ایردراپ و راه های تشخیص معتبر بودن AirDrop + نحوه شرکت

  • 9 آذر 1400
  • بروزرسانی: ۵ مرداد ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 14 دقیقه
  • 4925 نفر
4/5 - (22 امتیاز)
۴/۵ - (۲۲ امتیاز)

ایردراپ در دنیای ارز دیجیتال و رمز ارزها همان اشانتیون یا هدیه بازاریابی در دنیای واقعی است و کارکرد مشابهی با آن دارد. گاهی اوقات، مغازه‌ها، کافی‌شاپ‌ها یا رستوران‌ها برای جذب مشتری، هدایایی کوچک یا مقادیر اندک از یک نوشیدنی و غذا را به مشتریان تازه خود می‌دهند به این امید که بتوانند آن‌ها را به مشتریان دائمی خود تبدیل کنند.

گردانندگان پروژه‌های رمز ارزی از دادن ایردراپ نیز هدف مشابهی را دنبال می‌کنند. آن‌ها با واریز کوین‌های رایگان به کیف پول ارز دیجیتال کاربران، می‌خواهند آن‌ها را به سفیران تبلیغاتی خود تبدیل و اعضای تازه‌ای جذب کنند. البته دریافت ایردراپ، آن‌چنان هم ساده نیست و نباید انتظار داشت که به‌طور ناگهانی از ناکجاآباد، پول هنگفتی به کیف‌پول‌هایمان واریز شود. در این مقاله می‌خواهیم به پرسش‌های احتمالی پیرامون این ترفند بازاریابی پاسخ بدهیم.

ایردراپ های یکی از راه‌های کسب درآمد بدون سرمایه اولیه در حوزه ارز دیجیتال هستند که افراد بسیار زیادی تمایل به شرکت در آنها دارند. اگر در کنار شرکت در AirDrop ها به دنبال سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هستید، می‌توانید بهترین ارزهای دیجیتال را در پلتفرم ارزپایا با کارمزد بسیار کم خریداری کنید. برای ثبت نام در صرافی ارزپایا، روی این لینک کلیک کنید.

ایردراپ رمز ارزی چیست؟

در یک ایردراپ به بیان ساده، گردانندگان یک پروژه به کاربران تازه‌وارد، کوین رایگان می‌دهند. حال در برخی موارد ممکن است این کوین‌ها چندان هم رایگان نباشند و در ازای انجام کارهای ساده‌ای مثل به‌اشتراک‌گذاری پست‌های تبلیغاتی پروژه، برای کاربران واریز شوند. این روش و ترفند تبلیغاتی، برای نخستین بار در بحبوحه رونق عرضه اولیه ارز دیجیتال در خلال سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در جامعه کاربران رمز ارزها باب شد. از آن پس، بسیاری از پروژه‌ها در حوزه رمز ارزها از این روش برای تبلیغ ICOهای خود و برانگیختن کنجکاوی کاربران پیرامون اهداف پروژه‌هایشان استفاده می‌کنند.

در ایردراپ‌های رمز ارزی، علاوه بر توزیع رایگان کوین‌ها و توکن‌های متعارف پروژه‌ها، گاهی اوقات هم توکن‌های حاکمیتی آن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. گفتنی است که توکن‌های حاکمیتی به دارندگان این امکان را می‌دهند که در مورد نقشه راه پیش روی پروژه‌ها و اهداف آن‌ها حق رای داشته باشند.

مقایسه ایردراپ و  ICO

ICO به فرآیندی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتال با هدف جذب سرمایه اقدام به فروش توکن‌های خود می‌کند. این کار برای ارزهای دیجیتال نوپایی که در ابتدای راه هستند و پول چندانی ندارند، می‌تواند امری حیاتی باشد. ICO (عرضه اولیه کوین) را می‌توان مشابه IPO (عرضه اولیه سهام) دانست که معمولا برای سرمایه‌گذاران سودآور است.

با وجود این‌که ICO ها معمولا سودآور هستند اما گاها این اتفاق رخ نمی‌‌دهد. در سال‌های اخیر با گسترش شدید بازار رمز ارزها، پروژه‌های کلاهبرداری زیادی شکل گرفته‌اند که در قالب ICO، سرمایه مردم را جذب کرده و یک شبه از صفحه روزگار محو می‌شوند.

ایردراپ ارز دیجیتال به فرآیندی گفته می‌شود که در آن یک پروژه اقدام به انتشار رایگان توکن‌های خود می‌کند. درواقع برخلاف ICO، افراد در ایردراپ می‌توانند بدون این‌که ذره‌ای هزینه کنند، صاحب توکن شوند. درواقع ایردراپ توزیع رایگان توکن‌های یک پروژه در میان معامله‌گران است که افراد می‌توانند با انجام اقداماتی، آن‌ها را دریافت کنند. درحالی که در ICO شما در ازای پولی که می‌پردازید توکن دریافت می‌‌کنید و این بزرگترین تفاوت ICO با ایردراپ است.

هدف از انجام ایردراپ

هدف از انجام ایردراپ

در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۸ هزار ارز دیجیتال مختلف ایجاد شده‌ است. قطعا برای یک پروژه جدید، دیده شدن در میان این تعداد رمز ارز مختلف، کار سختی محسوب می‌شود. پروژه‌های نوپا نیاز دارند دیده شوند تا بتوانند جذب سرمایه کنند. به‌همین علت آن‌ها دست به انواع و اقسام روش‌های بازاریابی می‌زنند. یکی از این روش‌ها، انجام ایردراپ رایگان است.

در ایردراپ ها کاربران می‌توانند بدون هزینه و به‌طور کاملا رایگان مالک تعدادی توکن شوند. شرکت‌های فعال در حوزه رمز ارزها هم با انجام ایردراپ می‌توانند پیرامون پروژه تازه خود آگاهی‌بخشی کنند و انبوهی از کاربران نوپا را به سفیران تبلیغاتی خود بدل کنند.

انواع مختلف ایردراپ‌ها از چه قرار است؟

ایردراپ ارز دیجیتال انواع و اقسام مختلفی دارد. عموما اصطلاح ایردراپ، توصیف‌کننده یک روش بازاریابی است که در آن تعدادی کوین و توکن رایگان به حساب کاربران تازه‌وارد واریز می‌شود؛ اما به روش‌های مختلف می‌توان دست به اجرای ایردراپ زد.

ایردراپ استاندارد

این ایردراپ از همان نوعی است که پیش‌تر به آن اشاره شد. در این نوع، کاربران در ازای انجام کارهای ساده‌ای مثل ثبت‌نام در خبرنامه پروژه مادر، توکن رایگان دریافت می‌کنند.

ایردراپ ویژه

این ایردراپ‌ها ویژه کاربرانی هستند که پیش از دیگر کاربران، اقدام به مشارکت یا فعالیت در یک پروژه کرده‌اند و جزو پذیرندگان آغازین آن به حساب می‌آیند. برای مثال، در سال گذشته، پروژه یونی‌سواپ به کاربران اولیه خود ۴۰۰ توکن یونی (UNI)‌ اهدا کرد. در آن زمان، ارزش دلاری این ایردراپ برابر با ۱۲۰۰ دلار بود.

ایردراپ هاردفورک

این ایردراپ اندکی با ایردراپ‌های پیشین متفاوت است. وقتی که هاردفورک یا انشعاب سخت در یک بلاک چین رخ می‌دهد، کوین تازه‌ای متولد می‌شود و سپس به کسانی که کوین ابتدایی پروژه را در اختیار داشته‌اند، مقادیری از توکن‌های جدید داده می‌شود. بارزترین نمونه این ایردراپ، ایردراپ بیت کوین کش است که در سال ۲۰۱۷ رخ داد و پس از آن خرید بیت کوین کش در صرافی‌ها در دسترس قرار گرفت. طبق این ایردراپ، کاربران می‌توانستند با خرید بیت کوین تعداد بیت کوین‌های خود را افزایش دهند و به تعداد بیت کوین‌های خود ایردراپ دریافت کنند.

ایردراپ هولدر یا دارنده

این ایر دراپ کمابیش مشابه ایردراپ هاردفورک است. در این ایردراپ به کاربران هولدر یا نگه‌دارنده یک رمز ارز، توکن‌های جدید اهدا می‌شود. برای مثال، پروژه‌هایی همچون اتریوم و ایاس پس از راه‌اندازی پروژه‌های تازه، توکن‌هایی را به‌طور رایگان به حساب دارندگان قدیمی خود واریز می‌کنند. گفتنی است که این پروژه‌ها از انشعاب سخت پروژه‌های قدیمی به وجود نمی‌آیند، بلکه پروژه‌های کاملا نوپایی‌اند که در بستر بلاک چین اصلی تعریف و راه‌اندازی شده‌اند.

همه این ایردراپ‌ها در یک ویژگی مشترک‌اند و آن چیزی نیست جز توزیع کوین‌ها یا توکن‌های جدید.

چگونه می‌توان ایردراپ‌های رمز ارزی را دریافت کرد؟

نحوه دریافت ایردراپ

از آنجا که ایردراپ‌ها ترفندی برای بازاریابی و تبلیغ یک پروژه هستند، یافتن آن‌ها کار دشواری نیست. حتی وب‌سایت‌هایی وجود دارند که به‌طور اختصاصی برای اطلاع‌رسانی پیرامون ایردراپ‌ها راه‌اندازی شده‌اند. در ادامه بیشتر با این وب‌ سایت‌ها آشنا می‌شویم.

نکته مهم در این میان آن است که ایردراپ هم همانند دیگر مولفه‌های دنیای رمز ارزها می‌تواند دستاویزی برای کلاهبرداری از کاربران از همه‌جا‌ بی‌خبر باشد. حتما از داده‌ها و اطلاعات حیاتی خود مراقبت کنید. گاهی اوقات ممکن است عده‌ای با وعده یک ایردراپ فریبنده صرفا به دنبال جمع‌آوری داده‌های شما و انجام حملات فیشینگ و کلاهبرداری باشند.

اگر در فرایند شرکت در یک ایردراپ از شما خواسته شد اطلاعات حساب کاربری، حساب بانکی یا کلمات بازیابی کیف‌پول‌تان را جایی وارد کنید، تردید نکنید که در دام کلاهبردارها افتاده‌اید. حتی با ارسال ایمیل ممکن است از شما بخواهند برای دریافت ایردراپ روی یک لینک خاص کلیک یا اپلیکیشن ویژه‌ای را بارگذاری کنید. احتمال دارد این‌ها هم دامی برای فریب شما باشد و با چند کلیک ساده، یک بدافزار روی دستگاه‌تان نصب شود و دارایی‌های دیجیتال‌تان به یغما برود.

آیا دریافت ایردراپ به دردسرش می‌ارزد؟

عده‌ای بر این باورند که چون دریافت ایردراپ، کاملا رایگان است؛ پس در هر حال، ارزشش را دارد.

به یاد داشته باشید که وقتی گردانندگان یک پروژه رمز ارزی دست به اجرای کارزار ایر دراپ می‌زنند، در واقع توکن پروژه خود را بیش از اندازه در بازار عرضه می‌کنند و این می‌تواند منجر به افت بهای آن شود. کاربرانی هم که ایردراپ را دریافت کرده‌اند، دوست دارند در اولین فرصت، توکن‌های خود را نقد کنند. بنابراین گاهی اوقات، پس از انجام ایردراپ، کوین یا توکن بومی پروژه رمز ارزی ممکن است تمام یا بخشی از ارزش خود را از دست بدهد.

یکی از مثال‌های خوب در این مورد، ایردراپ پروژه AUR است. این پروژه مشتمل بر یک رمز ارز ویژه شهروندان کشور ایسلند بود که در مارس ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. در این پروژه به تمام ساکنان ایسلند، حدودا ۳۲ توکن AUR به‌طور رایگان اهدا شد که در آن زمان ارزشی برابر با ۳۸۰ دلار داشت. اما امروز ارزش هر واحد توکن AUR به ۰.۱ دلار رسیده است. افزون بر این، این توکن تنها در دو صرافی کوچک محلی دادوستد می‌شود و این یعنی اینکه فروش آن هم به سادگی ممکن نیست و حتی شاید خریداری برای آن پیدا نشود.

همه این‌ها نشان می‌دهد که ممکن است توکن‌های رایگان دریافتی در یک ایردراپ در طول زمان بخش عمده‌ای از ارزش خود را از دست بدهند.

آیا ایردراپ‌های رمز ارزی امن هستند؟

امنیت ایردراپ

کم نیستند کاربرانی که در دام ایردراپ‌های جعلی افتاده‌اند. به ویژه در دوران اوج عرضه اولیه سکه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تعداد زیادی استارتاپ رمز ارزی از گوشه و کنار سردرآوردند و با وعده ایردراپ، جیب سرمایه‌گذاران خود را خالی کردند.

صنعت رمز ارزها، صنعت نوپایی است که قانون و مقررات سفت و سختی بر آن حاکم نیست و سرمایه کاربران به‌شدت در معرض کلاهبرداری قرار دارد. شماری از بازیگران مخرب در این حوزه با وعده‌های پوشالی از برنامه خود برای ایجاد یک پروژه تحول آفرین می‌گویند و به بهانه ایردراپ، توکن‌های بومی آن پروژه را به سرمایه‌گذاران ناآگاه می‌فروشند.

گاهی اوقات هم عده‌ای از گردانندگان پروژه‌های رمز ارزی جعلی از کاربران می‌خواهند برای دریافت ایردراپ، مقادیر اندکی کارمزد بپردازند و کاربران هم به طمع می‌افتند و فریب آن‌ها را می‌خورند. حال آنکه سر کاربران بیچاره بی‌کلاه می‌ماند و جاعلان در انتها موفق می‌شوند از شمار انبوهی از افراد، پول‌های هنگفتی را به جیب بزنند.

اگرچه کلاهبرداری از طریق اجرای ایردراپ، کمتر از سه یا چهار سال است که در حوزه رمز ارزها باب شده؛ اما سرمایه‌گذاران باید همچنان پیش از هرگونه خرید توکن تازه یا مشارکت در یک پروژه نوپا جانب احتیاط را رعایت کنند.

اگرچه عده‌ای بر این باورند که احتمال فریب سرمایه‌گذاران با دام ایردراپ اندک است؛‌ اما از آن سو بسیاری از آلت کوین‌ها فارغ از اینکه رایگان دریافت شده باشند یا نه، بسیار پرنوسان‌اند و اندکی از آن‌ها می‌توانند از تلاطمات بازار، جان سالم به در ببرند و ارزش خود را حفظ کنند.

پیش‌تر هم در مورد مثال توکن AUR گفتیم که ممکن است ارزش توکن‌های اهدایی در یک ایردراپ حتی به صفر برسد.

البته نباید از یاد برد که کاربران هوشیاری هم هستند که با شناسایی پروژه‌های خوب موفق به کسب سودهای هنگفت از ایردراپ‌ها می‌شوند. تعداد این کاربران اما محدود است و بسیاری از کاربران در این زمینه، توکن دندان‌گیری نصیب‌شان نمی‌شود.

کم نیستند کاربرانی که در دام ایردراپ‌های جعلی افتاده‌اند. به ویژه در دوران اوج عرضه اولیه سکه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ تعداد زیادی استارتاپ رمز ارزی از گوشه و کنار سردرآوردند و با وعده ایردراپ، جیب سرمایه‌گذاران خود را خالی کردند.

صنعت رمز ارزها، صنعت نوپایی است که قانون و مقررات سفت و سختی بر آن حاکم نیست و سرمایه کاربران به‌شدت در معرض کلاهبرداری قرار دارد. شماری از بازیگران مخرب در این حوزه با وعده‌های پوشالی از برنامه خود برای ایجاد یک پروژه تحول آفرین می‌گویند و به بهانه ایردراپ، توکن‌های بومی آن پروژه را به سرمایه‌گذاران ناآگاه می‌فروشند.

گاهی اوقات هم عده‌ای از گردانندگان پروژه‌های رمز ارزی جعلی از کاربران می‌خواهند برای دریافت ایردراپ، مقادیر اندکی کارمزد بپردازند و کاربران هم به طمع می‌افتند و فریب آن‌ها را می‌خورند. حال آنکه سر کاربران بیچاره بی‌کلاه می‌ماند و جاعلان در انتها موفق می‌شوند از شمار انبوهی از افراد، پول‌های هنگفتی را به جیب بزنند.

اگرچه کلاهبرداری از طریق اجرای ایردراپ، کمتر از سه یا چهار سال است که در حوزه رمز ارزها باب شده؛ اما سرمایه‌گذاران باید همچنان پیش از هرگونه خرید ارز دیجیتال  تازه یا مشارکت در یک پروژه نوپا جانب احتیاط را رعایت کنند. اگرچه عده‌ای بر این باورند که احتمال فریب سرمایه‌گذاران با دام ایردراپ اندک است؛‌ اما از آن سو بسیاری از آلت کوین‌ها فارغ از اینکه رایگان دریافت شده باشند یا نه، بسیار پرنوسان‌اند و اندکی از آن‌ها می‌توانند از تلاطمات بازار، جان سالم به در ببرند و ارزش خود را حفظ کنند.

البته نباید از یاد برد که کاربران هوشیاری هم هستند که با شناسایی پروژه‌های خوب موفق به کسب سودهای هنگفت از ایردراپ‌ها می‌شوند. اما تعداد این کاربران محدود است و بسیاری از کاربران در این زمینه، توکن دندان‌گیری نصیب‌شان نمی‌شود.

ابزار مورد نیاز برای شرکت در ایردراپ

ابزار مورد نیاز برای شرکت در ایردراپ

برای شرکت در ایردراپ ابتدا باید ارزهای دیجیتالی که درحال برگزاری ایردراپ هستند را پیدا کنید. امروزه تعداد زیادی از سایت‌های مختلف اقدام به لیست ایردراپ‌ها کرده‌اند و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از برنامه ایردراپ‌ها آگاهی پیدا کنید. در این سایت‌ ها شرایط شرکت در ایردراپ‌ها نوشته شده است. معمولا شرایط ایردراپ یک ارز دیجیتال با یک ارز دیجیتال دیگر متفاوت است. در اکثر ایردراپ‌ها از کاربر خواسته می‌شود که پیج اینستاگرام، توئیتر و کانال تلگرام مرتبط با ارز دیجیتال فالو شود.

نحوه برداشت ایردراپ

برای برداشت ایردراپ ابتدا باید تمامی شرایط تعیین شده توسط سایت انتشار دهنده ایردراپ را انجام دهید. سپس باید کیف پولی را نصب کنید که از توکن‌های ایردراپ پشتیبانی ‌کند. معمولا اکثر ارزهای دیجیتال نوظهور بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند. به‌همین علت شما با نصب کیف پول متامسک می‌توانید در اکثر ایردراپ‌ها شرکت کنید و بدون هیچ مشکلی، توکن‌های خود را برداشت کنید. دقت کنید که هنگام کار با کیف پول متامسک از برنامه‌های تغییر IP استفاده کنید.

معمولا پس از این کار باید پیج اینستاگرام، توئیتر و کانال‌‌های تلگرامی مرتبط با پروژه را نیز فالو کنید. درنهایت بعد از انجام تمامی کارهای خواسته شده، آدرس والت خود را ارسال می‌‌کنید تا کیف پول شما شارژ شود. شرایط دریافت ایردراپ در ارزهای دیجیتال مختلف، متفاوت است. برخی ایردراپ‌ها شرایط ساده‌تری دارند و برخی دیگر می‌توانند حوصله‌سر بر باشند.

معرفی چند وبسایت فعال در زمینه‌ی ایردراپ‌ ها

با توجه به محبوبیت ایردراپ‌ ها در میان مردم، تلاش برای پیدا کردن ایردراپ‌های سودآور بیشتر شده است. به‌همین علت سایت‌هایی ایجاد شده‌اند که ایردراپ‌ها را لیست می‌کنند و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها در ایردراپ‌ها شرکت کنید. در ادامه به چند مورد از سایت‌های محبوب که در این حوزه فعالیت می‌کنند، اشاره می‌‌کنیم.

وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

وب سایت CoinMarketCap یکی از معتبر ترین  وب سایت‌هایی است که تمامی معامله‌گران دنیا از آن استفاده می‌کنند. در این وب سایت می‌توانید اطلاعاتی کامل و جامع از تمامی ارزهای دیجیتال و صرافی‌های دنیا به‌دست بیاورید. برای یافتن اطلاعات مرتبط با ایردراپ‌ها ابتدا وارد بخش Calendars در کوین مارکت کپ شوید. سپس از قسمت Free Airdrops می‌توانید اطلاعاتی کامل از ایردراپ‌های در حال انجام (Ongoing Airdrops) و ایردراپ‌های آینده (Upcoming Airdrops) کسب کنید.

وب سایت ایردراپ آلرت (Airdropalert)

وب سایت ایردراپ آلرت از سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. در این سایت لیستی گسترده از ایردراپ‌های مختلف ارائه شده است. این ایردراپ ها در ۳ دسته ایردراپ‌ فعال، ایردراپ آینده و ایردراپ گذشته تقسیم‌بندی می‌شوند.

وب سایت ایردراپ (Airdrops.io)

وب سایت Airdrops.io یکی دیگر از وب سایت‌های محبوب است که می‌توانید از آن برای مشاهده ایردراپ‌ها استفاده کنید. این سایت ایردراپ‌ها را به چند دسته مختلف از جمله ایردراپ بانتی، ایردراپ فورک، ایردراپ هولدر و … تقسیم کرده است. با استفاده از منویی که در بالای این سایت قرار دارد می‌توانید ایردراپ مدنظر خود را پیدا کنید. همچنین این سایت در قسمتی باعنوان Hottest airdrops، ترندترین ایردراپ‌های بازار را قرار داده است که می‌تواند برای خریداران جذاب باشد.

کلام آخر

ایردراپ‌های رمز ارزی به‌طور کاملا رایگان یا در ازای انجام چند کار ساده، نصیب عده‌ای از کاربران می‌شوند. شماری از کاربران به دلیل آنکه جزو پذیرندگان آغازین یک پروژه بوده‌اند، موفق به دریافت ایردراپ می‌شوند و حتی در برخی موارد، پول هنگفتی نصیب‌شان می‌شود و می‌توانند زندگی خود را با آن زیر و رو کنند؛ اما عده‌ای دیگر هم ممکن است قربانی دام گسترده کلاهبردارهای رمز ارزی شوند. در هر حال از یاد نبرید که پیش از اقدام به هر کاری، از مشورت کارشناسان آگاه بهره‌مند شوید و از جست‌وجو غافل نشوید.

سوالات متداول

منظور از ایردراپ در ارز دیجیتال چیست؟

ایردراپ در دنیای ارز دیجیتال و رمز ارزها همان اشانتیون یا هدیه بازاریابی در دنیای واقعی است و کارکرد مشابهی با آن دارد. گردانندگان پروژه‌های رمز ارزی با واریز کوین‌های رایگان به کیف‌پول‌ ارز دیجیتال کاربران، می‌خواهند آن‌ها را به سفیران تبلیغاتی خود تبدیل و اعضای تازه‌ای جذب کنند.

از کجا ایردراپ معتبر پیدا کنیم؟

با توجه به محبوبیت ایردراپ‌ ها در میان مردم، سایت‌هایی ایجاد شده‌اند که ایردراپ‌ها را لیست می‌کنند و می‌توانید با مراجعه به آن‌ها در ایردراپ‌ها شرکت کنید. وبسایت CoinMarketCap، Airdropalert و Airdrops.io از بهترین سایت‌های معرفی ایردراپ‌ها هستند.

بهترین ایردراپ های انجام شده کدامند؟

ایردراپ بیت کوین کش، یونی سواپ و dydx را می‌توانیم به عنوان بهترین ایردراپ های انجام شده معرفی کنیم.

برداشت ارزی در ارزپایا چقدر زمان می‌برد؟

تراکنش‌های برداشت ارزی در ارزپایا بلافاصله تایید می‌شوند و به آدرس مورد نظر شما ارسال می‌شوند.

می توانید مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *