DAO چیست؟ + آشنایی با دائو یا سازمان خودگردان غیر متمرکز

 • 2 مهر 1401
 • بروزرسانی:
 • بدون نظر
 • 12 دقیقه
 • 2661 نفر
5/5 - (3 امتیاز)
۵/۵ - (۳ امتیاز)

DAO چیست و چرا این عبارت تا این حد در بازار ارزهای دیجیتال رایج شده است؟ دائو یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان است که تحت مالکیت هیچ شخص و گروهی نبوده و به‌صورت خودگردان و غیرمتمرکز اداره می‌شود. این سازمان به منظور ایجاد بسترهای لازم برای ایجاد خدمات مختلف در خدمت بشر به‌صورت غیرمتمرکز راه‌اندازی شده که هدف اولیه و ابتدایی آن نیز بازار ارز دیجیتال است. یک سازمان مستقل غیر متمرکز می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی را در زمینه‌های مختلف برای انسان‌ها به دنبال داشته باشد که از آن جمله می‌توان به حفظ حریم خصوصی کاربران و عدم وابستگی به دولت‌ها و سازمان‌های مختلف برای پیش برد اهداف مالی و غیرمالی اشاره کرد.

با توجه به اهمیت شناخت پروژه DAO برای سرمایه‌گذاران در بازار ارز دیجیتال، در تیم تحریریه صرافی ارزپایا لازم دانستیم تا به‌صورت کامل و جامع درباره این سازمان با شما صحبت کنیم. هدف ما در این مقاله تشریح کامل اطلاعات کاربردی مورد نیاز برای شناخت دائو است.

اگر قصد سرمایه گذاری روی پروژه‌های دائو را دارید، باید بدانید که ارز کامپاند و مانا، جزو بهترین ارزهای این حوزه هستند. صرافی ارزپایا یکی از بهترین صرافی‌های داخلی است که می‌توانید این ارزها را با کارمزد ۰.۰۰۲ در آن خرید و فروش کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا روی این لینک کلیک کنید.

دائو یا DAO چیست؟

DAO مخفف عبارت Decentralized Autonomous Organization به معنی سازمان خودگردان غیرمتمرکز است. برای اینکه بدانید دائو چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، ابتدا باید با معنی دو اصطلاح خودگردان و غیرمتمرکز در بازار ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید.

خودگردان بودن در این اصطلاح به عدم نیاز به مدیریت این سازمان توسط فرد یا گروهی خاص اشاره دارد. به این معنی که قرار نیست یک هیئت‌مدیره با مدیرعامل برای مدیریت سازمان دائو وجود داشته باشند و خبری از این موضوع نیست. اعضای پروژه DAO می‌توانند اشخاص مختلفی از هر گوشه‌ای از جهان باشند. از این گذشته مدیریت خودگردان این سازمان به معنی عدم وابستگی به سایر سازمان‌ها و دولت‌ها نیز هست. اصطلاح غیرمتمرکز هم که عبارت آشنایی برای معامله گران بازار ارز دیجیتال است، اشاره به عدم وجود یک مکان فیزیکی برای مدیریت این سازمان و عدم تمرکز قدرت کنترل سازمان در دست شخص یا سازمانی خاص است. در واقع هیچ دفتر کار یا کشور خاصی برای سازمان دائو تعریف نمی‌شود و ‌این سازمان به‌صورت غیرمتمرکز و وابسته به بلاک چین مدیریت خواهد شد.

حالا با درک این مفاهیم، رسیدن به پاسخ پرسش DAO چیست برای شما ساده‌تر خواهد شد. دائو، در واقع یک قرارداد هوشمند است که با برنامه‌نویسی‌های پیشرفته بر روی بلاک چین توسعه پیدا کرده و هدف اصلی آن‌ها ایجاد شرایط مناسب برای اجرای خدمات مختلف به‌صورت غیرمتمرکز و بدون وابسته به هیچ سازمان خاصی است. قوانین دائو در واقع همان قوانینی هستند که به‌صورت کد در این قراردادهای هوشمند گنجانده شده و طرفین قرارداد با پذیرش آن، در واقع ملازم به رعایت این قوانین خواهند بود. از این قراردادها نیز می‌توان برای انجام کارهای مختلف استفاده نمود. به عنوان مثال یکی از کاربردهای پروژه DAO فراهم کردن بستری مناسب برای نقل و انتقال‌های مالی در میان کاربران جهانی بدون دخالت هیچ سازمان و مؤسسه مالی است. البته کاربردهای دائو تنها به مسائل مالی مربوط نمی‌شود اما در حال حاضر رایج‌ترین کاربرد آن در این زمینه تعریف می‌شود.

مراحل راه‌اندازی پروژه DAO

مقاله دائو چیست را با معرفی مراحل راه‌اندازی این پروژه‌ها ادامه می‌دهیم. به‌صورت کلی سه مرحله اصلی را می‌توان برای راه‌اندازی یک پروژه DAO تعریف کرد.

 • ایجاد قرارداد هوشمند اولین مرحله برای راه‌اندازی پروژه دائو است. در این مرحله باید قوانین حاکمیتی اصلی بر روی یک قرارداد هوشمند تبیین شوند.
 • تأمین مالی دومین قدم برای راه‌اندازی این پروژه‌ها است. در این مرحله باید هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی پروژه از طریق مشارکت عمومی جمع‌آوری شود.
 • پیاده‌سازی. در نهایت نوبت به پیاده‌سازی پروژه بر روی یک بلاک چین می‌رسد.

تاریخچه پروژه The DAO

تاریخچه DAO

برای اینکه با مفهوم سازمان مستقل غیرمتمرکز بیشتر آشنا شده و درک بهتری نسبت به این سازمان‌ها داشته باشید، لازم است تا تاریخچه پروژه The DAO را با شما مرور کنیم. همان‌طور که در پاسخ به پرسش دائو چیست عنوان کردیم، دائو یک اصطلاح رایج برای سازمان‌های غیرمتمرکز مستقل است و تنها به یک پروژه یا شرایط خاص اطلاق نمی‌شود. هر جامعه‌ای می‌تواند با کد نویسی، یک پروژه دائو را در فضای بلاک چین راه‌اندازی نماید که نمونه‌های بسیار زیادی از آن‌ها در بستر قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم گنجانده شده‌اند.

پروژه The DAO نیز یکی از پروژه‌های رایج در این زمینه بوده که البته استفاده از کلمه DAO در نام‌گذاری آن برای جلب اعتماد بیشتر کاربران صورت گرفته بود و نباید این پروژه را با کلیت سازمان دائو در بلاک چین اشتباه بگیرید. در سال ۲۰۱۶ یک گروه برنامه نویس، برنامه‌ای برای ارائه خدمات سرمایه‌گذاری و سبدگردانی یک پروژه DAO به‌صورت غیرمتمرکز تعریف و امکان سرمایه‌گذاری افراد فعال در بازار ارز دیجیتال را فراهم نمود. شما در آن زمان می‌توانستید سرمایه‌های خود را در اختیار این گروه قرار داده و از فعالیت آن‌ها سود به دست آورید. سایمون ینش  (Simon Jentzsch)، استفان توآل (Stephan Tual) و کریستوف ینش (Christoph Jentzsch) سه مؤسس اصلی این پروژه تحت عنوان شرکت Slock. it بودند که در همان اولین قدم نیز در حدود ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کردند. در نهایت یک هکر این پروژه را هک کرد و باعث ایجاد آشفتگی عظیمی در جامعه ارزهای دیجیتال شد.

هک DAO

هک دائو چیست و به چه واقعه تاریخی اشاره دارد؟ در بند قبلی تاریخچه پروژه The DAO را برای شما عنوان کردیم.. پروژه The DAO به عنوان یک سازمان مستقل غیر متمرکز، پروژه بزرگی محسوب می‌شد. اما کدنویسی صورت گرفته شده برای این پروژه با نقاط ضعف زیادی همراه بود و همین امر باعث شد تا هکرها بتوانند به آن نفوذ کنند. در نهایت اتفاقی که نباید افتاد و هکرها موفق شدند تا بخشی از دارایی‌های این پروژه را بربایند. این اتفاق با عنوان هک DAO در تاریخ بازار ارز دیجیتال نام‌گذاری شده است. اتفاقی که باعث شد تا اتریوم با چالش بزرگی روبرو شده و در نهایت باعث ایجاد هارد فورک اتریوم و تبدیل شدن به آن به دو زنجیره اتریوم کلاسیک و اتریوم شد.

DAO چگونه کار می‌کند؟

دائو به عنوان یک سازمان خودگردان غیر متمرکز عملکرد کاملا شفافی دارد و همه می‌توانند از نحوه عملکرد پروژه‌های DAO باخبر باشند. اگر به خوبی درک کرده‌اید که DAO چیست و چگونه به وجود می‌آید، درک طرز کار یک پروژه DAO نیز برای شما چندان پیچیده نخواهد بود. هر پروژه DAO با هدف مشخصی به وجود می‌آید و قوانین لازم برای اجرای آن نیز بر روی قراردادهای هوشمند تبیین می‌گردد. جامعه دائو نیز برای استفاده از خدمات در نظر گرفته شده  در پروژه مورد نظر می‌توانند از این قراردادهای هوشمند استفاده نمایند.

برای هر پروژه دائو یک توکن اختصاصی با عنوان توکن حاکمیتی تعریف می‌شود که دارندگان این توکن‌ها در واقع اعضای دائو مورد نظر هستند. وقتی قرار بر تغییری در شرایط پروژه و قوانین اصلی آن باشد، دارندگان این توکن می‌توانند نظر خود را اعلام کرده و در صورت تأیید اکثریت (بنا به قوانین اولیه سازمان) تغییر مورد نظر به اجرا در خواهد آمد. ارائه پیشنهادات مبتنی بر ایجاد تغییرات جدید و بهتر کردن شرایط پروژه نیز به شکل یک پروپوزال از سوی تمام اعضا قابل انجام است.

پروژه‌های DAO

پروژه‌های DAO

نوبت به معرفی بهترین و جذاب‌ترین پروژه‌های دائو می‌رسد. تعداد زیادی از این پروژه‌ها در حال حاضر در حال اجرا شدن بر روی بلاک چین هستند که در ادامه، به برخی از مهم‌ترین‌های آن‌ها اشاره شده است:

Decentraland DAO – دسنترالند دائو

اگر با ارز دیجیتال مانا دسنترالند آشنا هستید، از پلتفرم این رمز ارز می‌توانید به عنوان یکی از پروژه‌های عالی در دائو استفاده کنید. Decentraland DAO یک محیط واقعیت مجازی است که امکان خرید و فروش زمین و بازی در دنیای متاورس آن وجود دارد. همچنین کاربران می‌توانند با شرکت در رای گیری‌ها در رشد و توسعه پلتفرم دیسنترالند مشارکت داشته باشند.

نکته: اگر قصد خرید مانا را دارید، می‌توانید آن را با کارمزد ۰.۰۰۲ در صرافی ارزپایا خریداری کنید.

Maker DAO – میکر دائو

یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های دائو، میکردائو است که یک پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال بوده و امکان استفاده از آن برای وام گرفتن یا قرض دادن وجود دارد. در این پلتفرم دو توکن دای (DAI) به عنوان یک استیبل کوین و توکن Maker’s governance token به عنوان توکن حاکمیتی تعریف شده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر تمایل دارید که درباره سیستم‌های مالی دیفای و نحوه وام گرفتن در آن‌ها آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله دیفای را مطالعه کنید.

Aragon – آراگون

آراگون یک پروژه دائو خاص است. این پروژه در واقع یک پروژه حمایتی برای سایر پروژه‌های دائو بر روی پلتفرم اتریوم است. توکن حاکمیتی آن ANT بوده و برای سرمایه‌گذاری روی آن نیز باید سراغ بلاک چین اتریوم بروید.

Miror DAO – میرر دائو

پروژه‌های میرر در سال ۲۰۲۱ وارد بازار ارز دیجیتال شده و با توجه به ویژگی‌های بسیار عالی و مزیت‌هایی که دارند، در همین زمان کوتاه محبوبیت‌های خاصی را نیز به دست آورده‌اند. با سرمایه‌گذاری و شرکت در مسابقات این پروتکل می‌توانید توکن بومی آن یعنی WRITE را نیز دریافت کنید.

Compound – کامپوند

یکی دیگر از پروژه‌های محبوب دائو کامپوند است. این پروژه نیز یک سیستم وام‌دهی در بازار ارز دیجیتال است. توکن COMP توکن حاکمیتی آن بوده و این پروژه نیز بر روی پلتفرم محبوب اتریوم توسعه پیدا کرده است.

عضویت در DAO

اما نحوه عضویت در دائو چیست و چگونه می‌توانیم در پروژه‌های مختلف DAO حق رأی داشته باشیم؟ در حال حاضر پروژه‌های دائو بر روی پلتفرم‌ها و بلاک‌چین‌های مختلفی عرضه می‌شوند. عضویت در یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز نیز به سادگی با سرمایه‌گذاری در آن پروژه امکان‌پذیر است. در واقع شما با سرمایه‌گذاری در پروژه مورد نظر با تهیه توکن‌های حاکمیتی می‌توانید به عضویت دائو درآمده و در اتفاق‌های مختلف در این پروژه حق رأی نیز داشته باشید.

مزایا و معایب DAO

مزایا و معایب دائو

ایجاد پروژه DAO و به‌صورت کلی یک سازمان مستقل غیر متمرکز مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارد. برای اینکه بدانیم مزیت‌ها و معایب پروژه DAO چیست بایستی این موضوع را به‌صورت خاص برای پروژه‌های مختلف بررسی کنیم. زیرا ممکن است هر پروژه‌ای بنا به شرایط دارای مزیت‌ها و معایب خاص خود باشد. اما با این حال برای درک هر چه بهتر شما نسبت به شرایط سازمان خودگردان غیر متمرکز در این بخش رایج‌ترین و عمومی‌ترین مزیت‌ها و معایب آن را با هم مرور می‌کنیم.

از جمله اصلی‌ترین مزایای دائو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این پروژه و فعالیت‌های آن به هیچ سازمان، دولت یا شرکت خاصی وابسته نیست و دولت‌ها نمی‌توانند روی عملکرد آن تأثیر داشته باشند.
 • شفافیت کاملی در تمام اتفاقات رخ داده در داخل شبکه وجود دارد و تمام کاربران می‌توانند به وضوح اتفاقات مربوط به پروژه DAO را رصد نمایند.
 • شما به عنوان یک سرمایه‌گذار و سهام‌دار در هر یک از پروژه‌های دائو حق نظر و رای خواهید داشت و می‌توانید روی عملکرد پروژه تأثیر داشته باشید.
 • استفاده از سازمان مستقل غیر متمرکز برای انجام پروژه‌های مختلف در سطح بین‌المللی هزینه‌های آن را کاهش خواهد داد. نمونه اصلی این موضوع را می‌توان در نقل و انتقال‌های مالی مشاهده نمود.
 • امنیت بالا و همچنین شفافیت در قوانین را نیز می‌توان به مزیت‌های دائو اضافه کرد.

پروژه DAO در کنار مزیت‌های بالا دارای معایبی هم هست که از اصلی‌ترین این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هکرها همیشه در کمین پروژه‌های DAO ضعیف و دارای باگ هستند و این موضوع می‌تواند تهدیدی برای سرمایه‌های کاربران باشد. البته این موضوع در شرایط فعلی بسیار کمتر شده و این خطر با حفاظ‌های امنیتی مختلف قابل رفع است.
 • در فرایند رای گیری و تأثیرگذاری کاربران مختلف، کسانی که توکن‌های حاکمیتی بیشتری دارند، تأثیرگذاری بیشتری هم خواهند داشت. این امر می‌تواند میزان مستقل بودن یک پروژه DAO را تا حدی کاهش دهد. زیرا عملا سرمایه‌گذاران بزرگ که می‌توانند مؤسسات مالی یا شرکت‌های بزرگ باشند، در این امر پیش قدم خواهند شد.
 • نبود نظارت و قوانین مشخص برای تعریف پروژه DAO نیز باعث شده تا کمی شاهد هرج و مرج و راه‌اندازی پروژه‌های ضعیف نیز در آن باشیم. این موضوع البته برای پروژه‌های معروف و شناخته شده دائو صادق نیست.

آینده DAO

به‌صورت حتمی و دقیق نمی‌توان درباره آینده DAO اظهار نظر کرد. اگر به خوبی درک کرده‌اید که دائو چیست و چه ویژگی‌هایی دارد، عملا می‌توانید تا حدی آینده این پروژه‌ها را نیز بدانید. دنیا به سمت استفاده از فناوری‌های جدید می‌رود. یکی از بهترین فناوری‌های امروز زندگی بشر نیز وب ۳ است. این پروژه برای تمرکززدایی و ایجاد بستر لازم برای اجرای تمام نیازمندی‌های زندگی بشر به‌صورت غیرمتمرکز به وجود آمده است. سازمان مستقل غیر متمرکز یا دائو می‌تواند نزدیک کننده پروژه‌های سنتی به این شرایط باشد. استفاده از این پروژه‌ها برای فعالیت‌های معمول مانند رای گیری‌ها و انتخابات، خدمات بیمه، پروژه‌های سینمایی و غیره نیز نشان از این دارد که استقبال از پروژه DAO روز به روز در حال افزایش است و این امر می‌تواند آینده درخشانی را برای آن به وجود آورد.

سوالات متداول

دائو چیست؟

به قراردادهای هوشمندی که با هدف ایجاد شرایط مناسب برای ارائه خدمات غیر متمرکز ایجاد می‌شوند، DAO می‌گویند.

بهترین پروژه های DAO کدامند؟

از بهترین پروژه‌های این حوزه باید به کامپاند، دیسنترالند و آراگون اشاره کنیم.

سیستم های خودگردان غیر متمرکز چه مزایایی دارند؟

امنیت بالا و عدم دخالت دولت ها و اشخاص ثالث را می‌توانیم به عنوان مهم‌ترین مزایای این سیستم معرفی کنیم.

صرافی ارزپایا چند سال سابقه فعالیت دارد؟

ارزپایا بیش از ۴ سال است که در این حوزه مشغول فعالیت است و در این مدت به خوبی توانسته به کاربران خود خدمات ارائه کند.

ثبت نام در ارزپایا چقدر زمان می برد؟

ثبت نام و احراز هویت در صرافی ارزپایا کمتر از یک ساعت زمان می‌برد.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *