سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در هفته اول آذر ۱۴۰۰

  • 9 آذر 1400
  • بروزرسانی: ۳ بهمن ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 3449 نفر
4/5 - (1 امتیاز)
۴/۵ - (۱ امتیاز)

کرونا به خرمن ارزهای دیجیتال زد

هفته ای که گذشت، هفته نزول و سقوط قیمت ارزهای دیجیتال بود. مرور مهمترین خبرهای ارزدیجبتال در هفته ای که گذشت، طبق معمول با خبرهای داخلی آغاز می شود و بعد به خبرهای خارجی می رسیم.

دستگیری کلاهبرداران یک ارز دیجیتال تقلبی

چهارشنبه هفته ای که گذشت، پلیس اعلام کرد عوامل یک کلاهبرداری ۱۵۰ میلیارد تومانی در حوزه رمزارزها را دستگیر کرده است.

نیروی انتظامی در خبری که در این هفته روی تلکس‌های خبری فرستاد، اعلام کرد کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی ناجا گروهی را به جرم سوءاستفاده از یک ارز دیجیتال تقلبی و کلاهبرداری از مردم دستگیر کرده است. این افراد که شبکه سازمان‌یافته ای را برای فروش رمزارز غیرقانونی «دریک» راه اندازی کرده بودند، با رصد و پایش اطلاعاتی پلیس و با هماهنگی دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی صورت، دستگیر شدند.

این خبر تنها خبر مهم داخلی در حوزه ارزهای دیجیتال نبود، چرا که مرکز فناوری اطلاعات کشور در هفته ای که گذشت، پیش‌نویس لایحه مبارزه با استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال را منتشر کرد.

معاونت اجرایی و سرپرست نهاد مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت پیش‌نویس لایحه مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی استخراج‌کنندگان رمزارزها و پیش‌نویس تصویب‌نامه ساماندهی اقدامات فعالان مرتبط با رمزارزها را برای هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولید‌کننده برق، نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن بلاک‌ چین ارسال کرده و از آنها خواستار اعلام نظر در خصوص پیش‌نویس ارسالی شده است.

در پیش نویس لایحه هیئت‌وزیران در خصوص استخراج رمزارزها تأکید شده است: استخراج رمزارز جزو فعالیت‌های ممنوع است مگر با اخذ مجوز از وزارت صمت و تأیید صدور این مجوز توسط وزارت صمت هم منوط به تأیید وزارت نیرو خواهد بود.

پیش‌نویس یاد شده واردات، تولید و خریدوفروش تجهیزات استخراج رمزارز را توسط دارندگان مجوز قانونی و صرفاً از طریق سامانه جامع تجارت مجاز دانسته و اعلام کرده است وزارت صمت در صورت تخلف قادر به ابطال مجوز مربوطه خواهد بود.

از سوی دیگر بر اساس همین پیش‌نویس، واردات، تولید، فروش و نصب تجهیزات رمزارزی بدون مجوز قانونی و استفاده از دستگاه‌های غیراستاندارد استخراج با تشخیص سازمان ملی استاندارد ممنوع اعلام شده است و منجر به ضبط تجهیزات، مرتکب و مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد شد.

در این پیش نویس وزارت نیرو مجاز شده است که در صورت وجود امکانات و ظرفیت لازم نسبت به واگذاری انشعاب برق به متقاضیان دارای مجوزِ معتبر با نصب لوازم اندازه‌‌گیری هوشمند، اقدام کرده و نسبت به بازبینی شیوه‌های جاری پرداخت یارانه برق و ارائه پیشنهاد لازم به هیئت‌وزیران جهت تصویب عمل کند.

مراکز استخراج رمزارز مکلف‌ شده‌اند برق موردنیاز خود را بر اساس مقررات وزارت نیرو از طریق احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تازه‌تأسیس با پرداخت هزینه جابه‌جایی انرژی برق، سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق یا استفاده از انرژی صرفه‌جویی‌شده، خرید برق از بورس انرژی به صورت مستقیم یا از طریق خرده‌فروشی به‌جز در زمان محدودیت برق تأمین کنند.

«امیکرون» بلایی که به جان بیت کوین افتاد

هیئت مشاوره سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز جمعه هفته قبل نوع جدید ویروس کووید-۱۹ را که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، به عنوان یک «ویروس بسیار قابل انتقال» طبقه بندی کرد و نام آن را “Omicron” گذاشت.

این خبر که به دنبال چند روز اخبار ضد و نقیض درباره سویه جدید ویروس کرونا، رسماً اعلام شد؛ بازارهای پولی و مالی جهان از جمله بازار کریپتوها را تحت تأثیر شدید قرار داد به گونه ای که قیمت خرید بیت کوین از ۵۹۱۶۵ دلار در بعد از ظهر روز پنجشنبه به ۵۳۷۹۸ دلار در بعد از ظهر جمعه کاهش یافت. این ریزش شدید چند روز ادامه یافت به گونه ای که ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال در روز شنبه نسبت به روز قبل  ۱.۲۲ درصد کاهش یافت.

سقوط هشت درصدی بیت کوین در روز جمعه پایین ترین حد قیمت این ارز دیجیتال در هفت هفته اخیر بود و این چنین ریزشی از  اوایل اکتبر تا به حال تجربه نشده بود. اوایل ماه جاری میلادی بیت کوین به رقم تاریخی نزدیک به ۶۹۰۰۰ دلار رسیده بود اما امروز نسبت به آن زمان، قیمت بیت کوین بیش از ۲۰ درصد ریزش داشته است.

خبرهای مربوط به کرونا، فقط به ارز بیت کوین آسیب نزد بلکه بلافاصله بعد از انتشار خبر قطعی شدن انتشار سویه جدید ویروس کرونا، سایر ارزهای دیجیتال نیز به سرعت سقوط کردند. ارز اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ، بیش از۱۲ درصد کاهش یافت و به ۴۰۵۹ دلار رسید، در حالی که ریپل XRP با ۹.۹ درصد کاهش به کمتر از ۹۵ سنت رسید. قیمت دوج کوین ۳/۸ و شیبا اینو هم ۵ درصد کاهش را تجربه کردند.

فرصت شناسی آقای بوکله

در حالیکه همه جهان به نمودارهای نزولی قیمت ارزهای دیجیتال خیره شده بود، رئیس جمهور فرصت طلب السالوادور بازهم در این هفته با خبر خرید ۱۰۰ بیت کوین دیگر، جنجالی شد.

السالوادر از فرصت کاهش ارزهای دیجیتال به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر شیوع ویروس جدید کووید-۱۹ استفاده کرد و با وجود هشدار اخیر صندوق بین المللی پول (IMF) یکصد بیت کوین دیگر را به خزانه خود اضافه کرده است  تا تعداد کل بیت کوین های خریداری شده را به ۱۲۲۰ برساند.

نایب بوکله، رئیس جمهور سالوادور در روز سقوط قیمت ها که اتفاقاً با روز جمعه سیاه (بلک فرایدی) همزمان شده بود، در توییتی نوشت: «۱۰۰ سکه اضافی با تخفیف به دست آمد.»

السالوادور بیت کوین را در کنار دلار آمریکا در ۷ سپتامبر به صورت قانونی پرداخت کرد. در آن زمان، قیمت BTC تقریباً ۴۶۰۰۰ دلار بود.

یک روز قبل از رسمی شدن بیت کوین، السالوادور دو مجموعه ۲۰۰ بیت کوینی خریداری کرد.

بوکله رئیس جمهور این کشور، به تازگی از طرح خود برای ساخت اولین شهر بیت کوینی جهان رونمایی کرده است؛ شهری که نیروی لازم برای استخراج بیت کوین را از انرژی آزاده شده از یک آتشفشان می گیرد و هزینه‎هایش با اوراق قرضه بیت کوین تأمین می شود. شهری که در آن هیچ مالیاتی جز مالیات بر ارزش افزوده (VAT) وجود نخواهد داشت.

روز سی آبان امسال صندوق بین المللی پول (IMF) به این کشور درباره پیامدهای استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی هشدار داد. صندوق بین المللی پول “خطرات قابل توجه برای حمایت از مصرف کننده، یکپارچگی مالی و ثبات مالی” را به عنوان دلایل خود ذکر کرده و افزوده است که این امر، “همچنین احتمالاً باعث ایجاد بدهی مالی می شود.”

اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان نیز در این هفته اعلام کرد از نظر او پذیرش بیت کوین در السالوادور بخاطر نوسان بیش از حد آن موجب نگرانی است و مشتریان احتمالاً تحت تاثیر نوسانات آن قرار خواهند گرفت. او گفت بیت کوین دارد و بانک انگلستان در حال بررسی است که آیا ارز دیجیتال خود را ایجاد کند یا خیر.

ریپل علیه دوج

براد گارلینگ هاوس مدیر عامل Ripple در این هفته زبان به انتقاد از دوج کوین Dogecoin باز کرد و گفت این رمز ارز برای بازار ارزهای دیجیتال خوب نیست.

مدیرعامل ریپل، در میزگردی که سه شنبه قبل، شبکه  CNBC در حاشیه رویداد Fintech ابوظبی برگزار کرد، حرف می زد، گفت: “من در واقع متقاعد نشده ام، نظر من این است که به درستی این حرف که بگوییم دوج کوین برای بازار ارزهای دیجیتال خوب است، تردید دارم.”

دوج کوین، یک ارز دیجیتال مبتنی بر میم اینترنتی یک سگ شیبا اینوست که در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک شوخی شروع شد اما روند رو به رشدی داشته است به گونه ای که در ماه مه امسال به ارزش ۸۸ میلیارد دلار رسیده و براساس آمار وب‌سایت  CoinMarketCap، اکنون دهمین سکه دیجیتال بزرگ است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *