نماد سایت وبلاگ ارزپایا

ارز دیجیتال چین لینک (chainlink) یک توکن با آینده درخشان

آینده ارز دیجیتال چین لینک
۴.۵/۵ - (۴۶ امتیاز)

چین لینک یک ارز دیجیتال از نوع توکن است که بیشتر متخصصان حوزه ارز دیجیتال، آینده‌ای درخشان برایش تصور می‌کنند. در این مطلب، قصد داریم درباره چین لینک بنویسیم و به این پرسش‌های دوستداران دنیای ارز دیجیتال پاسخ دهیم:
۱- ارز چین لینک چیست و چه ویژگی‌های اختصاصی دارد؟
۲- قرارداد هوشمند چطور کار می‌کنند؟
۳- آینده چین لینک چیست و آیا برای سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود؟
۴- چین لینک ۲ چیست؟
۵- چگونه چین لینک را از صرافی‌های آنلاین ایرانی مانند ارزپایا بخریم؟

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

اجازه بدهید برای پاسخ به این پرسش، سوار ماشین زمان شویم و به قرن‌‎ها پیش، یعنی دوران یونان باستان برگردیم. زمانی که مردم معتقد بودند گروهی از افراد، میان دنیای خدایان و دنیای انسان‌‎های معمولی واسطه‌اند و از زبان خدایان، با مردم سخن می‌گویند. این افراد، اوراکل (Oracle) نام داشتند. اصطلاحی که امروزه و پس از قرن‌‎ها هنوز زنده است. امروزه این اصطلاح در فناوری اطلاعات به واسطه‌هایی گفته می‌شود که داده‌های منابع خارجی را از طریق APIهای وب به نرم‌افزار‌ها وارد می‌کنند و یا داده‌های خروجی نرم‌افزار‌ها را به منابع خارجی انتقال می‌دهند.
در حوزه فناوری بلاک چین، اوراکل‌ها نقش واسطه انتقال اطلاعات از منابع خارجی به قرارداد‌های هوشمند را ایفا می‌کنند. اوراکل‌های اولیه بلاک چین، ماهیتی متمرکز داشتند و باعث ایجاد نوعی تضاد مفهومی ‌در بلاک چین می‌شدند اما امروزه این مشکل رفع شده است چرا که اوراکل‌های مبتنی بر بلاک چین، واسطه‌هایی هستند که با سازوکار غیرمتمرکز و توزیع‌شده، امکان انتقال داده‌ها در میان دنیای واقعی و دنیای بلاک چین را فراهم می‌کنند.
اوراکل‌ها برای بازیابی و تایید داده‌های خارج از بلاک چین کاربرد دارند. این مفهوم تا حدودی جدید است اما ورود پرسر و صدایش به فناوری بلاک چین، باعث افزایش محبوبیت روزافزون آن‌ها شده است.
پلتفرم چین لینک، اولین و موفق‌ترین اوراکل غیرمتمرکز بلاک چین است.

تفاوت چین لینک با سایر ارزهای دیجیتال

واقعیت این است که ارز لینک با دیگر رمزارزها تفاوت‌های مهمی‌ دارد که باعث می‌شود آن را به یک ارزدیجیتال منحصر به فرد تبدیل کند.
این تفاوت‌‎ها عبارتند از:

۱- در ارز دیجیتال چین لینک فاصله‌های بین قراردادهای هوشمند با دنیای واقعی از بین رفته است.
۲- برای حذف مشکل تایید اطلاعات، از یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می‌کند.
۳- قراردادهای هوشمند، آن را با همه رمزارزهای دیگر متفاوت کرده است.
پیشتر هیچ راهی برای متصل کردن شبکه‌های بلاک چین مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و … به یکدیگر و به داده‌های دنیای واقعی خارج از بلاک چین‌‎ها وجود نداشت اما شبکه ارز لینک چین این مشکل را با استفاده از شبکه‌ای از اوراکل‌های امن برای ساخت یک راه‌حل غیرمتمرکز، حل کرده است. این کار، نیاز به اعتماد به اشخاص را محدود کرده، قراردادهای هوشمند را غیرقابل دستکاری و مطمئن‌تر می‌کند.


ارز دیجیتال چین لینک توکنی است که بر اساس پروتکل ERC۲۰ روی بلاک چین اتریوم کار می‌کند اما قادر است با بلاک چین‌‎های دیگر مانند بیت کوین، تتر و‌ ‎هایپر لدجر از یکسو و بانک‌ها و شبکه‌‎های پرداختی همچون پی پل، ویزا، سوییفت و … از سوی دیگر ارتباط برقرار کند.

قرارداد هوشمند چیست؟

گفتیم که یکی از ویژگی‌های خاص این توکن، داشتن قرارداد هوشمند است اما قرارداد هوشمند چیست؟ هدف اصلی این قراردادها این است که به حذف واسطه‌ها و جلوگیری از شکسته شدن تراکنش‌ها کمک ‌کند.
قرارداد هوشمند در اصل برنامه‌ای حاوی یک سری کد است که بدون نیاز به اعتماد به طرف درگیر در قرارداد، روی بلاک چین اجرا می‌شود.
ویژگی منحصربفرد قراردادهای هوشمند شبکه ارز دیجیتال چین لینک، وارد کردن اوراکل‌ها به قراردادهای هوشمند است یعنی معیارهای اوراکل‌ها با شرایط بیرونی قرارداد هوشمند تطبیق داده می‌شود و سپس به داده‌های درون شبکه‌ای تبدیل شود.
قراردادهای هوشمند بر اساس فرایندها یا عناصر متعددی تنظیم شده است که در بیرون و درون شبکه پردازش می‌شوند تا از اضافه شدن داده‌های خارجی شخص ثالث به درون قرارداد هوشمند مطمئن شویم و فاصله‌ای که قبلا بین مسائل دنیای واقعی و فضای بلاک چین بود، از بین رود.
اوراکل‌ها از خوراک داده و API‌‎های تحت وب استفاده می‌کنند تا به صحت اطلاعات ارسالی به شبکه بلاک چین پی ببرند؛ مثلا اطلاعات قیمت را از بورس یا اطلاعات پرداخت را از سایت‌های پرداخت اینترنتی می‌گیرند و به شبکه بلاک چین ارسال می‌کنند و براساس این اطلاعات مطمئن، قراردادهای هوشمند برای کابران تنظیم می‌شوند.

آشنایی با برخی کاربردهای ارز دیجیتال چین لینک

ارز دیجیتال چین لینک در همین مدتی که از فعالیتش می‌گذرد توانسته است، کاربردهای عملی قابل توجهی کسب کند و در عرصه‌‎های مختلف، کارایی خود را به اثبات برساند.
برای مثال در سیستم‌‎های پرداختی مورد استقبال قرار گرفته است و بخصوص توانسته است اتصال قراردادهای هوشمند به سیستم‌‎های بانکی را امکان پذیر سازد و به این ترتیب اطلاعاتی از قبیل حساب‌‎های بانکی مشتریان، سپرده گذاری‌‎ها و … را از بانکها دریافت کرده و در قراردادهای هوشمند قرار می‌دهد و همچنین قادر است از مزایای پرداخت بین المللی سوئیفت نیز بهره ببرند.
همچنین قابلیت دسترسی آسان به قراردادهای هوشمند توسط ارائه دهندگان کارت‌‎های اعتباری توسط ارز لینک امکان پذیر شده است و از این طریق می‌توان شبکه‌‎های پرداختی شبیه پی پال ایجاد کرد.
یکی دیگر از کاربردهای مهم شبکه چین لینک، استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف در قراردادهای هوشمند است. به این ترتیب افرادی که یک قرارداد هوشمند را راه اندازی می‌کنند، می‌توانند پرداخت‌‎های خود را با بیت کوین، نانو، ریپل و یا هر ارز دیجیتال دیگری انجام داد.

ارز دیجیتال LINK چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توکن LINK، رمز ارز محلی شبکه چین لینک است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است.
از ارز دیجیتال LINK برای پرداخت دستمزد گره‌‎های شبکه استفاده می‌شود. ارزش این توکن، به تعداد اپراتورهایی که روی معماری درون شبکه‌ای چین لینک کار می‌کنند بستگی دارد. ارزش رمزارز لینک همچنین براساس کاربردهای شبکه تعیین می‌شود یعنی هرچه کاربردهای چین لینک افزایش یابد، ارزش این توکن هم بیشتر خواهد شد.
عرضه کل ارز دیجیتال لینک به ۱ میلیارد واحد محدود است، به این معنا که امکان تولید رمز ارزهای بیشتر چین لینک وجود ندارد. این امر باعث کم‌یابی و افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلند مدت می‌شود. این شرکت، ۳۰ درصد از تعداد رمزارزهای لینک را برای توسعه و پرداخت دستمزد کارکنان خود اختصاص داده است. ۳۵ درصد از توکن‌ها نیز برای عرضه اولیه سکه لینک تخصیص داده شده بود. ۳۵ درصد باقی مانده یعنی ۳۵۰ میلیون واحد هم برای ایجاد مشوق در شبکه، نظیر پرداخت به نودها، در نظر گرفته شده است.

تحلیل قیمت آینده ارز دیجیتال چین لینک

ارز دیجیتال لینک در سپتامبر سال ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) با قیمت ارز دیجیتال چین لینک برابر با ۰.۱۱ دلار یا ۰.۰۰۰۳۸۴۶۲ اتر عرضه شد. سرمایه شخصی هر نفر نیز برابر با ۷ واحد اتر در نظر گرفته شده بود. هدف این پروژه، جمع‌آوری ۳۲ میلیون دلار از طریق فروش این توکن‌ها بود که با موفقیت هم انجام شد.
از آن زمان چین لینک رشد قابل توجهی داشته است و عملکرد بسیار خوبی از خود به جای گذاشته و در صورت پذیرش بیشتر آن توسط شرکت‌‎های بزرگ بخصوص بانک‌ها و مؤسسات مالی ، پیشرفت آن در آینده نیز حتمی ‌است.
آینده ارز چین لینک و توکن آن را می‌توان از فرایند توسعه همکاری‌‎های آن با نهادهای مالی مختلف پیش‌بینی کرد. در دورانی که چین لینک عرضه شده است، همواره این روند رو به گسترش بوده است و شاید نقطه عطف آن همکاری چین لینک با سیستم بانکداری سوئیفت (SWIFT) بوده است. شرکت قراردادهوشمند SmartContract با استفاده از شبکه چین لینک، یک الگوریتم اثبات مفهوم را برای سوئیفت توسعه داد و پس از آن چین لینک با استفاده از این الگوریتم با مجموعه‌ای از بانک‌‎های بزرگ وارد همکاری شد.
از طرف دیگر توسعه هوشمندی و سرعت قراردادهای هوشمند همواره در دستور کار ارز دیجیتال چین لینک بوده است. این امر، با توسعه همکاری با شرکت‌‎های فناوری بزرگ ممکن شده است به گونه ای که حتی گوگل، چین لینک را به عنوان یک شریک رسمی ‌سرویس ابری (Cloud) خود انتخاب کرده است.
اما به پرسش اول این بخش از مقاله برگردیم، آیا باید در ارز دیجیتال چین لینک سرمایه‌گذاری کنیم؟ قبل از جواب دادن به این سوال باید یادآوری کنیم که بازار ارزهای دیجیتال نوسانات و فراز و نشیب‌‎های زیادی دارد که آن را گاه به شدت غیرقابل پیش بینی می‌کند اما یک واقعیت را هم باید مورد توجه قرار داد و آن اینکه رمز ارز LINK ارز قدرتمندی است و بلاک چین آن در بازارهای مالی و صنعتی جای پیشرفت فراوانی دارد. همچنین تیم سازنده آن هم نشان داده‌اند، دارای قدرت و توان لازم برای پیشرفت بیشتر هستند.


پیش‌بینی‌های برخی سایت‌های معتبر نشان می‌دهد توکن لینک ظرفیت رشد زیادی را در آینده دارد. پیش بینی قیمت چین لینک در اینده والت ‌اینوستور (Wallet Investor) از در پنج سال پیش رو، ۲۴ دلار است. دیجیتال کوین (DigitalCoin) احتمال می‌دهد که چین لینک در سال ۲۰۲۱ تا ۱۹ دلار رشد کند.
سایت تریدینگ ‌بیست نیز پیش‌بینی کرده است قیمت چین لینک در اینده احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۳ به حدود ۸ دلار برسد.
پیش‌بینی Crypto Rating، احتمال افزایش ۳۰۰ درصدی چین لینک در دو سال و پیش‌بینی سایت Coinpedia، رسیدن قیمت رمز ارز چین لینک به ۴۸ دلار در آینده نزدیک است.

ارز دیجیتال چین لینک ۲ چیست؟

یک نمونه از توجه تیم سازنده ارز chainlink به ضرورت پیشرفت بیشتر، عزم آنها در راه اندازی شبکه چین لینک ۲ برای آینده قراردادهای هوشمند است.
ارز دیجیتال چین لینک ۲ چشم اندازی بلند مدت و چندین ساله، برای قراردادهای هوشمند مجهز به اوراکل براساس شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز است که باعث افزایش سطح مقیاس پذیری، محرمانگی و امنیت، همراه با تامین بهتر داده‌های بیرونی خواهد شد.
چین لینک ۲ حاصل کار یکساله تیم چین لینک شامل کارشناسان علوم رایانه در حوزه‌‎های امنیت، رمزنگاری، سیستم‌های توزیع، ایده‌پردازی بازی و ریاضی است.


چین لینک ۲ مدل نوینی از شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز چندگانه با قابلیت همکاری است که تحت عنوان DONs شناخته می‌شود. این شبکه‌ها شامل مجموعه‌ای از گره‌‎هاست که دارای قابلیت انتقال داده دو طرفه و اجرای محاسبات بیرون زنجیره‌ای با استفاده از پروتکل‌های متعدد اجماعی‌اند. DON‌‎های چین لینک به بلاک چین‌‎های موجود متصلند تا بتوان به صورت بازه‌ای، خروجی داده‌ها و تغییر حالات محاسبات بیرون زنجیره‌ای را همگام‌سازی کرد.
به گفته تیم توسعه ارز دیجیتال چین لینک، چشم اندازشان در رابطه با شبکه چین لینک ۲ به صورت تدریجی و به همراه خدمات غیرمتمرکز جدید از قبیل قراردادهای هوشمند ترکیبی که به صورت موازی منتشر می‌شوند، همراه خواهد بود.

خرید چین لینک در صرافی‌‎های آنلاین

شاید الان در ذهنتان این سوال باشد که بالاخره چین لینک بخریم یا نه؟

حدود ۹۷ درصد از معاملات صرافی چین لینک در بایننس صورت می‌گیرد البته این کوین در صرافی‌‎های دیگری نظیر بیت‌‎هامب، هیوبی، کوین بن بیترو و مرکاتوس معامله می‌شود.
از آنجایی که ارز دیجیتال لینک روی اکوسیستم اتریوم فعال است، قابل ذخیره‌سازی در تمام کیف پول‌‎های پشتیبان اتریوم است. مای اتر والت (MEW) یکی از بهترین کیف پول‌‎های اتریوم است که امکان ذخیره رمز ارز LINK در آن وجود دارد. از میان کیف پول‌‎های سخت افزاری هم، لجر نانو اس برای نگهداری ارز دیجیتال چین لینک مناسب است. ارز دیجیتال لینک را می‌شود از صرافی‌‎های خارجی مانند بایننس خرید ولی باید توجه داشت که صرافی‌‎های خارجی، ایران را در لیست کشورهای مشمول تحریم قرار داده‌اند و همین امر باعث بروز مشکلاتی برای کاربران ایرانی می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که این رمز ارز را از صرافی‌‎های معتبر ایرانی مانند صرافی آنلاین ارزپایا بخرید که امکان خرید و فروش و پرداخت سریع چین لینک و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است.

خرید و فروش چین لینک در صرافی ارزپایا

متوسط هزینه‌های تراکنش در ارز دیجیتال چین لینک ناچیز و به‌طورکلی کسری از یک درصد است؛ اما در صورت افزایش قیمت ارز و همچنین افزایش میزان تقاضا داده‌های خارج از زنجیره برای انجام قراردادهای هوشمند احتمال افزایش هزینه‌ها بالا است.
بااین‌حال، اگر رمز ارز لینک را در صرافی‌ معامله‌ می‌کنید لازم است بدانید که صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال، ساختار هزینه‌ای و کارمزد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در لینک هستید، قبل از انتخاب یک پلتفرم معاملاتی درباره هزینه‌های معاملاتی، کارمزدها، هزینه‌های برداشت و سایر هزینه‌ها به‌خوبی مطالعه کنید. ممکن است هزینه‌های بالا، تمام سود شما را از بین ببرند.
صرافی ارز دیجیتال ارزپایا با داشتن کمترین میزان کارمزد معاملاتی در بین صرافی‌های آنلاین ایرانی و سرعت فوق العاده در پرداخت‌‎ها گزینه‌ای جذاب برای وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری روی رمزارزهای داری چشم انداز پیشرفت مانند ارز لینک است.
شما می‌توانید این رمزارزها را از طریق ارزپایا به صورت ریالی و با استفاده از کارت بانکی خود انجام دهید یا اینکه رمزارزهای دیگر را بخرید و در صرافی‌‎های خارجی به لینک تبدیل کنید. روش دوم معمولا درخصوص صرافی‌‎هایی که هزینه تمام‌شده خرید بالایی دارند، توصیه می‌شود اما داد و ستد ارزدیجیتال در ارزپایا با کارمزدی چنان اندک صورت می‌گیرد که نیازی به این همه دردسر ندارید و می‌توانید به راحتی و با بهترین سود دست به داد و ستد رمزارزهای محبوب مانند ارز دیجیتال چین لینک بزنید.

پرسش ها:

ارز دیجیتال چین لینک چیست؟

پلتفرم چین لینک، اولین و موفق‌ترین اوراکل غیرمتمرکز بلاک چین است.

ارز دیجیتال چین لینک مال کدام کشور است؟

این ارز دیجیتال در کشور آمریکا پایه ریزی شده است.

کدام صرافی ایرانی ارز دیجیتال چین لینک دارند؟

صرافی ارزپایا به عنوان یک پلتفرم هوشمند معاملاتی ارزهای دیجیتال توکن چین لینک را برای خرید و فروش در لیست قرار داده است.

خروج از نسخه موبایل