ATH در ارز دیجیتال و راه های تشخیص آن

 • 25 اسفند 1400
 • بروزرسانی: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
 • ۴ نظر
 • 7 دقیقه
 • 4930 نفر
5/5 - (1 امتیاز)
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بالاترین قیمت تاریخ یک دارایی، ATH نام دارد که کوتاه شده عبارت All Time High است. این اصطلاح در کریپتو یک مفهوم بسیار مهم است که هر معامله‌گری باید در مورد آن بداند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که ‌ATH در ارز دیجیتال چیست؟ چگونه می‌توان نقطه اوج قیمت و پایان آن را تشخیص داد؟ ATH با ATL چه تفاوتی دارند؟

با رسیدن قیمت یک ارز به سقف تاریخی خود، معمولا قیمت ارز با یک ریزش شدید مواجه می‌شود. در این زمان با توجه به افزایش تعداد سفارشات، معمولا سرعت صرافی‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند و سرمایه افراد از دست می‌رود. صرافی ارزپایا یکی از صرافی‌هایی است که در هر شرایطی سرعت بسیار بالایی دارد و تراکنش‌های شما به سرعت تایید می‌شوند. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

منظور از ATH چیست؟

اوج یک قیمت یا ATH در ارز دیجیتال به زمانی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال به بالاترین قیمت در تاریخ خود می‌رسد. این سقف به طور معمول یک سقوط بسیار شدید به دنبال دارد و خرید ارز دیجیتال به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای همین مهم است که بتوانید آن را تشخیص بدهید.

چطور می‌توان نقطه اوج قیمت یا ATH را پیدا کرد؟

تشخیص سقف قیمت کار چندان ساده‌ای نیست که اگر بود، دیگر ریسک کردن و ترید معنایی نداشت. اما چندین نشانه وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید این نقطه را تشخیص بدهید.

 • هیجان و احساسات در بازار: گاهی قیمت یک ارز به طور ناگهانی و با روند غیر منطقی افزایش پیدا می‌کند در حالی که ارزش واقعی آن ارز از مقداری که در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد، کمتر است. این اتفاق، خبر از هیجان در بازار یا فومو می‌دهد و یک کاهش شدید قیمت به دنبال خواهد داشت.
 • قیمت روانی: در مورد هر ارز دیجیتال یک قیمت روانی در بازار وجود دارد که تصور می‌شود آن رقم بالاترین قیمتی است که ارز مورد نظر می‌تواند به آن دست پیدا کند. معمولا رسیدن ارزش ارز به قیمت روانی، در ادامه با سقوط همراه خواهد بود. معمولا یک ارز دیجیتال زمانی که به قیمت روانی می‌رسد متوقف می‌شود. چرا که احساسات در بازار نقش اساسی دارد. مثلا قیمت روانی بیت کوین، ۲۰۰۰۰ دلار بود که با رسیدن به این قیمت، رشد خود را متوقف کرد و دچار ریزش شد. خرید بیت کوین در سال ۲۰۱۷ توسط اکثر مردم جهان، باعث شد که قیمت این کوین از قیمت ۷ هزار دلار به ۲۰ هزار دلار برسد. اکنون نیز ۱۰۰ هزار دلار، قیمت روانی بیت کوین است.
 • کارمزد‌ها: زمانی که کارمزد یک رمز ارز اندکی افزایش پیدا می‌کند نشان دهنده رشد مثبت آن ارز است و می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد. در صورتی که این کارمزد به طرز غیرعادی و بیش از حد افزایش یابد، نشانه خوبی نیست؛ برای مثال سال  ۲۰۱۷ که قیمت بیت کوین در اوج خود قرار گرفت، کارمزد هر تراکنش به حدود ۵۰ دلار هم رسید و پس از آن دچار ریزش قیمت شد.

تاثیر ATH بر بازارهای مالی

رسیدن به ATH می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کرده و سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری بیشتر تهییج کند. همچنین می‌تواند آنان را از اصلاح و ریزش قیمت ترسانده و منجر به افزایش فشار فروش شود. اینکه ATH ‌در ارز دیجیتال چه تاثیری بر سرمایه گذاران می‌گذارد می‌تواند بستگی به عوامل زیادی همچون موقعیت فاندامنتال و تکنیکال ارز داشته باشد. در برخی موارد، دیده شده که یک ATH تا سال‌ها برای یک ارز باقی مانده و دیگر قیمت نتوانسته است به اوج خود بازگردد اما در برخی موارد، ارز هر روز یک قله تازه و یک ATH‌ جدید از خود برجای می‌گذارد. بهتر است زمانی که سود خود را از بازار گرفته‌اید، از آن خارج شده و به دنبال سود بیشتر، موقعیت خود را در خطر قرار ندهید.

آیا می توان زمان ATH را پیش بینی کرد؟

پیش بینی روند قیمتی ارزهای دیجیتال، با روش‌های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال انجام می‌شود. می‌توان با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای تحلیل تکنیکال، تاحدودی افزایش قیمت را پیش بینی کنید اما هیچ کس نمی‌تواند به طور قطعی زمان ATH یک ارز را به شما بگوید. در بازار ارزهای دیجیتال، تمام پیش بینی ها بر اساس احتمالات مطرح می‌شود و هیچ چیز قطعی نیست. زمان ATH آلت کوین‌ها معمولا زمانی است که قیمت بیت کوین ثابت مانده و دامیننس آن کاهش پیدا می‌کند. در این حالت، اصطلاحا آلت سیزن اتفاق افتاده و آلت کوین‌ها شروع به رشد می‌کنند.  در نقطه مقابل، زمانی که دامیننس بیت کوین افزایش پیدا کند، به معنای علاقه بیشتر سرمایه‌گذاران به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بیت کوین است. در این حالت قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرده و می‌تواند ATH های جدیدی را لمس کند.

چگونه پایان اوج قیمت را تشخیص دهیم؟

تشخیص پایان اوج قیمتی

معمولا زمانی که یک ارز دیجیتال، رکورد بالاترین قیمت خود را می‌شکند، تا مدتی به رکوردشکنی ادامه خواهد داد تا زمانی که دچار یک سقوط بزرگ شود. شناسایی پایان این نقطه کار چندان آسانی نیست؛ با این وجود، دارای نشانه‌هایی است که با توجه به آن می‌توان ضریب خطر را بررسی کرد.

شیب نمودار بسیار عمودی

تجزیه و تحلیل شیب نمودار‌های قیمت از مهم‌ترین اقدامات معامله گران بازار کریپتو است. زمانی که شیب نمودار به طرز غیرعادی عمودی می‌شود نشان دهنده دستکاری و دخالت داشتن هیجانات کاذب در بازار آن ارز دیجیتال است.

استفاده از‌اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI یا همان شاخص مقاومت نسبی، قدرت نسبی فروشندگان و خریداران در بازار را نشان ‌می‌دهد و می‌تواند در سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بسیار موثر باشد. از این شاخص می‌توان برای شناسایی پایان روند رشد یک دارایی استفاده کرد. در بازار ارز دیجیتال نیز می‌توان با بررسی شاخص ‌اندیکاتور، هیجانات بازار و خرید یا فروش بیش از اندازه را در بازار شناسایی کرد.

معمولا پایان روند صعودی، خود را با یک واگرایی در اندیکاتور RSI نشان می‌دهد. این واگرایی در مورد ارز دیجیتال بیت کوین زمانی که در ATH خود یعنی حدود ۶۷ هزار دلار بود در تایم فریم ماهانه به خوبی قابل مشاهده است:

تأثیرات ATH بر بازار

رشد قابل توجه ارزش یک ارز دیجیتال می‌تواند سرمایه‌گذاران و معامله گران را به خرید آن ترغیب کند. چرا که تصور می‌شود عملکرد صعودی این دارایی درآینده ادامه خواهد داشت. همانطور که ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین که دائما به All Time High می‌رسند، سرمایه‌گذاران سراسر جهان را به خود جلب می‌کنند.

تریدر‌های حرفه‌ای نیز با شناسایی سقف قیمت‌ها، کاهش شدید و اصلاح قیمت آن ارز در آینده را پیش‌بینی کرده و در نتیجه از این موقعیت برای فروش دارایی خود استفاده می‌کنند.

کمترین قیمت یا ATL چیست؟

معنی ATH در ارز دیجیتال، رسیدن یک ارز دیجیتال به سقف قیمت است که پس از آن معمولا کاهش پیدا می‌کند. مفهوم atl در مقابل ATH قرار دارد و به کم‌ترین قیمت بی‌سابقه گفته می‌شود؛ این اصطلاح، مخفف All Time Low بوده و نشان دهنده کف قیمت بازار برای یک دارایی است. زمانی که یک ارز دیجیتال با اصلاح و کاهش قیمت بی‌سابقه‌ای در بازار مواجه شود، آن قیمت به عنوان پایین‌ترین قیمت آن رمز ارز ثبت می‌شود. به طور معمول، خرید کردن در این قیمت بسیار پر ریسک است. با این حال برخی تحلیلگران بازار کریپتو آن را موقعیت مناسبی برای خرید می‌دانند؛ چرا که معتقد هستند پس از رسیدن ارز به کف قیمت، ارزش آن رمز ارز با رشد همراه خواهد بود. بسیاری نیز معتقد هستند به دلیل از دست دادن حمایت‌ها از سوی سرمایه‌گذاران، ممکن سقوط سنگین دیگری به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

منظور از ATH در ارز دیجیتال چیست؟

به بالاترین قیمت تاریخی یک ارز در بازار ارز دیجیتال، اصطلاحا ATH می‌گویند. این کلمه در بازار ارز دیجیتال با نام سقف تاریخی نیز شناخته می‌شود.

منظور از ATL چیست؟

به پایینترین قیمت تاریخی یک ارز دیجیتال، ATL یا کف قیمتی می‌گویند.

با رسیدن قیمت به سقف تاریخی چه اتفاقی می‌افتد؟

با رسیدن قیمت یک ارز به سقف تاریخی، معمولا فشار فروش به شدت افزایش پیدا می‌کند و قیمت با کاهش بسیار زیادی مواجه می‌شود.

کدام یک از صرافی‌های ایرانی در هنگام فشار فروش و یا فشار خرید سرعت بالایی دارد؟

صرافی ارزپایا در هنگام فشار فروش و فشار خرید، به هیچ عنوان با افت سرعت مواجه نمی‌شود و تراکنش‌های شما بلافاصله تایید می‌شود.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سینا محبتی

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما. بنظرتون وقتی یه ارزی از سقف تاریخی خودش نزول میکنه چقدر طول میکشه که دوباره به اون سقف برسه؟ اصلا برمیگرده به اون قیمت دوباره؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   جواب قطعی برای این سوال وجود نداره چون نمودار هر ارز شرایط خاص خودش رو داره. اما به‌صورت کلی هرچه‌قدر که شدت ریزش یک ارز بیشتر باشه، احتمال رسیدن قیمت اون ارز به سقف تاریخی کمتر میشه. همین‌طور باید روند یک ارز رو در میان‌مدت و بلند مدت مورد بررسی قرار بدین. برای مثال وقتی که یک ارز در بلند مدت روندی صعودی داره اما قیمتش کاهش پیدا می‌کنه، احتمال این‌که مجددا قیمت تا سقف تاریخی افزایش پیدا کنه دور از ذهن نیست. اما اگه روند صعودی یک ارز به نزولی تبدیل بشه ممکنه که قیمت هیچ‌وقت به سقف تاریخی برنگرده.

 2. علی یاوری

  من کلی ارز Cake خریدم به امید اینکه دوباره به قیمت Ath خودش برسه. بنظرتون دوباره به این قیمت میرسه؟

  1. Arzpaya SEO

   سلام دوست عزیز
   با توجه به پیش‌بینی کارشناسان سال ۲۰۲۳ می‌تونه سال متفاوتی برای بازار رمز ارزها باشه. در این سال احتمال شروع یک روند صعودی در بیت کوین و سایر رمز ارزها که از بنیاد خوبی برخوردارند (Cake) زیاد هست. با این وجود ارز Cake برای شروع یک روند صعودی باید از محدوده ۴.۵ دلار عبور کند.