بر روی ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) سرمایه گذاری کنیم یا نه؟

  • 15 تیر 1400
  • بروزرسانی: ۲۸ فروردین ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 10 دقیقه
  • 1682 نفر
4.5/5 - (33 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۳۳ امتیاز)

در این مطلب قصد داریم درباره ارز دیجیتال دوج کوین بنویسیم. پس از مطالعه این مقاله به این پرسش‌های شما پاسخ داده خواهد شد:

۱- دوج کوین چیست و چرا اینقدر درباره آن صحبت می‌شود؟

۲- آینده ای که برای ارزدیجیتال دوج کوین پیش بینی می‌شود، چیست؟

۳- سرمایه گذاری در دوج کوین بهتر است یا شیبا؟

۴- دوج کوین کودک که درباره آن این روزها حرف می‌زنند، چیست؟

۵- صرافی آنلاین ایرانی که این رمز ارز را ارائه دهد و خدمات بیشتری به مشتریان خود بدهد، کدام است؟

ارز دیجیتال دوج‌کوین چیست؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال متن باز و همتابه‌همتا است. البته این رمز ارز در ابتدا قرار نبود به یک نام مهم در حوزه ارز دیجیتال تبدیل شود. در ابتدا قرار بود با استفاده از یک پروژه ساده و کوچک، درباره فناوری بلاکچین و شیوه کار آن برای مردم عادی توضیح داده شود اما همان فناوری پایه‌ای مبنایی شد برای اینکه بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر ( Jackson Palmer) نام جدیدی را به عنوان یک ابزار جایگزین پرداخت‌های آنلاین در سال ۲۰۱۳ به دنیای رمزارزها معرفی کنند: دوج کوین!

دوج کوین در آن دوران تنها کمی ‌بیش از ۱۰۰۰ دلار ارزش داشت و بنیانگذارانش از همان ابتدا به دنبال خلق رمزارزی بودند که ثروت، سرگرمی، خوشی و لذت بردن از زندگی را در کنار هم داشته باشد. این ایده، از همان لوگوی این رمزارز و سگ خندان و جذابش مشخص است.

در اواخر سال ۲۰۱۷، دوج کوین شاهد رشدی قابل توجه بود که در سال بعد، متوقف شد و همین رشد و نزول، باعث شد که برخی از کاربران از آن ناامید شوند و در برابر، گروه زیادی دیگر به این رمزارز که گاه رشدهای قابل توجهی را تجربه می‌کند، همچنان امید بسته‌اند.

دوج کوین چیست

ارز دیجیتال دوج کوین با وجود این فراز و نشیب‌ها و حتی با چند مورد مشکل امنیتی جدی، طرفداران دوآتشه خود را دارد که آنقدر به این رمزارز دل بسته‌اند که از در و دیوار خانه‌هایشان تصویر لوگوی دوج کوین می‌بارد. آنها در شبکه‌های اجتماعی و دنیای واقعی حضور پرشوری دارند و به تولید محتوا و اقدامات نیکوکارانه برای تبلیغ رمزارز محبوبشان می‌پردازند. همین سرمایه اجتماعی است که دوج کوین را از ارزهای دیجیتال دیگر متمایز می‌کند.

فناوری و استخراج دوج کوین

دوج کوین از کدهای یک شبکه به‌نام لاکی‌کوین (Luckycoin) به دست می‌آید. به عبارت دیگر دوج کوین، اشتعابی از لاکی کوین است و خود لاکی کوین هم انشعابی است از لایت کوین که آن هم انشعابی است از بیت کوین. به همین دلیل شبکه‌های ایجاد کننده بیت کوین و دوج کوین بسیار به هم شبیهند و درنتیجه دوج کوین هم مانند بیت کوین از استخراج یا ماینینگ به دست می‌آید البته توسعه دهندگان دوج کوین، الگوریتم رمزنگاری این ارز دیجیتال را با بیت کوین، متفاوت طراحی کرده‌اند تا در استخراج این رمزارز، برق کمتری مصرف شود و آسیب‌های محیط زیستی کاهش یابد.

دوج کوین از الگوریتم رمزنگاری لایت کوین برای این این منظور استفاده می‌کند و ماینرهای لایت کوین، می‌توانند در هنگام استخراج، علاوه بر لایت کوین، رمزارز دوج کوین هم به دست آورند. زمان متوسط استخراج یک بلاک دوج کوین ۱ دقیقه با‌اندازه متوسط بلاک ۸/۴ کیلوبایت است.

دوج کوین خاصیت ضد تورمی‌ ندارد و دارای محدودیت عرضه نیست و پاداش ماینرها به ازای استخراج هر بلاک ۱۰,۰۰۰ واحد DOGE است اما این پاداش برخلاف بیت کوین همیشه ثابت باقی خواهد ماند .

یکی از ایرادهای اصلی به توسعه‌دهندگان دوج کوین، کندی آنان و روند کم شتاب بهبودی فناوری آن است که حتی انتقاد فردی مانند جکسون پالمر از بنیانگذاران آن را نیز باعث شد.

ارز دیجیتال بِی بی دوج (baby Doge) چیست؟

یکی از نام‌هایی که به تازگی در جامعه طرفداران دوج کوین زیاد شینده می‌شود، دوج کودک، یا دوج بی بی است که البته چندان مورد استقبال رسانه‌های جریان اصلی قرار نگرفته است.

بی بی دوج  یکی دیگر از رمزارزهایی است که در رده «میم کوین»‌ها قرار می‌گیرد وکاملاً وابسته و تحت تأثیر دوج کوین است. این رمز ارز پدیده‌‎ای است که جامعه طرفداران دوج آن را به وجود آوردند و بر روی زنجیره هوشمند بایننس کار می‌کند. هدف اصلی از معرفی این ارزدیجیتال، بهبود سرعت معاملات در ذیل جامعه طرفداران دوج بوده است. زمان بلاک آن تنها ۵ ثانیه است که مقایسه آن با زمان ۶۰ ثانیه‌ای بلاک دوج کوین نشان دهنده جذابیت بالای آن است.

دوج کودک، که شاید بشود آن را «بچه دوج» هم خواند، نرخ تورم فوق العاده‌ای دارد و به دلیل داشتن یک سیستم جمع آوری هوشمند، بی بی دوج بیشتری به کیف پول هر کاربر اضافه می‌شود. این بدان معنی است که کسانی که این رمزارز را دارند، به صورت خودکار از هر معامله‌ای که در شبکه بی بی دوج اتفاق می‌افتد، ۵ درصد کارمزد دریافت می‌کنند که خود این امر، باعث می‌شود بی بی کوین را بتوان به شکل یک سرمایه گذاری بلندمدت دید.

شاید اگر حمایت و تویئت‌های ایلان ماسک نبود، بی بی دوج اینقدر بر سر زبان‌ها نمی‌افتاد. مزایای نسبی آن نسبت به دوج کوین و همین حمایت چهره‌ای تأثیرگذار مانند ایلان ماسک باعث شده است گروهی معتقد باشند این رمزارز رشد خوبی خواهد داشت بخصوص که جذابیت تعلق گرفتن ۵ درصد از هر تراکنش به هولدرها آن را متمایز هم کرده است. اما یک نکته دیگر این است که درباره میم کوین‌ها مانند همین دوج کوین و فرزند خلفش کوین بچه هیچ وقت نمی‌شود با قاطعیت و اطمینان حرف زد چون همه چیز به فعل و انفعالات فضای اجتماعی و رسانه‌ای بستگی دارد.

مقایسه میان ارز دیجیتال دوج کوین و شیبا اینو

همان طور که قبلاً در مقاله‌ای تأکید کردیم، یکی دیگر از رمزارزهای زیر مجموعه خانواده میم کوین‌ها، شیبا اینو است که مدتی است نامش زیاد مطرح می‌شود. ضمن اینکه باید این نکته را هم در نظر داشت که اصولاً شیبا اینو با برچسب «قاتل دوج کوین» معروف شده است و بسیاری از طرفداران آن، شیبا را جانشین دوج کوین می‌دانند. اما اگر کسی علاقه مند به سرمایه گذاری روی این دسته کوین‌ها باشد، بهتر است  دوج کوین را انتخاب کند یا شیبا را؟

اول از همه باید بگوییم فناوری رمزارز شیبا اینو با  دوج کوین فرق دارد. شیبا اینو بلاک چین اختصاصی ندارد و روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند درنتیجه می‌تواند گفت شبکه دوج کوین ساختار حرفه‌ای تر و کاملتری دارد و رتبه آن هم در کوین مارکت کپ بالاتر از شیباست.

شیبا اخیراً به دلیل رشد چشمگیر خود توانسته است به فهرست پشتیبانی برخی از صرافی‌های معتبر از جمله کوین بیس راه یابد ولی دوج کوین جایگاه خود را در فضای داد و ستد کریپتوها به دست آورده است و این امر بخاطر قدمت بیشتر آن البته طبیعی هم هست. دوج کوین تاریخچه و سابقه روشن تری هم دارد، حداقل می‌دانیم چه کسانی آن را به وجود آورده‌اند و توسعه داده‌اند اما این اطلاعات درباره شیبا اینو وجود ندارد.

هر دو رمز ارز از حمایت شخصیت‌های تأثیرگذار در فضای رسانه و فناوری برخوردارند اما این کفه حمایت به نفع دوج کوین سینگنی می‌کند.

مقایسه دوج وشیبا

واقعیت این است که هر دوی این رمزارزها به جامعه طرفداران جدی خود، وابسته‌اند. این گروه هستند که می‌توانند از اتفافات بازار و رویدادهای فضای اجتماعی برای داغ شدن محبوبیت رمزارزهای خود استفاده کنند. طرفداران دوج کوین، سابقه بیشتری در این کار دارند و وفاداری خود را اثبات کرده‌اند اما طرفداران شیبا هم تازه نفسند و عزم خود را برای بالابردن رتبه و اهمیت این رمزارز جزم کرده‌اند و البته در این مسیر شانس هم با آنها بسیار همراه بوده است. این رقابت و چگونگی بهره بردن از فضاهای جدید رسانه‌ای و اجتماعی در سرنوشت هردوی این ارزهای دیجیتال تأثیرگذار است.

تحلیل قیمت دوج کوین

همان طور که گفتیم نمی‌توان پیش بینی قطعی و دقیقی درباره آینده ارز دیجیتال دوج کوین داشته باشیم. بخشی از این عدم قطعیت به همان فضای اجتماعی و رسانه ای برمی‌گردد و بخشی نیز به مؤلفه‌های فناورانه مانند ارتقای سطح امنیتی دوج کوین.

ارز دیجیتال دوج کوین تا به حال چندین مشکل امنیتی به خود دیده است که از آن جمله می‌توان به هک کیف پول دوج والت در دسامبر ۲۰۱۴ و به سرقت رفتن ۲۱ میلیون دوج کوین اشاره کرد.همچنین بلاکچین ارز دیجیتال دوج کوین مانند تمام بلاکچین‌های دیگر در معرض خطر حملات ۵۱ درصدی قرار دارند یعنی زمانی که بیشتر از نیمی‌‌از بلاکچین تحت کنترل یک فرد یا گروه قرار گیرد و آن گروه تراکنش‌های نامعتبر را به بلاکچین اضافه کند. البته اضافه شدن امکان عملیات استخراج مشترک با لایت کوین باعث شده است خطر این نوع کلاهبرداری در دوج کوین پایین تر بیاید.

اما به هرحال باید در تحلیل آینده این رمز ارز، علاوه بر تأثیر مهم و قطعی حمایت همیشگی و همه جانیه جامعه طرفداران، به نوسانات زیاد آن هم اشاره کرد. در اواخر سال ۲۰۲۰ قیمت دوج کوین به یک باره از ۰/۰۰۴۶ دلار به ۰/۰۱ دلار سید. مدتی در همین قیمت در حال نوسان بود. در اواخر ژوئن ۲۰۲۱ قیمت این رمز ارز صعودی انفجاری کرد و در کمتر از دو هفته به قیمت /۰۷۸۸ دلار رسید اما بعد از مدتی تا ۰/۰۵۵ دلار پایین آمد.

ماهیت غیرجدی این رمزارز که قبلاً به آن اشاره کردیم، همانقدر که باعث جذب مردم به سمت آن شده است، این خطر را به وجود آورده است که ناگهان باعث سقوط ارزش دوج‌کوین نیز بشود چرا که صعود و نزول‌های این ارزدیجیتال به مسائل واقعی بازار یا فناوری ربطی ندارد بلکه اتفاقاتی بیرونی و خارجی آن را باعث می‌شود. به همین دلیل دوج کوین مثلاً در مقایسه با اتریوم هرگز، ثبات و آرامش ندارد و ممکن است هم باعث سود بسیار شود و هم باعث ضرر فراوان.

به همین دلیل گزینه ای جذاب برای کسانی است که در معامله، درصدی از ریسک را می‌پذیرند تا به سودی هنگفت دست یابند ولی همواره باید برای سرمایه گذاری در این رمزارز، حواستان به بازار، اخبار و شایعات باشد.

برای آگاهی از آخرین قیمت بیت کوین اینجا کلیک کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال دوج‌کوین در صرافی آنلاین

سایت رسمی‌دوج کوین، کیف پول‌های پشتیبانی کننده این ارز دیجیتال دوج‌کوین را به این شرح معرفی کرده است:

کیف پول آنلاین، DogeChain

کیف پول لایت MultiDoge

کیف پول‌اندروید Dogecoin wallet

کیف پول IOS: Dough wallet

کیف پول سخت‌افزاری: Ledger و Trezor

برای مبادله‌ها و معامله‌ها در بازار آنلاین ارز دیجیتال شما نیاز به داشتن کیف پول دارید اما به دلیل مشکلات تحریمی، بهترین بستر برای معاملات، اقدام از طریق صرافی‌های آنلاین است و بهترین گزینه در این خصوص، ارزپایاست که کمنرین کارمزد برای دریافت و واریز را دریافت می‌کند که در حد صفر محسوب می‌شود.

برای خرید دوج‌کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال آنلاین مانند ارزپایا  ابتدا باید حساب کاربری خود را ساخته و پس از تأیید هویت، سطح حساب کاربری را باهدف دسترسی به امکانات سایت اعم از میزان واریز و برداشت ارتقا دهید.

خرید وفروش دوج کوین

پس از ایجاد حساب کاربری، خرید دوج‌کوین با ریال برای شما فراهم می‌شود. در این مرحله متناسب با حجم مبادله در خرید ارز دیجیتال دوج‌کوین، درصدی از معامله به عنوان کارمزد از شما دریافت می‌شود. نکته مهم این است که در صرافی آنلاین ارزپایا کمترین کارمزد برای معاملات از شما دریافت می‌شود که باعث جذاب شدن دادو ستد در این صرافی آنلاین و سود بیشتر کاربران می‌شود.

نکته قابل توجه این است که می‌توانید دوج کوین را به جای تبدیل به ریال، به تتر تبدیل کنید. در این صورت، از نوسان‌های ارز در کشور مصون می‌مانید.

پرسش ها:

۱- ارز دیجیتال دوج‌کوین چیست؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال متن باز و همتابه‌همتا است. که در سال ۲۰۱۳ در دنیایی رمزارزها معرفی شد.

۲- بی بی دوج کوین چیست؟

بی بی دوج  یکی دیگر از رمزارزهایی است که در رده «میم کوین»‌ها قرار می‌گیرد وکاملاً وابسته و تحت تأثیر دوج کوین است.

۳- ارز دیجیتال دوج کوین بخریم یا شیبا؟

واقعیت این است که هر دوی این رمزارزها به جامعه طرفداران جدی خود، وابسته‌اند.طرفداران دوج کوین، سابقه بیشتری در این کار دارند و وفاداری خود را اثبات کرده‌اند اما طرفداران شیبا هم تازه نفسند و عزم خود را برای بالابردن رتبه و اهمیت این رمزارز جزم کرده‌اند و البته در این مسیر شانس هم با آنها بسیار همراه بوده است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *