تله گاوی و خرسی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

 • 1 خرداد 1401
 • بروزرسانی: ۱۲ شهریور ۱۴۰۱
 • ۴ نظر
 • 10 دقیقه
 • 2561 نفر
4.5/5 - (32 امتیاز)
۴.۵/۵ - (۳۲ امتیاز)

مؤسسات مالی بزرگ و نهنگ بیت کوین از هیچ تلاشی برای فریب معامله‌گران خرد دریغ نمی‌کنند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا با ایجاد نشانه‌های خرید و فروش نامعتبر، سرمایه معامله‌گران کم‌تجربه را از چنگشان دربیاورند. در این مقاله، دو مورد از مهم‌ترین فریب‌های بازار را بررسی کرده‌ایم. تله گاوی و خرسی، تله‌هایی هستند که تمام معامله‌گران، افتادن در آن‌ها را تجربه کرده‌اند.

تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال چیست و چرا تریدرها اسیر چنین دام‌هایی در بازار می‌شوند؟ این روزها به دلیل هیجانی بودن جو بازار، تریدرها دائما شاهد روندهایی برعکس روند تحلیلی و پیش‌بینی خود هستند و همین امر باعث شده تا ضررهای زیادی را نیز در معاملات خود شاهد باشند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در کنار هم یک بررسی دقیق و تحلیلی از تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال داشته و نکات مهم برای جلوگیری از ورود معاملات به این تله‌ها را ارائه کنیم.

در حال حاضر، استفاده از تحلیل تکنیکال برای تحلیل ارزهای دیجیتال و ورود به این بازار به‌شدت رواج پیدا کرده است؛ اما متأسفانه نداشتن اطلاعات لازم در این باره، باعث شده تا خیلی از کاربران مرتکب اشتباهات زیادی شوند. عدم توجه به برخی از سیگنال‌های ارائه شده از سوی اندیکاتورهای تکنیکالی و یا نشانه‌های موجود در قیمت، از جمله مواردی است که این اشتباهات را تشدید نموده و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را با ضرر مواجه می‌کند. با تشریح و بررسی کامل تله خرسی (Bear Trap) و تله گاوی (Bull Trap) در ارز دیجیتال سعی داریم تا چنین اشتباهاتی را در میان کاربران به حداقل میزان ممکن برسانیم.

پس از شناخت تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال و راه‌های جلوگیری از به دام افتادن در تله خرسی و گاوی، اولین قدم پیدا کردن یک صرافی معتبر با کارمزد پایین است تا بتوانید خرید و فروش خود را در یک پلتفرم امن انجام دهید. صرافی ارزپایا جزو قدیمی‌ترین و معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران است که در عین حال که سرعت و امنیت بسیار بالایی دارد، کارمز معاملات آن نیز کمتر از صرافی‌های دیگر است. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا، روی این لینک کلیک کنید.

تله خرسی در ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه درباره تله خرسی در ارز دیجیتال بدانید، لازم است تا با بازار خرسی آشنا شویم. بازار گاوی و خرسی دو اصطلاحی هستند که در بسیاری از بازارهای مالی برای نشان دادن شرایط بازار از نماد آن‌ها استفاده می‌شود. خرس در زمان راه رفتن دائما سر خود را به سمت پایین نگه داشته و هیچ دقتی به بالا ندارد. به همین دلیل در بازارهای مالی مانند بازار ارز دیجیتال به شرایطی که در آن دائما همه روندها نزولی شده و میل به افت قیمت بیشتر است، از اصطلاح بازار خرسی استفاده می‌شود. بازار خرسی نشان از این دارد که فروشنده‌ها قدرت بیشتری داشته و دائما ارزهای دیجیتال و آلت کوین‌ها را به سمت نزول قیمت می‌کشانند.

تله خرسی یا Bear Trap در بازار ارز دیجیتال به این معنی است که تحلیل‌گر به دید اینکه بازار خرسی است و احتمالا قیمت با افت روبرو می‌شود، معاملات خود را تنظیم می‌نماید؛ اما در حقیقت قیمت ارز با روند صعودی روبرو شده و بعد از یک افت مختصر با افزایش قیمت در آن روبرو می‌شویم. در چنین مواقعی تحلیل‌گر به تمام سیگنال‌های ارائه شده از سوی اندیکاتورهای تکنیکالی و خود قیمت دقت نکرده و با تحلیل خرسی وارد بازار می‌شود؛ اما در حالی که روند در همان زمان به روند صعودی تبدیل شده و عملا تحلیل‌گر در یک تله بزرگ گیر خواهد گرد. به این نوع تحلیل اشتباه در میان تحلیل‌گران اصطلاحا تله خرسی اطلاق می‌شود.

تله خرسی و Short کردن

تله خرسی در ارز دیجیتال می‌تواند بسیار خطرناک و زیان‌آور باشد. در چنین مواقعی تحلیل‌گر با گمان اینکه بازار روند نزولی خواهد داشت، وارد پوزیشن Short شده و به امید رسیدن به سودهای قابل توجه، سرمایه‌های خود را درگیر می‌نماید؛ اما بازار بلافاصله و یا بعد از یک افت بسیار کم به سمت بالا برگشته و روند صعودی می‌شود.‌ این امر باعث می‌شود تا خیلی از کاربران با زیان‌های بزرگی روبرو شده و حتی به دلیل این سردرگمی از نظر روانشناسی نیز با چالش‌هایی روبرو گردند.

انجام معاملات اشتباه، روی روحیه تریدرها تأثیر منفی زیادی داشته و قدرت تحلیل آن‌ها را از بین می‌برد. به همین دلیل گرفتار شدن در یک تله خرسی در ارز دیجیتال می‌تواند پیامدهای بسیار سنگینی به دنبال داشته باشد. البته تحلیل‌گران حرفه‌ای حتی در صورت درگیر شدن با تله خرسی در ارز دیجیتال نیز با تمهیداتی سعی می‌کنند تا مانع از زیان‌های بزرگ شوند که در ادامه این ترفندها و تمهیدات را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

تله گاوی در ارز دیجیتال

تله گاوی در ارز دیجیتال

یکی دیگر از اشتباهات تحلیلی در بازار ارز دیجیتال ورود به تله گاوی است. بازار گاوی نوع دیگر از بیان شرایط در بازارهای مالی است که به شرایط برعکس بازار خرسی اطلاق می‌شود. گاو معمولا در زمان راه رفتن همیشه با سر بالا حرکت می‌کند. همچنین شاخ‌های گاو در هنگام حمله رو به بالا هستند. احتمالا همین عوامل باعث شده تا اصطلاح بازار گاوی برای بازار صعودی به کار برده شود. استفاده از اصطلاح بازار گاوی مربوط به تمام بازارهای مالی است که بازار ارز دیجیتال را نیز شامل می‌گردد. در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها دائما با روند صعودی روبرو می‌شوند. وقتی در تعریف بازار ارز دیجیتال از اصطلاح بازار گاوی استفاده شد، نشان از صعودی بودن اکثر روند‌ها در آن دارد.

تله گاوی یا Bull Trap در ارز دیجیتال در مواقعی استفاده می‌شود که تحلیل‌گران و تریدرها به امید اینکه بازار همچنان قرار است روند صعودی داشته باشد، وارد معاملات خود شده و اردرهای خرید را ثبت می‌کنند؛ در حالی که بازار بلافاصله و یا بعد از یک صعود بسیار مختصر وارد روند نزولی شده و با افت قیمت شدیدی روبرو می‌گردد. در چنین مواقعی به اصطلاح عنوان می‌شود که تحلیل‌گر در یک تله گاوی در ارز دیجیتال گرفتارشده است. تله گاوی بعد از کمی صعود قیمت و یا در زمان‌هایی که یک روند نزولی ادامه‌دار را شاهد بوده‌ایم، رخ می‌دهد.

چرا تله‌ی گاوی اتفاق می‌افتد؟

برای اینکه دلیل بروز تله گاوی در ارز دیجیتال را بدانیم، بایستی به محل وقوع و شرایط آن دقت کرد. تله گاوی در ارز دیجیتال در دو شرایط رخ می‌دهد:

۱- وقتی که یک روند نزولی مدت زیادی در نمودار ادامه داشته و اکنون قیمت با یک حمایت روبرو می‌شود.

در این حالت برخی از تحلیل‌گران با گمان اینکه روند نزولی به انتهای خود رسیده و ارز دیجیتال موردنظر مستعد صعود قیمت است، وارد پوزیشن خرید در آن می‌شوند؛ اما عدم دقت به تمام شواهد مانند واگرایی‌ها و کم بودن حجم معاملات باعث می‌شود تا فروشندگان قوی‌تر از قبل، به کاهش قیمت ارز دیجیتال ادامه دهند.

۲- وقتی که قیمت یک ارز دیجیتال یک روند صعودی مختصر یا طولانی را طی کرده و اکنون قیمت از یک مقاومت عبور می‌کند.

عبور قیمت از مقاومت معمولا نشانه ادامه‌دار شدن روند صعودی است؛ اما بسیاری از نفوذهای قیمت به مقاومت‌ها نفوذهای جعلی هستند. لازمه صعودی شدن قیمت در این مواقع، تثبیت آن در بالای مقاومت است. بسیاری از تحلیل‌گران به این نکته دقت نکرده و همچنین واگرایی‌ها را نیز نادیده می‌گیرند. به همین دلیل وارد پوزیشن‌های خرید یا Long شده و متعاقبا بعد از نزولی شدن قیمت، ضررهای هنگفتی را تجربه می‌کنند.

تله گاوی چه تهدیدی برای تریدر‌ها دارد؟

تهدید تله گاوی برای تریدرها

وقوع تله گاوی در ارز دیجیتال یک تهدید بسیار بزرگ برای تریدرها محسوب می‌شود؛ زیرا وقتی قیمت در جایی که تریدر منتظر سیگنال خرید است، طبق این سیگنال عمل نکرده و شرایط برعکس شود، نشانه‌های قدرتمند برای یک نزول پرقدرت است. از این رو اقدام برای خرید ارز دیجیتال در این مناطق می‌تواند هم ضرر سنگینی به دنبال داشته وهم برای مدت زیادی این نزول ادامه پیدا کند. تریدرها در چنین مواقعی یا مجبور به خروج از بازار با ضرر سنگین هستند و یا می‌بایست برای مدت زمانی طولانی تا برگشت دوباره قیمت به شرایط اولیه در معاملات خود باقی بمانند.

چگونه در معاملاتمان گرفتار تله گاوی و خرسی نشویم؟

راه‌حل‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها کاربران می‌توانند معاملات خود را از تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال دور نگه دارند. استفاده از این تمهیدات در معاملات می‌تواند مانع از زیان‌های بزرگ شود. به عنوان یک راه‌حل، تریدر بعد از برخورد قیمت به مقاومت یا حمایت باید منتظر باشد تا قیمت در بالای مقاومت یا پایین حمایت تثبیت شده و سپس وارد معامله موردنظر خود شود. عجله یکی از دلایل اصلی گرفتار شدن در تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال است.

یکی دیگر از راه‌حل‌های جلوگیری از ورود به تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال دقت به واگرایی‌ها است. واگرایی‌ها را می‌توانید با اندیکاتورهایی مانند مکدی (MACD) یا RSI تشخیص دهید. وجود واگرایی در برخورد قیمت با یک مقاومت به معنای نداشتن قدرت کافی در آن برای عبور از مقاومت است و مانع از ورود به تله گاوی می‌گردد. همچنین در زمان برخورد با حمایت‌ها نیز عدم وجود واگرایی در اندیکاتورهای یاد شده می‌تواند نشان از یک تله گاوی باشد و قیمت همچنان به روند نزولی خود ادامه دهد. دقیقا همین شرایط در تله خرسی نیز وجود دارد.

دقت به حجم معاملات یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از ورود به تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال است. در زمان برخورد قیمت با مقاومت‌ها و حمایت‌ها و وقتی روند در حال تغییر است، باید شاهد حجم معاملات به‌مراتب بالاتری نسبت به روزهای عادی باشیم. در غیر این صورت این موضوع می‌تواند نشان از تله بودن شرایط باشد.

سوالات متداول

تله خرسی در ارز دیجیتال چیست؟

تله خرسی در بازار ارز دیجیتال به این معنی است که تحلیل‌گر به دید اینکه بازار خرسی است و احتمالا قیمت با افت روبرو می‌شود، معاملات خود را تنظیم می‌نماید؛ اما در حقیقت قیمت ارز با روند صعودی روبرو شده و بعد از یک افت مختصر با افزایش قیمت در آن روبرو می‌شویم. در چنین مواقعی تحلیل‌گر به تمام سیگنال‌های ارائه شده از سوی اندیکاتورهای تکنیکالی و خود قیمت دقت نکرده و با تحلیل خرسی وارد بازار می‌شود؛ اما در حالی که روند در همان زمان به روند صعودی تبدیل شده و عملا تحلیل‌گر در یک تله بزرگ گیر خواهد گرد. به این نوع تحلیل اشتباه در میان تحلیل‌گران اصطلاحا تله خرسی اطلاق می‌شود.

تله گاوی در ارز دیجیتال چیست؟

تله گاوی در ارز دیجیتال در مواقعی استفاده می‌شود که تحلیل‌گران و تریدرها به امید اینکه بازار همچنان قرار است روند صعودی داشته باشد، وارد معاملات خود شده و اردرهای خرید را ثبت می‌کنند؛ در حالی که بازار بلافاصله و یا بعد از یک صعود بسیار مختصر وارد روند نزولی شده و با افت قیمت شدیدی روبرو می‌گردد. در چنین مواقعی به‌اصطلاح عنوان می‌شود که تحلیل‌گر در یک تله گاوی در ارز دیجیتال گرفتارشده است. تله گاوی بعد از کمی صعود قیمت و یا در زمان‌هایی که یک روند نزولی ادامه‌دار را شاهد بوده‌ایم، رخ می‌دهد.

چه راه‌هایی برای جلوگیری از ورود به تله گاوی و خرسی وجود دارد؟

توجه به واگرایی‌ها، توجه به حجم معاملات و انتظار برای تثبیت قیمت در هنگام برخورد به خطوط مقاومتی و حمایتی از جمله راه‌هایی است که می‌توانید برای جلوگیری از به دام افتادن در تله خرسی و گاوی استفاده کنید.

ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

فرآیند ثبت نام و احراز هویت در ارزپایا، کمتر از یک ساعت زمان می‌برد و شما می‌توانید در کمتر از یک ساعت حساب خود را فعال کنید.

کارمزد معاملات در صرافی ارزپایا چقدر است؟

کارمزد خرید و فروش ارز دیجیتال در ارزپایا ۰.۰۰۲ است که در مقایسه با سایر صرافی ها بسیار کمتر است.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Negin

  وقتی تو تله خرسی در ارز دیجیتال گیر کنیم بهترین راه میانگین کم کردنه یا یک جا فروختن؟ اگر راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز. پاسخ این سوال بستگی به زمان متوجه شدن شما داره. درواقع اگر زود متوجه تله خرسی بشید و مقدار زیان شما محدود باشه، بهترین کار فروش رمز ارزها به‌صورت یک جا هست. اما اگر بازار مقدار زیادی ریزش کرده باشه و در ضرر سنگین قرار دارید، میانگین کم کردن گزینه بهتری نسبت به فروش هستش.

 2. پوریا شمس

  زمانی که تله گاوی یا خرسی اتفاق بیوفته شت کوین ها و میم کوین ها بیشتر تحت تاثیر قرار میگیرن؟

  1. تحریریه ارزپایا

   سلام دوست عزیز
   زمانی که یک تله خرسی یا گاوی اتفاق می‌افتد، شت کوین‌ها و میم‌کوین‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و معمولا بیشتر از بیت کوین صعود یا نزول می‌کنند. با تشکر از همراهی شما🙏