هرچه بهتر آن‌ها لازم است تا این مزایا و معایب را نیز با شما در میان بگذاریم.

کم شدن کارمزد معاملاتی

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مربوط به این دسته از رمز ارزها پایین بودن کارمزد معاملاتی آن‌ها است که باعث شده تا هزینه انجام تراکنش‌ها برای کاربران کمتر شود. البته برای انتقال استیبل کوینی مانند تتر، باید به شبکه انتقال آن نیز دقت کنید. معمولا شبکه ترون، کارمزد کمتری از دیگر شبکه‌ها دارد.

ساده‌تر شدن خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال

وجود استیبل کوین‌ها در بازار همچنین باعث شده تا خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال نیز به سادگی و در بازارهای کاملا حرفه‌ای در دسترس تمام معامله گران و تریدرها قرار گیرد.

سریع‌تر شدن معاملات در بازار

بالا رفتن سرعت انجام معاملات در بازار نیز یکی دیگر از مزیت‌هایی است که استیبل کوین‌ها وارد بازار ارز دیجیتال کرده‌اند. بالا بودن حجم معاملات و همچنین لیست شدن آن‌ها در صرافی‌های معتبر، مزید بر علت شده تا سرعت انجام معاملات در بازار با افزایش قابل توجهی روبرو شود.

افزایش سرعت نقل و انتقال پول در دنیا

در حال حاضر اگر شما بخواهید چندین میلیون دلار پول را در نقاط مختلف جهان بدون استفاده از بازار ارز دیجیتال جابجا کنید نیاز به پشت سر گذاشتن چالش‌های بسیار زیادی خواهید داشت و سرعت انجام آن نیز بسیار پایین خواهد بود. وجود استیبل کوین‌ها باعث شده تا امکان نقل و انتقال پول‌های هنگفت در سرتاسر دنیا با سرعت بسیار بالایی وجود داشته باشد.

معایب استیبل کوین ها

معایب استیبل کوین ها

Stable Coin ها از آن دسته از ارزهای دیجیتالی هستند که نمی‌توان خیلی معایب زیادی برای آن‌ها تعریف کرد اما با این حال بایستی به حداقل معایب این دسته از رمز ارزها نیز اشاره داشته باشیم.

اکثرا متمرکز هستند

به جز چند مورد خاص، اکثر استیبل کوین‌های تعریف شده در بازار رمز ارز‌ها به صورت متمرکز مدیریت می‌شوند و این موضوع می‌تواند بزرگترین چالش برای آن‌ها باشد؛ زیرا سازمان توسعه دهنده آن‌ها می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در شرایط عملکردی آن‌ها در بازار داشته باشد.

برای سرمایه گذاری و افزایش ارزش دارایی‌ها مناسب نیستند

از استیبل کوین‌ها می‌توان برای حفظ ارزش دارایی استفاده کرد اما برای سرمایه گذاری به جهت افزایش ارزش دارایی اصلا مناسب نیستند. البته به دلیل وجود نوسانات بسیار زیاد قیمت دلار در بازار ایران تریدرهای ایرانی می‌توانند حتی برای افزایش دارایی‌ها نیز به دنبال خرید استیبل کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا باشند.

تأثیر مستقیم و قابل توجه سازمان توسعه دهنده در اعتبار استیبل کوین

یکی دیگر از معایب بسیار بحث برانگیز استیبل کوین‌ها تأثیر مستقیم و قابل توجه سازمان‌های ذیربط آن‌ها در کیفیت این رمز ارزها است. در صورتی که بنیاد توسعه دهنده یک استیبل کوین در فعالیت‌های خود با چالش روبرو شود عملا این چالش خیلی سریع به شبکه استیبل کوین مورد نظر نیز رسوخ خواهد کرد و می‌تواند باعث ایجاد نگرانی در تریدر‌ها شود.

شکست استیبل کوین‌های الگوریتمی

اخیرا شاهد افت قیمت شدید لونا و استیبل کوین آن، UST بودیم. این افت قیمت به دلیل آسیب پذیری در استیبل کوین الگوریتمی آن به وجود آمد. دلیل شکست تاریخی لونا در مجله ارزپایا توضیح داده شده است.

کاربردهای استیبل کوین

کاربردهای استیبل کوین

اشاره کردیم که استیبل کوین‌ها با اهداف مشخصی در بازار توسعه پیدا کرده و همین تعریف شدن کاربردهای خاص برای آن‌ها است که محبوبیت قابل توجهی را برای آن‌ها به وجود آورده است. احتمالا تا اینجای مقاله، بخش قابل توجهی از کاربرد‌های تعریف شده برای این دسته از رمز ارزها را درک کرده‌اید اما لازم است آن‌ها را به صورت خلاصه با هم مرور کنیم.

انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال

به عنوان یکی از بهترین و رایج‌ترین کاربرد‌های تعریف شده برای استیبل کوین‌ها بایستی به امکان انجام معاملات با استفاده از آن‌ها در بازار ارز دیجیتال اشاره کنیم. استیبل کوین‌ها معمولا به عنوان ارز دیجیتال پایه در انجام معاملات جفت ارزی در بازار ارز دیجیتال نقش خود را ایفا می‌نمایند. به عنوان مثال، در جفت ارز معاملاتی بیت کوین به تتر شما می‌توانید با پرداخت تتر بیت کوین بخرید. همین شرایط برای سایر ارزهای دیجیتال نیز به همین ترتیب وجود دارد.

حفظ ارزش دارایی‌ها و در امان ماندن از نوسانات شدید

یکی از اصلی‌ترین و محبوب‌ترین کاربرد‌های تعریف شده برای استیبل کوین‌ها امکان استفاده از آن‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌ها، مخصوصا در شرایط بحرانی و نوسانات بسیار شدید بازار است. ثبات قیمتی این دسته از رمز ارزها باعث می‌شود تا بتوان از آن‌ها برای چنین کاربردی استفاده کرد.

ارز دیجیتال مناسب برای پرداخت‌ها و انتقال پول

به دلیل داشتن قیمت ثابت، سرعت انتقال بالا، کارمزد کم و مورد اعتماد بودن، استیبل کوین‌ها تبدیل به بهترین ارز دیجیتال برای پرداخت‌ها شده‌اند.

سرمایه گذاری

در بازار بین‌المللی خیلی نمی‌توان ماهیت سرمایه گذاری برای استیبل کوین‌ها تعریف کرد اما در بازار ایران و برای تریدر‌های ایرانی می‌توان چنین مزیت و کاربردی را نیز برای آن‌ها در نظر گرفت.

پرداخت هزینه‌های روزانه در بازار

از استیبل کوین‌ها همچنین می‌توان به‌عنوان ارز دیجیتالی مناسب برای پرداخت هزینه‌های روزانه در بازارهای اینترنتی تعریف کرد. پرداخت‌های درون برنامه‌ای در پلتفرم‌های مختلف و یا خرید و فروش از فروشگاه‌های اینترنتی در این دسته از کاربردهای استیبل کوین‌ها قرار می‌گیرند.

معروف‌ترین استیبل کوین ها

معروف ترین استیبل کوین ها

ماهیت و شرایط استیبل کوین‌ها را به صورت کامل و جامع برای شما تشریح کردیم؛ اما لازم است تا معروف‌ترین و معتبرترین استیبل کوین‌های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال را نیز برای شما تشریح نماییم تا درک شما نسبت به این دسته از انواع ارز دیجیتال بیشتر شود.

تتر – USDT

در حال حاضر معروف‌ترین و محبوب‌ترین و البته بهترین استیبل کوین تعریف شده در بازار ارز دیجیتال تتر است. این ارز دیجیتال ابتدا در سال ۲۰۱۴ و با عنوان RealCoin وارد بازار ارز دیجیتال شد و سپس نام آن به تتر با نماد USDT تغییر کرد. پشتوانه اصلی در نظر گرفته شده برای این رمز ارز دلار آمریکاست اما از موارد دیگری مانند اوراق تجاری و گواهی سپرده، اسناد خزانه، اوراق قرضه شرکتی، فلزات گرانبها و حتی سرمایه‌های دیگری مانند ارزهای دیجیتال نیز برای پشتوانه‌سازی آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از کل ارزش تتر در بازار دارای پشتوانه دلار آمریکا به صورت نقد هستند.

اگر به دنبال یک صرافی معتبر ایرانی برای خرید تتر هستید، می‌توانید آن را با کمترین قیمت در صرافی ارزپایا خریداری کنید. همچنین اگر قصد واریز تتر به حساب خود در صرافی خارجی را دارید، می‌توانید با کمترین کارمزد ممکن و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. برای ثبت نام در ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

USDC

ارز دیجیتال USDC در سال ۲۰۱۸ و توسط یکی از مؤسسین صرافی بزرگ کوین بیس توسعه پیدا کرده و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار محسوب می‌شود. این استیبل کوین، محبوبیت بسیار زیادی مخصوصا میان سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ فعال در بازار ارز دیجیتال داشته و حمایت‌های بسیار زیادی از آن می‌شود.

BUSD

استیبل کوین معروف شبکه بایننس نیز با پشتوانه دلار آمریکا در سال ۲۰۱۹ وارد بازار رمز ارزها شده و به دلیل حمایت‌های صرافی بزرگ بایننس یکی از بهترین‌های بازار در این رده محسوب می‌شود. حمایت‌های این صرافی باعث شده تا این استیبل کوین در همین مدت کوتاه حضور در بازار به محبوبیت قابل توجهی برسد.

نکته: برای آشنایی با شبکه هوشمند بایینس، مقاله BSC چیست را مطالعه کنید.

DAI

یکی از معدود استیبل کوین‌های غیرمتمرکز بازار ارز دیجیتال رمز ارز دای است. این رمز ارز در حوزه پلتفرم‌های دیفای تعریف شده و با کاربرد‌ها و مزیت‌های زیادی مانند امکان دریافت وام با وثیقه از پلتفرم خود این رمز ارز و شفافیت و امنیت بالا همراه است. تیم توسعه دهنده دای از ارزهای دیجیتال دیگر معتبر موجود در بازار برای پشتوانه‌سازی آن استفاده کرده است. نقطه ضعف بسیار مهم این رمز ارز، که البته ممکن است در آینده برطرف شود، توسعه آن بر روی پلتفرم اتریوم است که باعث بالا رفتن قابل توجه کارمزد‌های معاملاتی در شبکه آن شده است. کارمزد شبکه اتریوم با توجه به میزان تراکنش‌های این رمزارز متغیر است و از آن‌جایی‌که خرید اتریوم در بین مردم محبوبیت بالایی دارد، معمولا کارمزد این شبکه زیاد است.

بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها

بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها

بهترین استیبل کوین‌های موجود در بازار ارز دیجیتال را تعریف کردیم و ویژگی‌های اصلی آن‌ها را نیز بیان نمودیم. بهترین استیبل کوین برای ایرانیان در حال حاضر ارز دیجیتال تتر است. این ارز دیجیتال بعد از حضور در شبکه ترون کارمزد‌های بسیار کمی داشته و یکی از اصلی‌ترین دلایل قرار گرفتن آن در ابتدای لیست بهترین‌ها نیز همین کارمزد‌های پایین آن است. پشتیبانی آن با دلار آمریکا نیز باعث شده تا کاربران ایرانی بتوانند از آن برای سرمایه گذاری نیز استفاده کرده و به جای خرید مستقیم دلار در بازار تتر بخرند.

در حال حاضر شما می‌توانید با پرداخت کمترین کارمزد‌ها برای خرید تتر در صرافی ارزپایا اقدام کنید. با درک چالش‌های مربوط به بازار ارز دیجیتال و شناخت کامل نسبت به استیبل کوین‌ها احتمالا سرمایه گذاری بر روی استیبل کوین‌ها برای شما ساده‌تر و بهینه‌تر خواهد بود اما با این حال می‌توانید چالش‌ها و ابهامات خود درباره این دسته از رمز ارزها را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

استیبل کوین به چه معناست؟

استیبل کوین در واقع معرف ارزهای دیجیتالی است که قیمت آن‌ها ثابت و پایدار بوده و تحت شرایط مختلف و مکانیسم‌های حاکم در بازار ارز دیجیتال یعنی عرضه و تقاضا، با نوسان روبرو نمی‌شوند. این دسته از ارزهای دیجیتال معمولا دارای یک پشتوانه فیزیکی دارای ارزش هستند که قیمت ثابت آن‌ها نیز بر اساس همین پشتوانه تعیین می‌شود.

بهترین استیبل کوین برای ایرانی ها کدام است؟

بهترین استیبل کوین‌های موجود در بازار ارز دیجیتال را تعریف کردیم و ویژگی‌های اصلی آن‌ها را نیز بیان نمودیم. بهترین استیبل کوین برای ایرانیان در حال حاضر ارز دیجیتال تتر است. این ارز دیجیتال بعد از حضور در شبکه ترون، کارمزد‌های بسیار کمی داشته و یکی از اصلی‌ترین دلایل قرار گرفتن آن در ابتدای لیست بهترین‌ها نیز همین کارمزد‌های پایین آن است. پشتیبانی آن با دلار آمریکا نیز باعث شده تا کاربران ایرانی بتوانند از آن برای سرمایه گذاری نیز استفاده کرده و به جای خرید مستقیم دلار در بازار تتر بخرند.

مزایای استیبل کوین ها چیست؟

کاهش کارمزد معاملاتی و افزایش سرعت تراکنش ها را می‌توان به عنوان مهمترین مزایای این دسته از کوین ها نام برد.

استیبل کوین ها چه معایبی دارند؟

متمرکز بودن و تاثیر مستقیم توسعه دهندگان در ارزش استیبل کوین را می‌توان به عنوان مهمترین معایب این کوین ها نام برد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مونا صمدی

  صرافی ارزپایا از کدوم استیبل کوین ها پشتیبانی میکنه؟ اگر استیبل کوینی در لیست توکن های شما نباشه نمیشه از یه صرافی دیگه انتقالش بدیم به صرافی شما؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   صرافی ارزپایا از دو استیبل کوین محبوب تتر (USDT) و دلار بایننس (BUSD) پشتیبانی می‌کنه. دقت کنین که فقط می‌تونین همین دو استیبل کوین رو به ارزپایا واریز کنین و سایر استیبل کوین‌ها قابل واریز به ارزپایا نیستن.

 2. مرجان قربانی

  بهترین استیبل کوین برای خرید ارز دیجیتال در صرافی های خارجی کدوما هستن؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   استیبل کوین USDT (تتر) و USDC در حال حاضر بهترین گزینه برای خرید در صرافی های خارجی محسوب میشن. این دو استیبل کوین، نسبت به سایر استیبل کوین ها رتبه و ارزش بازار بهتری دارن